Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dün küresel belirsizliklere dikkat çekerek ekonomideki aşağı yönlü risklere işaret eden Powell, faiz indirim sinyali verdi. Açıklamalardan sonra özellikle 50 baz puan faiz indirim ihtimalinin (%25’e çıktı) artması piyasalara ilave destek sağladı. Dünkü olumlu havanın ardından, bu sabah da küresel çapta risk iştahındaki pozitif görüntü devam ediyor. ABD vadelileri ve Asya borsaları alıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ile birlikte TL de Dolar’a karşı primli. Bu kapsamda, dün hacimli bir yükseliş kaydederek %1,83 oranında prim yapan ve günü 98,6bin seviyesinden tamamlayan endeks güne alıcılı bir görüntüyle başlayıp, 99,3bin civarındaki boşluğu kapatmayı deneyebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Fed’in bu ayki toplantısında, son 10 yılda ilk kez faiz indirimi yapacağı beklentilerini güçlendiren Fed Başkanı Powell’ın konuşması ardından bugün bir kez daha Fed Başkanı’nın konuşmasını takip edeceğiz. Neticede bu ayki toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimi kesinleşirken, piyasa katılımcıları 2019 yılının sonuna kadar üç çeyrek puanlık faiz indirimine de tekrar göz kırpmaya başladı. 50 baz puanlık faiz indirimi olasılığı da salı günkü %3 seviyesinden %28’e yükseldi. Neticede risk iştahının artmasıyla S&P 500’ün ilk kez 3000 puanı aştığı, altının ons başına USD 1.426 seviyelerine kadar yükselerek ve petrolün de ABD ham petrol stoklarındaki keskin düşüşle 67 doların üzerine çıktığı görülüyor.

Benzer içerikli konuşmanın Fed Başkanı tarafından bugün de yapılması bekleniyor. Bugün ECB toplantı tutanakları ve ABD TÜFE diğer izleyeceğimiz gelişmeler arasında bulunuyor. Yurtiçinde de mayıs ayına ait cari işlemler dengesini takip edeceğiz.

  • Geçen haftaki güçlü tarım dışı istihdam verisinin Fed’i faiz indirme de duraklatabileceği beklentisine karşın, Powell’ın, son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığının gözlendiğini ve bu zayıflamanın ABD ekonomisini de etkileyebileceğini belirtmesi, dahası ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika meselelerinin henüz çözümlenmediğini vurgulaması temmuz ayındaki toplantıda faiz indirim beklentilerinin güçlenmesini sağladı.
  • Powell, haziran ayındaki istihdam verilerinin, politika görüşlerini değiştirmediğini; ücretlerin, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı uygulayacak kadar yüksek olmadığını; Fed’in, FOMC toplantısına kadar gelen verilere bakacağını ve Trump’ın, talep etse bile görevinden ayrılmayacağını belirtti.
  • Fed toplantı tutanaklarında ise çoğu Fed üyesinin, artan riskler karşısında güçlü faiz indirimi beklediği ve yakın zamanlı faiz indiriminin, şokları yumuşatabileceğinin belirtildiği görüldü.

Bugün TSİ 17’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde konuşması, TSİ 18’de ve 20.30’da New York Fed Başkanı John Williams’ın, TSİ 19.30’da Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in ve TSİ 20’de Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşmaları dikkatle takip edilecek. Diğer yandan, TSİ 14.30’da ECB toplantı tutanakları da yayınlanacak.

TSİ 15.30’da ise ABD’de haziran ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE, mayısta %1,8 seviyesinde gerçekleşmişti. TÜFE, son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeleri geçen yılın haziran ve temmuz aylarında %2,9 oranlarıyla görmüştü. TÜFE’nin, Fed’in %2 seviyesindeki hedefinin altında seyretmesi, Fed’in daha güvercin bir para politikası izleyebileceğine ilişkin piyasa beklentilerini kuvvetlendiriyor.

İran’ın, uranyum zenginleştirmesine ilişkin seviyeyi aşması sonrası Trump, İran üzerindeki yaptırımların yakında önemli ölçüde artırılacağını söyledi.

Avrupa Komisyonu, ticaret gerginlikleri ve politika belirsizliğinin bölge üzerinde baskı oluşturduğunu işaret ederek, Euro Bölgesi’nde 2020 yılına ilişkin büyüme ve enflasyon tahminini düşürdü. Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi için büyüme tahminini bu yıl için %1,2 seviyesinde korurken, Euro Bölgesi’nin 2020 büyüme tahminini %1,5’ten %1,4’e düşürdü. Enflasyon tarafında ise hem 2019 hem de 2020 tahminleri %1,3’e geriledi. ECB’nin para politikası toplantısı 25 Temmuz’da ve muhtemelen bu toplantıda faiz indirimi yapabileceği aya yönelik sinyal gelebilir. Piyasada ECB’nin eylül ayında faiz indirmesi yönünde beklentilerin şekillendiğini görüyoruz.

Yurtiçi tarafta ise günün odak noktası, TSİ 10’da açıklanacak mayıs ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi olacak. Turizm gelirlerinin de katkısıyla cari işlemler dengesinin, mayısta aylık bazda 0,30 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek cari fazla vermesi ve böylece, mayısta 12 aylık kümülatif cari açığın nisan ayındaki -8,6 milyar dolardan -2,5 milyar dolara gerilemesi beklenmekte. Haziran ayında ise kümülatif cari dengenin fazla vermesini bekliyoruz. Bununla birlikte baz etkisinin katkısı ve ekonomideki toparlanma ile yılın ikinci yarısından itibaren yıllık bazdaki cari fazlanın tekrar ılımlı bir açığa yönelmesini öngörüyoruz. Bu arada cari Denge/GSYH oranımız yaklaşık -%1,2 seviyelerinde bulunurken, geçtiğimiz seneyi, Cari Denge/GSYH oranında -%3,5 ile sonlandırmıştık.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Nötr): Aselsan’ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde yaklaşık 200 kilometrelik otoyolda kurduğu ücret toplama sahası ve sistem kontrol merkezini Başbakan Zoran Zaev tanıttı. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti benzer bir sistemi ülkenin doğu-batı ekseninde uzanan Koridor-8 Otoyolu’na da kurmak için ihaleye hazırlanıyor. Yeni ihale de Avrupa Kalkınma Bankası gözetiminde uluslararası yarışma şeklinde yapılacak. İhale için en olgun çözüme sahip Aselsan, en güçlü yüklenici adayları arasında bulunuyor. Kaynak: AA

Emlak Konut GYO (EKGYO, Sınırlı Negatif): Şirket tarafından 1 Ocak – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında 1,6 milyar TL (KDV Hariç), satışa esas brüt 162,6bin m2 büyüklüğe ulaşan 907 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir. Şirket 2019 yılı 1.yarıyıl için; 2,44 milyar TL toplam satış değeri, 320 bin m2 satılabilir alan büyüklüğü hedefleri olduğunu duyurmuştu. Dün itibarı ile açıklanan 2019 yılı 1.yarıyıl verilerine göre; Satılan bağımsız bölümlerin toplam değeri 1,6 milyar TL olup, böylece Şirket hedefi olan 2,44 milyar TL’nin %65’ine ulaşılmıştır.

Diğer yandan, söz konusu satışların toplamda 303,4mn TL (KDV Hariç) değerindeki, 189 adeti yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre İller Bankası, Dünya Bankası kaynaklarından, Hazine Geri Ödeme Garantisi altında Sürdürülebilir Şehirler Projesi – 2 Ek Finansmanı için 500mn Euro tutarında kredi sağladı. Sağlanan kredi İller Bankası tarafından belediyelere aktarılarak altyapı finansmanı amacıyla kullanılacak. Kaynak: Bloomberg

Otomotiv: Otomotiv sektörü ağustos ayında Kurban Bayramı’nı da dahil ederek üç haftalık dinlenmeye çekiliyor. Oyak Renault 4-26 Ağustos, Tofaş 3-26 Ağustos tarihlerinde üretime ara verecek. Tatil öncesi Renault, hedeflenen Clio 5 üretim adetlerini tutturmak için gaza bastı. Yılbaşı itibariyle Oyak Renault yeni projeye endeksli olarak yaklaşık 800 sözleşmeli personel alımı yaparken; Tofaş ise bugünkü üretimini, teşvikli çıkışla eksilttiği kadro ve üçlü vardiyadan ikili vardiyaya düşerek sürdürüyor. İki otomotiv devi, 1 Eylül itibariyle yeni toplu iş sözleşmesi için masaya oturacak. Oyak Renault’da yeni model için üretimin tam kapasite devamı öngörülürken, Tofaş’ta sözleşmenin imzalanmasının ardından yeni işe alımlar bekleniyor. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Rekabet Kurulu, DenizBank ve iştiraklerinin tek kontrolünün, Emirates NBD Bank PJSC tarafından devralınması işlemine izin verdi.

Özak GYO (OZKGY): Şirket’in 2018 yılı kar payından yapılacak bedelsiz sermaye artırımı çerçevesinde, ortaklara verilecek bedelsiz payların dağıtımına 12.07.2019 tarihinde başlanacaktır.

Tuğçelik Alüminyum ve Metal Mamülleri Sanayi ve Ticaret (TUCLK): Şirketin mevcut müşterisi Mahle Behr şirketine ürettiği ve kontratı 2019 yılı sonunda bitecek olan Daimler Benz parçalarının üretimi için 2023 yılı sonuna kadar firma ile yeniden anlaşma sağlanmıştır. Yıllık 136.000 adet/Set üretim yapılacak olup; 2023 yılı sonuna kadar 20mn Euro ciro elde edilmesi beklendiği ve 2023 yılında sonra mevcut parçanın yeni versiyonu üretime gireceği duyurulmuştur.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,87 seviyesinden %23,88 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 90,9 milyar TL ile 80 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 10,9 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün %2,06 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde artışa geçerek 3 haftanın en yüksek seviyesi olan %2,11 seviyesine kadar yükselmesinin ardından, Powell’ın, ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin belirsizliğe karşılık faizleri indirmeye hazır olduklarının sinyalini vermesi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın, 25 baz puanlık faiz indiriminin çok büyük etkisinin olmayacağını belirtmesiyle düşüş sergileyerek şu sıralarda %2,04 seviyelerinde bulunmakta.

Küresel çapta risk iştahının artmasıyla GOÜ para birimlerine yönelik ilginin canlanmasına, doların zayıflamasına ve TL’nin kısmi değerlenmesine karşın, günlük bazda özellikle verim eğrisinin kısa ve uzun vadeli kısımlarında sınırlı yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, yurtiçinde 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 14 baz puanlık sınırlı artışla %19,29 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 16 baz puanlık sınırlı artışla %17,17 seviyesine yükseldi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin