Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.03.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalarda yüksek oynaklık haftanın ilk işlem gününde de devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle bazı önemli metropollerde hayat dururken, küresel büyümede de aşağı yönlü revizyonlar ardı ardına yapılıyor. Diğer yandan, OPEC ile Rusya anlaşmazlığı sonrasında Suudi Arabistan’ın resmi petrol fiyatını düşürmesiyle Brent petrol %29 ile tarihi bir düşüş yaşıyor. Virüs etkisinin yanı sıra petroldeki hareketin de piyasalarda panik havası yarattığını gözlemliyoruz.  ABD vadelileri bu sabah %5 ekside seyrederlerken, Asya’da bazı borsalarda %6’ya varan düşüşler söz konusu.  ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %0,50’nin altını gördü. Riskten kaçışın belirgin olduğu ortamda TL de sepet bazında (1EUR 1 USD ortalaması) %1,5 – %2,0 aralığında satıcılı bir görüntü sergiliyor. Bu fiyatlamalar kapsamında, BIST100 endeksinin de güne sert bir düşüşle başlaması kaçınılmaz görünüyor. Endeks, geçen haftanın en düşük seviyesi olan 106,4bin seviyesini açılışta hedefleyebilir. Satışların derinleşmesi durumunda 200 günlük ortalamanın geçtiği 104,5bin bir sonraki destek olarak izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

Cuma günü OPEC ile Rusya ek kesinti konusunda anlaşamadılar ve bunun üzerine Suudi Arabistan resmi petrol fiyatını düşürerek Rusya üzerindeki fiyat baskısını artırdı. Brent petrol, 1991 Körfez Savaşı’ndan bu yana en sert dalgalanmasını göstererek bugün %29 civarında ekside ve 32 dolar seviyelerinde bulunuyor. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın yanı sıra ABD’de virüsün yayılmaya devam etmesi resesyon endişelerini artırırken, sert düşüşlerle birlikte S&P vadelilerinde devre kesiciler devreye girdi. Altın, 7 yılın en yükseğine tırmanırken, ons başına 1.700 doları aştı. ABD 10 yıllıkların faizi, tarihte ilk kez %0,5’in altına gerilerken, para piyasaları gelecek haftaki toplantısında Fed’in 75 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesini olası görüyor.

  • Ekim ayında vergi artırımına giden Japonya, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %7,1 ile 2014’ten bu yana en büyük daralmasını gerçekleştirdi. Yatırım kalemi büyümeyi keskin bir şekilde aşağı çekerken, virüsün etkisiyle ülkede birinci çeyrekte de zayıflık beklenmekte ve resesyon riski artmış durumda. Şubat ayı Çin dış ticaret verilerinde koronavirüsün etkileri hissedilirken, yılın ilk iki ayında ihracat geçen seneye göre -%17,2 ve ithalat ise -%4 düştü ve datanın gelmesiyle ilk çeyrek büyümesinin son 30 yılın en zayıf büyümesi olabileceği beklentisi güçlendi.

Bu arada bugün Euro Bölgesi verileri odaklı bir gündeyiz. Yurtiçinde ise veri gündemi sakin. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyon Başkanı Leyen ile mülteciler ve vize serbestisi konularını ele almak için bugün Brüksel’i ziyaret edecek. Ek olarak TCMB, son dönemde tüketici kredilerindeki artıştan dolayı oluşabilecek cari denge üzerindeki baskıları azalmak için hafta sonu zorunlu karşılık oranları ve nema ödemelerini kredi büyümesi oranlarıyla ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yaptı.

Bu haftanın odak noktası perşembe günkü ECB toplantısı olacak ve bankanın koronavirüs sebebiyle tıpkı Fed gibi faiz indirimine gitmesi beklenmekte ve ek olarak varlık artırım miktarını artırması bir kesim tarafından öngörülmekte. Neticede ECB toplantısında çok yüksek ihtimalle mevduat faizinde 10 baz puanlık indirime gidilmesi ve -%0,60 seviyesine çekilmesi fiyatlanmış durumda bulunuyor.
Haftanın öne çıkan diğer gelişmelerine baktığımızda,

  • Bugün TSİ 10’da Almanya ocak ayı sanayi üretim datası var. Veri aralık ayında kötü gelmişti. Eğer ocak ayı da kötü gelirse, koronavirüsün de önümüzdeki aylarda dataya olan etkisinin artmasıyla daha sıkıntılı bir görünüm ortaya çıkabilir. Perşembe günü de Avrupa’da aralık ayı sanayi üretim datası var. Şubat ayıyla, Çin sebebiyle azalan taleple düşüşün başlaması beklenmekte. . Euro Bölgesi’nde bugün TSİ 12’de mart ayına ilişkin Sentix Yatırımcı Güveni verisi izlenecek.
  • Birleşik Krallık tarafında ise 2020 yılının başlangıcında Brexit belirsizliğinin kısmi olarak ortadan kalkmasıyla verilerde iyi görünüm hakimdi. Bu haftada ocak ayı büyüme tahmini var ve bu rakamlar koronavirüsün etkilerini içermeyecek. Ayrıca Birleşik Krallık’ta çarşamba günü 2020 yılı bütçesi açıklanacak ve büyük olasılıkla virüsün getirdiği etkilerin azaltılması için genişlemeci bir bütçe beklenmekte bu durumunda BoE için daha ılımlı bir faiz indirimi imkanı yaratması beklenmekte.
  • ABD tarafında ise bu hafta enflasyon verileri önemli olacak, enflasyon dört aydır yükselmekte ve Ekim 2018’den beri en yüksek rakamında fakat şubat ayında fiyat baskısının biraz azalması beklenmekte. Ayrıca koronavirüse acil faiz indirimine gidilmesinin akabinde tüketici güveninin nasıl etkilendiği izlenecek. Bu kapsamda Michigan Üniversitesi Güven Endeksi’nde tüketici güveninin seyrine ilişkin ipucu aranacak.
  • Asya tarafında ise Çin’de şubat ayı enflasyon verileri izlenecek. Koronavirüsün etkisiyle Çin’in üretici fiyat endekslerinin deflasyon bölgesine geçmesi ve tüketici fiyatları artışının da gıda enflasyonundaki  azalmanın ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle azalması beklenmekte.

Yurtiçi tarafında ise yarın aralık dönemi işsizlik verisi, çarşamba günü ocak ayı cari işlemler dengesi ve cuma günü ise sanayi üretimi verisi ve TCMB mart ayı beklenti anketi takip edilecek.

  • Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, kasım döneminde (ekim, kasım ve aralık aylarını kapsamakta) %13,6’dan %13,2’ye sınırlı gerileyerek son 11 ayın en düşük seviyesine gelmişti. TCMB faiz indirimlerinin ve artan kredi hacminin etkisiyle sanayi istihdamı artarken inşaat ve hizmet sektörlerinde, turizm faaliyetlerinin de azalmasıyla ılımlı düşüş görülmüştü. Aralık ayında da hikaye pek fazla değişmedi. Kredi hacmindeki artışın, PMI göstergelerinde düzelmenin ve güven endekslerindeki yükselmenin istihdam üzerinde olumlu katkısının kademeli bir şekilde devam etmesini beklemekteyiz.
  • Aralık ayında cari işlemler dengesi beklentilerin altında 2,8 milyar dolar açık vermişti. Böylece 2001 yılından bu yana ilk kez yılı cari fazla ile kapatmıştık. 2020 yıl sonu için cari dengenin 11 milyar dolar civarı açık vermesi beklenmekte. Bu aydan itibaren cari denge hesaplanma metodolojisinin değişmesiyle geçmişe yönelik olumlu revizeler beklemekteyiz. Dolayısıyla geçen sene daha iyi bir cari fazla ile yılı kapatmış olabiliriz. Cari işlemler dengesinin bu yıla 2,5 dolar açıkla başlaması öngörülmekte.
  • Cuma günü ocak ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Geçen ay sanayi üretimi beklentilerin üstünde yıllık %8,6 artış kaydetmiş ve büyüme rakamlarına da pozitif yansımıştı. Baz etkisi, finansal koşullardaki rahatlama ve krediler, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı gibi diğer öncü göstergelerdeki olumlu performans sebebiyle ocak ayı sanayi üretimindeki seyrin geçen ay gibi pozitif olmasını ve 2020 yılının ilk çeyreğinde de düşük bazında katkısıyla sanayi üretimindeki güçlü artışların sürmesini beklemekteyiz. Ocak ayında sanayi üretiminin yıllık bazda %8,7 artış sergilemesi öngörülmekte.
  • Mart ayına ilişkin TCMB Beklenti anketi izlenecek. Şubat ayı TCMB beklenti anketinde anket katılımcıları, yıl sonu TÜFE beklentisini %10,01 seviyesinden %10,06 seviyesine çıkarmıştı. 2020 yıl sonu kur beklentisini ise 6,41 seviyesinden 6,45 seviyesine çekmişti. Bu seneye ilişkin büyüme beklentisi ise %3,36 seviyesinden %3,5’e revize olurken, bunla uyumlu olarak yıl sonu cari açık beklentisi ise 13 milyar dolardan 13,8 milyar dolara revize olmuştu. Şubat ayında düşük gelen enflasyonun ve petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin hem cari denge hem de enflasyon tarafına olumlu yansıyabileceğini değerlendirmekteyiz. Küresel merkez bankalarının genişleyici tutumu ve TCMB’ye de manevra alanı sağlamasının ise faiz beklentilerindeki aşağı yönlü hareketi kısmi destekleyebileceği düşünülebilir.

Cuma günü Hazine Nakit Dengesi açıklandı. Hazine nakit dengesi şubat ayında 9 milyar TL açık verirken faiz dışı fazla ise 4 milyar TL oldu. Net iç borçlanma 18,7 milyar TL olarak gerçekleşti.  Hazine şubat ayı İç Borçlanma Stratejisinde 21 milyar TL iç borçlanma gerçekleştireceğini ve toplamda 15,9 milyar TL anapara ödemesi yaparak 5,1 milyar TL net iç borçlanma gerçekleştireceğini belirtmişti. Hazine bu ay 21 milyar TL iç borçlanma hedefine karşılık 34,6 milyar TL borçlanmış oldu. Strateji dokümanında dış borçlanmaya gidilmeyeceği varsayılmıştı fakat uygun piyasa koşulları sebebiyle Hazine 4 milyon USD eurobond ihracına gitti ve 23,9 milyar TL borçlanmış oldu ve nette 23,6 milyar TL borçlanarak öngörülenin üzerinde borçlanmış oldu.

ŞİRKET HABERLERİ

Deva Holding (DEVA, Pozitif): Şirket’in net dönem karı 2019 yılının 4. Çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %90,7 oranında artışla 86,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin 4Ç2019 satış gelirleri 4Ç2018’e göre %17,9 oranında artışla 360,6mn TL olurken, satışların maliyeti %17,6 artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %18,1 artışla 183,1mn TL olmuştur. Operasyonel giderler %19,7 artışla 82,8mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 18,5mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece, faaliyet karı %40,9 oranında artarak 118,7mn TL’ye yükselmiştir. Son çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 2,3mn TL gelir, finansman tarafında 36,5mn TL gider kaydedilmiş ve vergi öncesi kar 84,5mn TL olmuştur. 2,1mn TL vergi geliri sonrası 4. çeyrek net dönem karı 86,6mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Son çeyrek karıyla birlikte şirketin 2019 yılı net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %109,7 oranında artışla 286mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca Şirket hisse başına brüt 0,10 TL (net 0,0850 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 27 Nisan olup, 06.03.2020 tarihine göre kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,0 olarak hesaplanmaktadır.

Karsan (KARSN, Nötr): Karsan’ın 2019 yılı 4. çeyrek ana ortaklık net dönem zararı 2,4mn TL olmuştur. Şirket 4Ç2018’de 3,3mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 4Ç2019’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,9 artışla 533,2mn TL, satışların maliyeti de %7 artışla 448,8mn TL’yi göstermiştir. Böylelikle ticari faaliyetlere ilişkin brüt kar %130,3 artışla 84,4mn TL’ye yükselmiştir. Finans sektörü faaliyetlerinden brüt kar 13,8mn TL olurken, toplam brüt kar 4Ç2018’deki 11,2mn TL’den 4Ç2019’da 98,3mn TL’ye yükselmiştir. 35,7mn TL’lik operasyonel giderler ve 53,4mn TL’lik diğer faaliyet gelirleri sonrasında faaliyet karı 116mn TL’yi göstermiştir. 4Ç2018’deki faaliyet zararı 108,6mn TL idi. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 0,3mn TL olmuştur. Finansman öncesi faaliyet karı 116,3mn TL’yi göstermiştir. Karsan 2019 4.çeyrekte 114mn TL’lik finansman gideri yazmış (4Ç2018 55,7mn TL finansman geliri) ve vergi öncesi kar 2,3mn TL olmuştur. 2,4mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem zararı 0,1mn TL olurken kontrol gücü olmayan paylara ilişkin kar 2,3mn TL’yi göstermiştir. 4Ç2019’da ana ortaklık net dönem zararı da 2,4mn TL olmuştur. Son çeyrekteki ana ortaklık net dönem zararına karşın 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı 18mn TL’yi göstermiştir. Şirket 2018’de 23,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Negatif): THY’nin 2019 sonuçlarına ilişkin düzenlenen telekonferansta şirket tarafından şu açıklamalar yapıldı: 2020 hedeflerimiz koronavirüs öncesi açıklanmıştı; şu noktada beklenti revizyonu gerekli, ancak şu anda durumu izliyoruz. Gerekirse kapasite ve frekanslarımızı azaltabiliriz, şu anda farklı senaryoları değerlendiriyoruz. Virüs nedeniyle önümüzdeki birkaç aya ait bilet rezervasyonlarında %5 düşüş var; en çok etkilenen bölgeler Uzak Doğu ve Asya. İlk çeyrekte virüsün olumsuz etkileri yönetilebilir düzeyde, bundan sonrasını yakından izleyeceğiz. (Kaynak: Reuters)

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka tarafından yurtiçinde ihraç edilecek Vakıfbank borçlanma araçlarının, BDDK nezdindeki tedavül limitinin 17 milyar TL’ye yükseltilmesi için gerekli başvuruların yapılması hususunda Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiği duyurulmuştu.  Bu çerçevede Banka’nın Kurum nezdindeki yurtiçi tedavül limitinin arttırılabilmesi için BDDK’ya başvuru yapılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Koronavirüs salgınının en yaygın olduğu Avrupa ülkesi İtalya’da otomobil satışlarının salgın hastalık ve zayıf ekonomik görünüm nedeniyle bu yıl %15’ten fazla düşebileceği belirtildi. Türkiye otomotiv sanayinin başlıca otomobil ihracat pazarları arasında yer alan İtalya, Tofaş’ın da en büyük ihracat pazarını oluşturuyor. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alcatel Telekomünikasyon (ALCTL, Negatif): Şirket 4Ç2019’da 32,5mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın son çeyreğinde Şirket 26,1mn TL net dönem karı elde etmişti. Şirket’in satış gelirleri yılın son çeyreğinde 254,2mn TL gerçekleşerek yıllık 144,9mn TL artış kaydetse de, maliyetlerin 205,1mn TL artarak 255,2mn TL’ye çıkması sonrasında 1mn TL brüt zarar kaydedilmiştir. Geçen yılın son çeyreğinde 59,3mn TL brüt kar elde edilmişti. Son çeyrek zararı sonrasında Şirket 2019 yılını 29mn TL zarar ile kapatmıştır. Bir önceki yıl 37,5mn TL kar kaydedilmişti.

Eczacıbaşı İlaç (ECILC): Şirket hisse başına brüt 0,0730 TL (net 0,0620 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 20 Mayıs olup, 06.03.2020 tarihine göre kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,9 olarak hesaplanmaktadır.

Eczacıbaşı Yatırım Holding (ECZYT): Şirket hisse başına brüt 0,4762 TL (net 0,4047 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 20 Mayıs olup, 06.03.2020 tarihine göre kapanış fiyatına göre temettü verimi %4,3 olarak hesaplanmaktadır.

Kafein Yazılım (KFEIN):  Şirket hisse başına brüt 0,1012TL (net 0,0860TL)  kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Cuma günkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,7 olarak hesaplanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,56 seviyesinden %10,55 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 87,1 milyar TL ile 70 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutar 17,1 milyar TL’si %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, küresel risk iştahındaki sert düşüşle birlikte %0,5’in altına gerileyerek tarihi düşük seviyesini test etti.

Yurtiçi tahvil piyasasında, Fed’in ardından küresel çapta diğer merkez bankalarından faiz indirimlerinin gelmeye devam etmesi ve gevşemeye yönelik sinyallerin artması ve İdlib konusunda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’daki görüşmelerinin ardından ateşkesin ilan edilmesiyle yatışan jeopolitik risklerin etkisiyle verim eğrisinin tüm vadeli kısımlarında haftalık bazda düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 148 baz puanlık düşüşle %10,93 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 139 baz puanlık düşüşle %11,61 seviyesine geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu hafta 3 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bugün yapılacak ihalede 5 yıl vadeli, 6 ayda bir %1,18 reel kupon ödemeli, TÜFE’ye endeksli devlet tahvili yeniden ihraç edilecek. Hazine, yarın yapacağı ihalelerin ilkinde 15 ay vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirecek. Aynı gün yapılacak diğer ihalede ise 7 yıl vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin yeniden ihracı yapılacak.