Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.12.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret iyimserliğiyle birlikte dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde %0,5’e yakın (vadeliler için iyi bir oran) değer kazanıyorlar. Asya borsalarında da pozitif bir görüntü var. Çin’e getirilmesi planlanan ek vergilerin uygulanmayacağına yönelik haber akışını takiben, Trump’ın vergi uygulanmasını öngören tarifeleri erteleyen ilk faz ticaret anlaşmasını onayladığına yönelik gelişme piyasaları destekleyen ana katalizör. Diğer yandan, İngiltere’de Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin tek başına iktidara gelmesiyle Brexit’in netlik kazanması sonrasında Sterlin %2’nin üzerinde primli seyrediyor. EURUSD paritesi de 200 günlük ortalamasının üzerinde. Dolar endeksi ise (DXY) yaklaşık 1,5 yıllık yükseliş trendinin altına sarktı. Özetle, yaşanan fiyatlamalar ve gelişmeler pozitif risk iştahının devam edebileceğine işaret ediyor. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün TCMB kararı sonrasında TL bir miktar değer kazanırken, BIST100 endeksi günü %2 değer kazancıyla 110bin seviyesinin üzerinde kapattı. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de 300’ün altına sarktı. İyimser risk algısıyla birlikte, daha önce direnç yaptığı seviyelerin üzerinde kapatan BIST100 endeksinin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, küresel borsalarla beraber endekste de dünkü alıcılı görüntü korunabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD’de hisse senetleri Trump’ın önce ticaret anlaşmasına çok yakın olduklarını belirtmesi ve sonrasında ABD’li müzakerecilerin Trump’ın imzasını bekleyen Çin’le birinci faz anlaşmanın şartlarına ulaştıkları haberiyle dün alıcılı bir görünüm sergiledi. Küresel ekonomi üzerindeki kara bulutların hafifletmesiyle piyasalara Noel rallisi erken gelmişe benziyor ve MSCI tüm ülkeler endeksi de dün rekor seviyeye yükselirken, Asya borsaları da bugün risk iştahını sürdürüyor. İngiltere’de ise Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti,  tek başına iktidara geldi. Bu neticeye göre Johnson, Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020’de AB’den ayrılmış olacak. Brexit’in netlik kazanmasıyla birlikte sterlin 1,35 seviyesini aştı. ECB Başkanı Lagarde ise bölgede ekonomik istikrara yönelik bazı sinyallerin var olduğunu söyledi. Gerek küresel gelişmeler gerekse TCMB’nin faiz indiriminin desteğiyle dün BIST-100 endeksi de Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyeden kapandı.

Yurtiçinde bugün TSİ 10’da sanayi üretimi, yurtdışında TSİ 16.30’da ABD’de kasım ayına ilişkin perakende satışlar verisi ve TSİ 13’de Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı izlenecek. Bankanın politika faizini 25 baz puanlık indirimle %6,25 seviyesine çekmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 11’de ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un ve TSİ 19’da New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşmaları da takip edilecek. Bugün AB liderleri, Brüksel’de ECB Başkanı Lagarde ve Euro Grubu Başkanı Mario Centeno’nun katılacağı ve ekonomik başlıkların ele alınacağı toplantılara katılacak.

  • Bugün yurtiçi tarafta ekim ayına ilişkin sanayi üretim verisi takip edilecek. Eylül ayından bu yana toparlanmasını belirginleştiren kredilerin de desteğiyle sanayi üretiminin dördüncü çeyreğe nasıl bir başlangıç yaptığına şahit olacağız. Sanayi üretimine ilişkin öncü göstergelerden olan ISO imalat PMI ekimde 50 seviyesinden 49’a düşse de güven endeksi gibi diğer öncü göstergeler toparlanmanın sürdüğüne referans vermişti. Neticede geçen seneki düşük baz, dördüncü çeyrekte sanayi üretiminin belirgin yükselmesine katkı sağlayacak. Eylül ayında sanayi üretimi, %3,4 ile 13 ay aradan sonra yıllık bazda artışa geçmişti, ekim ayında ise sanayi üretiminin yıllık %6 artması beklenmekte.

Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini ağırlıklı beklenti olan 150 baz puanın üzerinde 200 baz puan indirdi. TL’deki istikrarlı seyir ve arz yönlü faktörler gibi enflasyonu etkileyen ana unsurların enflasyon lehine olmasıyla birlikte politika faizi %14 seviyesinden %12 seviyesine çekildi.  Swap piyasasında 200 baz puanlık bir faiz indirimi halihazırda fiyatlanmıştı, bundan dolayı karar sonrası TL’de ılımlı hareketler gözlemledik.

Mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumlu olduğu, enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşmenin ülke risk primindeki düşüşü desteklediği ve maliyet unsurlarının ılımlı seyretmesine katkıda bulunduğu ifade edildi. Ek olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentiler ise 2020 yılında faiz indirimlerini sürdürmesi için TCMB’ye bir gerekçe oluşturuyor.

  • Merkez Bankası, bu yıl sonu enflasyonunun %12 olan tahminlerinin altında öngörülerinin alt sınırı olan %11,2’ye yakın gerçekleşmesini beklemekte. Bizim beklentimiz %11,5 seviyesinde.
  • Enflasyon görünümündeki iyileşme, TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra küresel koşulların da desteğiyle Merkez Bankası böylece son dört toplantıda 1200 baz puanlık faiz indirimine gitmiş oldu.

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde enflasyonun %11-%11,5 seviyelerinde seyretmesini, ikinci yarıdan sonra tek haneye doğru gevşemesini beklemekteyiz. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın kısa vadede bekle ve gör modunda gelişmeleri izleyip orta vadede daha ılımlı adımlar atmasını bekleyebiliriz. Bu arada gelecek yıl sonunda Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ise %8,2 düzeyinde bulunuyor.

Merkez Bankası yeni zorunlu karşılık düzenlemesi ile uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik ederken, gelecek sene de milli gelir ve ithalatın ilişkisine de bağlı olarak zorunlu karşılık ile düzenlemelerin sürmesini bekleyebiliriz. Ek olarak Fed’in gelecek sene bekleme modunda olacağını ve sınırlı bir faiz artırımı için en azından 2021 yılını bekleyeceğinin gözlenmesini, ticaret anlaşmasına yönelik olumlu haber akışını ve Brexit’in netlik kazanmasını ise gelişmekte olan ülke varlıklarını destekleyici bir unsur olarak değerlendiriyoruz. Bu gelişmeleri TCMB’nin gelecek seneki faiz indirimlerinde rahatlatıcı unsurlar olarak görüyoruz.

ECB politika faizi olan temel refinansman faizini %0 seviyesinde, mevduat faizini -%0,50 seviyesinde ve marjinal borç verme faizini ise %0,25 seviyesinde sabit tuttu. Ayrıca varlık alım programını aylık olarak 20 milyar euro devamına karar verdi. ECB, enflasyonun %2’lik enflasyon hedefine yakınsayana kadar faiz oranlarını bu seviyelerde ve hatta daha düşük seviyelerde tutabileceğinin sinyalini verdi.  ECB’nin 2019 yılı büyüme tahmini %1,2, 2020 için ise %1,1. Enflasyon tahminleri de hedef nokta %2’nin oldukça uzağında, 2020 yılı için enflasyon tahmini %1,1 olurken, 2022 yılına kadar enflasyonun %1,6’ya yakınsaması beklenmekte. Karar sonrası, Lagarde, aşağı yönlü risklerin daha az olduğunu ifade ederek görece daha iyimser bir yaklaşım sergiledi. Ayrıca gelecek sene stratejik değerlendirme çerçevesi dokümanı hazırlanacağını belirtti.

ŞİRKET HABERLERİ

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr): Pınarbaşı ve Serbest Bölge fabrikalarında, yıllık izin, periyodik bakım faaliyetleri ve yılsonu sayım işlemlerinin yapılması amacıyla üretime kısa bir ara verileceği, üretimin 21 Aralık Cumartesi günü 23:30 vardiya çıkışı duracağı duyurulmuştu. Yönetim kurulunun toplantısında, üretime 21 Aralık Cumartesi yerine, 24 Aralık Salı günü 15:30 vardiya çıkışı ile ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniden üretime başlanılacak tarihte bir revizyon olmayıp ilk açıklamada duyurulan 02 Ocak Perşembe günü 07:30 vardiya girişi ile yeniden üretime başlanılacaktır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Sınırlı Pozitif): Şirketin %100 hissedarı olduğu Nbulkgas Deniz İşletmeciliği Ltd. Şti.’ndeki hisselerinin tamamının satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına, alınan tekliflerin Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilerek karara bağlanması için gerekli tüm iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususunda İdare’ye yetki verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

İş GYO (ISGYO, Pozitif): Yönetim Kurulu’nun 12 Aralık 2019 tarihinde yapılan toplantısında; Şişe Cam (SISE, Nötr)‘ın hali hazırda kiracı olduğu Tuzla Ofis Binası ile Tuzla Meydan Çarşı’da yer alan 5 bağımsız bölümün toplam 310mn TL+KDV bedel üzerinden, Şişe Cam’a satılmasına ve satış bedelinin tapu devir tarihinde eş zamanlı olarak tahsil edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu satış kapsamında yasal kayıtlara (VUK) göre yaklaşık 126,4mn TL, UFRS’ye göre hazırlanan bilançoda ise yaklaşık 41 mn TL tutarında kar elde edilmesi beklenmektedir.

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Sınırlı Negatif):  Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Kardemir) hesap ve işlemlerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda Fadıl Demirel, Metin Altan, Kamil Güleç, Cavit Yücel, Hüseyin Çağrı Güleç, Burak Yolbulan, Ahmet Zeki Yolbulan ve Mustafa Yolbulan hakkında Kardemir’in en az 43.993.296 TL zarara uğratılması nedeniyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 155 inci maddesi uyarınca suç ihbarlarında bulunulmasına karar verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Telekomünikasyon: Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Uçtan Uça Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalıştayda, kritik öneme sahip haberleşme sektöründe kullanılan donanım ve yazılım gibi yüksek katma değerli ürünlerin yerli ve milli imkanlarla temin edilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. 4.5G yetkilendirmesi kapsamında mobil işletmeciler tarafından yılda yaklaşık 1,5 milyar liralık donanım ve yazılım yatırımı yapıldığını ifade eden Sayan, “Bunun en az %45’inin yerli ürünlerden temin edilmesi gerektiğini dikkate aldığımızda, pastadan ayrılan bu payın yerli üreticilerimiz tarafından iyi değerlendirilmesi gerekiyor.” diye konuştu. Sayan, proje kapsamında geliştirilen radyolink ekipmanlarının tasarımının tamamlanarak Mart 2020’de canlı şebekede test edilebilecek ve gelecek yılın haziran ayında şebekelerde kullanılabilecek duruma geleceği bilgisini verdi. 5G altyapısının kurulmasıyla ilgili ilk test sahalarından birinin İstanbul Havalimanı olacağını ifade eden Sayan, diğer test sahalarının da İstanbul ve Ankara’da 5G vadileri olarak belirlendiğini bildirdi. Mükerrer yatırımların önlenmesi açısından ortak altyapı kullanımını önemsediklerine işaret eden Sayan, gelecek yıl bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapılacağını kaydetti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, RYSAS.E paylarında 13/12/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/12/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında RYSAS.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 27/12/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında LUKSK.E ve OYLUM.E payları 13/12/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 27/12/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,70 seviyesinden %13,90 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 25,5 milyar TL ile 23 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 2,5 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Ticaret anlaşması ve Brexit’e dair olumlu haber akışıyla birlikte ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, %1,95 seviyesine kadar çıktı ve sabah saatlerinde %1,91’lerde seyretmekte. Fed ve ECB’nin, mevcut genişlemeci politika duruşlarını sürdürmeleri de risk iştahını arka planda destekleyen diğer unsurlar oldu.

Öngörüler dahilinde bir faiz indirimi ve önümüzdeki süreçte faiz indirimlerinin daha sınırlı olacağının gözlenmesi dün TL varlıkları destekledi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 3 baz puanlık sınırlı düşüşle %11,97 seviyesine, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi 25 baz puanlık düşüşle %12,06 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN