Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Piyasalarda kısa vadeli yön arayışı devam ediyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde hafif baskı altında. Asya ise karışık. ABD – Çin arasındaki ticaret gerginliği piyasalarda kırılganlık yaratmaya devam ederken, bir süredir bu gerilimle baskı altında kalan borsa endekslerinde tepki verme isteğinin de oluştuğu söylenebilir. Örneğin, Çin Şanghay endeksi kısa vadeli oluşturduğu dip formasyonunu yükseliş yönünde teyit etmek üzere. Diğer yandan, bu hafta ABD ve Çin’den gelen zayıf veriler sonrasında merkez bankalarından piyasa dostu adım beklentileri tekrar gündemde. Ticaret geriliminin de etkisiyle bu yıl için FED’den faiz indirim beklentileri artmış durumda. Özetle, ticaret gelişmeleri ve açıklanan makro verilerle birlikte küresel borsa endekslerinde yön arayışı devam edebilir… Yurtdışının şimdilik sakinleştiği ortamda, risk primimizdeki yüksek seviyelerle birlikte sert hareketler sergileyen ve dün 87,4bin seviyesinden kapatan BIST100 endeksinin bugün yaklaşık 86,4bin – 88,5bin aralığında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Bu sabah TL’deki değer kaybına rağmen, Dolar / TL’nin oluşan üçgen formasyonun içinde kalmaya devam etmesi nedeniyle, endeks tarafında kur kaynaklı bir rahatsızlık oluşacağını düşünmüyoruz. Bu kapsamda, endeks güne hafif artıda başlayabilir. Söz konusu üçgenin alt bandı 6,0; üst bandı ise 6,06 civarından geçmekte.

MAKROEKONOMİ

Bugün veri takvimi açısından görece sakin bir gündeyiz. Ticaret temalı gündem odak noktasında kalmaya devam ediyor.

  • ABD ile Çin ticaret gerginliği devam ederken, dün nisan ayına ait ABD ile Çin sanayi üretimi ve perakende satışları beklentilerden zayıf geldi. Zayıf gelen veriler ise yine ticaret savaşlarının küresel ekonomiyi yavaşlatacağı veyahut yavaşlatıyor olacağını akla getirdi. Zayıf verilerle birlikte Fed’in 2019 yılı sonlarında faiz indirimine gidebileceği beklentisinin de artmasıyla ABD tahvil faizlerinde düşüşler yaşandı. ABD 10 yıllıkların faizi, sabah saatlerinde %2,37’lerde, ABD 2 yıllık tahvil faizi de %2,16 ile 15 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor.
  • Trump, dün ABD’ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden ülkelerden telekomünikasyon ekipmanları almasını engelleyen bir kararnameye imza attı ve bu durum özellikle Huawei’nin ABD’ye ekipman satmasını sınırlayacak bir gelişme olarak yorumlandı. Bu gerginliğe karşın, Trump’ın AB’den otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planlaması dün küresel risk iştahını destekleyen bir unsur oldu. Avrupa borsalarında da %0,5-0,9 aralığında değişen kazançlar görüldü.

Bugünkü veri takvimine baktığımızda,

TSİ 15.30’da ABD’de nisan ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri verisi açıklanacak. TSİ 15.30’da ABD’de mayıs ayına ilişkin Philadelphia Fed İş Dünyası Endeksi verisi açıklanacak.

Merkez Bankaları tarafında ise, bugün TSİ 10.30’da Endonezya Merkez Bankası Faiz Kararı takip edilecek. Bankanın politika faizini %6 seviyesindeki politika faizini sabit tutması bekleniyor. Bunun yanında, TSİ 21’de Meksika Merkez Bankası Faiz Kararı da bulunmakta. Meksika Merkez Bankası’nın da %8,25 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit bırakması bekleniyor. Bugün ayrıca, Moody’s’in Üçüncü Gelişmekte Olan Piyasalar Zirvesi bulunuyor. Zirvede, Moodys’in bölge uzmanları gelişmekte olan piyasalardaki ihraççıların ve Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Suudi Arabistan gibi ülkelerin kredi hikayelerinin arkalarındaki unsurları anlatacak.

Bugün ayrıca TSİ 10’da ECB Baş Ekonomisti Peter Praet’in ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Luis De Guindos’un konuşmaları ve TSİ 21’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure’nin konuşması piyasalar tarafından takip edilecek. Bunun yanında, bugün TSİ 19.05’te Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ‘nin konuşması da bulunmakta. Diğer taraftan, bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogroup) Toplantıları da başlayacak.

Yurtiçinde dün işsizlik ve bütçe rakamlarını takip ettik. Bugün ise konut satışları verisi ile TCMB Beklenti Anketini izleyeceğiz.

  • İktisadi faaliyetteki yavaşlama doğrultusunda mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yükselişini sürdürüyor; arındırılmamış işsizlik oranı ise geçtiğimiz senenin nisan döneminden bu yanaki yükselişine ara verdi ancak 10 yılın zirvesinde kalmaya devam ediyor. Şubat döneminde (Ocak, Şubat ve Mart 2019 aylarını içermekte) işsizlik oranı %14,7 seviyesinde sabit kalarak Şubat 2009’dan bu yana bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise Şubat 2018’ten bu yana kademeli bir şekilde yükselişine devam ediyor. Şubat 2019 döneminde de %13,3 seviyesinden %13,6’ya yükseldi.
  • Bütçe açığı, nisan ayında genişlemeye devam etti. 2019 yılının ilk dört ayında bütçe dengesi 54,5 milyar TL açık verirken Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedefin %68’ne ulaşıldığı görülüyor. Bütçe dengesi, nisan ayında ise 18,3 milyar TL açık verdi. Faiz dışı denge de (bütçe gelirleri-faiz dışı giderler) 13,2 milyar TL açık verdi.  2018 yılı Nisan ayında bütçe dengesi 2,75 milyar TL açık vermişti. Özetle, finansal koşullardaki sıkılık, faiz giderlerindeki artışın sürmesine neden oluyor. Tek seferlik gelir olarak tabir ettiğimiz diğer gelirler ise, bütçeye nisan ayında belirgin katkı sağlayamadı. Büyük çoğunluğu ocak ayı olmak üzere ocak ve mart ayında TCMB kârı bütçeye aktarılmıştı. Öne çekilen bu aktarım diğer gelirlerin nisan ayında yıllık düşüş kaydetmesine neden oldu.

Yurtiçi tarafta ise bugün TSİ 10’da nisan ayına ilişkin konut satışları verileri açıklanacak. Konut satışları aylık bazda martta 105.046 adet seviyesinde gerçekleşmişti. Aylık bazda konut satışları, ocakta 72.937 adet ve şubatta 78.450 adet seviyesinde gerçekleşmişti. Bu kapsamda, bu yılın başından itibaren konut satışlarının kademeli bir şekilde arttığı gözlenmekte.

Yurtiçinde bugün ayrıca TSİ 14.30’da mayıs ayı TCMB’nin Beklenti Anketi açıklanacak. Anket katılımcılarının büyüme ve cari denge tarafında yapacakları revizeler önemli olabilir. Nisan ayı beklenti anketinde, anket katılımcıları cari yıl sonu TÜFE beklentisini önceki anket dönemindeki %15,64’den nisanda %16,23’e çıkarmıştı. Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi ise 6,06’dan 6,20’ye yükselmişti. Bir önceki anket döneminde 21,4 milyar dolar olan yıl sonu cari açık beklentisi, 17,6 milyar dolara gerilemişti. Anket katılımcılarının 2019 yılı büyüme beklentisi ise, bir önceki anket dönemine göre azalarak %1,2’den %0,6’ya gerilemişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Şirket’in Nisan 2019 dönemindeki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 oranında artarak 558mn TL’ye yükselmiştir. Böylelikle nisan ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2019 yılı Ocak – Nisan dönemi brüt prim üretimi de bir önceki yıla göre %13,7 artarak 2,2 milyar TL olmuştur.

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirketin 2019 yılı sonunda 4,835 milyar TL ciro ve 1,339 milyar TL FAVÖK rakamına ulaşması öngörülmektedir. 2018 mali tablolarına göre %30 FAVÖK büyümesine işaret eden 2019 beklentisi içinde Afrika santrallerinin %85 civarı pay alacağı öngörülmüştür. Nakit bazlı yatırım harcamalarının (CAPEX) 2019 yılında önceki yıla göre %33 azalarak 80mn TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Eczacıbaşı Yatırım Holding (ECZYT, Sınırlı Pozitif): Sermayesinin % 50’sine Lincoln Electric France S.A.S, % 33.68’ine Eczacıbaşı Holding A.Ş. ve % 15.86’sına Şirketin sahip olduğu Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş (Kaynak Tekniği) ‘nin Eczacıbaşı Yatırım Holding ve Eczacıbaşı Holding A.Ş.’nin sahip olduğu payların tamamının (% 49.54), Lincoln Electric France S.A.S’ye satılması amacıyla dün (15.05.2019) bir Pay Devir Sözleşmesi imzalanmıştır. Pay devir sözleşmesinde yer alan esaslar uyarınca, Kaynak Tekniği’nin Eczacıbaşı Yatırım Holding payına düşen tahmini pay devir bedeli 11.281.260 ABD Doları olarak hesaplanmıştır. Söz konusu satış işlemi, SPK’nın II-23.1 sayılı “Önemli Nitelikte İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği”‘nin 6(1) maddesinde belirtilen kriterleri sağlamayacağından (*) ve 6(3) maddesi kapsamında yapılan değerlendirme çerçevesinde, önemli işlem olarak değerlendirilmemektedir. Süreçte kesinlik kazanan hususlarla ilgili olarak kamuya gerekli açıklamalar yapılacaktır.

(*) İşleme konu malvarlığının kamuya açıklanan son finansal tablodaki kayıtlı değerinin (30.584.696 TL) kamuya açıklanan son finansal tablolara göre varlık (aktif) toplamına oranının % 1.43,  devredilecek mal varlığı unsurunun 31 Aralık 2018 yıllık finansal tablolara göre elde edilen gelire katkısının ( 0 TL) son yıllık finansal tablolardaki gelirlere oranının %0 olması ve satış bedeli (İşlem tutarı) henüz kesinleşmemekle birlikte yönetim kurulu karar tarihinden önceki altı aylık günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması baz alınarak hesaplanan 795,8 milyon TL tutarındaki ortaklık değerinin %50’sine ulaşması öngörülmediğinden, önemlilik kriterlerini sağlamamaktadır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “Al”, Nötr): 175 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 20-21-22 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Turizm: Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısı Nisan’da %24 arttığını söyledi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Gübre Fabrikaları T.A.Ş.(GUBRF, Nötr): Şirket ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında 13.12.2013 tarihinde imzalanan “Başbayilik Sözleşmesi” yenilenmiştir. Yeni sözleşme kapsamında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, 2019-2023 yılları arasında tüm kimyevi gübre ihtiyacını Gübretaş’tan tedarik etmeye devam edecektir.

FAİZ PİYASALARI

Haftalık repo ihalelerine ara verilmesiyle birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (AOFM) yükselişini sürdürüyor ve AOFM, %24,95 seviyesinden %25,07 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı 73,7 milyar TL ile 21 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden olacak şekilde fonladı. Fonlamanın geri kalanı, 52,7 milyar TL’si koridorun üst bandından %25,5 seviyesinden sağlandı.

Ticaret savaşlarının, ABD ekonomisine ve küresel ekonomiye zarar verebileceği algısı ile Fed’den artan faiz indirim beklentileri sonucunda, ABD tahvil faizlerinde aşağı yönlü bir eğilim gözlüyoruz. Geçtiğimiz sene piyasa beklentileri bu sene Fed’in 3 ila 4 faiz artırımı yapabileceği yönünde şekilleniyordu, şimdi ise piyasalar faiz indirim beklentilerini konuşuyor. ABD 10 yıllıklarının faizi sabah saatlerinde %2,37’lerde, ABD 2 yıllıkların faizi de %2,15 ile 15 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, verim eğrisinin kısa ve uzun vadeli tarafında faizlerde artışlar gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 44 baz puanlık artışla %25,87 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 7 baz puanlık sınırlı artışla %19,55 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN