Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Makro verilerin ve ABD’de şirket karlarının beklendiği günde risk iştahı nötr. Her ne kadar bu gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olabilecek nitelikte olsa da, geçen hafta Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından oluşan faiz indirim beklentileri risk iştahının canlı kalmasını sağlayabilir. Halihazırda diğer majör merkez bankalarından da güvercin beklentiler devam ediyor. Bu kapsamda da, örneğin Dolar / TL’de çeşitli risklere karşın yukarı yönlü atakların şu aşamada sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu dün, kur dar bir aralıkta hareket etti. Bu sabah da sakin bir görüntü sergileyemeye devam eden kurdaki görüntüye bağlı olarak, BIST100 endeksi güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Doğu Akdeniz ve S400 ile ilgili gelişmeler gündemde kalmaya devam ederken, endeks -yeni bir haber akışına kadar- bant hareketi yapmayı deneyebilir.

MAKROEKONOMİ

Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu dün küresel piyasalar, Çin verilerini takip ederek alıcılı bir görünüm sergiledi. ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in, Çin’e gideceğinin belirtilmesi de dün küresel hisse senedi borsalarındaki yükselişleri destekledi. Fitch ise Türkiye’nin kredi notunu “BB”den “BB-” seviyesine düşürdü ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti.

  • Çin ekonomisi ikinci çeyrekte yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesinde, beklentilerle uyumlu olarak yıllık bazda %6,2 büyüdü. Çin ekonomisi birinci çeyrekte %6,4 büyümüştü. Yavaşlayan ekonomi ise Çin hükümetinin daha genişleyici para politikası izleyeceğine yönelik beklentileri artırdı. Bununla birlikte haziran ayına ilişkin perakende satışlar yıllık bazda %8,3 artması beklenirken %9,8 oranında artışla beklentileri aştı ve haziran ayına ilişkin sanayi üretimi de yıllık bazda %5,2 oranında artması beklenirken %6,3 oranıyla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.
  • Trump, Çin büyümesindeki yavaşlamayı ABD’nin ek gümrük vergilerine bağladı ve şirketlerin ek gümrük vergisi uygulanmayan ülkelere gittiğini söyledi. Trump, “Çin bu yüzden anlaşma yapmak ister” dedi.

Bugün Asya borsalarında kar rakamlarının beklenmesiyle karışık bir görünüm dikkat çekiyor. Bu hafta şirket karları (JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs ve Taiwan Semiconductor…)  izlenecek ve 30-31 Temmuz’daki Fed toplantısı yaklaşırken piyasa katılımcıları, birçok Fed yetkilisinin konuşmasına odaklanacak.

Bugün ABD’de TSİ 15.30’da perakende satışlar, TSİ 16.15’te sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Almanya’da da TSİ 12’de temmuz ayına ait ZEW endeksi izlenecek. Bugün Atlanta, Chicago ve Dallas Fed Başkanları’nın konuşması bulunuyor.
Bugün TSİ 10’da yurtiçinde nisan dönemine ait işsizlik oranı ve TSİ 11’de haziran ayına ait bütçe dengesi takip edilecek.

  • İşsizlik oranı, mart döneminde %14,7 seviyesinden %14,1’e gerilemişti, ancak 10 yılın zirvesine yakın seyretmeye devam etmişti. İşsizlik oranında aylık bazda bir iyileşme gözlemlemiştik, ancak geçtiğimiz sene ile karşılaştırdığımızda belirgin bir yükseliş görmüştük. Ekonomideki dengelenme sürecinin devam etmesiyle birlikte işsizlik oranlarındaki yüksek seviyelerin bir süre daha korunmasını beklemekteyiz.
  • Mayıs ayında 12 aylık kümülatif bütçe açığı 103,9 milyar TL’den 118,7 milyar TL’ye yükselmişti. (YEP yıl sonu hedef 81 milyar TL). Bütçe açığı/GSYH oranı da nisan ayındaki %2,7’lerden mayıs ayında yaklaşık %3 seviyesine doğru hızlanmıştı. Her ne kadar bütçe tarafında kısmi bir bozulma gözlemlesek de özellikle vergi dışı gelirlerle (ihtiyat akçesinin aktarımı vs…) mali disiplinin korunacağını düşünüyoruz. Ek olarak yetkililerin iç talebi desteklemek için uzattığı geçici vergi indirimlerinin de sona ermesi gelir tarafını destekleyecektir.

Trump, bu arada Çin’in, döviz kurunu devalüe ettiğini ve şirketlerine sübvansiyon sağladığını; Çin’in %25 oranındaki tarifenin etkisini azaltmak için döviz kurunu devalüe etmesinin ve Çinli şirketleri desteklemesinin beklendiğini belirtti. Trump, ABD’nin otomotiv sektörünün %30’unu Meksika’ya kaptırdığını, ancak tarifelerin, bu seviyelerde devam ederse hepsinin geri geleceğini sözlerine ekledi.

Yurtiçinde cuma günü sanayi üretimi açıklandı. Sanayi üretimi, mayıs ayında beklentilerden iyi bir performans sergiledi. Mayıs ayında öncü göstergelerde kısmi bozulma görmemize rağmen sanayi üretimi beklentilerden iyi gerçekleşti.

  • Mayıs ayında Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık olarak %2,4 daralma beklentisine karşılık %1,3 düşüş kaydetti.
  • Mayıs ayında Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de aylık %0,4 düşüş beklentisine karşılık %1,3 artış kaydetti.
  • Sanayi üretiminin aylık bazda artışında özellikle %6,5 artış kaydeden sermaye malı imalatı ve %2 artış kaydeden enerji kaleminin etkili olduğunu görüyoruz.
  • Sektörel bazda başta madencilik sektörü olmak üzere elektrik, gaz, buhar sektörü ve imalat sanayi aylık bazda artış kaydederek sanayi üretimine katkı sağlamış durumda.
  • Özellikle diğer ulaşım araçlarının (gemi ve vagon yapımı vs…) imalatında aylık bazda %59,6 ile güçlü bir artış dikkatimizi çekerken, bilgisayar, elektrikli teçhizat, taşıt, giyim, deri, kimyasal ve eczacılık sektörü de sanayi üretimine pozitif katkı yapmış görünüyor.

Haziran ayında gerek TL’deki değerlenme eğilimi gerekse G-20 Zirvesi sonrası diplomatik ilişkilerde gözlenen yumuşama güven endekslerinin ve PMI verisinin mayıs ayına göre toparlanmasına katkı sağlamıştı. Ancak haziran ayında Bayram tatilinin etkili olmasıyla sanayi üretiminde dalgalanma görme ihtimalimiz yüksek, dolayısıyla haziran ayında öncü göstergelerde gözlemlediğimiz toparlanma birebir yansımayabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket’in Haziran 2019 dönemine ait brüt prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %7 oranında azalarak 61,6mn TL olmuştur. Haziran ayı prim üretimi ile birlikte Ocak – Haziran 2019 dönemi brüt prim üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %21 oranında artarak 389,4mn TL’ye yükselmiştir.

Doğuş Otomotiv (DOAS, Sınırlı Negatif): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DOAS.E payı 16/07/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 30/07/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Nötr): Şirket, Uluslararası medya kuruluşlarında yayınlanan ve ulusal medyaya da yansıyan bazı haberlerde, kurumun British Steel şirketinin satın alınmasına yönelik teklifte bulunduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Temmuz başı itibarıyla araç satışlarında sona eren ÖTV ve KDV indiriminin uzatılmayacağı bilgisini resmi olarak aldıklarını söyledi. (Kaynak: Reuters)

Sigorta: Hazine ve Maliye Bakanlığının Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin, aracı işleten kişinin değişmesine ilişkin maddesinde düzenlemeye gidildi. Buna göre, işletenin sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirmesi, sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkının aynı türdeki araçlar için devam etmesi ve hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağının kaldığı yerden devam etmesine ilişkin hükümler yürürlükten kaldırıldı. Yönetmeliğin “Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları” bölümünde de değişikliğe gidilirken, buna göre, trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı dışında tutulacak. Yönetmeliğin yürürlükten kaldırmaya ilişkin hükümleri 1 Eylül 2019’da yürürlüğe girecek.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket 12.07.2019 tarihinde Siirt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan “36 ay süresince Siirt İl Sağlık Müdürlüğü ve Bağlı Sağlık Tesislerine HBYS Hizmeti Alımı” ihalesine katılmıştır. Şirket, yapılan ihaleye 4 şirketin iştirak ettiğini, 4,2mn TL ile en uygun teklifi verdiği duyurmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,90 seviyesinden %23,89 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 83,1 milyar TL ile 74 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 9,1 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Bugünkü ABD perakende satışlar verisi öncesi ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, %2,08’lerde seyrediyor. Fed’in 31 Temmuz’daki toplantısı yaklaşırken, ABD ekonomisinden son günlerde çekirdek TÜFE, ÜFE ve istihdam gibi güçlü veriler gelse de, Fed tarafından 25 baz puanlık faiz indirimi beklenmeye devam ediliyor.

Yurtiçi tahvil piyasasına, geçtiğimiz hafta Hazine ihaleleri, TCMB’de görev değişikliği, Fed tutanakları ile Fed Başkanı’nın açıklamaları yön verdi. Geçtiğimiz hafta, verim eğrisinin (vade ile faiz arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) özellikle uzun tarafında yukarı kayma gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 1 baz puanlık sınırlı düşüşle %18,97 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 101 baz puanlık yükselişle %17,22 seviyesinden haftayı sonlandırdı.