Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.11.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Yarın gerçekleşmesi beklenen ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping görüşmesi öncesinde Asya borsaları bu sabah pozitif tarafta hareket ediyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %0,3 primli. Bugünün önemli gelişmesi ise ABD’de öğleden sonra açıklanacak ekim ayı enflasyonu. Fed’den gelen son şahin açıklamalara karşın piyasa bu yıl için faiz artışı beklemiyor. Tahminlere yakın veya daha düşük rakamlarda bu beklenti iyice pekişebilir ve borsalar için pozitif bir tablo oluşabilir. Enflasyonun aylık %0,1 yıllık ise %3,3 gerçekleşmesi (önceki %3,7) öngörülüyor. Öte yandan, Euro Bölgesi üçüncü çeyrek büyüme ve kasım ayı Almanya ZEW endeksi verileri de bugünkü ajandada yer alıyor. Katalizör bulmakta zorlanan ve işlem hacminin görece düşük seyrettiği Borsa İstanbul da özellikle ABD verisi ile küresel piyasalarla bir miktar korelasyon yakalamak isteyebilir. Güçsüz görüntü ve destekleyici faktörlerin de azalmasıyla BIST100 dün %2,6 oranında düşüş kaydetmişti. Bankacılıktaki belirgin baskı dün de devam ederken, BIMAS, TUPRS ve YKBNK endekse puan bazlı en fazla baskı yapan hisseler olarak öne çıktı. THYAO’nun pozitif ayrıştığı günde 89 hisse de günü ekside tamamladı. Endeksin bugüne ise hafif tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Diğer yandan, dünkü sert satışların etkisi açılış sonrasında hissedilebilir ve daha önce destek olarak çalışan halihazırda da 7.500 bölgesine yakın bulunan 100 günlük hareketli ortalama test edilebilir. ABD enflasyon verisine kadar ise endeks bu seviyeyi destek yapmak isteyebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Negatif): Dalia Garih’i şahsi portföyümde bulunan ve borsada işlem görmeyen nitelikteki 4.350bin adet Alarko Holding paylarının borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde kayıt sürecine başlanmıştır.

Girişim Elektrik (GESAN, Sınırlı Pozitif): Şirket, Toroslar Elektrik Dağıtım tarafından gerçekleştirilen Cs23000199 Havalı Hücre&Köşk Çerçeve Alt Alımı İşi ihalesine katıldığını ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olduğu bildirmişti. Şirkete işin uhdesinde kaldığına dair komisyon karar yazısı ve sözleşme daveti iletilmiştir. Sözleşme, 16/11/2023 tarihinde imzalanacaktır. İşin bedeli KDV hariç 2,3mn USD’dir.

Hektaş (HEKTS, Nötr): Şirket, gereken borçlanma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak TL cinsinden 5 milyar TL tutara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi ve borçlanma araçlarının vadesinin 48 ayı aşmayacak şekilde belirlenmesi kararı almıştır.

Kocaer Çelik (KCAER, Pozitif): Katma değerli ürünlerin toplam portföydeki payını artırma hedefi doğrultusunda, başta enerji sektörüne yönelik profiller olmak üzere, her boy ve kesitte çelik profillerin projeye özgü ve müşteri talepleri doğrultusunda işlenerek yüksek katma değerli ürün haline getiren Çelik Servis Merkezi’nin kapasitesinin arttırma kararı alınmıştır.  Çelik ürünlerini istenilen her türlü projeye göre kapsamlı olarak işleyerek nihai ürün haline getiren servis merkezinin mevcut 120bin ton/yıl olan kapasitesi %50 artışla 180bin ton/yıl seviyesine yükseltilecektir. Yeni kapasitenin üç ay içinde devreye alınması planlanmaktadır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket 2023 yılı Ekim ayı trafik verilerini açıklamıştır: Buna göre; misafir sayısı Ekim ayında yıllık %13 oranında artarak 3,01mn kişiye çıkmıştır. Doluluk oranı 1,2 puan artarak %86,7’ye yükselmiştir. Ocak-Ekim dönemi misafir sayısı ise yıllık %19 oranında artarak 26,81mn kişiye ulaşmıştır. Aynı dönemde doluluk oranı da 1,6 puan artarak %84,8’e yükselmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Teknolojik Destek: Yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteğine ilişkin esaslar belirlendi. Düzenlemeye göre, 26 yaşından gün almamış yükseköğretim öğrencilerinin satın alacağı satış bedeli 9 bin 500 TL üzerinde olmayan bilgisayar ve cep telefonlarına 5 bin 500 TL’ye kadar cihaz desteği, 12 ay boyunca da aylık 10 GB olacak şekilde yıllık 120 GB ücretsiz internet erişim desteği sağlanacak. (Kaynak: Bloomberg HT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Aksu Enerji (AKSUE): Şirket, 33mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakit karşılığı olmak üzere 33mn TL (%100) artırılarak 66mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Escar Filo (ESCAR): 23.06.2022 tarihinde Kontrolmatik (KONTR) ile güç birliği yaparak %50 oranında ortaklıkla elektrikli araç kiralama ve paylaşım teknolojileri konusunda faaliyette bulunmak üzere kurulmuş olan Mint Elektrikli Araç Teknolojileri’nin %100 bağlı ortaklığı olan şirketi Teknovus Şarj Teknolojileri ülke genelinde şarj ağı işletmeciliği faaliyeti için 49 yıl süreyle şarj ağı işletmeci lisansı almak için EPDK’ya yaptığı başvuru onaylanmıştır.

Kaleseramik (KLSER): Şirket’in Çan’daki seramik kaplama malzemeleri üretim tesislerinde, rutin planlı bakım çalışmaları nedeni ile 15 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında üretime ara verilecektir.  Bu dönemde, çalışanlar izin kullanacak olup, fabrikada nöbetçi personel ile bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir. Normal üretim sürecine 15 Aralık tarihinde başlanması planlanmaktadır. Söz konusu dönemde satışların etkilenmemesi için gerekli stok ve sevkiyat önlemleri alınmış olup satış ve pazarlama faaliyetleri planlandığı gibi devam etmektedir.  Çan’daki frit üretim tesisinde ve Semedeli, Bandırma, Yerköy’deki diğer üretim tesislerinde üretim devam etmektedir.

Naturelgaz (NTGAZ): Şirket’in Muş – Bulanık İlçesinde yapılması planlanan 18,8bin kWp’lık GES yatırımı doğrultusunda 13.11.2023 tarihinde proje ile ilgili olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına başvuruda bulunularak ÇED süreci başlatılmıştır.

Meka Beton Santralleri (MEKAG): Şirketle yurt içi yerleşik bir alıcı arasında tesis ve ekipman üretim ve satışına yönelik görüşmeler başlatılmış olup, görüşme konusu tesislerin toplam teklif tutarı 1,8mn EUR’dur.

Mondi Turkey (MNDTR): Şirket, finansal borcunun azaltılması ve işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla; 349,7mn TL olan mevcut sermayenin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak üzere 1.550mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Polisan Holding (POLHO): Bağlı ortaklıklarından Polisan Yapıkim Yapı Kimyasalları A.Ş.’den (Polisan Yapıkim) yapılan bildirime istinaden; sadece Dilovası tesisinde üretilen ve yapı kimyasalları ürünlerinin ana yarı mamulü olan PCE (Polimer) için Adana fabrikası sınırları içerisinde 30bin metrik ton kapasiteli Polimer yatırımı kararı verildiği, yeni yatırımın 2024 yılının ilk çeyreğinin sonunda tamamlanacağı ve planlanan yatırım tutarının yaklaşık 800bin USD olacağı bildirilmiştir. Söz konusu yatırımla, Polisan Yapıkim’in toplam PCE üretim kapasitesi yıllık 50bin metrik tona ulaşırken; kapasite artışı yanında nakliye, ara mamül maliyetleri, depolama ve elleçleme giderlerinde tasarruf sağlanacaktır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi