Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.03.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel çapta koronavirüse karşı sıkı tedbirler alınmaya devam edilirken, başta Avrupa olmak üzere ölüm ve vaka sayısındaki artışla birlikte ekonomilerin durma noktasına gelmesi piyasalarda endişe yaratıyor. Fed’in faizi sıfıra çekerek genişleme programı açıklaması ve Dolar likiditesine yönelik diğer merkez bankalarla koordineli çalışılacağına yönelik adımların, koronavirüs endişesinin önüne geçemediğini izliyoruz.  ABD vadelileri bu sabah yaklaşık %5 düşüş gösterirken, işlemlerin durması için alt limite ulaştı. Açılışta karışık seyretme eğiliminde olan Asya borsaları ise ABD vadelilerindeki sert düşüşle birlikte negatif bölgede seyrediyorlar. Dolar ise toparlanma eğiliminde. Negatif risk iştahına bağlı olarak BIST100 endeksi de güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Salgına yönelik olumsuz haber akışının gündemde yer almaya devam etmesi ve Dolar likiditesine yönelik endişeler piyasaların satış tarafında kalmasına neden olabilir.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Haftaya Fed’in bu haftaki olağan toplantısını beklemeden olağandışı toplantıyla mart ayındaki ikinci faiz indirimini gerçekleştirmesiyle başlıyoruz.

  • Fed’in bu haftaki toplantısı ise olmayacak. Fed, 100 baz puanlık indirimle faizi sıfıra çekti, 700 milyar dolarlık genişleme programı açıkladı. Fed, ekonominin son olayların etkisini atlattığına ve istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine yöneldiğine ikna olana kadar faizleri sıfıra yakın tutacağını bildirdi. Ayrıca bankalara 90 gün süre ile reeskont penceresinden borçlanma imkanı tanırken, rezerv karşılık oranlarını sıfıra indirmek gibi bazı ek tedbirler alan Fed, swap hatlarıyla küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için Avrupa, Kanada, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankaları ile koordineli çalışacak.
  • Yeni Zelanda Merkez Bankası olağanüstü toplantıda politika faizini %1’den %0,25’e çekti. Kanada Merkez Bankası da, politika faizini olağanüstü toplantıyla 50 baz puan indirerek %0,75’e çekti. Norveç Merkez Bankası olağandışı toplantısında politika faizini 50 baz puan faiz indirerek %1 seviyesine çekti. Yurtiçi tarafta ise, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’deki toplam koronavirüs vaka sayısının 18’e yükseldiğini belirtti. Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuşlar, 17 Nisan’a kadar durduruldu.

Cuma günü Trump’ın, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde “ulusal acil durum” ilan etmesi ve 50 milyar dolara kadar acil durum fonunun erişime açılacağını belirtmesinin ardından ABD hisse senedi borsalarında sert yükselişler gözlenmişti. Asya borsaları ise bugüne karışık bir seyirle başlıyor. ABD vadelileri ise cuma günkü sert yükseliş sonrası ekside. Japonya Merkez Bankası’nın perşembe günkü toplantısını bugüne çektiği görülüyor. Çin sanayi üretimi yılın iki ayında %3’lük düşüş beklentisine karşın %13,5 düşerken, perakende satışlar da %4’lük düşüş beklentisine karşın %20,5 geriledi. Çin ekonomisinin birinci çeyrekte daralacağına işaret eden mevcut veriler, ikinci çeyrekte Avrupa ve ABD ekonomisinin baskılanabileceğine referans veriyor.

Bugün TSİ 15.30’da mart ayına ilişkin ABD New York Fed Empire State İmalat Sanayi endeksi takip edilecek. Bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı Brüksel’de gerçekleştirilecek ve İngiltere Merkez Bankası yeni başkanı Andrew Bailey göreve başlayacak. Yurtiçinde TSİ 11’de ise şubat ayına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi ve TSİ 10’da şubat ayına ilişkin konut satışları verileri açıklanacak. Yarın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İdlib’in durumu, Kuzey Suriye’deki insani kriz kapsamında göçmen meselesi ve Türkiye-AB ilişkilerini görüşmek üzere telekonferansla zirve gerçekleştirecek.

  • Haftanın geri kalanında ABD’de tüketici harcamalarının seyrini gösterecek şubat ayına ilişkin perakende satışlar verisi yayınlanacak. ABD ekonomisinin güçlü tarafı olan tüketici harcamalarının seyri, salgından ne kadar etkilendiğini gösterecek. Ayrıca şubat ayı sanayi üretimi verisi de açıklanacak ve imalat sektörünün son durumu izlenecek. Son PMI verileri zayıf talep koşullarına işaret etmişti ve ihracatta da düşüş vardı.  Ayrıca ABD’de Demokratların başkan adayı seçimi de 5 eyalette devam edecek.
  • Avrupa tarafında ise Fransa önderliğinde AB Maliye Bakanları toplanacak ve koronavirüse karşı ortak bir mali politika geliştirip geliştirmeyecekleri izlenecek. Yarın Almanya ve Euro Bölgesi ekonomilerinin gidişatını gösterecek mart ayı ZEW anketi yayınlanacak. Öncü göstergelerin mart ayında dip yapması beklenmekte ve çarşamba günü Euro Bölgesi şubat nihai enflasyon oranları yayınlanacak. Özellikle bundan sonraki aylarda deflasyonist baskıların artması beklenmekte. Rusya, Norveç ve İsviçre Merkez Bankaları toplantıları izlenecek. İsviçre’nin halihazırda en düşük faiz uygulayan ülke olarak koronavirüsten etkilenmesine rağmen faizleri değiştirmesi beklenmemekte. Norveç Merkez Bankası’nın 50 baz puan indirmesi beklenirken, Rusya’nın Suudi Arabistan ile yaşadığı son krizden dolayı indirim yapması beklenmiyor.

Asya tarafında ise merkez bankaları toplantıları önemli olacak. Endonezya, Filipinler ve Tayvan merkez bankaları toplantıları bulunmakta ve genel anlamda faiz indirimleriyle ekonomilerine destek vermeleri beklenmekte. Salı günü yayınlanacak Singapur’un ihracat datalarının ise koronavirüsün yarattığı tahribata ilişkin fikir vermesi beklenmekte.

Yurtiçi tarafta ise bugün merkezi yönetim bütçe dengesi, salı günü konut fiyat endeksi, perşembe günü ise TCMB faiz kararı bulunmakta.

  • Ocak ayında bütçe dengesi, 21,5 milyar TL fazla vermişti.  12 aylık kümülatif bütçe açığı, 123,6 milyar TL’den 107,3 milyar TL’ye gerilemiş, bütçe açığının GSYH’ye oranı ise %2,9 seviyesinden %2,65 seviyesine doğru iyileşmişti. Şubat ayı Hazine nakit dengesi ise bu ay için 9 milyar TL açık verdi ve faiz dışı fazla da 4 milyar TL oldu. Borçlanma miktarı öngörülerden yüksekti fakat artan ekonomik aktivitenin ocak ayındaki gibi vergi gelirlerine şubat ayında olumlu yansıdığını düşünmekteyiz, bu ay tek seferlik gelir kaleminde azalış olacak olmasına rağmen ılımlı bir bütçe açığı beklemekteyiz.
  • Bu hafta perşembe günü PPK toplantısı bulunuyor. TCMB Beklenti Anketi’nde anket katılımcılarının beklentilerinin 50 baz puan civarında bir indirimde yoğunlaştığını gördük. Öte yandan, bazı piyasa katılımcılarının TCMB’den 75, 100 veya 125 baz puanlık indirim bekledikleri de gözleniyor. Faiz indirdiği takdirde TCMB 7.kez üst üste faiz indirmiş olacak. Son dönemde yaşanan koronavirüsün ekonomik etkilerini bertaraf edebilmek adına merkez bankalarının genişlemeci adımları, düşen petrol fiyatlarının enflasyona pozitif yansıyacak olması ve şubat ayında beklentilerden düşük gelen enflasyon TCMB’ye indirim için alan açmakta.

Ocak ayında sanayi üretimi, yıllık olarak %8,7 artış beklentisinin hafif altında %7,9 artış sergiledi. Sanayi üretiminin aralık ayındaki yıllık %8,6 artışı ise %9’a yukarı yönlü revize edildi. Böylece sanayi üretimi aralık ayına göre yıla hafif tempo kaybıyla başladı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise ekim ayından bu yana ilk kez düşüş göstererek aylık %0,2 azaldı. Sanayi üretiminden ayrı olarak perakende satış hacmi verisi de açıklandı. Büyümenin talep yönünü göstermesi açısından takip ettiğimiz bir gösterge olan perakende satış hacmi de yıllık %9,6 yükselse de aralık ayındaki %11,9 artışın altında kaldı.

Mart ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, anket katılımcılarının virüs salgınının etkilerini, beklentilerine yansıttıkları görülüyor. Küresel büyümenin salgın nedeniyle baskı altında kalmasının da etkisiyle Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme beklentileri anket katılımcılarınca sınırlı aşağı yönlü revize edildi. Arz ve talep endişeleriyle sert gerileyen petrol fiyatları sonrası enflasyon ve cari denge beklentileri de iyileştirilmiş durumda.

HANGİ HİSSELER YÜKSELİŞE, HANGİ HİSSELER DÜŞÜŞE BAŞLADI? BAŞVURUN, CEBİNİZE GELSİN!

ŞİRKET HABERLERİ

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr):Şirket hisse başına brüt 0,1231858TL kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 29 Mayıs olup, 13.03.2020 tarihli kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,9 olarak hesaplanmaktadır.

Çelebi Hava (CLEBI, Sınırlı Pozitif): Şirket hisse başına brüt 4,35 TL (net 3,6975 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 7 Nisan olup, 13.03.2020 tarihli kapanış fiyatına göre temettü verimi %6,4 olarak hesaplanmaktadır.

Medical Park (MPARK, Nötr): 2020 yılı Ocak-Şubat döneminde hem yurtiçi (%20) hem de yurtdışı sağlık turizmi (%26) hasılatı beklentilerin üzerinde büyürken toplam hastane hasılatı %21 artış gösterdi. Mart ayında COVID-19 kaynaklı seyahat kısıtlamaları nedeniyle yurtdışı sağlık turizmi hasılatında bir miktar gerileme olsa da, kuvvetli seyreden yurtiçi hasılatının bunu telafi ettiği görülmektedir. Ayrıca, SGK fiyat listesi 3 Mart tarihinde 11 Mart’tan sonra geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Mart ayında devreye giren yeni SGK fiyatlarının yurtiçi hastane hasılatını olumlu etkileyeceği ve yurtdışı sağlık turizm hasılatında oluşabilecek kayıpları dengeleyeceği öngörülmektedir. 5 Mart 2020 tarihinde açıklanan yıllık hedeflerin içinde, SGK fiyatlarından gelecek artış etkisi bulunmamaktadır. Bu kapsamda, 2020 yılı için açıklanan %18’lik hasılat ve %25’lik FAVÖK artışı beklentisi korunmaktadır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin Şubat ayındaki yolcu sayısı 2019’un aynı ayına göre %7,9 artışla 2,33mn kişi olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 0,3 puan azalışla %87,7’yi göstermiştir. 2020’nin ilk 2 ayında yolcu sayısı %8,9 artışla 4,91mn olurken, yolcu doluluk oranı 2,3 puan artışla %88,8 olarak gerçekleşmiştir.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirket bu yıl kar payı ödemeyi planlamamaktadır. Konunun gündemde yer aldığı Genel Kurul tarihi 7 Nisan 2020’dir.

Turkcell (TCELL, Nötr): Yönetim Kurulunun 27 Temmuz 2016 ve 30 Ocak 2017 tarihlerinde almış olduğu geri alım kararları kapsamında; 12 Mart 2020 tarihinde, 2mn USD nominal değerde XS1803215869 kodlu Şirket Eurobond’unu ortalama 95,875 USD fiyattan ve 1mn USD nominal değerde XS1298711729 ISIN kodlu Şirket Eurobond’unu ortalama 98,750 USD fiyattan alımı gerçekleşmiştir. İşlemin toplam tutarı 2.979.063 USD’dir.

Turcas Petrol (TRCAS, Negatif): Şirket tarafından 26 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan Özel Durum Açıklaması’nda belirtildiği üzere, Rekabet Kurumu tarafından yapılan ön incelemeler kapsamında, bazı dağıtım şirketleri ile birlikte %30 oranında payına sahip olduğu iştiraki Shell &Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bahsi geçen soruşturma kapsamında, Rekabet Kurumu tarafından STAŞ’a 348mn TL tutarında idari para cezası verildiği bilgisi Şirkete ulaşmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yaptıkları protokol çerçevesinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımına sunacakları 3 GB ücretsiz interneti Türk Telekom olarak 5 GB daha artırarak toplamda 8 GB’a çıkardıklarını belirterek, “EBA sistemi için internet tanımlamalarına başladık, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla sistemi kullanabilecekler.” dedi.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 112 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 16-17-18 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

TEMETTÜ ÖDEMELERİ VE SERMAYE ARTIŞLARINI ÜCRETSİZ TAKİP EDİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) twitter sayfasından yapılan açıklamaya göre 14/03/2020 tarihinde geçerli olmak üzere benzinde 51 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir. Kaynak: Matriks

Bankacılık: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranını düşürme kararı aldı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre yeni zorunlu karşılık faiz oranları (Nema Oranı) 20 Mart’tan itibaren uygulanacak. Merkez Bankasının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 04.10.2019-19.03.2020 arasında yüzde 8.00 olarak uygulanan faiz oranı 20 Mart’tan itibaren yüzde 6.00’ya çekilecek. Ayrıca 06.03.2020 (dahil) zorunlu karşılık yükümlülük tarihinden itibaren 2020/6 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesine sahip bankalara yüzde 8, diğer bankalara yüzde 0 uygulanacak. Kaynak: Dünya

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, toplam otomotiv üretimi Ocak-Şubat 2020’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4 artarak 237 bin 665 adet oldu. Geçen yılın ocak-şubat dönemini 40 bin 416 adet ile kapatan Türkiye otomotiv pazarı, 2020’nin ilk 2 ayında %91 artış kaydetti ve 77 bin 95 adet oldu. Söz konusu dönemde toplam ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında %4 azalarak 192 bin 577 adet olarak gerçekleşti.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY): Koronavirüse karşı yaşanan süreçten geçici olarak etkilenmesi olası alışveriş merkezi kiracıları desteklemek amacıyla şu an için Mart ayı ile sınırlı olmak üzere aşağıda detayları sunulan plan uygulamaya geçirilecektir: Akiş GYO Akasya ve Akbatı Alışveriş Merkezi kiracılarının faaliyetini desteklemek amacı ile aldığı tek taraflı karar neticesinde, hiçbir hal ve şartta kira sözleşmesi ile belirlenmiş kira bedelinin uyarlanması, yeniden tespiti, kira sözleşmesi esaslarının tadili anlamına gelmemek kaydı ile; kiracılarına 2020 Yılı Mart ayında,  kiracılarla detayları paylaşılan çeşitli şartlara bağlı kira indirimi yapacaktır. Kira indirimi sektör bazlı olarak hasılatlarda yaşanacak düşüş, kiracının oluşacak kira/ciro oranı, kiracının kira ödeme zamanı gibi parametrelere bağlı olarak belirlenecektir.

Despec Bilgisayar (DESPC): Şirket ile cep telefonu firması OPPO Turkey Telekomünikasyon Ticaret Ltd.Şti. arasında realme markalı cep telefonlarının Türkiye’deki elektronik mağazalar zincirlerine dağıtımı konusunda distribütörlük sözleşmesi imzalamak üzere görüşmelere başlanmıştır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,52 seviyesinden %10,56 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 87,8 milyar TL ile 71 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutar 16,8 milyar TL’si %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü ABD hisse senedi borsalarında sert yükselişlerin gözlenmesiyle %0,96 seviyesinden haftayı yükselişle tamamladı. Fed’in olağanüstü toplantıyla sürpriz bir şekilde fonlama faiz aralığını 100 baz puanlık indirimle  %0,00-%0,25 aralığına çekmesi ve tahvil alımlarını en az 700 milyar dolar artırma taahhüdünde bulunmasının ardından, şu sıralarda ABD 10 yıllıklarının faizi %0,68’lere gevşemiş durumda.

Küresel çapta koronavirüs salgınının yayılmaya devam etmesi ve küresel çapta merkez bankalarının ve hükümetlerin devreye aldıkları çeşitli parasal gevşeme adımları ve mali teşvik paketleri önlemlerine karşın, virüs salgınının olumsuz ekonomik etkilerine ve küresel resesyona yönelik endişelerin canlılığını korumasıyla TL faizlerde haftalık bazda artışlar gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 36 baz puanlık artışla %11,29 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 40 baz puanlık artışla %12,01 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin