Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.12.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Beklemede kalacağını sinyalini veren Fed’in ardından fiyatlamalarda majör bir değişiklik gözlenmiyor. S&P500 endeksi dün %0,3 oranında değer kazanırken, bu sabah ABD vadelileri yatay. Asya’da ise artılar daha fazla. İlk kısmi olumlu fiyatlamaların ardından İngiltere seçimleri ve Çin’e ek tarife için son tarih olan 15 Aralık öncesinde piyasalar tekrar bekleme moduna geçebilirler. Ek olarak, bugün TSİ 15.45’de ECB’nin yılın son faiz kararı ve TSİ 16.30’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Yurtiçinde ise TSİ 14’te TCMB’nin faiz kararı günün kritik gelişmesi. Beklentiler TCMB’nin 150 baz puan indirime gitmesi yönünde; ancak piyasaların 200-250 baz puanlık bir indirimi fiyatladığını düşünüyoruz. Bu kapsamda, 200-250 baz puanlık bir indirim BIST100 ve TL tarafında nötr bir etki yapabilir. Diğer yandan, 150 baz puanlık bir indirimde ise, TL pozitif, BIST100 sınırlı negatif etkilenebilir. Endeksin güne yaklaşık %0,5 oranında alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, TCMB kararına kadar endekste hafif alıcılı bir görüntü gözlemlenebilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in BDDK’nın sorunlu kredileri azaltma planı Türkiye’deki bankaların kredi notları için pozitif olduğunu değerlendirmesi bu sabah öne çıkan haber akışı. Ek olarak, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin 4’e karşı 18 oyla Türkiye’ye yaptırım tasarısını onaylamasını şu aşamada nötr olarak değerlendiriyoruz. Tasarının Senato’ya getirilip getirilmeyeceği henüz belli değil.

MAKROEKONOMİ

Fed, 2020 yılında politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğini belirtirken, ılımlı büyüme ve düşük işsizlik oranı görünümünün Başkanlık seçimlerinin yapılacağı gelecek yılda da devam edeceğini düşünüyor. Bu görüntü altında ABD borsaları hafif artıda kapattıktan sonra Asya borsalarında bugün ticaret gelişmelerinin beklenmesiyle karışık bir görünüm mevcut, ancak Hang Seng endeksinin pozitif ayrıştığı görülüyor. ABD’de petrol stoklarının sürpriz bir şekilde arttığını gösteren veri sonrası Brent petrolün varil fiyatı, 64 doların altında. Brezilya Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan indirimle yeni rekor düşük seviye olan %4,5’e çekti.

Bugün TSİ 15.45’de ECB’nin yılın son faiz kararı ve TSİ 16.30’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. İngiltere’de bugün genel seçim bulunmakta. Geçtiğimiz iki seçimde sonuçları en yakın tahmin eden anket şirketlerinden biri olan YouGov, seçimlerde Başbakan Boris Johnson ile rakibi arasındaki farkın azaldığını belirtti. Bugün Ukrayna Merkez Bankası’nın, politika faizini 100 baz puanlık indirimle %14,50 seviyesine çekmesi bekleniyor. Öte yandan, TSİ 19’da New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşması izlenecek. TSİ 10’da Almanya’da ve TSİ 10.45’de Fransa’da kasım ayına ilişkin TÜFE verileri ile TSİ 13’de ise Euro Bölgesi’nde ekim ayına ilişkin sanayi üretim verisi izlenecek gelişmeler arasında. ABD tarafında ise TSİ 16.30’da kasım ayına ilişkin ÜFE verileri takip edilecek.  Bugün AB liderleri, iklim değişikliği ve AB bütçesini görüşmek üzere Brüksel’de toplanacak.

Yurtiçinde ise bugün TSİ 14’te PPK toplantısı izlenecek. İstikrarlı bir görünüm sergileyen TL ve kasım ayı enflasyonun beklentilerden iyi gelmesinin katkısıyla TCMB’nin faiz indirimlerini sürdürmesi bekleniyor. Beklentiler TCMB’nin 150 baz puan indirime gitmesi yönünde yoğunlaşıyor. 200-250 baz puanlık bir indirim de sürpriz olmayacak bunu da dipnotta belirtmek gerekiyor. PPK metninde geleceğe yönelik para politikası sinyalleri de dikkate değer olabilir.  Merkez Bankası son üç toplantıda toplam 1000 baz puanlık faiz indirimine gitti.

Bugün Lagarde’nin, ECB Başkanı olduğundan bu yana ilk toplantısı gerçekleşecek. Bundan sonraki süreçte nasıl bir liderlik yapacağına ilişkin ipucu aranacak.

  • ECB eylüldeki toplantısında, mevduat faizini 10 baz puan düşürerek -%0,50’ye çekerken, varlık alım programlarına 1 Kasım itibarıyla aylık 20 milyar Euro seviyesinde tekrar başlanacağını duyurmuştu. 24 Ekim’deki toplantısında ise para politikasında değişikliğe gitmemiş, ancak Euro bölgesinin küresel ekonomideki güç kaybından zarar görmeye devam etmesi nedeniyle destekleyici yeni önlemlere sinyal vermişti.

Fed, beklenildiği gibi aralık ayı toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmedi. Faiz kararı mayıs ayından bu yana ilk defa oybirliği ile alınırken, federal fonlama oranı %1,50-1,75 aralığında sabit tutuldu.

  • Noktasal grafik ise beklenildiği üzere Fed’in 2020 yılı boyunca para politikasının mevcut durumunu koruyacağına işaret etti. Fed’in karar metnine bakıldığında ise, ”belirsizlikler” kelimesinin çıkartıldığı gözlendi. Fed, 2019 yılı büyüme tahminini %2,2’de, 2020 büyüme tahminini %2’de ve 2021 büyüme tahminini ise %1,9’da korudu.
  • Fed Başkanı Powell, faizleri artırmak için enflasyonda çok önemli ve kalıcı yükseliş gerektiğini, faiz artırımlarını gelecek yıldan sonrası için konuşabileceklerini belirtti. Nitekim Fed gelecek yıl da enflasyonun %2 olan hedefin altında gerçekleşeceğini düşünüyor.

Ekim ayında cari işlemler dengesi, beklentilerle uyumlu olarak 1,55 milyar dolar fazla verdi ve temmuz ayından bu yana ki cari fazla görünümünü sürdürdü. Yıllıklandırılmış cari fazla da eylül ayındaki rekor yüksek seviyesi olan 5,4 milyar dolardan 4,34 milyar dolara geriledi. (Önceki aylara ait cari denge rakamlarının hafif aşağı yönlü revize edildiğini görmekteyiz, geçen ayki 5,9 milyar dolar kümülatif fazla 5,4 milyar dolara geriledi.) 12 aylık bazda enerji dışı cari fazla 41 milyar dolardan 39,1 milyar dolara geriledi. Altın ve enerji hariç cari fazla da 47,2 milyar dolardan 46,5 milyar dolara geriledi.

Yıllıklandırılmış cari dengenin mevcut durumdaki 4,34 milyar dolardan 1,5 milyar dolar seviyelerine gerileyerek yılı sonlandırmasını beklemekteyiz. Mevsimsel koşullarla artışa geçen enerji ithalatı, mevsimsel geçişle normalleşen turizm gelirleri ve Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin gecikmeli olarak ekonomideki toparlanmayı desteklemesi bu durumda belirleyici oluyor. Bu seviyelerdeki bir kapanış da cari denge/GSYH oranının %0,2 düzeyine yakın gerçekleşmesine imkan tanıyacaktır.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket’in 2019 Kasım ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %46 oranında artarak 422,5mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %37 oranında artarak 258,6mn TL’ye yükselmiştir. Kasım ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2019 Ocak – Kasım dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 oranında artarak 3.917mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise dönemler itibariyle %29 oranında artarak 2.543mn TL olmuştur.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1,5milyar TL artırılarak 1,5milyar TL’den 3milyar TL’ ye yükseltilmesi ve geçerlilik tarihinin 2019 – 2023 yılları olarak güncellenmesi kapsamında 11.12.2019 tarihinde SPK’ya başvuru yapıldığını duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Türk bankaları, yeni krediler için alan aratmak ve ekonomiyi desteklemek amacıyla gelecek yılın Mart ayına kadar bazı tahsili gecikmiş alacakların bilançolardan temizlenmesi için varlık yönetim şirketi kurmayı planlıyor. Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre bankalar, bu adımla uluslararası kurumları hissedar olarak çekmeyi hedefliyor. Konuya ilişkin olarak ismini vermek istemeyen bir kaynak, hangi tür sorunlu kredilerin devredileceğine daha sonra karar verileceğini belirtti. Kaynak: Bloomberght

TCMB: Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Merkez Bankasının İstanbul’a taşınmasının 2022 yılında tamamlanacağını bildirdi. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Derlüks Deri (DERAS): Şirket, yaptığı açıklamada Emiliano Zapata markası ile A ve A+ segmenti müşteriye hitap etmekte olduğunu ve dünya ekonomilerinin yavaşlaması, ticaret savaşları belirsizliği vb. nedenlerle dünya ticaret hacmi daralmakta, hane halklarının alım gücü zayıfladığı belirtmiş ve önümüzdeki dönemde de bir süre bu trendin sürmesi beklediğini açıklamıştır. Bu nedenle Şirket, B ve B+ segmenti müşteriye, kendi üretimiyle hitap edebilmek ve pazar payını artırabilmek amacıyla, yine kendi tescilli markası olan ”Rick Jarmon” ile yeni kreasyon oluşturmaya ve talep halinde üretim yapmaya, 11.12.2019 tarih 2019/43 numaralı Yönetim Kurulu toplantısında karar vermiştir.

Duran Doğan (DURDO, Nötr): HEIDELBERG GRAFİK TİCARET SERVİS LTD.ŞTİ  firmasından alacağı,  baskı makinesi ve beraber çalışacak olan soğuk yaldız uygulama ünitesinin finansmanı ile ilgili, 09.12.2019 tarihinde SIEMENS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. ile finansman maliyeti dahil 3,4mn EUR tutarında 5 yıl vadeli finansal kiralama sözleşmesi imzalanmıştır.

Kalkınma ve Yatırım Bankası (KLNMA) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası arasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ile kullanılmak üzere 15 yıl vadeli, 200 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzalandı. Kalkınma Yatırım Bankası açıklamasına göre, krediden, Türkiye çevre mevzuatı ile uyumlu olarak enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji temasında projeler geliştiren yatırımcılar yararlanabilecek. Kaynak: Dünya

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,66 seviyesinden %13,70 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 34,5 milyar TL ile 24 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 10,5 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, Fed’in gelecek sene bekleme modunda olacağını ve sınırlı bir faiz artırımı için en azından 2021 yılını bekleyeceğinin gözlenmesiyle %1,79 seviyesine kadar gevşedi ve bugün sabah saatlerinde %1,80’lerde bulunmakta.

Dün verim eğrisinin kısa tarafında PPK öncesi ılımlı düşüş sürdü. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 7 baz puanlık düşüşle %12 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 2 baz puanlık sınırlı artışla %12,50 seviyesine yükseldi.