Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.05.2019)

ŞİRKET HABERLERİ

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank’ın net dönem karı 2019 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %3,6 oranında azalarak 305mn TL gerçekleşmiştir. Net kar rakamı bizim beklentimiz olan 367mn TL ve piyasa beklentisi olan 385mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): 11 Ocak 2019 tarihinde kamuya açıklanan ve 26 Şubat 2019 tarihinde başlatılan İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisindeki planlı bakım ve iyileştirme amaçlı duruş, planlanan bitiş süresinden 14 gün önce 13.05.2019 tarihinde tamamlanmış, üniteler tam kapasite üretime başlamıştır.

Karsan Otomotiv (KARSN, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Industria Italiana Autobus S.p.A. arasındaki Tesis Kullanım Sözleşmesi çerçevesinde, IIA, 2019 yılı içinde farklı müşteriler için ayrı ayrı zamanlarda şirkete 61,3mn Euro tutarında yeni tam ve yarı mamul otobüs üretim siparişinde bulunmuş olup, söz konusu siparişlerin sipariş programına göre 2019 yılı içinde üretilerek teslim edilmesi planlanmaktadır.

SEKTÖR HABERLERİ

MSCI Endeks Değişiklikleri: Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI, endekslerinde 28 Mayıs 2019 gece yarısından itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. Buna göre; MSCI Global standart Endeksi’nden 2 Türk hissesini çıkardı. Bunlar: Petkim, Halkbank.

MSCI Global Small Cap Endeksi’nin Türkiye bölümünden 8 hisse çıkarılırken 2 adet ekleme yapıldı. MSCI Global Small Cap endeksine alınan hisseler: Petkim, Halkbank.

MSCI Global Small Cap endeksinden çıkarılan hisseler: Aksa Enerji Üretim, Anadolu Grubu Holding, Anadolu Hayat Emeklilik, Anadolu Sigorta, Kardemir, Türk Traktor Kaynak: Matriks

Ayrıca, MSCI, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, MSCI Suudi Arabistan ve MSCI Arjantin endekslerinin yakından izlenen gelişmekte olan piyasalar endeksine dahil edileceğini bildirdi. MSCI, 30 adet Suudi menkul kıymetinin ekleneceğini, bunun MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksinde %1.42 toplam ağırlığı temsil ederken, 8 adet Arjantin menkul kıymetinin MSCI Gelişmekte Olan Piyasa Endeksindeki toplam ağırlığının %0.26 olacağını belirtti. Tüm değişiklikler 28 Mayıs kapanışı itibariyle uygulanacak. MSCI, gelişmekte olan piyasalar endeksindeki Çin A hisselerinin ağırlığını artıracağını da bildirdi. MSCI Çin Endeksine 18’i ChiNext hisse senedinden oluşan yirmialtı Çin A hissesi eklenecek. China A hisseleri, MSCI Çin ve MSCI Gelişmekte Olan Piyasa Endekslerinde sırasıyla %5,25 ve %1,76 toplam ağırlığa sahip olacak. Kaynak: Matriks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Martı GYO (MRGYO): Şirket’in Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsünden çıkma talebinden vazgeçilmesinden dolayı dosyanın işlemden kaldırılması için Sermaye Piyasası Kurulu’na dün (13.05.2019) başvurulmuştur.

Niğbaş Niğde Beton (NIBAS): Erzincan’da yapımı devam eden “Erzincan Stadyumu Yapımı” işine ait prekast tribün imalatları işine ilişkin olarak, yüklenici firma ile şirket arasında sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme bedeli takriben KDV dahil 4mn TL olup, süresi 7 aydır.

İzocom (IZOCM): Şirketin ana ortağı İzocam Holding A.Ş.’nin, Şirketin sermayesindeki pay oranının yaklaşık % 95,07 olduğu ve bu suretle Şirketin oy haklarının %95 ‘inden fazlasına sahip olduğu belirtilerek, fiili dolaşımdaki pay oranının (yaklaşık %4,93) oldukça düşük olması ve Borsa Istanbul A.Ş’deki işlem hacminin oldukça sığ olmasının pay fiyatı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında bir borsa şirketi olmasının ortaya çıkardığı önemli operasyonel zorluk ve maliyetler nedeniyle borsa kotundan çıkılması hususu nedeniyle Şirket yönetim kurulu Borsa Kotundan çıkma işlemlerinin başlatılmasına karar vermiştir. Hisse dün günü 18,00TL’den kapamıştır.

Buna bağlı olarak Borsa kotundan çıkma kararının 13/6/2019 tarihinde yapılacak Olağanüstü Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmasına; olağanüstü genel kurulunca borsa kotundan çıkmaya ilişkin karar alınması halinde, İzocam Holding A.Ş. tarafından şirketin diğer ortaklarına, beher 1 Kuruş nominal değerli İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. payı için, işbu yönetim kurulu kararının şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformunda duyurulduğu tarihten önceki, açıklama yapılan tarih hariç olmak üzere, otuz gün içinde Borsa’da oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması olan 20.12 TL pay alım teklifi fiyatı önerilmesi gerektiği, Şirketin borsa kotundan çıkması işlemlerinin takibi, yürütülmesi ve gerekli mercilerden ilgili izinlerin alınması ile anılan sürecinin sonuçlandırılması hususunda şirket yönetiminin görevli ve yetkili kılınmasına oy birliği ile karar verildi. Hisse dün günü 18,00TL’den kapamıştır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN