Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.02.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Dün 8.918 – 9.077 seviyeleri arasında hareket eden BIST100 günü 9.072 noktasından %0,9 oranında artışla tamamladı. Endekste 57 hisse günü pozitif bölgede tamamladı. Puan bazlı endekse en fazla katkı yapan hisseler olarak TUPRS, SISE ve ISCTR öne çıkarken; TCELL, TOASO ve EKGYO ise kısmen de olsa puan bazlı endekste en fazla negatif etki eden hisseler oldu. Öte yandan, Bankacılık endeksi (XBANK) %1,35, Sınai endeksi (XSIN) %1,1 oranında artış kaydetti. Bu sabah yurtdışı piyasalardaki fiyatlamalara bakıldığında ise ABD vadelileri yatay seyretse de dün pozitif kapanış yapan ABD borsaları ile birlikte Asya’da endeksler genel olarak artıda. Japonya Hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,8 oranında primli. Önceki gün ABD’de açıklanan ve beklentilerden yüksek gelen enflasyon ile baskı altında kalan Wall Street’te dün toparlanma vardı. Nasdaq %1,3 oranında prim yaparak yükselişe öncülük etti. Fed’e yönelik faiz indirim beklentileri Haziran’a ötelense de güçlü son çeyrek finansalları, teknoloji sektörüne yönelik beklentiler ve olumlu ekonomik görünüm borsalar için destekleyici olmaya devam ediyor gözüküyor. Pariteler tarafında, enflasyon verisi sonrasında riskten kaçış algısıyla yükseliş kaydeden Dolar endeksi (DXY) dün %0,2 oranında gerilerken, bu sabah sakin bir görüntü çiziyor. Bu ortamda BIST100’ün güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Bugünkü ajandaya bakıldığında; ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak ocak ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Bunun yanında, imalat sanayinin gidişatına ilişkin sinyal verecek olan New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi şubat ayı verisi ve iç talebin seyrine ilişkin sinyal verecek olan perakende satışlar ocak ayı verisi izlenecek. Yurtiçinde ise ocak ayı Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi açıklanacak. Bunun yanında, TCMB tarafından haftalık, DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak.

MAKROEKONOMİ

Avrupa tarafında, Euro Bölgesi’nde geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi revize verileri açıklandı. Buna göre, Euro Bölgesi ekonomisi geçen yılın birinci ve ikinci çeyreklerinde çeyreklik bazda %0,1 oranında büyüme kaydetmesinin ardından üçüncü çeyrekte %0,1 oranında hafif daralma sergilemişti, dördüncü çeyrekte ise öncü veriyle uyumlu olarak %0 oranında büyümeyle durağan seyrederek resesyonun eşiğinden döndü. Bölge ekonomisi 2023 yılı genelinde ise %0,5 oranında sınırlı büyüme kaydetti, 2022 yılında ise %3,4 oranında büyüme sergilemişti.

Ayrıca Euro Bölgesi’nde aralık ayı sanayi üretimi verisi takip edildi. Bölgede sanayi üretimi, aylık bazda kasımda %0,4 oranında artışın ardından aralık ayında hafif düşüş beklentilerine karşın %2,6 oranında artış kaydetti ve böylece Ağustos 2022’den bu yana en büyük artışı sergiledi, yıllık bazda ise kasımda %5,4 oranında düşüşün ardından aralıkta %1,2 oranında artış kaydetti ve böylece on aylık düşüş dönemini sonlandırdı.

Bunun yanında, BoE’nin para politikasına yön veren enflasyon verilerinden, İngiltere’de ocak ayı TÜFE verileri takip edildi. Buna göre, İngiltere’de aylık bazda manşet TÜFE aralıkta %0,4 oranında artışın ardından ocak ayında %0,6 oranında düşüş sergiledi, beklentiler ise %0,3 düşüş yönündeydi, yıllık bazda ise bir önceki aya benzer şekilde %4 seviyesinde kaydedildi, beklentiler ise %4,1 seviyesine hafif yükselmesi yönündeydi.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak ocak ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri TSİ 17.15’te takip edilecek. Sanayi üretimi kasımda aylık bazda durağan seyrin ardından aralıkta hafif daralma beklentilerine karşın %0,1 oranında sınırlı artış kaydetmişti. Kapasite kullanım oranı ise aralıkta %78,8’den %78,6 seviyesine hafif gerilemişti. Ocakta ise aylık bazda sanayi üretiminin %0,2 oranında artışla yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Kapasite kullanım oranının ise ocakta %78,6’dan %78,8 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de imalat sanayinin gidişatına ilişkin sinyal verecek olan New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi şubat ayı verisi TSİ 16.30’da izlenecek. New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi ocak ayında, hafif toparlanma beklentilerine karşın firmaların yeni siparişleri ve sevkiyatlarındaki sert düşüşlerin etkisiyle -14,5’ten -43,7 seviyesine gerileyerek pandemi dönemi olan Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti ve böylece daralma bölgesindeki seyrini ikinci aya taşımıştı. Endeks, rekor düşük seviyeleri ise Nisan 2020’de -78,2 seviyesi ve Mayıs 2020’de -48,5 seviyesiyle görmüştü. Endeksin şubat ayında ise -13,8 seviyesine toparlanmakla birlikte daralma bölgesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD’de iç talebin seyrine ilişkin sinyal verecek olan perakende satışlar ocak ayı verisi TSİ 16.30’da açıklanacak. Perakende satışlar aylık bazda kasımda %0,3 oranında artışın ardından aralıkta %0,6 oranında artışla beklentilerin üzerinde artış kaydederek son üç ayın en güçlü seviyesinde gerçekleşmişti. Perakende satışların ocak ayında ise aylık bazda %0,2 oranında hafif gerilemesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD’de istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi TSİ 16.30’da izlenecek. Son açıklanan haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 227 bin kişi seviyesinden 218 bin kişi seviyesine beklentilerin üzerinde gerileyerek son üç haftanın en düşük seviyesinde kaydedilmekle birlikte tarihsel ortalamaların altında düşük seviyelerde seyretmişti ve iş gücü piyasasında sıkı görünüme işaret etmeyi sürdürmüştü.

Ayrıca İngiltere’de geçen yılın son çeyreğine ilişkin GSYH büyüme öncü verileri TSİ 10’da takip edilecek. İngiltere ekonomisinin geçen yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik bazda büyüme hızı %0,3’ten %0 seviyesine yavaşlayarak durağan seyre işaret etmesinin ardından üçüncü çeyrekte ise %0,1 oranında daralma kaydetmişti, yıllık bazda büyüme hızı ise ikinci çeyrekte %0,4’ten %0,3 seviyesine yavaşlamasının ardından üçüncü çeyrekte de %0,3 seviyesinde kaydedilmişti. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde ise öncü verilere göre İngiltere ekonomisinin çeyreklik bazda %0,1 oranında daralması ve yıllık bazda ise büyüme hızının %0,3’ten %0,1 seviyesine yavaşlaması bekleniyor.

Yurt içinde ise, TSİ 11’de Hazine ve Maliye Bakanlı tarafından ocak ayı Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi yayınlanacak. Bütçe dengesi, aylık bazda aralıkta 842,5 milyar TL seviyesinde belirgin açık vermişti, söz konusu aylık açık tarihi yüksek seviyede kaydedilmişti, kasımda ise aylık bazda 75,6 milyar TL seviyesinde fazla verilmişti. Aylık bazda bütçe açığında ikinci en yüksek seviye ise geçen yıl haziranda 219,6 milyar TL açık ile kaydedilmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Halkbank (HALKB, Nötr): Halkbank’ın 2023 yılının dördüncü çeyreğindeki net dönem karı çeyreksel bazda %33,4 oranında gerileyerek 2.062mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bizim beklentimiz 1.910mn TL net dönem karı iken, piyasa beklentisi 2.201mn TL net dönem karı idi.

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Şirket’in bağlı ortaklığı Alarko Gübre Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş. ile Ahmet Koç, Sefa Koç ve Gimak Denizcilik Ltd. arasında Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş. garantörlüğünde; Verim Gübre A.Ş’nin hisselerinin tamamının belirlenen şartların yerine getirilmesi halinde devralınabilmesi amacıyla bir ön protokol imzalamıştır.

Ön protokol uyarınca, Verim Gübre tarafından Sulfert Kimya San. Tic. A.Ş ve Ege Antrepo Lojistik Ltd. Şirketi’nin hisselerinin %100’ünün devralınması için Ön Protokol’deki temel şartları yansıtan bir hisse devir sözleşmesinin imzalanması öngörülmektedir. Ön protokole konu şirketlerden Sulfert Kimya’nın İzmir’de yaklaşık 30.000m2 yüzölçümlü kısmı gübre üretim tesisi ve depoları olmak üzere toplamda yaklaşık 65.000m2 yüzölçümlü taşınmazı, 2.1 MW kurulu güce sahip lisanssız güneş enerjisi santrali, Ege Antrepo’nun antrepo açma ve işletme izin belgesi, Verim Gübre’nin kimyasal, organik, organomineral, sıvı ve toz ürün gruplarında 25 farklı gübreye ilişkin ürün tescil belgesi bulunmaktadır. Ön protokolde hisse devir sözleşmesindeki hisse devir bedelinin birtakım düzeltmelere tabi olarak güncellenmek üzere 38,2mn USD karşılığı TL olarak belirlenmesi öngörülmüştür.

Coca Cola İçecek (CCOLA, Pozitif): Coca-Cola İçecek (“CCI”) tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V. (“CCIHBV”) ile birlikte, The Coca-Cola Company’nin (“TCCC”) bir bağlı ortaklığına ait olan Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited’deki (“CCBB”) %100 hissesinin satın alınması için bugün bir hisse alım sözleşmesi (“SPA”) imzalamıştır. CCBB’nin ana hissedarı doğrudan CCIHBV olacaktır. CCBB, Bangladeş’de TCCC’nin gazlı ve gazsız içecek markalarının üretim, satış ve dağıtım faaliyetlerini yürüten iki şişeleyici şirketten biridir.  Yapılan anlaşma ile CCI, CCBB’nin sermayesini temsil eden payların %100’ünü 130mn USD olan işletme değerinden kapanış tarihi itibariyle tahmini net finansal borcun düşülmesi ile hesaplanacak olan hisse değeri (“Hisse Değeri”) karşılığında satın alacaktır. Hisse Değeri, bir fiyat düzeltme mekanizmasına tabi olup CCBB’nin kapanış tarihi itibariyle net finansal borcunun kapanıştan sonra yapılacak bir kapanış denetimi ile nihai hale gelmesiyle yeniden hesaplanacaktır. Satın almanın CCIHBV’nin mevcut nakit kaynakları tarafından finanse edilmesi ve CCI’nın net kaldıracı üzerinde hafif bir etki yaratması beklenmektedir.

SASA Polyester (SASA, Nötr): Şirket 8 Şubat 2024 tarihli kararı uyarınca, çıkarılmış sermayesinin nakdi ve tahsisli olarak artırılması için 14 Şubat 2024 tarihinde SPK’ya başvuruda bulunmuştur. Gerçekleştirilecek nakdi ve tahsisli sermaye artırımı kapsamında mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanacak ve ihraç edilecek payların tamamı şirketin hâkim ortağı Erdemoğlu Holding A.Ş.’ye tahsisli olarak satılacaktır.

Mia Teknoloji (MIATK, Nötr): Şirket ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi arasında 2024 yılı için 1 yıl süre ile “Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Bakım, Güncelleme, Geliştirme Hizmet Alımı Sözleşmesi” KDV dahil 4,2mn TL bedel ile imzalanmıştır.

Vestel Elektronik (VESTL, Sınırlı Negatif): “TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerinin Vestel’e 684,4mn EUR tutarında tazminat ödemesine hükmedilmesi ve söz konusu tazminatın tahsil edilebilirliği” ile ilgili haberlere ve yatırımcılardan gelen sorulara istinaden aşağıdaki açıklamanın yapılmasında yarar görülmüştür:
Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi’nin bahsi geçen kararı kesin olmayıp dava taraflarının bu karara itiraz hakları mevcuttur. Ayrıca, söz konusu kararda Vestel lehine hükmedilen tazminatın, TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerinden tahsili ise ayrı bir süreçtir. Söz konusu şirketlerle ilgili mal varlığı araştırması başlatılmış olup, yasal takip sürecine geçilecektir. Bu şirketler yurt dışında mukim olduğu için, söz konusu takip sürecinin başlatılması ve neticelendirilmesi belirli bir süre alabilecektir. Bu iki şirketin söz konusu tutarı ödeme güçlerinin olup olmadığı ve dolayısıyla, yasal takip süreci kapsamında herhangi bir tahsilat yapılıp yapılamayacağı konusundaki gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Agrotech (AGROT): Şirket HÜNNAP markası çatısı altında üretilen ürünlerin alımı için 1Mn TL değerinde sözleşme imzalamıştır.

Arsan Tekstil (ARSAN): Şirket’in 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depreminde yıkılan Ham Dokuma Kumaş Fabrika binasının inşaatı ve makine montajları tamamlanmıştır ve deneme üretimine başlanmıştır.

Elite Natural (ELITE): Şirket bünyesinde yakın zamanda ürün portföyünü dahil ettiği organik bebek maması ile ilgili olarak Antakya deprem bölgesinde dağıtılmak üzere bir sosyal yardımlaşma kurumundan KDV Dahil 1Mn TL tutarında ön sipariş almıştır.

Hidropar Hareket Kontrol (HKTM): Şirket, güneş enerji santrallerinin anahtar teslim kurulumu alanındaki faaliyetleri kapsamında, Toplam Enerji Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kar Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Karadeniz Madencilik San. Ve Tic. A.Ş. ve Kibsaş İnşaat Ve Beton Sanayi Ve Tic. A.Ş. arasında “Sivas ve Yozgat illerinde bulunan, toplamda 4 adet arazi üzerinde Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu için bir sözleşme imzalamıştır. Projelerin Ağustos 2024 yılı içerisinde teslim edileceği açıklanmıştır. Sözleşme bedeli KDV hariç 5,3mn USD olarak belirlenmiştir. Toplam Enerji Merkezi San. Ve Tic. A.Ş. firması, Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi A.Ş.’nin sermayedeki payı %5.1 olan finansal yatırımıdır.

Gıpta Kırtasiye (GIPTA): Şirket ile yurtiçi merkezli bir firma arasında KDV hariç 2,5mn USD ve KDV hariç 334,8mn TL olmak üzere, KDV hariç toplam 410,7mn TL tutarında iki ayrı sipariş almıştır.

Manas Enerji (MANAS): Şirket Yönetim Kurulu 14/02/2024 tarihi itibariyle doğalgaz, su-ısı, elektrik vb. akıllı sayaç ve sitemlerinin yabancı partnerleri ile teknoloji transferini değerlendirmek ve diğer Afrika ülkelerine satışını arttırmak maksadı ile Mısır Arap Cumhuriyetinde şube açılmasına karar vermiştir.

Reeder Teknoloji (REEDR): Şirket, blockchain teknolojilerinin, üretim ve satışını yapmakta olduğu ürünlerinin pazarlama ve satış programlarında kullanılması amacıyla, iştiraki olan Reeder Bilişim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından “Reecoin” ismiyle ICO (Initial Coin Offering/ Dijital Varlık İlk Halka Arzı) yapma kararı almış ve bu amaçla Şirket’in iştiraki olan Reeder Bilişim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Bitexen Teknoloji A.Ş. ve Exenpay Teknoloji A.Ş. arasında sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu dijital varlık ilk halka arzının 2024 yılı Şubat ayı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığı açıklanmıştır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi