Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.01.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Bu sabah Asya borsaları karışık bir görüntü sergilerlerken, ABD vadelileri hafif alıcılı. Japon Yeni, Altın ve Brent petrol ise baskı altında kalmaya devam ediyorlar. Bugün yurtdışında ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öne çıkıyor. Beklentilerden çok sapma olmadıkça halihazırda azalan ABD – İran gerginliğiyle rahatlayan piyasalarda mevcut iyimser fiyatlamalar haftanın son işlem gününde de devam edebilir. Bu hafta ABD’den iyi gelen veriler Dolar’ı desteklese de, Gelişmekte Olan Ülkelerin genel olarak toparlanan ekonomileri para birimlerini de destekliyor. İyi bir verinin Fed’in duruşunu da çok değiştireceğini düşünmüyoruz. Yurtiçinde ise BIST100, CDS ve faizdeki iyimser görüntüye TL’nin de katıldığını gözlemliyoruz. Bir süredir negatif ayrışan TL, iki gündür pozitif ayrışıyor. TL’deki görüntüden destek bulan ve büyüme hikayesini fiyatlayan BIST100 endeksi de dün rekor hacimle %4,5 oranında prim yaptı. Yükselişe bankaların da katılmasıyla endekste alım iştahı bugün de devam edebilir ve sert yükselişin ardından olası kar satışları sınırlı kalabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD ve İran arasındaki gerilimin kısmi yatışmasıyla dün risk iştahındaki canlılıkla borsalar olumlu bir performans sergiledi. S&P 500 rekorunu tazelerken, tarım dışı istihdam verisi öncesi Asya borsaları bugün daha ılımlı bir görünüm sergilemekte. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin 13 Ocak-15 Ocak tarihleri arasında ABD’yi ziyaret edeceği ve ABD ile Faz 1 ticaret anlaşmasına imza atacak heyete başkanlık edeceğinin bildirilmesi de küresel risk iştahını arka planda desteklemekte.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, sağlam büyüme, istikrarlı fiyatlar ve güçlü bir işgücü piyasası ortamında, para politikasının iyi bir yerde olduğunu söyledi. ABD Temsilciler Meclisi ise, Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan tasarıyı onayladı. Bu arada Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Senatör Lindsey Graham, Trump’ın azline yönelik yargılama işlemlerine gelecek hafta Senato’da başlanacağını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise, İngiltere Merkez Bankası’nın 250 baz puanlık para politikası alanı olduğunu ve üyelerin kısa vadede ek teşvikleri gerektirecek şartları tartıştığını belirtti. Bu durum ise sterlini kısmi baskı altında bıraktı.

Yurtiçinde ise TL varlıklar pozitif bir performans sergilediği bir günü geride bıraktı ve BIST 100 endeksi, %4,5 primle günü sonlandırdı. Brent petrolün varil fiyatı, aralık ortasından bu yana en düşük seviyelerde ve 65,2 dolar seviyesinde, altın ise 7 yılın en yükseğinden gevşeyerek ons başına 1.547 dolar seviyesine yakın bulunuyor.

Bugün TSİ 16.30’da ABD’de tarım dışı istihdam açıklanacak. Yurtiçinde ise TSİ 14.30’da TCMB beklenti anketi ve TSİ 10’da işsizlik rakamları izlenecek.

  • Kasım ayında ABD’de tarım dışı istihdam verisi 266.000 kişi gelmiş ve işsizlik oranı tarihin en düşük seviyeleri olan %3,5’e gerilemişti. Datanın beklentilerin oldukça üstünde gelmesi kısmi olarak General Motors’taki grevin sona ermesi ve 50.000’e yakın kişinin işine dönmesinden kaynaklanıyordu. İmalat sektöründeki istihdam artışı 54.000 kişi olmuştu, fakat GM hariç bakıldığında imalatçıların ticaret savaşlarından ve yavaşlayan küresel ekonomiden dolayı istihdama belirgin bir katkı yapamadığı gözlenmişti. Fakat ABD ekonomisinin 11 senedir üst üste büyümesindeki faktör istihdam piyasasının sağlam olması ve dolayısıyla güçlü tüketici harcamalarıydı. Dolayısıyla tarım dışı istihdamda artışın sürmesini ancak kasım ayına göre ılımlı olması beklenmekte, aralıkta 166.000 kişi artması beklenmekte. Bu hafta çarşamba günü açıklanan ABD ADP özel sektör istihdam verisi de, aralıkta 8 ayın en yükseğinde ve beklentilerin üzerinde 202.000 kişi arttı.
  • Bugün yılın ilk TCMB beklenti anketi açıklanacak. Yıla küresel piyasaların jeopolitik gerilimle başlamasıyla kurlarda sınırlı bir hareketlenme gözlememizle birlikte anket katılımcıları yıl sonu kur tahminlerinde sınırlı revize gerçekleştirmeyi uygun bulmuş olabilirler. Ancak jeopolitik risklerin yatışmasıyla bu değişim ılımlı kalabilir. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve artan jeopolitik belirsizlikler cari dengeye yönelik tahminlerin kısmi yukarı yönlü olmasına da sebep olmuş olabilir. Büyüme beklentisinde ise önemli bir değişiklik gerçekleşmesini beklemiyoruz. Ayrıca piyasa katılımcılarının bu ayki PPK toplantısına ilişkin beklentisini de görmüş olacağız. Son ayki enflasyon rakamı TCMB’nin faiz indirim alanını daralttı. Foreks anketine göre 21 ekonomistten 12 ekonomist faiz indirimi beklemezken, 9 ekonomist ise faiz indireceği yönünde görüş bildirdi.
  • Bugün TÜİK tarafından ekim dönemine ilişkin işsizlik rakamları açıklanacak. Eylül döneminde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı %13,9 seviyesinde gelmişti. Genç nüfus işsizlik oranı ise %26,1’e gerilemişti. Tarım dışı işsizlik oranı ise rekor seviyesini görerek %16,3 gelmişti. Sanayi üretimi geçen ay istihdama sınırlı da olsa katkı vermişti, fakat sanayi üretimine ilişkin ekim ayı datası sanayi kesiminin istihdama katkısının kısa vadede daha kademeli olabileceğini düşündürmekte. Hizmet tarafında ise turizm mevsiminin sonlarına doğru istihdama katkıda azalma gözlenmişti. Bir dikkat çekici gelişme ise inşaat sektöründeki 23.000 kişilik artıştı.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): 352.177 ton/yıl olan elyaf üretim kapasitesi, yapılan optimum üretim parkuru oluşturma çalışmaları sonucunda varolan bazı verimsiz makine hatlarının devreden çıkarılması ile 330.150 ton/yıl olarak güncellenmiştir. 2020 yılı için hesaplanacak kapasite kullanım oranlarında, toplam kapasite 330 bin ton/yıl olarak kabul edilecektir.

Arçelik (ARCLK, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu, Hollanda’da yerleşik ve %100 hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Ardutch B.V. tarafından, (i) yine Hollanda’da yerleşik ve %100 hissesine sahip olduğu Grundig Multimedia B.V.’ye ait Almanya’da yerleşik Grundig Intermedia GmbH hisselerinin satın alınması ve (ii) Ardutch B.V. tarafından geçmiş yıllarda yapılan iştirak yatırımlarından kaynaklı finansman ihtiyacının kısmen karşılanması amaçlarıyla Ardutch B.V. sermayesinde yapılacak 100mn EUR tutarındaki artışa Şirketçe katılınmasına karar vermiş ve ilgili ödeme dün gerçekleştirilmiştir.

Coca-Cola İçecek (CCOLA, Nötr): 2019 yılında, konsolide satış hacmi, ‘hafif düşüş’ yönündeki beklentinin üzerinde gerçekleşerek %0,1 artışla 1.316 milyon ünite kasa oldu. Ana kategorilerdeki büyüme ise geçen yıla göre %0,6 arttı (Ana kategoriler, CCI’ın dağıtımı yapılan Çay haricindeki kategorilerini ifade etmektedir).

Pakistan’daki yavaşlama ve Türkmenistan’da üretimin durmasına rağmen, satış hacmi Kazakistan, Türkiye ve Azerbaycan operasyonlarının katkısıyla büyümeye devam etti. Türkmenistan hariç olarak bakıldığında, konsolide ana kategoriler satış hacmi 2019 yılında %1,4 oranında arttı. Gazlı içecekler kategorisi (%0,3 artış) ve gazsız içecekler kategorisi (%5,1 artış) 2019 yılındaki büyümenin temel etkenleri olurken, su ve çay kategorilerindeki küçülme sırasıyla %0,1 ve %4,9 olarak gerçekleşti. Buzlu çay segmenti satıldığı bütün pazarlarda büyüme kaydederken, gazlı içecekler kategorisi Pakistan, Ürdün ve Türkmenistan haricindeki tüm pazarlarımızda artış gösterdi.

2018 yılında %49 olan Türkiye operasyonunun toplam satış hacmi içerisindeki payı, 2019 yılında %50 olarak gerçekleşti. 4Ç19’da, konsolide satış hacmi, %0,8 artışla 230 milyon ünite kasa oldu. Gazlı içecekler kategorisi %4,9 ve gazsız içecekler kategorisi %14,5 artış kaydederken, su ve çay kategorilerindeki azalma sırasıyla %13,0 ve %9,2 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, ana kategorilerin satış hacmindeki büyüme %2,4 oldu.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket projelerinden İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Köy) kapsamında bulunan bazı parseller kısmi tasfiye yapılarak sözleşme kapsamından çıkartılmıştır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin Nisan 2013 tarihli pay izahnamesinde Pegasus’un uzun vadede teknik üs bakım hizmetlerini gerçekleştirme kapasitesine sahip olacak şekilde kendi uçak bakım merkezini kurmayı değerlendirdiği belirtilmiştir. Şirket bu doğrultuda, filosundaki uçaklar, uçak motorları ve diğer parçalar için hat bakım, komponent bakım ve üs bakım faaliyetlerini merkez üssü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda (“SAW”) gerçekleştirebilmek amacıyla bir uçak bakım hangarı inşa etmek üzere havalimanı işletmecisi Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (“HEAŞ”) ile 19.133 m2 kapalı hangar alanına sahip bir geliştirme arazisi için 20 yıllık ve kiracıya ait 2048 sonuna kadar uzatım opsiyonu içeren bir kira sözleşmesi imzalamıştır. Kira süresi Pegasus tarafından gerçekleştirilecek hangar inşaatının tamamlanarak kesin kabulü üzerine başlayacaktır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları’nın Aralık ayında yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %0,5 oranında azalarak, 5,48miyon olurken, aynı dönemde iç hat yolcu sayısı %11,5 oranında azalırken, dış hat yolcu sayısı ise %7,7 oranında artış kaydetti. Aralık ayında toplam yolcu doluluk oranı ise Aralık 2018 ‘deki %80,1’den %80,7’ye ulaştı.

Aralık ayı verileriyle birlikte THY’nin 2019 yılı toplam yolcu sayısı bir önceki yıla göre %1,1 oranında azalarak 74,3 milyon olarak gerçekleşti. Toplam yolcu doluluk oranı ise %81,9’dan %81,6’ya geriledi. 2019 yılında yurtiçi yolcu sayısı %7,5 oranında azalırken, yurtdışı yolcu sayısı ise %3,8 oranında artış kaydetti. Yurtiçi yolcu doluluk oranı 2019 yılında %86,2 olurken, yurtdışı yolcu doluluk oranı ise %81 olarak gerçekleşti.

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: ABD ve İran arasındaki gerilimden dolayı Irak ve İran seferlerini 1 günlüğüne askıya alan THY ve Pegasus dün akşam itibarıyla bu uçuşlara yeniden başladı.
Ulaştırma: Rekabet Kurulu, Astaldi S.P.A’nın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerinin IC İçtaş’a devrinin izne tabi olmadığını kararlaştırdı. Kaynak: AA

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,63 seviyesinden %11,65 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 39,9 milyar TL ile 26 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 13,9 milyar TL ise %11 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, güvenli liman niteliğindeki varlıklardan çıkışla birlikte dün %1,90 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından, şu sıralarda %1,87 seviyelerinde bulunuyor.

GOÜ varlıklarına benzer şekilde TL varlıklarda dün olumlu bir performans sergiledi. Petrol fiyatlarının gerilemesinin etkisiyle günlük bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüşler gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 19 baz puanlık düşüşle %11,56 seviyesiyle Ağustos 2017’den bu yana en düşük seviyeye, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 30 baz puanlık düşüşle %11,75 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise, günlük bazda 26 baz puanlık düşüşle %11,86 seviyesiyle Şubat 2018’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN