Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gerilimin piyasalarda yarattığı baskının ardından aşırı satım bölgesine yakın borsa endeksleri dün tepkiyle karşılaştılar. Bu sabah ise risk iştahı nötr. Çin’in misillemesinin ardından ABD’nin kalan 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine ek vergi getirme ihtimali piyasalardaki olası toparlanmayı sınırlandırdığı söylenebilir ki kırılganlığın bittiğini söylemek için erken. Diğer yandan, bugün Çin’den gelen ve beklentilerin altında kalan makro veriler sonrasında Çin borsa endeksleri alıcılı! Hatırlamak gerekirse, ekonomide toparlanmaya işaret eden veriler sonrasında teşvik beklentileri azalmış ve bu da borsalarda satışa yol açmıştı. Şimdi ise beklentilerden zayıf veriler tekrar teşvikleri gündeme getirdiği için Çin borsaları alıcılı… Yurtdışının şimdilik sakinleştiği günde dün %2,02 oranında değer kazancıyla kapatan BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Halihazırda ülke risk primimiz (5 yıllık CDS 488 seviyesinde) yüksek seviyelerde. Bu kapsamda, olası alıcılı görüntüde 89,2bin direncinden tepki görülebilir. Endekste tekrar baskının oluşması durumunda ise 87,4bin desteği takip edilebilir. Bu seviyenin altında baskı belirginleşebilir.

MAKROEKONOMİ

Wall Street ve Avrupa borsaları dün günü alıcılı bir şekilde sonlandırırken Asya borsalarında bugün alıcılı bir seyirle güne başlıyoruz. ABD sanayi üretimi ve perakende satışların izleneceği bugünde ilk önce Çin sanayi üretimi ve perakende satışları takip ettik.

  • Ticaret gerilimlerinin tekrar arttığı bir ortamda Çin’de nisan ayına ilişkin perakende satışlar, sabit yatırımlar ve sanayi üretimi beklentiler altında kaldı. Bu durum, artan ticaret gerilimi de eklenince Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini gösteriyor. Ocak-Nisan döneminde Çin sanayi üretimi %6,5 artış beklentisine karşılık %5,4, perakende satışlar %8,6 artış beklentisine karşılık %7,2 ve sabit yatırımlar %6,4 artış beklentisine karşılık %6,1 arttı.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı’nın ülkedeki iki petrol istasyonuna yönelik saldırı gerçekleştirildiğini bildirmesi sonrası ılımlı yükselirken, ABD’de petrol stoklarının arttığının gözlenmesiyle sabah saatlerinde 71 dolar seviyesinde.

Avrupa’da ise gözler tekrar İtalya’nın bütçe açığına çevriliyor. İtalyan Başbakan Yardımcısı, istihdamı desteklemek için AB’nin bütçe açığı/GSYH hedefinin aşılabileceğini söyledi. 31 Ekim’e kadar ertelenen Brexit, gündemde belirleyici olmayı sürdürüyor ve Euro üzerinde etkili olmaya devam ediyor.  İngiliz hükümeti, yeni Brexit anlaşmasını Avam Kamarasına 3 Haziran haftasında sunacak.

Yurtiçinde ise yoğun makroekonomik gündem devam ediyor. Bugün TSİ 10’da şubat dönemine ait işsizlik rakamları ve TSİ 11’de nisan ayına ait bütçe rakamları paylaşılacak.

  • Yavaşlayan iktisadi faaliyet doğrultusunda işsizlik oranlarında yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Ocak döneminde işsizlik oranı, %13,5 seviyesinden %14,7’ye yükselerek Şubat 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.
  • Bütçe tarafında ise harcamalar kalemi artış eğilimini sürdürüyor, harcamalardaki artış ise diğer gelirlerle telafi edilerek bütçe üzerindeki yükü azaltılmaya çalışıyor. İlk çeyrekte bütçenin performansına baktığımızda, gelirler yıllık %30,4 artışına karşın, harcamalar yıllık %35,4 artış sergiledi. 12 aylık kümülatif bütçe açığı 88 milyar TL seviyesinde bulunuyor (YEP yıl sonu hedef 81 milyar TL), bütçe açığı/GSYH oranı da yaklaşık %2,4’lerde seyrediyor (YEP hedef %1,8).Neticede ilk yarıda reel olarak vergi gelirlerinin zayıf seyrini sürdürmesini beklesek de bütçenin ek gelir yaratabilme kabiliyetiyle birlikte diğer gelirlerin, yılın ilk yarısında bütçedeki harcamalar kalemini telafi etmeyi sürdürmesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısında ekonomide beklediğimiz toparlanma ışığında vergi gelirlerinin de gelir kalemine katkısını artırmasını öngörüyoruz. Bu doğrultuda önceki yıl gibi mali disiplinin korunarak bütçe açığı/GSYH oranının, YEP’teki hedefe yakınsayacağını düşünüyoruz.

Yurtdışında ise TSİ 15.30’da ABD’de nisan ayına ilişkin perakende satışlar ve mayıs ayına ilişkin New York Fed Empire State İmalat Endeksi açıklanacak. TSİ 16.15’de ABD’de nisan ayına ilişkin sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Ayrıca TSİ 17’de ABD’de mayıs ayına ilişkin konut piyasasının öncü göstergesi olan NAHB Konut Fiyat Endeksi açıklanacak.

TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde bu yılın ilk çeyreğine ilişkin GSYH büyüme verileri açıklanacak. Çeyreklik bazda büyüme, 2018 yılının ilk iki çeyreğinde %0,4 gerçekleşmesinin ardından, üçüncü çeyrekte %0,1 seviyesine kadar gerilemişti, son çeyrekte hafif toparlanarak %0,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Çeyreklik bazda büyümenin, bu yılın ilk çeyreğinde ise %0,4 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Bugün ayrıca TSİ 11’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Philip Lane’nin konuşmasının yanı sıra, TSİ 19’da Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in ve Kansas City Fed Başkanı Esther George’un konuşmaları piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek.

Ayrıca bugün TSİ 14’te Polonya Merkez Bankası’nın politika faiz kararı toplantısı bulunuyor. Bankanın politika faiz oranını %1,5 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Kuzey Yakası Projesi kapsamında üretilen 51 adet ticari ünitenin açık arttırma ihalesi 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilmiştir. İhale sonucu muhammen bedeli KDV Dahil 59,9mn TL (KDV Hariç 55,5mn TL) olan 16 adet bağımsız bölümün satış fiyatı KDV Dahil 64,4mn TL (KDV Hariç 59,6mn TL) üzerinden teklif gelmiştir. İhalede en iyi teklifi veren isteklilere ait, bağımsız bölüm satış işlemleri devam etmektedir.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin %99,98 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığımız Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. hisselerinin satın alacağını açıkladı. 3,62 MW kurulu elektrik üretim kapasitesine ve yılda 15.000 ton katı organik, 10.000 ton sıvı organik gübre üretim kapasitesine sahip tesisin, yapılmakta olan ek yatırım tamamlandığında Toros Tarım tarafından üretilen kimyevi gübre çeşitleri ile birleştirilerek üretilecek organomineral gübre miktarı yılda 35.000 tona ulaşacağı açıklanmıştır.

26 Nisan 2019 Tarihli Tekfen Holding Raporumuz için tıklayınız…

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin Nisan ayındaki yolcu sayısı 2018’in Nisan ayına göre %5,2 azalışla 2,37mn kişi olmuştur.  Yolcu doluluk oranı ise 1,3 puan düşüşle %87,6’yı göstermiştir. 2019’un ilk 4 ayında yolcu sayısı %2,4 azalışla 9,07mn olurken, yolcu doluluk oranı 0,5 puan gerilemeyle %85,2 olarak gerçekleşmiştir.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nın 1Ç2019’daki solo net dönem karı 1.102mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki çeyrekte 2.317mn TL, bir önceki yılın ilk çeyreğinde ise 1.730mn TL kar açıklanmıştı. Çeyreksel bazda net faiz gelirleri %9,6 oranında azalarak 4.922mn TL olurken, net ücret ve komisyon gelirleri %13,2 oranında artmış ve 822mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, karşılık giderlerindeki düşüş karı desteklerken, ticari zarardaki artış, diğer gelirlerdeki düşüş ve operasyonel giderlerdeki artış karı baskılamıştır. Ziraat Bankası’nın takipteki krediler oranı %2,0, kredi mevduat oranı %107,4 ve sermaye yeterlilik oranı ise %13,17 olarak gerçekleşmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Kambiyo İşlemleri: Resmi Gazete’de yer alan cumhurbaşkanı kararıyla 1998 tarihli 98/11591 sayılı bakanlar kurulu kararında değişiklik yapıldı. Buna göre bankalar ile yetkili kuruluşların birbirleri ile yaptıkları ve Hazine’ye yapılan kambiyo satışlarında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) sıfır olarak belirlendi. Ayrıca döviz kredisinin ödenmesi için, krediyi veren banka tarafından krediyi alana yapılan kambiyo satışlarında da BSMV sıfır olarak tespit edildi. Bunlar dışındaki kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden yüzde 0.1 oranında BSMV alınacak. Bakanlar kurulu kararının ilk yayımlandığı 1998 yılında tüm kambiyo muamelelerinde BSMV yüzde 0.1 olarak belirlenmiş, 2008 yılında sıfıra indirilmişti. Kaynak: Reuters

Enerji: Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre 2019 Yılı Yatırım Programı kapsamında hazırlanan 2019 yılı iletim şebekesi yatırımlarının tavanı 643.748.000 TL olarak onaylanmıştır. BOTAŞ, 2019 yılı içerisinde, proje bazında tahsis edilen yatırım projeleri tavanlarını geçemez ve programda yer almayan herhangi bir proje için harcama yapamaz. Proje ödenekleri yatırım ile ilgili olmayan amaçlar için kullanılamaz.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BEYAZ.E, GSRAY.E ve POLTK.E payları 15/05/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 29/05/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

FAİZ PİYASALARI

Haftalık repo ihalelerine ara verilmesiyle birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24,71 seviyesinden %24,95 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı 68,8 milyar TL ile 25 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden olacak şekilde fonladı. Fonlamanın geri kalanı, 43,8 milyar TL’si koridorun üst bandından sağlandı.

Küresel risk iştahının yönü, ABD 10 yıllıkların faizinde belirleyici olmayı sürdürüyor. ABD 10 yıllıkların faizi, bugün %2,41 seviyelerinde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün iki yıllık gösterge tahvil ve 6 yıl vadeli değişken faizli tahvilin yeniden ihraçlarını gerçekleştirdi. Dün ve önceki gün gerçekleştirilen toplam 4 ihale ile Hazine mayıs ayı iç borçlanma programını da tamamlanmış oldu. Hazine böylece toplam 14,6 milyar TL’si piyasadan 18,3 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Hazine’nin öngörüsü 15,9 milyar TL’si piyasadan toplam 18,8 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması idi. Öngörülere yakın bir borçlanma gözlemlesek de bir önceki ihaleye göre borçlanma maliyetlerinin arttığı gözleniyor. Örneğin, iki yıllık gösterge tahvilde borçlanma maliyeti bir ay önce gerçekleştirilen bir önceki ihaleye göre 313 baz puan arttı.

Dün TL varlıklara artan yönelmeyle birlikte tahvil piyasasında özellikle uzun tarafa belirgin bir alım geldiğini gözlemledik. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 116 baz puanlık düşüşle %19,48 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN