Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.11.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Aşı haberi sonrasında borsalarda yaşanan sektörel rotasyonlar sonucunda geride kalan Nasdaq endeksi bu sabah vadelilerde %0,4 prim ile görece iyi performans sergiliyor. Asya tarafında ise artıların daha fazla olduğunu gözlemlerken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri hafif alıcılı. TL’de ise baskı görülse de bu hafta en fazla prim yapan para birimlerinin başında gelmeye devam ediyor. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de 451 baz puan seviyesine kadar iyileşirken, BIST100 endeksi yüksek hacimli yükselişini sürdürdü. Şu aşamada hem yurtiçi hem de yurtdışında risk alma iştahının devam ettiği ortamda BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endeks, açılışta kanal direnci olan 1.250 seviyesini test edebilir. Gün içerisinde ise 1.250 seviyesinin hafif üzerinde seyrederek kanal üzerinde kalma mücadelesi verebilir.

MAKROEKONOMİ

Dün ABD borsalarında karışık bir seyir hakimdi, aşı haberlerine dair detayların yakından izlenmesiyle ekonomik büyümeyle bağlantılı olan sektörlere örneğin perakende ve havacılık gibi sektörlere yönelme olduğunu, bununla birlikte teknoloji ağırlıklı hisselerin daha zayıf bir performans sergilediğini görmekteyiz. Asya borsalarında ise bugün Çin borsalarının, ülkede teknoloji sektörüne yönelik düzenlemeler olabileceğinin gözlenmesiyle, teknoloji hisseleri kaynaklı negatif ayrıştığını görüyoruz. Çinli e-ticaret şirketi Alibaba’nın Bekarlar Günü (11.11.xxxx) adı altında bugün gerçekleştireceği en büyük harcama etkinliklerinden biri izlenecek. Çin’de imalat sanayi ve ihracatın güçlü bir toparlanma sergilediğini ancak iç talebin bunlara göre zayıf kaldığını görüyoruz. Dolayısıyla bugünkü etkinlik aslında Çinli tüketicilerin de harcamalarındaki gidişatı da gösterecek, geçen yıl satışlar rekor kırmıştı.

Yurt dışı tarafta bugün TSİ 16’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Öte yandan, TSİ 14’te OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporu yayınlanacak.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da eylül ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi takip edilecek. Foreks anketine göre eylül ayında cari dengenin bir önceki aya göre hız keserek 2,5 milyar USD açık vermesi bekleniyor, eylül ayı dış ticaret dengesi, altın ithalatındaki yüksek seyrin devamıyla 4,8 milyar USD açık vermiş ve yüksek seviyelerini korumuştu. Ekim ayında ise dış ticaret açığı 2,4 milyar USD ile Kasım 2019’dan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti, bundan dolayı daha iyi gerçekleşen dış ticaret açığıyla birlikte cari açığın ekimde daha sınırlı kalması beklenebilir. Neticede eylül ayında cari açık 2,5 milyar USD gerçekleşirse 12 aylık kümülatif cari açık 23,2 milyar USD’den 28,5 milyar USD’ye çıkacak. Genişleyen dış ticaret açığı ve zayıf turizm gelirleriyle cari açık/GSYH oranı ise %3,1 seviyesinden %3,8 seviyesine yükselecek. Ayrıca TSİ 10’da eylül ayına ilişkin dış ticaret endeksleri de açıklanacak.

Temmuz-ağustos-eylül aylarını içeren ağustos dönemi işsizlik oranı %13,4 seviyesinden %13,2 seviyesine geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise iktisadi faaliyetteki güçlü seyirle %13,5 seviyesinden %13,2 seviyesine geriledi. Salgının en derin hissedildiği ikinci çeyrekte yaklaşık 1,9 milyon istihdam kaybı yaşanmıştı. Üçüncü çeyrekte ise 1,3 milyon kişi ile istihdam kaybının bir kısmı telafi edildi. Aylık bazda incelediğimizde ise haziran ve temmuz dönemindeki ortalama 500 bin kişilik istihdam artışının ağustos döneminde hız keserek 280 bin artışa gerilediğini görüyoruz. Aylık bazda iyileşmelere karşın salgının getirdiği koşullar sonucu geçen sene ile kıyaslandığında ağustos döneminde 735 bin kişisi hizmet istihdamı olmak üzere toplam 1 milyon istihdam kaybı görmekteyiz.

Hatırda Kalması Gerekenler

  • Arındırılmış iş gücüne katılım oranı, bir önceki döneme göre 0,2 puan artışla %49,5 seviyesinde ve şubat döneminden bu yana en yüksek seviyede. İstihdamda aylık 280 bin kişi artış ve işsiz sayısında 78 bin kişilik azalış iş gücünü aylık 202 bin kişi yukarı çekti. İstihdam oranı da 0,4 puan artışla %43 seviyesinde.
  • Salgın sonrası ilk kez haziran döneminde bütün sektörlerde istihdam artışı görmüştük, ağustos döneminde de istihdam artışı hız kesse de bütün sektörlerde artış görmekteyiz. Ağustos döneminde arındırılmış verilerde istihdamın başta sanayi ve hizmet istihdamı kaynaklı olarak artışını sürdürdüğünü görüyoruz. Finansal koşulların sıkılaşmasıyla birlikte inşaat istihdamı zayıflarken, yaz döneminin de etkisiyle tarım istihdamında sınırlı artış görüyoruz. Eylül ve ekim ayında İSO imalat PMI büyüme eşik değerinin üzerinde seyrederek sanayi üretimindeki olumlu seyrin devamını işaret etmekte. Bu durum sanayi istihdamını destekleyecek bir unsur olarak değerlendirilebilir. Ayrıca ekim ayına ilişkin İSO imalat PMI verisinin alt kalemlerinden istihdamdaki artışın 2018’den beri en yüksek oranda gerçekleşmesi de olumlu görünümü teyit ediyor. Neticede eylül döneminde istihdamda toparlanmanın hız keserek de olsa sürmesini bekleyebiliriz.

Ekim ayı İSO Sektörel PMI raporunda da, istihdamın 3 yıl aradan sonra ilk kez tüm sektörlerde artış gösterdiği görüldü. Üretimdeki artış nedeniyle ek istihdama ihtiyaca vurgu yapılırken, ana metal sanayi, kimyasal ürünler, elektronik ürünler, makine ve metal ürünler ve kara ve deniz taşıtları ile tekstil ürünleri istihdam endeksi en olumlu seyredenler.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr) 30.09.2020 tarihli açıklamasına takiben Ardutch B.V. üzerinden dolaylı olarak sermayesinin %100’üne sahip olduğu Beko Electrical Appliances Co. Ltd. unvanlı bağlı ortaklığı tarafından, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Jiangsu Eyaleti Changzhou şehrinde bulunan üretim tesisi, tesisin bulunduğu arazinin kullanım hakkı ile üretim tesisinde yer alan sabit varlıkların, KDV yükümlülüğü sonrası nihai olarak 112.346.397 CNY (yaklaşık 139 milyon TL) tahsil edilmek suretiyle Jiangsu Konka Smart Home Appliances Co. Ltd.’e devri için tüm ön koşullar ve satış sözleşmesinde belirtilen kapanış şartları bugün itibariyle yerine getirilmiş olup, satış bedelinin 105.000.000 CNY tutarındaki peşin kısmının tahsili ile birlikte devir işlemi tamamlanmıştır.

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayii (BANVT, Negatif): Şirket’in 3Ç2020 net dönem zararı 58,5mn TL olmuştur. Şirket’in 3Ç2019’da 26,7mn TL net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,5 oranında artan Şirket’in brüt karı ise %65 oranında azalarak 38,1mn TL’ye gerilemiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %20,4 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 4,4mn TL gider kaydedilmiş ve böylece faaliyet zararı 42,4mn TL’ye ulaşmıştır. Yatırım faaliyetlerinden 0,9mn TL gelir kaydedilirken, net finansman giderleri de 14,8mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2,3mn TL’lik vergi gideri sonrası net dönem zararı 58,5mn TL’yi göstermiştir.

3. çeyrek zarar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Eylül dönemi net dönem zararı 109,2mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde net dönem karı 136,7mn TL idi.

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell hissedarı IMTIS Holdings, şirkette sahip olduğu ve sermayenin %5’ine karşılık gelen 110mn Turkcell hissesini satmak için anlaştığını duyurdu. KAP’ta yer alan açıklamada, hisse başına satış fiyatı 15,25 TL, toplam işlem tutarı ise yaklaşık brüt 1,68 milyar TL olarak belirtildi. Satışın tamamlanmasının ardından IMTIS Holdings’in Turkcell’deki doğrudan hissedarlığı %19,8 olacak. Turkcell’in hissedarlarından Letterone’a ait IMTIS Holdings, 22 Ekim 2020’den geçerli olmak üzere bir yıl boyunca Turkcell’deki %19,8 hissesini ise satmamayı taahhüt etti. Turkcell hisseleri dün günü %6 oranında kayıpla kapattı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Nötr): 10/11/2020 tarihinde Banka payları ile ilgili olarak 2.22 TL fiyatla 1mn TL toplam nominal tutarlı satış işlemi Vakıf (TÜRK.SINAİ KALK.BANKAŞ.MENSUP.MUN.SOS.GÜV.YARD.VAKFI) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TSKB sermayesindeki Vakıf payları 10/11/2020 tarihi itibariyle % 0.98 sınırına ulaşmıştır.

Oyak Çimento (OYAKC, Nötr): Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş.’nin 10 Kasım 2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında Şirket’in %100 iştiraki konumunda bulunan OYAK BETON SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun “Sermaye Şirketlerinin Kolaylaştırılmış Şekilde Birleşmesi” düzenlemelerinde yer alan usule uygun olarak başlatılan kolaylaştırılmış birleşme prosedürü kapsamında tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirket’e devrolunması suretiyle iki şirketin kolaylaştırılmış usulde birleşmesine, bu amaçla birleşme sözleşmesi ve ilgili diğer belgelerin hazırlanmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 119 gün vadeli 300mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 16-17-18 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 300mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 450mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

MSCİ Endeks Değişiklikleri: MSCI 1 Aralık’tan itibaren geçerli olacak endeks değişikliklerini duyurdu. Buna göre MSCİ küçük ölçekli şirketler (MSCI Small Cap) listesine Türkiye’den 12 Şirket (Anadolu Efes (AEFES), Anadolu Sigorta (ANGSR), Bera Holding (BERA), Fenerbahçe Futbol (FENER), Gübre Fabrikaları (GUBRF), İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN), İzmir Demir Çelik (IZMDC), Nuh Çimento (NUHCM), Oyak Çimento (OYAKC), Tofaş (TOASO), Türk Traktör (TTRAK) ve Türkiye Halk Bankası (HALKB) ) dahil edilmiştir. Endekse dahil edilmeleri nedeniyle bu hisselerde hareketlilik görülebilir. Endeksten Türkiye’den herhangi bir şirket çıkarılmamıştır.

İnşaat: Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, endeks eylülde bir önceki aya göre %2,11, geçen yılın aynı ayına göre % 16,11 yükseldi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Göltaş Çimento (GOLTS, Sınırlı Negatif): Şirket, planlı bakım ve revizyon çalışmaları için, Şirket klinker üretiminin gerçekleştirildiği toplam 2 fırından, toplam klinker üretim kapasitesinin yaklaşık %40 ‘ını temsil etmekte olan 1.fırının 4 haftalık bir süre için duruşa geçirilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14,20 seviyesinden %14,29 seviyesine yükseldi. TCMB, salı günü GLP kanalıyla piyasayı 36,6 milyar TL %14,75’ten fonladı. TCMB salı günü geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı 10 milyar TL (28 gün, %14,94’den) fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 201,6 milyar TL ile 165 milyar TL’si (%14,19 faizle) geleneksel repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,92 seviyelerinden başlarken, %0,90-%0,97 bandında hareketin ardından, %0,96 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı artışlar gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 5-10 baz puan civarında artışlar görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN