Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.03.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’de ÜFE beklentilerin altında %4,6 yükselirken, perakende satışlar da %0,4 gerilemeyle piyasa beklentisinden fazla düşmüş oldu. Makro veriler önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısında daha az sıkılaştırma yapılabileceği beklentilerini artırmış oldu. Diğer taraftan, İsviçreli Credit Suisse bankasının hisselerindeki düşüş bankacılık sektörüne ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirdi. Piyasalarda ise, Dow Jones ve S&P 500 %0,9 ve %0,7 düşüş kaydederken, Nasdaq endeksi %0,1 yatay kapattı. Avrupa’da piyasalar negatifti. Euro Stoxx 50 endeksi %3,5 düşüş kaydetti. Yurtiçi tarafta BİST-100 gün içinde 5.065 seviyesine kadar düşüş kaydettikten sonra kayıplarının bir kısmını telafi etti ve günü %1,6 ekside kapattı. Endekste kapanış 5.122’den gerçekleşirken, işlem hacmi de 76,1 milyar TL’yi gösterdi. BİST-100’deki 86 hissenin ekside kapattığı endekste, TCELL, EREGL ve ASELS hisselerindeki geri çekilmeler etkili oldu. TUPRS, ISCTR ve SASA endeksten pozitif ayrıştı. Bugüne bakıldığında, İsviçre Merkez Bankası’ndan Credit Suisse’e likidite desteği sağlanması ardından  Euro Stoxx 50 vadelisi yükseliş kaydediyor. Amerikan vadelileri de artıda. Bu sabah BİST-100’ün de alıcılı bir açılış yapmasını bekliyoruz. Makro takvimde bugün ABD’de konut piyasaların ilişkin veriler ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. Günün kritik gelişmesi ise ECB’nin TSİ 16:15’te açıklayacağı faiz kararı olacak. Piyasada karışık beklentiler olsa da, Bloomberg medyan beklentisi hala faizlerin 50 baz puan artırılacağı yönünde. Toplantı sonrasında Başkan Lagarde’ın da konuşması izlenecek.

MAKROEKONOMİ

ABD’de şubat ayı ÜFE verileri takip edildi. Şubat ayı manşet ÜFE, aylık bazda %0,3 artış beklentilerine karşın sürpriz bir şekilde %0,1 oranında düşüş sergiledi, ocakta ise %0,3 artış kaydetmişti, yıllık bazda ise %5,7’den %4,6’ya geriledi ve böylece yıllık bazda Mart 2021’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü, beklentiler ise %5,4 seviyesine gerilemesi yönündeydi. Aylık bazdaki düşüşte, enerji ürünleri fiyatlarının gerilemesi ve gıda fiyatlarının düşüş hızının artması belirleyici oldu. Hizmet grubu fiyatlarının ocak ayındakine benzer şekilde aylık %0,1 düşüşü, ÜFE’deki gerilemeyi destekledi. Bunun yanında, gıda ve enerji ürünlerini dışlayan çekirdek ÜFE ise şubat ayında aylık bazda %0,4 artış beklentilerine karşın %0 artışla yatay seyrederken, yıllık bazda da %5’ten %4,4 seviyesine yavaşladı, beklentiler ise %5,2 seviyesine yavaşlaması yönündeydi.

Bunun yanında, ABD’de imalat sanayinin gidişatına ilişkin sinyal veren New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi mart ayında, -5,8 seviyesinden -24,6 seviyesine gerileyerek beklentilerin (-7,8) belirgin şekilde üzerinde düşüş kaydetti. Öte yandan, ABD’de iç talebin seyrine ilişkin sinyal veren perakende satışlar, aylık bazda ocak ayında %3,2 oranında Mart 2021’den bu yana en sert artışın ardından şubat ayında beklentilerle uyumlu olarak %0,4 oranında düşüş kaydetti.

Yurt içinde ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi yayınlandı. Bütçe dengesi, şubat ayında kurumlar vergisi ve diğer gelirlerdeki yıllık azalışın yanı sıra depremin etkisinin hem gelir hem gider kalemlerinde hissedilmesiyle 170,6 milyar TL ile rekor açık verdi, ocak ayında ise 32,2 milyar TL açık vermişti, 2022 yılı Şubat ayında vergi ve diğer gelirlerdeki güçlü artışla 69,7 milyar TL fazla verilmişti. TCMB’nin geçen sene şubatta Hazine’ye erken kar transferinin etkisiyle bu sene şubat ayında diğer gelirler yıllık olarak düştü. Şubat 2022’de 82,6 milyar TL olan kurumlar vergisine karşılık bu sene aynı dönemde 4. dönem geçici vergi beyannamesinin kaldırılması nedeni ile oldukça sınırlı kurumlar vergisi toplandı.

  • 12 aylık kümülatif bütçe açığı, şubatta 201,4 milyar TL’den 441,6 milyar TL’ye yükselirken, bütçe açığı/GSYH* oranı da yaklaşık %1,3 seviyesinden %2,9’a yükseldi. (*GSYH için 2022 yılı 4. çeyrek kümülatif verileri baz alındı). Böylece şubatta bütçe açığı/GSYH oranı, Şubat 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. OVP’de bütçe açığı/GSYH oranı, 2023 yılı için %3,5 seviyesinde tahmin edilmekte.
  • Şubatta aylık yüksek artışın görüldüğü borç verme kaleminde, Kamu Teşebbüslerine borç verme alt kalemindeki (TCDD’ye 3,8 milyar TL, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye 2 milyar TL ve diğer mali kurumlara 2,2 milyar TL borç verme) artışın belirleyici olduğu görülmekte. BOTAŞ’a şubatta her ne kadar borç verilmese de cari transferler kaleminde, Kamu Teşebbüslerine Görevlendirme Giderleri alt kalemi altında 16 milyar TL (ocakta 16 milyar TL aktarılmıştı), TMO’ya 2 milyar TL (ocakta 3,8 milyar TL aktarılmıştı) ve Elektrik Üretim A.Ş.’ye 9 milyar TL’lik (ocakta aktarım yoktu) aktarımlar dikkat çekmekte. Ayrıca şubatta cari transferlerin alt kalemi olan Alan Bazlı Tarımsal Destekler giderlerinde (15,9 milyar TL) ve Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşüm Giderlerinde (5,6 milyar TL) yüksek tutarlar gözlenmekte. Ayrıca cari transferlerde izlenen KKM kaynaklı gider ise geçen sene yaklaşık 8 milyar TL olan aylık ortalamasının belirgin altında kalarak giderlerdeki artışı sınırlayan bir unsur olmayı sürdürmekte. Bunun yanında sermaye giderlerinin alt kalemi olan Müteahhitlik Giderlerinde Karayolu Yapım Giderlerinde (5,7 milyar TL) yüksek tutarlar görülmekte.
  • Şubat ayındaki depremlerin ardından Hükümet tarafından uygulamaya alınan kapsamlı vergi kolaylıkları ve ertelemeler, ilgili kurumlara kaynak aktarılması, depremzedelere yönelik yardım ve destek ödemeleri vb. adımlar vergi gelirleri ve harcamalar tarafında riskleri öne çıkarmakla birlikte, geçen sene kazanılan mali alan depremlerin oluşturduğu maliyetler ve seçim sürecinde olası artacak harcamalar nedeniyle bütçe dengesinde oluşacak olumsuz etkiyi kısmi sınırlayabilecek bir unsur olabilecektir.

Ayrıca TÜİK tarafından şubat ayı konut satışları verileri yayınlandı. Toplam konut satışları, şubatta aylık %18,1 düşüşle 80.031 adet seviyesinde gerçekleşerek Mayıs 2021’den beri en düşük seviyeye geriledi ve düşüşünü ikinci aya taşıdı, bunun yanında yıllık bazda %18 oranında düşüş kaydetti.

  • Konut satışlarına satış şekline göre bakıldığında, şubat ayında ipotekli satışlar yıllık %12,7 oranında gerileyerek son sekiz aydır düşüş sergilerken, diğer satışlar ise yıllık bazda iki aylık yükselişin ardından şubatta %19,3 oranında düşüş kaydetti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, 11 Mart haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi TSİ 15.30’da izlenecek. Son açıklanan haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 190 bin kişi seviyesinden 211 bin kişi seviyesine hafif yükselerek beklentilerin üzerinde artış sergilemekle birlikte düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü ve istihdam piyasasında sıkı görünümün korunduğuna işaret etmişti.

Ayrıca ABD’de konut piyasası verilerinden, şubat ayı konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri verileri TSİ 15.30’da takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, piyasaların odak noktasında TSİ 16.15’te ECB’nin faiz kararı ve TSİ 16.45’te ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması olacak. ECB, geçen ayki toplantısında faizleri beklentilerle uyumlu olarak 50 baz puan artırmıştı. Karar metninde, faizlerin, enflasyonun %2’lik hedefe dönmesi için ciddi şekilde sınırlayıcı seviyede tutulacağı ve faizlerin istikrarlı bir hızla yükselmeye devam etmesinin beklendiği belirtilerek, mart ayındaki toplantıda faizleri 50 baz puan daha artırmanın değerlendirildiğine işaret edilmişti. Son günlerde birçok ECB üyesi de 50 baz puanlık faiz artışlarını destekleyen değerlendirmelerde bulunmakta, hatta bazı üyelerin mevcut durumda %2,50 seviyesinde bulunan mevduat faizinde nihai seviyenin %4’e kadar yükselmesini öngördükleri gözlenmekte.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından ocak ayı konut fiyat endeksi TSİ 14.30’da yayınlanacak. Aralık ayı konut fiyat endeksi endeksinin aylık artış hızı %3,86’dan %5,29 seviyesine hızlanırken, yıllık artış hızı ise %174,5’ten %167,8 seviyesine gerilemişti ve böylece eylül ayında ulaştığı rekor seviye olan %189,1 seviyesinden düşüşünü sürdürmüştü. Konut fiyatları reel olarak da yıllık %58,7 artmıştı.

Diğer yandan, bugün TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 10 Mart haftasında toplam DTH miktarı 1,26 milyar USD (bireysel 0,15 milyar USD düşüş ve kurumsal 1,41 milyar USD artış) arttı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %42,2’den %42’ye geriledi. TL kredilerde haftalık %1,51 artış, YP kredilerde %0,38 düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,94 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 10 Mart haftasında toplam ve net rezervin ise azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 0,3 milyar USD azalışla 120,1 milyar USD seviyesine gerilediğini, net uluslararası rezervin ise 1,8 milyar USD azalışla 18,9 milyar USD’ye geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirket 2022 yılının son çeyreğinde 2.581mn TL net dönem karı açıklamıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 709,5mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Yüksek kar rakamında 3.549mn TL’lik vergi geliri ana etken olmuştur. Satış gelirleri 4Ç2022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,4 oranında artan Şirket’in brüt karı ise maliyetlerdeki yüksek artışın sonucu %56 oranında azalarak 811,7mn TL’ye gerilemiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %29,9 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 491,8mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %11,3 oranında artışla 1.025,9mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in FAVÖK’ü ise %62,4 oranında azalarak 642,8mn TL olurken, FAVÖK marjı da %29,8’den %9,2’ye gerilemiştir. Şirket finansman tarafında 2 milyar TL net gider (4Ç2021’de 2,7 milyar net gider) kaydederken, vergi öncesi 967,9mn TL net zarar oluşmuştur. 3.549mn TL’lik vergi geliri ardından Şirket 2.581mn TL net dönem karı açıklamıştır.

Son çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket 2022 yılını 10.590mn TL net dönem karı ile kapamıştır. 2021 yılında Şirket sadece 697,4mn TL net dönem karı kaydetmişti.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şirket ve bağlı ortaklığı Kontrolmatik Toshkent, Yurt Dışı bir müşteriden, Endüstriyel Tesis Elektrifikasyonu kapsamında; Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik; 4,6mn EUR, Kontrolmatik Toshkent; 1,1mn USD karşılığı Özbek Somu olmak üzere yeni sipariş almıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,0 azalarak 80.031 oldu. Ocak-Şubat döneminde ise yıllık %4,4 azalışla 177.739 olarak gerçekleşti. Öte yandan, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,7 azalış göstererek 17.357 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %21,7 olarak gerçekleşti. Son olarak, yabancılara Şubat ayında 3.350 konut satışı gerçekleşti. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Astor Enerji (ASTOR): Şirket, Irakta yerleşik özel bir firma ile Ministry Of Electricity State Company Of Electricity Distribution For The North/Iraq’ a teslim edilmek üzere 14.03.2023 Tarihinde 2,7mn USD) bedelle “Güç Transformatörü” sözleşmesi imzalamıştır.

Ayrıca Şirket, Kontrolmatik Teknoloji Enerji Ve Mühendislik A.Ş. ile 2,7mn USD) bedelle “Güç Transformatörü – Dağıtım Transformatörü (Kuru Tip) ve Anahtarlama Ürünü’ sözleşmesi imzalamıştır.

Ek olarak Şirket, İspanya’da yerleşik 3 özel firmadan alınan sipariş kapsamında 3,2mn Avro tutarında “Dağıtım Transformatörü” satış sözleşmesi imzalanmıştır.

Batıçim (BTCIM): Fabrikanın Döner Fırın-1 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın-1 04.04.2023 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stokuğun bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışların bu duruştan etkilenmeyeceği duyuruldu.

Esenboğa Elektrik (ESEN): Şirket, SPK’nın “Her tür iç kaynak ile kar payının sermayeye ilave edilmesi suretiyle ve birleşme, bölünme ve benzeri genel kurul kararı gerektiren işlemler neticesinde, her bir tavan kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere kayıtlı sermaye tavanı aşılabilir.” hükmü çerçevesinde; 200mn TL kayıtlı sermaye tavanı; 64mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 47mn TL kar payı ve 149mnTL iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle toplam 196mn TL %306,25 oranında artırılarak, 260mn TL’ye çıkarılmasına karar vermiştir.

Ayrıca Şirket, hisse başına (B grubu) brüt 0,16 TL (net 0,14 TL) kar payı dağıtımını yönetim kuruluna sunma kararı almıştır. Teklif edilen kar payı dağıtım tarihi 12.04.2023 olup, son kapanış değerine göre temettü verimi %0,2 olarak hesaplanmaktadır.

Europap Tezol (TEZOL): Hesaplanan 2022 yılı net dağıtılabilir dönem kârının; 220mn TL tutarındaki kısmının bedelsiz kar payı olarak; ortaklara dağıtılması, 20,9mn TL tutarındaki kısmın genel kanuni yedek akçe olarak ayrılması, geriye kalan tutarın tamamının olağanüstü yedek akçe olarak ayrılması hususlarının 2022 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmasına katılanların oybirliğiyle karar verilmiştir.

Frigo-Pak Gıda (FRIGO): Şirketin Yönetim Kurulu, mevcut üretim faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve potansiyel büyüme fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla; şeftali ve kayısı konservesi imalatı ve ihracatına yönelik söz konusu ürünlerin bahçe plantasyonlarını da kapsayacak şekilde yatırım yapılmasına ve gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması için yetkilendirme yapılmasına karar vermiştir.

Margün Enerji (MAGEN): Şirket, 1,5 milyar TL kayıtlı sermaye tavanı içinde; 410mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 226.859.194,12 TL kısmının kar payı ve 543.140.805,88 TL iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle toplam bedelsiz 770mn TL %187,8 oranında artırılarak, 1.180mn TL’ye çıkarılmasına ve 3. Bu karar kapsamında başta Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. olmak üzere, ilgili merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılmasına ve bunun için gerekli tüm dokümanların hazırlanmasına karar verilmiştir.
Ayrıca Şirket hisse başına brüt 0,02439 TL net 0,02195 TL kar payı dağıtımını yönetim kuruluna sunma kararı almıştır. Teklif edilen kar payı dağıtım tarihi 14.04.2023 olup, son kapanış değerine göre temettü verimi %0,04 olarak hesaplanmaktadır.

Naturel Enerji (NATEN): Şirket, SPK’nın “Her tür iç kaynak ile kar payının sermayeye ilave edilmesi suretiyle ve birleşme, bölünme ve benzeri genel kurul kararı gerektiren işlemler neticesinde, her bir tavan kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere kayıtlı sermaye tavanı aşılabilir.” hükmü çerçevesinde; 100mn TL kayıtlı sermaye tavanı; 33mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 30,7mn TL kar payı ve 101,3mn TL iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle toplam 132mn TL %400 oranında artırılarak, 165mn TL’ye çıkarılmasına karar vermiştir.

Ayrıca Şirket, hisse başına (B grubu) brüt 1 TL (net 0,90 TL) kar payı dağıtımını yönetim kuruluna sunma kararı almıştır. Teklif edilen kar payı dağıtım tarihi 12.04.2023 olup, son kapanış değerine göre temettü verimi %0,6 olarak hesaplanmaktadır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS): Şirket, Superonline İletişim Hizmetleri’nden Unified Telco Cloud ürün projesi kapsamında Netaş Yerli Bulut Sunucularının temini için 1,33mn USD tutarında sipariş almıştır.

Seyitler Kimya (SEYKM): Şirketin 2022 yılı faaliyetleri sonucunda elde edilen dağıtılabilir kardan ortaklara % 69,4915 oranında 41mn TL temettünün pay senedi olarak dağıtılmasına, Kar dağıtımına ilişkin teklifimizin Genel Kurul onayına sunulmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %8,50 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 24 milyar TL’lik (%8,50’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 126 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 30 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 100 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi