Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.11.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününe zayıf risk iştahıyla başlıyoruz. Katalizör: Koronavirüs tablosunun kötüleşmeye devam etmesi ile tekrar gündemin ilk sırasında yer alması. Pandemi döneminde pozitif ayrışan Nasdaq endeksi bu sabah %0,4’e yakın alıcılı seyrederken, Dow vadelisi ekside. Avrupa vadelileri ve Asya borsalarında ise zayıflık var. Ancak agresif fiyatlamalar gözlenmiyor. ABD on yıllık tahvilindeki 10 baz puanlık gerilemede dünkü enflasyon verisinin düşük gelmesinin de payı var. Şu aşamada koronavirüs ile ilgili kısa vadeli risklere karşın aşı ile ilgili gelişmeler risk alma iştahındaki azalmayı sınırlayabilir. TL varlıklarda ise pozitif ayrışma devam ederken, dün 1.300’ün üzerinde kalıcı olamayan BIST100 endeksi kar satışlarına maruz kaldı ve günü eksi bölgede tamamladı. Bankacılık endeksi (XBANK) ise günü yatayda kapatmayı başardı. Endekste açılışta kar satışları hafif de olsa devam edebilir ancak olası düşüşün alım fırsatı verebileceğini düşünüyoruz. Endeksin 1.255 – 1.260 destek bölgesinin üzerine tutunup günü artıda kapatmaya çalışacağını öngörüyoruz. Sıralı dirençler de 1.288 ve 1.301 seviyelerinde.

MAKROEKONOMİ

Wall Street artan koronavirüs vaka sayısının yeni kısıtlamaları gündeme getirebileceği beklentisiyle ekside kapanırken, Asya borsalarında benzer görünümün bugün sürdüğü görülüyor. Vadelilerde ise daha ılımlı hareketler gözleniyor. Fed Başkanı Powell da artan koronavirüs vaka sayısına dikkat çekerek gelecek birkaç ayın zorlu olabileceğini değerlendirdi, aşı çalışmalarına ilişkin ise temkinli ifadeler kullandı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı ise potansiyel aşıların küresel ekonominin daha hızlı toparlanmasını sağlayabileceğini ifade etti.

  • Bugün ABD tarafında TSİ 16.30’da ekim ayına ilişkin ÜFE verileri takip edilecek. Dün TÜFE beklentilerin hafif altında kalmıştı, yıllık bazda çekirdek TÜFE ekimde %1,8 seviyesine yükselmesi beklenirken %1,6 seviyesine geriledi.
  • ABD’de bugün ayrıca TSİ 18’de kasım ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi izlenecek. TSİ 15’te New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 16.30’da St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşmaları takip edilecek. TSİ 19’da BoE Başkanı Andrew Bailey’in konuşması takip edilecek.
  • Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da eylül ayı sanayi üretimi verisi takip edilecek. Öte yandan, TSİ 14.30’da TCMB kasım ayı Beklenti Anketi yayınlanacak. Anketin detaylarında son günlerde TL varlıklara yönelik artan ilginin kur beklentileri tarafına nasıl yansıtılacağı ve 19 Kasım’daki PPK toplantısına yönelik faiz artırımı beklentilerinin nasıl şekillendiğini takip edeceğiz.

Foreks anketine göre eylül ayında sanayi üretiminin takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık %7,5 artış sergilemesi bekleniyor, ağustos ayında sanayi üretimi Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyede %10,4 artış kaydetmişti. Eylül ayında imalat PMI, salgın öncesi dönemin üzerinde seyrederek ekonomide toparlanmanın sürdüğüne işaret etmiş ve genel olarak öncü göstergeler üçüncü çeyrekte ekonominin hızlı bir toparlanma sergilediğini göstermişti. Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi ile birlikte üçüncü çeyrek büyüme verisinin nasıl gerçekleştiğini yakinen tahmin etmeye çalışacağız.

  • Sıkılaşan finansal koşullara karşın son çeyreğin ilk ayı olan ekim ayında da bu olumlu görüntünün bazı göstergelerde sürdüğünü görmekteyiz. Ekim ayı ISO imalat PMI 52,8’den 53,9’a yükselerek beş ay üst üste genişleme bölgesinde gerçekleşerek ekonomik toparlanmanın devamına işaret etti. Ekim ayında başta hizmet sektörü ve reel kesim güven endeksi olmak üzere inşaat sektörü ve perakende sektör güven endeksinin arttığını gördük. Pandeminin en derin hissedildiği nisan ayında %61,9 seviyesini gören arındırılmış verilerle kapasite kullanım oranı, ekim ayında üst üste 6 ay artarak %74,9 seviyesine gelerek salgın öncesi seviyelere yakınsamıştı.

Ağustos ayında önemli ihracat kalemlerimizden motorlu taşıt ve diğer ulaşım araçlarının imalatında güçlü artışlar görmüştük. Ana metal sanayi, gıda, tekstil, deri, eczacılık, kauçuk plastik, kimyasal ürünlerin imalatı, fabrikasyon metal ürünleri ve inşaat sektörüne öncü olan diğer metalik olmayan minerallerin üretiminin sanayi üretimindeki pozitif görünüme katkı veren ana kalemler olduğuna şahit olmuştuk. Bir nevi öncü olarak takip ettiğimiz İSO Sektörel PMI anketine göre ise eylül ayında giyim ve deri ürünleri, ağaç ve kağıt ürünleri ve gıda hariç diğer sektörler genişleme bölgesinde kalmıştı.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu ISUZU (ASUZU, Sınırlı Negatif): Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın açmış olduğu toplam 109 adet otobüs alımına ilişkin şehir içi toplu taşıma ihalesinin 102 adetlik kısmına en iyi teklifin, Şirketimiz tarafından verildiği 15 Ekim 2020 tarihli KAP açıklamasında duyurulmuştu. 11 Kasım 2020 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen İhale Komisyonu kararına göre; yapılan incelemeler sonucunda, teklifimizin idari ve teknik şartnamede yer alan bazı gereklilikleri sağlayamadığı gerekçesiyle değerlendirme dışı bırakıldığı belirtilmiştir. Şirket tarafından Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca, konuya ilişkin olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne itiraz başvurusunda bulunulacaktır.

Doğan Holding (DOHOL, Sınırlı Pozitif): Şirket, doğrudan bağlı ortaklığı Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. hisselerinde 12.11.2020 tarihinde, 31,56 – 32,18 TL fiyat aralığından (ağırlıklı ortalama fiyat 31,99 TL) 140.000 adet satış işlemi gerçekleştirmiştir. Bu işlem ile birlikte Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. sermayesindeki payı 12.11.2020 tarihi itibariyle %68,90 olmuştur.

Halkbank (HALKB, Nötr): Halkbank’ın 2020 yılının üçünü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %66,8 oranında azalarak 315mn TL’ye gerilemiş, ancak hem bizim beklentimiz olan 360mn TL hem de piyasa beklentisi olan 347mn TL’nin biraz altında gerçekleşmiştir. Banka beklentimizin aksine vergi geliri elde ederken, ticari zarar ise beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Banka’nın geçen yılın üçüncü çeyreğindeki net dönem karı 308mn TL idi.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr): Şirket Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın açmış olduğu otobüs ihalesine 15 Ekim 2020 tarihinde katılım göstermiş olup, Şirketin 70 adet solo (en az 12 metre) ve 30 adet körüklü (en az 18 metre) CNG yakıtlı otobüsler için verdiği teklifinin ekonomik açıdan en avantajlı teklif olduğu ihale mercii tarafından yapılan inceleme sonucunda şirkete bildirilmiştir. 5 yıl süre ile garanti ve bakım onarım işlemlerinin de üstlenildiği söz konusu ihaleye ilişkin süreç devam etmekte olup, gelişmeler kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

Petkim (PETKM, Nötr): Çıkarılmış sermayesinin, tamamı geçmiş yıl karından karşılanmak üzere, 2.112mn TL’den 2.534,4mn TL’ye artırılması için SPK’ya yapılan başvuru onaylanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: 2018 sonunda faaliyete geçtikten sonra günlük ortalama işlem hacmi 1 milyar ABD Dolarının üzerine çıkan FX Swap Pazarından sonra Kıymetli Madenler Swap Pazarı da 16 Kasım 2020’de faaliyete geçecek. Altın karşılığı TL, USD ve EURO takas işlemleri yapılmasını sağlayacak Kıymetli Madenler Swap Pazarı açılacağını söyleyen Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, bu pazarda kilobar altın ile Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro cinsi para birimlerinin belirlenen koşullarda birbirleri ile değişimini amaçlayan swap işlemleri gerçekleştirileceğini belirtti. Takasbank’ın merkezi karşı taraf hizmeti vereceği Pazarda Borsa düzenlemeleri uyarınca yetkilendirilen Bankalar ve Aracı Kurumlar işlem yapabilecekler. Yeni kurulacak pazarın kıymetli maden piyasasında derinliği artırarak işlem maliyetlerini düşürmeye katkıda bulunması bekleniyor. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektronik (ANELE): 04.09.2020 tarihli KAP duyurusunda paylaşılan, Fit-out Works at Lusail Katara (Cresent) Hotel projesi elektrik, mekanik ve tesisat işleri sözleşmesine ilişkin görüşmelerin tamamlandığı, ilgili sözleşmenin Katar Devletinde şirketin mukim bağlı ortaklığı olan ANEL MEP Maintenance and Operations LLC ile IMAR Trading & Contracting WLL arasında 12.11.2020 tarihinde imzalandığı duyurulmuştur. Projenin 16(onaltı) ayda tamamlanması planlanmaktadır.

Kafein Yazılım (KFEIN): Şirket Yönetim Kurulu toplantısında, Şirketin büyüme stratejileri doğrultusunda, siber güvenlik ürünleri alanında faaliyet gösteren 5mn TL ödenmiş sermayeli Karmasis Bilişim Çözümleri Ticaret A.Ş.’nin Sn. Mehmet Murat Eraydın’a ait beheri 1.000 TL değerinde 2.550 adet nama yazılı payının (%51) toplam 45,4mn TL bedel karşılığında satın alınmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Ulusoy Un (ULUUN): %100 Bağlı Ortaklığı olan Rolweg S.A, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ nun 11.11.2020 tarihinde yapmış olduğu Buğday İthalatı ihalesinde vermiş olduğu teklif ile 24,5mn USD ( 192,5mn TL) değerinde ihale kazanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14,36 seviyesinden %14,46 seviyesine yükseldi. TCMB, perşembe günü GLP kanalıyla piyasayı 32,2 milyar TL %14,75’ten fonladı. TCMB perşembe günü geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı 10 milyar TL (28 gün, %14,97’den) fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 197,2 milyar TL ile 165 milyar TL’si (%14,40 faizle) geleneksel repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı.

​ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,98 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,88-%0,96 bandında hareketin ardından %0,88 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 70 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 30 baz puana varan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN