Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.04.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk işlem gününde 9.824 – 9.680 seviyeleri arasında hareket eden BIST100 günü en düşük seviyesinden, günlük %1,4 oranında azalışla tamamladı. Endekste 71 hisse günü ekside tamamladı. Puan bazlı endekse en fazla katkı yapan hisseler olarak AKBNK, DOAS ve KCAER öne çıkarken; THYAO, TUPRS ve TCELL ise puan bazlı endekste en fazla negatif etki eden hisseler oldu. Ulaştırma endeksi (XULAS) %3 oranında gerilerken, Sınai endeksi (XUSIN) %1,3 oranında düşüş kaydetti. Bu sabaha bakıldığında, jeopolitik risklere istinaden küresel piyasalardaki negatif görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi güne zayıf bir görüntüyle başlayabilir. İsrail’in İran’a yanıt vereceği haberleri öne çıkmakta. ABD vadelileri hafif ekside seyrederken, Japonya Hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %1,8 civarında geriliyor. Pariteler tarafında ise Dolar lehine fiyatlamalar devam ediyor. Bugünkü veri takviminde, yurtiçinde şubat ayı ticaret satış hacmi ve ciro endeksleri ve mart ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yayınlanacak. Yurtdışına bakıldığında ise ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Powell’ın konuşmasında, Fed’in para politikasına ve olası faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin daha fazla ipucu aranacak. Ayrıca üretimin seyrine ilişkin olarak mart ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Avrupa tarafında, Euro Bölgesi’nde şubat ayı dış ticaret dengesi verisi yayınlanacak. Bunun yanında, Almanya’da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutacak olan nisan ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklanacak. Son olarak Asya tarafına bakıldığında, Çin’de bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisi ile sanayi üretimi ve perakende satışlar takip edildi. Buna göre, büyüme beklentilerin üzerinde gerçekleşirken; sanayi üretimi ve perakende satışlar zayıf bir tablo çizdi.

MAKROEKONOMİ

ABD’de perakende satışlar aylık bazda şubatta %0,9 oranında artışın ardından martta %0,7 artış kaydetti ve beklentilerin (%0,4 artış) üzerinde gerçekleşti. Söz konusu veri, tüketici harcamalarının ve iç talebin beklentilerin üzerinde güçlü seyrettiğine işaret etti.

Bunun yanında, ABD’de imalat sanayinin gidişatına ilişkin sinyal veren New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi, -20,9 seviyesinden -14,3 seviyesine toparlanmakla birlikte beklentilerin (-5,2) altında kaydedildi, bununla birlikte daralma bölgesindeki seyrini beşinci aya taşıyarak imalat sektöründe zayıf seyrin sürdüğüne işaret etti.

Avrupa tarafında ise, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi aylık bazda ocak ayında %3 oranında düşüşün ardından şubat ayında beklentilerle uyumlu olarak %0,8 oranında artışla kısmi toparlanma kaydetti. Yıllık bazda ise sanayi üretimi ocak ayında %6,6 oranında düşüşün ardından şubat ayında %6,4 oranında düşüş sergiledi ve böylece düşüşünü ikinci aya taşıdı. Detaylara bakıldığında, şubatta aylık bazda yatırım harcamalarının göstergesi olan sermaye malları üretimi %1,2 oranında artış sergilerken, dayanıklı tüketim malları üretimi %1,4 oranında ve ara malı üretimi %0,5 oranında artış sergiledi, buna karşın dayanıksız tüketim malları üretimi %0,9 oranında ve enerji üretimi ise %3 oranında düşüş kaydetti.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından şubat ayı iş gücü istatistikleri yayınlandı.

  • Buna göre, arındırılmamış verilere göre işsizlik oranı ocak ayındaki %9,8 seviyesinden şubat ayında 0,6 puanlık düşüşle %9,2 seviyesine geriledi, bunun yanında tek haneli seviyelerdeki seyrini onuncu aya taşıdı. Detaylara bakıldığında, şubatta aylık bazda istihdam edilenlerin sayısı 740 bin kişi artarken, işsizlerin sayısı ise 157 bin kişilik azalış sergiledi. Böylece toplam istihdam edilenlerin sayısı şubat ayında 31 milyon 263 bin kişi seviyesinde gerçekleşerek rekor seviyede kaydedildi. 2023 yılı genelinde ortalama %9,4 seviyesinde gerçekleşen işsizlik oranı, OVP’de ise bu yıl ortalama %10,3 seviyesinde öngörülmekte.
  • Arındırılmış verilere göre işsizlik oranı ise, ocak ayındaki %9 seviyesinden şubat ayında 0,3 puanlık düşüşle %8,7 seviyesine gerileyerek son dört ayın en düşük seviyesinde kaydedildi, bunun yanında tek haneli seviyelerdeki seyrini son on ayda sürdürdü. Arındırılmış verilere göre istihdamda şubat ayında 147 bin kişilik artış gözlenrken, işsiz sayısı ise 109 bin kişilik düşüş sergiledi.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mart ayı Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi yayınlandı. Bütçe dengesi, aylık bazda martta 209 milyar TL seviyesinde belirgin açık verdi, şubatta 153,8 milyar TL ve ocak ayında ise 150,7 milyar TL seviyesinde belirgin açık vermişti. Böylece yılın ilk üç ayında bütçe toplam 513,5 milyar TL seviyesinde açık verdi. Geçen yılın aralık ayında ise bütçe aylık bazda 842,5 milyar TL seviyesinde tarihi yüksek seviyede açık vermişti.

  • Detaylara bakıldığında, aylık bazda martta bütçe giderleri %0,4 oranında sınırlı artış (faiz giderlerinde aylık %36 oranında artışa karşın faiz hariç giderlerde %2,6 oranında sınırlı düşüş) gözlendi. Bütçe gelirlerinde ise martta aylık bazda %9,7 oranında düşüş (vergi gelirlerinde aylık %3,5 artışa karşın vergi dışı gelirlerde %51,2 oranında belirgin düşüş) görüldü. Bu kapsamda, aylık bazda martta bütçe giderleri 690 milyar TL’den 692,8 milyar TL seviyesine yükselirken, bütçe gelirleri ise 536,1 milyar TL’den 483,8 milyar TL seviyesine geriledi. 12 aylık kümülatif bütçe açığı ise, şubat ayındaki 1,48 trilyon TL’den mart ayında 1,64 trilyon TL’ye yükselirken, bütçe açığı/GSYH oranı da %5,6 seviyesinden %6,2 seviyesine yükseldi. (2023 yılı GSYH verisi alındı).

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, TSİ 20.15’te Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Powell’ın konuşmasında, Fed’in para politikasına ve olası faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin daha fazla ipucu aranacak.

Ayrıca ABD’de üretimin seyrine ilişkin olarak mart ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri TSİ 16.15’te takip edilecek. Sanayi üretimi aylık bazda ocakta %0,5 oranında düşüşün ardından şubatta %0,1 oranında sınırlı artışla kısmi toparlanma kaydetmişti.  Sanayi üretimi yıllık bazda ise ocakta %0,3 oranında gerilemenin ardından şubatta %0,2 oranında gerileyerek düşüşünü ikinci ayda sürdürmüştü. Martta ise aylık bazda sanayi üretiminin %0,4 oranında artışla yükselişini sürdürmesi ve kapasite kullanım oranının ise %78,3’ten %78,5 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD’de konut piyasası verilerinden, mart ayı konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri TSİ 15.30’da takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, Almanya’da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutacak olan nisan ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri TSİ 12’de açıklanacak. Ayrıca Euro Bölgesi’nde şubat ayı dış ticaret dengesi verisi TSİ 12’de yayınlanacak.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından şubat ayı ticaret satış hacmi ve ciro endeksleri verileri yayınlanacak. 

Bunun yanında, TSİ 10’da TÜİK tarafından mart ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yayınlanacak. 

ŞİRKET HABERLERİ

Çimsa (CIMSA, Sınırlı Pozitif): Şirket, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net-sıfır emisyona ulaşma hedefleri ile paralel olarak karbon ayak izimizin azaltılmasına katkı sağlayacak olan Güneş Enerji Santrali (GES) Tesisi’nin Eskişehir Fabrikası’nda kurulumu konusunda yapılan görüşmeler sonucunda;  yaklaşık 14,2 MWp DC  kurulu güce sahip GES tesisinin kurulumunun yapılmasına ve yatırımla ilgili olarak mevcut yatırım destek unsurlarından yararlanılmak üzere yatırım teşvik belgesi alınması için gerekli başvurunun yapılmasına karar verilmiştir. Söz konusu yatırıma 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlanılması planlanmakta olup, yatırım sürecinin 2025 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması hedeflenmektedir. Yatırımın devreye alınmasıyla birlikte, elde edilecek elektriğin Eskişehir Fabrikasının toplam yıllık elektrik tüketiminin %14’ünü karşılaması beklenmektedir. Böylece, bu yatırımın ve atık ısıdan elektrik üretimi yatırımının devreye girmesiyle birlikte Eskişehir fabrikasının elektrik ihtiyacının yaklaşık %40’ı kendi ürettiği elektrikten karşılanacaktır.

Kocaer Çelik (KCAER, Sınırlı Pozitif): Şirket daha önce Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) tarafından hayata geçirilen 500 milyar dolarlık Neom megaşehir projesinde kayıtlı tedarikçi olarak onay aldığını iletmişti. Yönetim Kurulu 15.04.2024 tarihli kararı ile, Şirket’İn MENA (Orta Doğu-Kuzey Afrika) bölgesinde artan iş hacmini desteklemek ve global rekabet gücünü daha da arttırarak başta Suudi Arabistan’ın Neom şehri projesi olmak üzere bölgedeki tüm yatırımlardan daha çok pazar payı almak için Suudi Arabistan’da çelik profil fabrika yatırımı için fizibilite çalışmalarına başlanmasına karar verilmiştir. Kurulması planlanan fabrika ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı’nın sağladığı tüm yatırım ve yerel üretici olma teşviklerinden yararlanmanın yanısıra, navlun avantajından sağlanan fayda ile yakın coğrafyalardaki satış hacminin arttırılması ve farklı coğrafyalarda yerinde üretimin tüm olanaklarından faydalanılması hedeflenmektedir.

Kontrolmatik (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Çimsa arasında Çimsa’nın Eskişehir’de bulunan arazisinin çekme sınırları içerisinde kurulacak olan arazi uygulamalı Güneş Enerjisi Santralinin (GES) projelendirilmesi, mühendisliği, tedariki ve kurulumu işlerinin, anahtar teslimi şeklinde sağlanması kapsamında sözleşme 15.04.2024 tarihi itibariyle imzalanmıştır.

Kozal Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Kodu’na (UMREK Kodu) uyumlu olarak hazırlanan Şirkete ait 2023 yılı Maden Rezerv ve Kaynak Raporları yayımlanmıştır. Ayrıca 2023 yılı Umrek Raporu’nda detayları bulunan, altın rezerv ve kaynakları özet bilgileri şu şekildedir: Son (4) yıldır 2mn Ons civarında gerçekleşen ve 2022 Yılı Umrek Raporu’nda 2.025bin Ons olarak açıklanan toplam Maden Rezerv miktarı, 2023 Yılı Umrek Raporu’nda bir önceki yıla göre 440bin ONS (%22) Artarak 2.465bin ONS’a yükselmiştir. 2023 yılı Maden üretimi de dikkate alındığında; 2022 yılı efektif Maden Rezervlerindeki Artış 154bin Ons iken, 2023 yılında ARTIŞ 598bin ONS olarak gerçekleşmiştir. 31.12.2022 tarihi itibariyle, maden rezerv toplam değeri (Ons : 1.823 USD) 3.692mn USD iken, 31.12.2023 tarihi itibariyle, maden rezerv toplam değeri (Ons: 2.062 USD) 5.083mn USD yükselmiş olup, 15.04.2024 tarihi itibariyle, maden rezerv toplam değeri (Ons: 2.354 USD) 5.802mn USD’ye yükselmiştir.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirket 2024 yılı Mary ayı trafik verilerini açıklamıştır: Buna göre; misafir sayısı Mart ayında yıllık %27 oranında artarak 2,72mn kişiye çıkmıştır. Doluluk oranı ise 4,5 puan artarak %87,5’e yükselmiştir. Ocak-Mart dönemi misafir sayısı ise yıllık %28 oranında artarak 8,06mn kişiye ulaşmıştır. Aynı dönemde doluluk oranı da 2,7 puan artarak %87,1’e yükselmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Gıda: Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatının 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere üreticinin eline litre başına net 14,65 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi. Buna göre, %3,6 yağ ve %3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı, çiğ süt desteği hariç üreticinin eline litre başına net 14,65 lira geçecek şekilde belirlendi. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde, bu giderler üreticiye ilave ödenecek. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir 0,1’lik değişim için 22 kuruş fark uygulanacak. Duyuruya göre, bundan sonraki süreçte çiğ süt tavsiye fiyatı maliyetler çerçevesinde yeniden değerlendirilerek piyasa koşullarına göre güncellenebilecek. (AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT): Şirket’in 2024 Mart ayındaki genel toplam prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %51 oranında artarak 3.008mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibarıyla %66 artarak 2.558mn TL olmuştur. Mart ayı prim üretimi ile birlikte Ocak – Mart dönemi toplam prim üretimi yıllık %85 oranında artarak 9.551mn TL’ye çıkmıştır.

Alkim Kimya (ALKIM): Şirket esas sermayesinin 150mn TL’den 300mn TL’ye bedelsiz olarak çıkarılmasına karar vermiştir.

Ceo Event Medya (CEOEM): Şirket, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığı tarafından, 21-28 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan, 2024 yılı 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun İçinde Yer Alan Tüm Hizmetlerle İlgili Alım İşleri’ne ilişkin olarak dün yapılan ihaleye Ceo Event Medya A.Ş.-Yıldızlar Tanıtım Organizasyon Ltd Şti. iş ortaklığının, pilot ortağı olarak katılmış ve 259,9mn TL+KDV’lik teklif ile ihale Şirket uhdesinde kalmıştır. Söz konusu iş ortaklığındaki ortaklık oranı %70′ tir. Hizmet sözleşmesi 5 gün içinde imzalanacaktır.

Consus Enerji (CONSE): Şirket”İn %100 bağlı ortaklığı Doğal Enerji Şanlıurfa’da bulunan, 5,2 MWe kurulu güce sahip biyokütle kaynağı ile elektrik üretim tesisinin (“Tesis”) kapasite kullanım performansının düşük seyrettiği, yapılan üretimin de ancak yüksek seviyede biyokütle yakıt tüketimi ile gerçekleştirilebilmesi nedeni ile verimsiz olduğu, bu sorunların giderilmesine yönelik 2022 yılında başlanan çalışma ve yatırımların 2023 yılında tamamlanmış olmasına karşın üretim miktarı ve verimde yeterli seviyede bir iyileşme gerçekleşmediği, Tesis’in faaliyetleri sonucu oluşan negatif Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (“FAVÖK”) nedeni ile zarar ve nakit açığı ortaya çıktığı, Tesis faaliyetine negatif FAVÖK ve nakit açığı yaratmadan devam edilebilmesi için alınabilecek herhangi ekonomik bir önlem bulunmadığının görüldüğü dikkate alınarak, Tesis’in faaliyetlerinin kesin ve sürekli olarak durdurulmasına karar verildiğini Şirkete bildirmiştir. Şirketin sahibi olduğu enerji üretim tesislerinin toplam kurulu gücü 102,7 Mwe olup, faaliyetlerinin sonlandırılmasına karar verilen söz konusu Tesis’in kurulu gücü içindeki payı %5’i olmakla beraber 2023 yılı toplam enerji üretimi içindeki payı %3’tür. Diğer taraftan, söz konusu Tesis’in faaliyetleri sonucu 2023 yılında negatif FAVÖK oluştuğu dikkate alındığında, Tesis’in faaliyetlerinin sonlandırılmasının Şirketin konsolide FAVÖK’üne ve nakit akışına olumlu yönde katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Ek olarak, söz konusu Tesis’te halihazırda bulunan biyokütle yakıt stoğunun ve kullanabilecek diğer ekipmanın, biyokütleden enerji üretim faaliyetinde bulunan diğer bağlı ortaklıkların üretim tesislerinde değerlendirilmesi ve Tesis’te geri kalan makine ve ekipmanların en uygun yöntemle satışının yapılarak ilave nakit kaynak yaratılması planlanmaktadır

Escort Teknoloji (ESCOM): Bağlı ortaklığı Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş. ‘nin 09.11.2022 tarihinde 7,4mn TL şirket değerlemesi üzerinden %5,25 oranında iştirak ettiği Postuby Bilişim Teknolojileri A.Ş, bu defa 28,9mnTL şirket değerlemesi üzerinden yeni yatırım aldı.  Alesta, yatırım turuna payını %2,44 artırarak katıldı.  Değerlemesini 18 ayda %288 artıran Postuby, Kurumsal ve bireysel kullanıcılara sosyal medya içerik yönetim platformu sunuyor.

Forte Bilgi İletişim (FORTE): Şirket, Millî Savunma Bakanlığı Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri Altyapısı Bilgi Güvenlik Yönetim Sistemi ihalesinde 2. ve 11. kısımlar için en iyi fiyatı sunarak birinci olduğu ihale komisyonu tarafından şirket tarafına bildirilmiş olup karar yazısı şirkete ulaşmıştır. İhale bedeli KDV hariç 989bin USD’dir. Sözleşme imzalandığı zaman kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Penta Teknoloji (PENTA): Penta Teknoloji SPARKLE’ın ekran kartları kategorisindeki ürünlerinin Türkiye’deki tek yetkili dağıtıcısı olmuştur.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!