Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.06.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk iki gününde olumlu seyreden risk iştahı Çarşamba günü gücünü kaybediyor. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı ile ilgili belirsizlikler yeniden piyasalara hakim olmaya başladı. Asya piyasaları satıcılı seyrederken, ABD vadeliler de hafif ekside. Sabah saatlerinde ABD on yıllık tahvil faizi %2,13 seviyelerinde işlem görürken, petrol fiyatlarında ise ABD petrol stoklarındaki artışa bağlı olarak düşüş hakim. Dolar endeksi (DXY) 96,7 seviyelerinde yatay seyrediyor. Yurtiçi tarafta dün ABD tarafından gelen F-35’lerle ilgili olumsuz haber akışı baskıya neden olurken, BIST100 endeksi günü %1,36 oranında kayıpla kapayarak emsallarinden negatif olarak ayrıştı. 5 yıllık CDS primimiz 8 baz puanlık artışla 471 seviyesine yükselirken, Dolar / TL de yukarı yönlü hareketler görüldü. Dün 5,84 seviyelerine kadar yükselen Dolar/ TL günü 5,80’nin hafif altında kapadı. Bu sabah ise 5,80’in hafif üzerinde seyrediyor. Veri tarafında bugün yurtdışında ABD TÜFE ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşmaları takip edilecekken, yurtiçinde ise TCMB’nin faiz kararı yakından izlenecek. TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmesi genel olarak beklenmiyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD TÜFE, ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşması ve yurtiçinde TCMB’nin faiz kararının takip edileceği güne başlıyoruz.

TCMB’nin bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını %24 seviyesinde sabit tutması ağırlık kazanıyor.

Ancak;

1. Son dönemde TL’nin dolar karşısındaki olumlu performansı,
2. Enflasyonun nisan ve mayıs aylarında beklentilerden iyi gerçekleşmesi,
3. Haziran ayıyla birlikte baz etkisinin devreye girmesi ve enflasyondaki düşüş trendinin belirginleşmesinin beklenmesi,
4. Küresel koşullarının da faiz indirimini destekleyici bir ortama bürünmesini (Fed’in faiz indirimi sinyali vermesi)

dikkate aldığımızda TCMB’nin bu toplantıda sınırlı faiz indirimi gerçekleştirmesi de şaşırtıcı olmayacaktır. Dolayısıyla azınlıkta kalsa da bu toplantıda Merkez Bankası’nın 50-100 baz puan civarında ölçülü bir faiz indirimi gerçekleştirmesi de ihtimal dahilinde.

Ayrıca bugün TSİ 17.30’da mayıs ayına ilişkin Hazine nakit bütçe dengesi verisi açıklanacak. Hazine nakit bütçe dengesi bu yılın ocak ayında 2,5 milyar TL fazla vermesinin ardından, şubat ayında -25,9 milyar TL açık, mart ayında -15 milyar TL açık ve nisanda ise -14,3 milyar TL açık vermişti. Hazine nakit dengesi 2018 yılının tamamında ise -70,4 milyar TL açık vermişti.

TSİ 15.30’da ABD’de mayıs ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak. Dün yıllık ÜFE %1,8 ile beklentilerin altında gerçekleşti ve maliyet enflasyonu tarafından baskının olmadığını gösterdi. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının faiz indirim sinyali olarak algılanması ardından piyasa katılımcıları enflasyondaki gidişatın para politikasında manevra alanı sağlayıp sağlamayacağını merak ediyor. Tarım dışı istihdamda ücretlerde ılımlı bir artış gözlenmesi de şimdilik enflasyon tarafında Fed’in elinin rahat olduğuna işaret ediyor.

  • ABD’de aylık bazda TÜFE, nisanda %0,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Yıllık bazda TÜFE ise, nisanda %2 seviyesinde gerçekleşerek, geçen yılın kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Yıllık bazda TÜFE’nin, mayısta ise hafif gerilemeyle %1,9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

TSİ 11’de ECB Başkanı Mario Draghi’nin, ECB Başkan Yardımcısı Luis De Guindos’un ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure’nin konuşmaları da piyasalar tarafından takip edilecek.

Piyasalar 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilecek G-20 Liderler zirvesini beklerken bir yandan da Trump’ın açıklamalarını takip ediyor. Petrol fiyatları aşağı yönlü bir seyir izleyerek 61,3 dolar seviyesinde bulunurken, altın ons başına USD 1.330 seviyelerinde seyrediyor. Bugün açıklanan Çin TÜFE ve ÜFE rakamları da mayıs ayında beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Çin TÜFE yıllık %2,7, ÜFE ise %0,6 artış gösterdi. Gıda hariç TÜFE yıllık %1,6 artış sergileyerek Çin Merkez Bankası’nın genişleyici para politikalarına alanı olduğunu gösterdi.

  • Trump, Euro ve diğer para birimlerinin dolara karşı devalüe edilmiş olduklarını ve bu para birimlerinin, dolar karşısında olmaları gereken değerin altında bulunduklarını belirterek, Fed’i eleştirdi. Trump, devalüe edilmiş para birimlerinin ABD açısından büyük bir dezavantaj oluşturduğunu belirterek, Fed’in faiz oranlarının, parasal sıkılaştırmaya ek olarak, çok yüksek olduğunu ve bununla birlikte, ABD’de enflasyonun çok düşük seviyede bulunduğunu ve bunun iyi bir durum olduğunu kaydetti.

İngiltere’de Başbakan Theresa May’in 7 Haziran’da gelen istifasının ardından boşalan iktidardaki Muhafazakar Parti liderliği koltuğu için 10 adayın yarışacağı açıklandı. Adaylar 13 Haziran’da partinin Avam Kamarası grubunda oylanacak. Avam Kamarasındaki parti grubu oylamaları, aday sayısı 2’ye düşene kadar devam edecek. 22 Temmuz’da sona erecek oylamanın ardından, 23 Temmuz’da partinin yeni lideri ve ülkenin başbakanı ilan edilecek. Yeni lider seçimi devam ederken, May liderlik görevine vekalet edecek ve başbakanlığı sürdürecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Toplam muhammen bedeli KDV Dahil 532,7mn TL (KDV Hariç 493,3mn TL) olan Şirketin bünyesindeki 81 adet bağımsız bölüm 26.06.2019 tarihinde Şirketin Genel Müdürlük Binasında saat 11:00’da açık artırma usulü ile satışa sunulacaktır.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 11 adet Migros, 10 adet Migros Jet ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 22 satış mağazası Mayıs ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 31 Mayıs 2019 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.091 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 45 olmak üzere toplam 2.136’dır.

TAV Havalimanları (TAVHL, Nötr): TAV Havalimanları’nın Mayıs 2019’da hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapanmasının etkisiyle %40,4 oranında azalarak 8,2 milyona gerilemiştir. İstanbul Atatürk Havalimanı hariç bakıldığında ise Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre sadece %0,4 oranında yolcu sayısında daralma olmuştur.  Bu gerilemede özellikle iç hat yolcu sayısında kaydedilen %18,5’lik düşüş ana etken olmuştur. Dış hat yolcu sayısında ise %11,5’lik artış kaydedilmiştir. Mayıs ayında yurtiçinde Antalya Havalimanı ve Milas-Bodrum Havalimanı hariç yolcu sayısı daralma kaydederken, en yüksek daralma %25 ile Ankara Esenboğa Havalimanında olmuştur. Yurtdışında ise tüm havalimanlarında artış kaydedilirken, Medine ve Gürcistan Havalimanları yolcu sayıları sırasıyla  %7,8 ve %13,6’lik artışlarla en olumlu katkıyı sağlamıştır.

TAV’ın Ocak- Mayıs dönemi hizmet verdiği yolcu sayısı ise Antalya Havalimanı dahil ve 6 Nisan sonrası İstanbul Atatürk Havalimanı hariç  %14,4 oranında azalarak 44,3mn olmuştur. Yeni Havalimanına taşınmanın ardından Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara kapanmasıyla TAV’ın yolcu sayısı önümüzdeki dönemde de bir önceki yılın aynı dönemlerine göre yüksek miktarda azalacaktır.

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Şirketin Mart ayında yurtiçi satışları 2018’in aynı ayına göre %51,7 oranında azalarak 730 adet oldu. Yurtdışı satışlar ise geçen seneye göre %11,3 artarak 1.503 adeti gösterdi. Üretim ise %48,7 düşüşle 1.963 adet oldu. 2019 yılı ilk 5 aylık dönemde yurt içi satışlar %66,9 gerilemeyle 3.680 adet, yurtdışı satışlar ise %18,8 artışla 6.220 adet seviyesinde gerçekleşti. 5A2019 üretimi %58,1 gerilmeyle 8.504 adeti gösterdi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Çimento: Yurtiçindeki projeler frene basınca çimentocu, rotayı yurtdışına kırdı. Yılın ilk 5 ayında ihracatını yüzde 60 artıran sektör 383 milyon dolarlık dış satım yaptı. Yıl sonunda kapasite kullanımının da yüzde 53’lerden yüzde 38’lere gerilemesi bekleniyor. Çimento endüstrisinin küresel ölçekte en büyük oyuncularının 100. kez düzenlenen INTERCEM Konferansı kapsamında İstanbul’da bir araya gelecek olması nedeniyle yapılan toplantıda konuşan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal, “İç pazarda yılın ilk çeyreğinde yüzde 40’a varan daralma söz konusu. Global pazarda ise talep olması nedeniyle ihracata yöneliyoruz. Panama ve Suveyş Kanalı arasındaki ülkelere hitap ediyoruz. İlk 5 ayda ihracatımızı yüzde 60 oranında artırdık. Bu performansımızı yılın kalan bölümünde de devam ettirmeyi istiyoruz. Yılsonunda 2018’e göre yüzde 30 ihracat artışı sağlama hedefimiz var, bu hedefi tutturacağımıza inanıyoruz” açıklamasını yaptı. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Orge Enerji Elektrik Taahhüt (ORGE): 16.05.2019 tarihli açıklamada, İstanbul’da inşası devam etmekte olan İbn Haldun Üniversitesi Projesi’nin elektrik tesisat işlerinin bir kısmına yönelik olarak verilen teklifin kabulünün işveren Görgülü Plus İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Şirkete iletildiği, işveren ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine en kısa sürede başlanacağı kamuya açıklanmıştı. Bahsi geçen projenin sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. Sözleşme bedeli 15,8mn TL+KDV tutarındadır. İşin Haziran 2020’de bitirilmesi planlanmaktadır.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı 86 milyar TL ile tamamı haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %2,14 seviyesinden işlem görmeye başlarken, küresel çapta risk iştahının canlılığını koruması ve güvenli liman talebinin azalmasıyla birlikte gün içerisinde %2,18 seviyelerine kadar yükseldiği gözlendi. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi şu sıralarda ise %2,13 seviyelerinde seyretmekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında, GOÜ para birimlerine yönelik artan ilgi ile verim eğrisinin özellikle orta ve uzun vadeli kısımlarında düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 7 baz puanlık sınırlı artışla %23,04 seviyesine yükselirken, 5 yıllık ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizleri sırasıyla 132 baz puan ve 79 baz puanlık düşüşlerle %20,15 ve %18,15 seviyelerine geriledi.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin