Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.04.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Özellikle Çin’den gelen verilerin etkisiyle haftanın ilk işlem gününde risk iştahı pozitif seyrediyor. Diğer yandan, ABD’nin bilanço sezonuna iyi başlaması ve ticaret görüşmeleri ile ilgili olumlu haber akışı risk iştahını destekleyen diğer faktörler. Cuma günkü pozitif kapanışın ardından ABD borsaları bu sabah yatay hareket etse de, Asya borsalarında alıcılı bir görüntü var. Olumlu risk ortamına rağmen geçen hafta emsallerinden negatif ayrışan BIST100 endeksi ise güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Halihazırda TL’nin de haftaya baskı altında başladığını gözlemliyoruz. Ülke risk primimiz ise (5 yıllık CDS) 452 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Şu aşamada, CDS’teki seyir endeks üzerinde belirleyici faktör olmaya devam edebilir.

MAKROEKONOMİ

Haftaya risk iştahındaki artışla başlıyoruz. Alıcılı görünümde belirleyici olan faktörlere baktığımızda,

  1. Çin verilerinin, Çin ekonomisinde iyileşme belirtileri göstermesi (Çin ihracat verisi, 5 ayın en yüksek artışını gerçekleştirdi ve Çin’de yeni krediler mart ayında beklentilerden çok arttı.)
  2. Cuma günü açıklanan bazı ABD’li şirketlerin karlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi,
  3. ABD ve Çin’in piyasa dostu bir ticaret anlaşması yapacağı beklentisi

Bu gelişmeler ışığında Yen gibi güvenli limanlardan çıkışla borsalara yönelmenin olduğunu görüyoruz. ABD borsaları cuma günü 6 ayın en yüksek seviyelerine çıkarken, Asya borsaları da bugün alıcılı bir görünümde. Ayrıca Brent petrolün varil fiyatı, 70 dolar üzerindeki seyrini sürdürmekte.

Çarşamba günkü Çin büyüme, sanayi üretimi ve perakende satışlar haftanın en önemli verilerinden. ABD’de bilanço dönemi devam ediyor. Cuma günü ABD, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler Paskalya nedeniyle tatil. Yarın ABD sanayi üretimi, çarşamba günü Euro Bölgesi TÜFE, perşembe günü Euro Bölgesi ülkeleri ve ABD imalat ve hizmet PMI verileri haftanın önemli diğer verilerinden.

Yurtiçinde ise bugün bütçe dengesi, işsizlik oranı ve yarın sanayi üretimi önemli.

Bugün TSİ 10’da ocak dönemine ilişkin işsizlik oranı verimiz açıklanacak. Geçen yılın nisan ayından itibaren yükselişe geçen işsizlik oranı, yavaşlayan ekonomik görünümle birlikte aralık döneminde %13,5 seviyesine kadar yükselmişti. 2018 yılının genelindeki (ortalama) işsizlik oranına baktığımızda ise 2017 yılına göre 0,1 puan yükselerek %11 düzeyinde gerçekleşen bir işsizlik oranı görüyoruz. Bunun yanında bugün TSİ 11’de mart ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe dengesi verisi açıklanacak. Merkezi yönetim bütçesi, şubat ayında 16,8 milyar TL, ocak-şubat döneminde ise 11,7 milyar TL açık vermişti. Yıla harcamalardaki artışla başlayan bütçe dengesinde, harcamaların ne kadarının vergi gelirleri ve diğer gelirler ile telafi edildiğini izleyeceğiz.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de nisan ayına ilişkin New York Fed Empire State İmalat Endeksi verisi açıklanacak. Geçen yılın ortalarından itibaren düşüşe geçen endeks, bu yılın mart ayında 3,7 seviyesine kadar gerilemişti. Endeksin, nisanda ise toparlanarak 8 seviyesine yükselmesi beklenmekte.

Bugün ayrıca TSİ 15.30 ve 20’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın konuşması ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in konuşması bulunmakta.

Ayrıca TSİ 14’de Kazakistan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Kazakistan Merkez Bankası’nın politika faizini %9,25 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “Al”, Nötr): Ürün ve çözümleri Uruguay, Şili, Arjantin’de kullanılan Aselsan, Güney Amerika’daki varlığını güçlendirmek istiyor. Alınan bilgiye göre, Aselsan, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 12. LAAD Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda ürün ve kabiliyetlerini sergiledi. Şirket yöneticileri, fuar boyunca Uruguay, Peru, Paraguay, Brezilya, Arjantin, Şili, Kolombiya ve Güney Afrika’nın kuvvet komutanları, savunma bakanlıkları temsilcileri ve üst düzey askeri yetkilileri ile bölgedeki varlığını güçlendirmek için önemli temaslarda bulundu. Kaynak: AA

1 Mart 2019 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından, toplamda 1 milyar Euro veya Türk Lirası da dahil diğer para birimlerinde muadili tutara kadar, yurt dışında İpotek Teminatlı Menkul Kıymet ihraç edilmesine ilişkin olarak SPK’ya gerekli başvuruda bulunulmuştur.

13 Şubat 2019 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 126 gün vadeli 300mn TL nominal değerli ve 161 gün vadeli 100mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 15- 16 -17 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 400mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 600mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

14 Şubat 2019 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Doğan Şirketler Grubu Holding (DOHOL, Nötr): Şirket 13mn TL ödenmiş sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin 3mn TL’si nakden artırılmak suretiyle 16mn TL’ye çıkarılmasında, sermaye artırımının Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş.’nin 12.04.2019 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısında onaylandığı görülerek; yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına bu çerçevede sermaye artırımına katılım tutarının 3mn TL olarak belirlenmesine, karar verilmiştir. Söz konusu sermaye artırımından sağlanacak fonun tamamı Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş. tarafından finansal borç ödemesinde kullanılacaktır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): THY, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dhabi ve Dubai’nin ardından haftanın her günü karşılıklı uçacağı Sharjah’a tarifeli seferler başlattı. Sharjah, THY’nin uçuş ağına eklediği 307. destinasyon oldu.
15 Mart 2019 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Sağlık: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuoyunda “5’li paket” olarak bilinen ve dünyanın tek seferde yapılmış en büyük hacimli tıbbi cihaz alımlarından biri olan ihale sürecinde, “ihracat” ve “yerli katkı oranı” şartlarının aranacağını söyledi. DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Bakan Fahrettin Koca, yeni şartlarla ihale sürecine ilişkin, “Önümüzdeki iki üç ayı bence geçmez. Bu yıl her halükarda olabilecek olan bir şeyden bahsediyorum” dedi. Bakan Fahrettin Koca tıbbi cihaz tedariki modelinde, Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması, yerli üretim ve ekosistemin geliştirilmesi hedeflerinin altını çizdi. Sağlık Bakanı, genel olarak, başta ilaç olmak üzere yerlileşme programlarında kamu alım garantileri yanında, ürün bazlı yatırımları fonlamanın da masada olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, ihtiyaç duyulan MRG (manyetik rezonans görüntüleme), BT (bilgisayarlı tomografi), USG (ultrasonografi), DR (dijital röntgen) ve HBM (hasta başı monitör) tedariki için ihale açmıştı. Açılan ihale daha önce de 5 kez ertelendi. İhaleye konu iş hacminin 10 milyar dolara kadar çıktığı vurgulanıyor, bu nedenle küresel çapta ilgi görüyordu. Koca, “5’li pakette temel yaklaşımımız üretim bandının Türkiye’de olması ama montaj üretim tarzında olmaması. Her geçen gün yetkinliğimizin arttığı, fikri mülkiyetin bizde olduğu ve ihracatın yapılabilir olduğu bir yaklaşım içindeyiz” dedi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Olağan Genel Kurulu’nda, Varlık Fonu’nun BIST payının %51’in altına düşmemesi kararı alındı. Kurulda BIST ana sözleşmesi değiştirildi. Farklı pay grupları kalktı ve tek pay grubu oluşturuldu.

İşbir Holding (ISBIR): Şirketin bağlı ortaklıklarından (sermayesinin %90,7 sine sahip olduğu) İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. ile (sermayesinin %70 ine sahip olduğu) İşbir Yatırım A.Ş. TTK’nun ilgili maddeleri hükümleri dairesinde, birleşme işlemlerine başlamıştır. Birleşme, İşbir Yatırım A.Ş.’nin tasfiyesiz ve bir bütün(kül) halinde İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.’ne katılması suretiyle olacaktır. Devralan İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.’nin birleşmeye esas alınacak olan 31.12.2018 tarihli bilançosundaki aktif toplamı 469,3mn TL olup, devrolan İşbir Yatırım A.Ş.’nin birleşmeye esas alınacak 31.12.2018 tarihli bilançosundaki aktif toplamı 30,5mn TL’dir.

FAİZ PİYASALARI

Toplam fonlama miktarı 71,7 milyar TL gerçekleşirken, bunun 4,7 milyar TL’si koridorun üst bandı olan %25,5 seviyesinden sağlandı. Haftalık repo ihalesinden ise Merkez Bankası piyasayı 67 milyar TL fonladı. Böylece ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,06 seviyesinden %24,10 seviyesine yükseldi.

Haftalık bazda 6 baz puan yükselen ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi, cuma günü kapanışı %2,56 seviyesinden yaptı. Küresel risk iştahının canlı seyretmesinin etkisiyle bu haftaya da bu seviyelerde tutunarak başlıyor.

TL üzerindeki kısmi baskının hissedilmesiyle özellikle kısa vadeli gösterge kağıdın faizinde belirgin bir yükselişin gözlendiği bir haftayı sonlandırdık. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 102 baz puan artışla %22,21 seviyesine yükseldi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 23 baz puanlık sınırlı artışla %17,51 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN