Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.11.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Cuma günü teknoloji sektörü öncülüğünde (Nasdaq +%2) pozitif tarafta kapatan ABD borsaları haftaya hafif satıcılı bir görüntüyle başlıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin kredi notu görünümünü bilinen gerekçelerle düşürdüğü (negatife) için etki sınırlı. Piyasalar ise yarınki ABD enflasyonu ve hafta içerisinde gerçekleşmesi beklenen Biden – Xi Jinping görüşmesine odaklanacak gibi duruyor. ABD vadelilerindeki görüntüye karşın Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise bu sabah hafif artıda. Diğer yandan, paritelerde sakin bir görüntü var. Yurtiçi tarafta ise geçen haftaya pozitif bir görüntüyle başlayan BIST100 endeksi haftanın geri kalanında baskı altında kaldı. Hafta kapanışı pozitif tarafta gerçekleşse de işlem hacmindeki düşük seviyeler devam etti. Net bir katalizör bulmakta zorlanan borsada bilanço bazlı hareketler gözlenirken, sektörel olarak iyi finansalların gözlendiği telekom sektörü pozitif ayrıştı. Bankacılık ise negatif ayrıştı. BIST100’ün güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Bankacılık başta olmak üzere endeksteki güçsüz görüntü nedeniyle olası yükselişte kalıcılık beklemiyoruz. Diğer yandan, 7.700 desteğinin altında düşüş belirginlik kazanabilir. Bugün içeride eylül ayı ödemeler dengesi ve perakende satış hacmi verisi açıklanacak. Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyareti ise haftanın öne çıkan gelişmesi. Aynı gün TCMB kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarını açıklayacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket’in 2023 Ekim ayındaki genel toplam prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %65 oranında artarak 2.166mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibarıyla %58 artarak 1.656mn TL olmuştur. Ekim ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in Ocak – Ekim dönemi genel toplam prim üretimi yıllık %103 oranında artarak 20.009mn TL’ye yükselmiştir.

Aksa Akrilik (AKSA, Sınırlı Pozitif): Şirket, yatırım yapmak amacıyla Akkök Holding Grup Şirketlerinin de iştirakiyle kurulacak olan Akkök Next Yatırım Holding A.Ş.’nin toplam 3,5mn TL olan ödenmiş sermayesinin %9.25’ine tekabül eden 320.000 adet payı karşılığında 320bin TL nominal tutarda sermayeye iştirak etme kararı almıştır. Akkök Next bünyesinde 3 yıllık süreçte 17mn USD olarak belirlenen ilk etap yatırımları için Şirket toplam 1,5mn USD fon sağlamayı planladıklarını açıklamıştır.

Aksa Enerji (AKSEN, Pozitif): Şirket, Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (“National Electric Grid of Uzbekistan) ile Özbekistan’ın Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren bir anlaşma imzalanmıştır.

Santralde gerçekleştirilecek elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgaz, Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek olup, üretilecek elektrik satış fiyatı 25 yıllık USD bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlenmiştir.

Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin inşaatının gerekli yer tahsislerinden sonra başlanacağı ve inşaatın 12 ay içinde tamamlanarak santralin devreye alınmasının hedeflendiği açıklanmıştır.

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Alarko Holding Yönetim Kurulu tarafından; Şirket ile Kazakistan Çimkent Valiliği arasında Kazakistan’nın Çimkent şehrinde seralara ilişkin yatırım projelerin planlanması ve uygulanmasına yönelik karşılıklı anlayış ve işbirliği oluşturmayı konu alan ön iyi niyet protokolünün imzalanmasına karar verilmiştir.

Koç Holding (KCHOL, Sınırlı Negatif), Ford Otosan (FROTO, Nötr): Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company (Ford) ve LG Energy Solution (LGES) tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21.02.2023 tarihli açıklamaya konu Niyet Mektubu feshedilmiştir. Ford ve Koç Holding’in Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikalarında elektrikli araç üretimine yönelik çalışmalarına desteği devam edecek olup, elektrikli araç piyasa dinamiklerindeki gelişmelere göre gelecekte batarya hücre yatırımı değerlendirilebilecektir.

Kontrolmatik (KONTR, Sınırlı Pozitif): Yabancı bir müşteri ile yurt dışında Yüksek Gerilim Trafo Merkezi yapımı için toplamda 14,1mn USD tutarında sözleşme 12.11.2023 tarihi itibariyle imzalanmıştır.

Mia Teknoloji (MIATK, Sınırlı Pozitif): Şirketin %1200 bedelsiz sermaye artırımı başvurusu SPK tarafından onaylanmıştır.

Şirket ile Havelsan arasında Kritik Tesis Güvenlik Sistemleri Projesi’nin Geçiş Kontrol Sistemleri Genel Bakım Onarım Hizmeti Alımı kısmının sözleşmesini 345bin USD + KDV bedel ile imzalamıştır.

Şirket’in Ar-Ge Birimi tarafından geliştirilen “Metaverse Evreninde Yapay Zeka Tabanlı Dil Edindirme Amaçlı E-Öğrenme Platformunun Geliştirilmesi” projesi 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde desteklenmeye değer bulunmuştur. İlgili proje karar yazısı 10.11.2023 tarihinde TÜBİTAK tarafından Şirket tarafına tebliğ edilmiştir. Projenin asgari destek tutarı 1,8mn TL olup, proje kapsamında geliştirilecek olan Metaverse tabanlı e-öğrenme uygulaması ile yeni bir dil öğrenmek veya dil becerilerini geliştirmek isteyen bütün kullanıcılara yenilikçi ve etkileşimli bir dil öğrenme deneyimi sunulması amaçlanmaktadır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları (THY) yönetimi, tarihinin en büyük uçak siparişi için Airbus yetkilileri ile İstanbul’da bir araya geldi. Alınan bilgiye göre, halihazırda dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu olma unvanını elinde bulunduran THY, 435 uçaklık filosuna yenilerini katmak için girişimlerini sürdürüyor. Görüşmede, THY’nin satın alınmasına karar verdiği 10 adet A350-900 uçağa ilave olarak; 75 adet A350-900 uçağı, 15 adet A350-1000 uçağı, 5 adet A350F kargo uçağı ve 250 adet A321 NEO uçağı olmak üzere toplam 355 adet uçağın satın alınması için Airbus yetkilileri ile istişarelerde bulunuldu. Ayrıca A350 uçaklarının motor bakım hizmetinin ve yedek motorlarının temini için motor üreticisi Rolls-Royce yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirildi. (Kaynak: AA)

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nın 3Ç2023’teki net dönem karı çeyreksel bazda %53,1 oranında artarak 29,4milyar TL’ye yükselmiştir. Bu çeyrekteki net faiz gelirleri 49,5milyar TL gerçekleşmiştir. Önceki çeyrekte bu kalemden 16,1milyar TL gelir yazılmıştır. Net ücret ve komisyon gelirleri %18,5 oranında artarak 8 milyar TL’ye yükselmiştir. Toplam karşılıklar %2,8 oranında düşerek 11,3 milyar TL’ye gerilemiştir. Diğer yandan, önceki çeyrekte 20,3 milyar TL gerçekleşen ticari kar bu yılın üçüncü çeyreğinde 5 milyar TL’ye düşerken, operasyonel giderler %9,4 oranında artmış ve 15,6milyar TL’ye yükselmiştir. Ek olarak, Banka’nın ortalama özsermaye karlılığı %42,8, kredi mevdaut oranı %72,5 ve takipteki kredi oranı %0,8’dir.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Ziraat Bankası’nın 9A2023’deki net dönem karı 55,1milyar TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 24,8milyar TL kar yazılmıştı.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), Dgfin Finansman AŞ’nin faaliyet iznine ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. (Kaynak: BloombergHT)

Otomotiv: Türkiye’de eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,3 ile sınırlı artan toplam otomotiv üretimi ekimde %18,6 artışla 136.177 adede çıktı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin hafta sonunda açıkladığı verilere göre, toplam otomotiv üretimi Ocak-Ekim döneminde yıllık %12,4 artarak 1,21 milyon adede ulaştı. Otomobil üretimi ekimde %46,7, yılın ilk 10 ayında %23 arttı. Toplam otomotiv ihracatı ekimde yıllık %7,4 artarken, otomobil ihracatı aynı dönemde %30,9 yükseliş kaydetti. Toplam otomotiv ihracatı eylülde %20,2 düşmüştü. (Kaynak: Bloomberg)

SPK: Kurul, Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım AŞ, Ekos Teknoloji ve Elektrik AŞ ve 1000 Yatırımlar Holding AŞ’nin halka arzına onay verdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

E-Data Teknoloji (EDATA): Şirketle İkom Bilişim Teknolojileri arasında 25.11.2022 tarihinde imzalanış olan lisans, üretim izni ve satım sözleşmesi kapsamında üretim yaptırmak üzere Özdisan Elektronik Pazarlama ile Şirket arasında 01.05.2023 tarihinde bir sözleşme imzalanmış olup, bu çerçevede 10.11.2023 tarihinde verilen şiparişle birlikte toplam sipariş tutarı KDV hariç 2,4mn USD’ye ulaşmıştır.

Ege Gübre (EGGUB): Şirket dünya piyasalarındaki gübre hammaddesi fiyatlarında meydana gelen aşırı yükseliş ve hammadde teminindeki zorluklardan dolayı gübre üretimine belirsiz bir süre ara vermeye karar vermiştir.

İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (ISGSY): Şirket Yönetim Kurulu kararı ile Şirket’in Bağlı Ortaklığı Mikla Yiyecek ve İçecek’in sermayesinde sahip olduğu paylarının tamamının (%83,57) 145,5mn TL bedel ile satılmasına karar verilmiş ve satışa ilişkin ilgili pay alım-satım sözleşmesi ve dokümanlar 10.11.2023 tarihinde alıcı ile imzalanmış ve pay devir işlemleri aynı gün tamamlanmıştır.

Jantsa (JANTS): Yatırım teşvik belgesi kapsamında, Umurlu üretim tesisindeki modernizasyon çalışmaları tamamlanmış olup, yatırım teşvik belgesinin tamamlanma vize işlemlerinin yapılabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunulmuştur. Umurlu Fabrika binası çatısına yapılması planlanan 2,8 MW kapasiteli güneş enerjisi yatırımı tamamlanmış olup, devreye alınmıştır. Ortaklar’daki mevcut bina üzerine yapılacak olan 1,2 MW kapasiteli güneş enerjisi yatırımının 2024 yılı 2. çeyreğinde tamamlanıp, devreye alınması planlanmaktadır. Ortaklar Organize Sanayi Bölgesinde 35bin m2 kapalı alan içinde yapılan jant imalat yatırımında, fabrika binası kaba inşaatının %85’i tamamlanmış olup, makine teçhizat siparişleri verilmiş, hat bazında makineler gelmeye başlamıştır. Fabrika deneme üretimleri 2024 yılı 3.çeyreğinde başlayacaktır.

Naten Yenilenebilir Enerji (NATEN): Şirketin güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, İzmir Dikili’de bulunan arazide, İzmir Özel Türk Koleji’nın elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret ile Tatış Eğitim ve Öğretim İşletmeciliği arasında “Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli KDV hariç 655 bin USD’dir.

Yayla Gıda (YYLGD): Gümüş Capital sahip olduğu 32,6mn TL’lik nominal tutardaki hisseyi borsada işlem gören tipe dönüşüm için MKK’ya kaydettirdi. Şirketin ödenmiş sermayesi 1.087mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydettirilen söz konusu hisseler, ödenmiş sermayenin %3’ünü oluşturuyor.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi