Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.10.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Bugün Çin borsasının uzun bir aradan sonra pozitif bir görüntüyle işlemlerine başlaması ABD vadelilerini de destekliyor. Dün hafif ekside kapatan ABD borsaları, bu sabah vadelilerde %0,3 civarında alıcılı bir görüntü sergilemekteler. Çin Şanghay endeksi de %1’e yakın alıcılı seyrederken, 1.500 seviyesinin altına sarkan Ons Altın kısmi baskı altında. Perşembe günü başlaması beklenen ABD – Çin üst düzey görüşmeleri ve bu akşamki Fed Başkanı Powell’ın konuşması küresel çapta takip edilecek gelişmeler. Ticaret görüşmesi öncesinde karışık açıklamalar geliyor. Öte yandan piyasadan daha az güvercin bir duruş sergileyen Powell’ın bu akşamki konuşması yakından izlenecekken, Dolar küresel çapta dirençli durmaya devam ediyor. Dolayısıyla, küresel borsalardaki bu sabahki iyimserlik sınırlı kalabilir. Yurtiçinde ise dün Suriye konu başlıklı haber akışı piyasalar üzerinde etkili oldu. Gün içerisinde BIST100 endeksi 105bin seviyesinin üzerine kadar çıksa da kapanışa doğru gelen sert satışla günü %0,45 oranında düşüşle 102.993 puandan kapattı. Endeksin kapanmasının ardından da haber akışı devam ederken, Dolar / TL 5,84 seviyesine kadar yükseldi. Kurun hareketi ve dünkü Türkiye ETF’nin kapanışı dikkate alınırsa, endeks güne %1’e yakın 102bin hedefli satıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Dün akşam saatlerinde Trump’ın Türkiye’ye yönelik açıklaması TL varlıkların fiyatlanmasında etkili oldu. Cuma günü 5,70 seviyelerinden kapanan kur bugün sabah saatlerinde 5,80’in üzerinde bulunuyor. ABD’nin Suriye odaklı açıklamaları izlenirken, Trump ile Cumhurbaşkanımızın gelecek ayın ilk yarısında görüşebilecekleri gözleniyor.

Yurtdışında ise Çin yaklaşık bir haftalık tatilinden dönerken, Asya borsalarında ticaret görüşmelerinin beklenmesiyle alıcılı bir seyir gözleniyor. Çin hizmet PMI, eylül ayında 52,1 seviyesinden 51,3’e gerileyerek yaklaşık 7 ayın en düşük seviyesinde büyüdü. Çin ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturan hizmet sektörü kısmen de olsa ABD-Çin ticaret savaşı kaynaklı imalat sektöründe gözlenen yavaşlamayı telafi ediyor.

Bugün Fed Başkanı’nın TSİ 20.50‘deki konuşması ile TSİ 15.30’da açıklanacak ABD ÜFE verileri öne çıkmakta. Fed’in yanında ECB ile BoE yetkililerinin de bugün konuşması bulunuyor.

  • TSİ 20.35’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın, TSİ 11.30’da ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’nin ve TSİ 23’de BoE Başkanı Mark Carney’in konuşmaları takip edilecek.
  • Son iki Fed toplantısında faiz indirimleri aleyhinde oy kullanan ve şahin Fed üyelerinden biri olan Kansas City Başkanı Esther George, ABD’de büyümenin daha keskin şekilde yavaşladığına dair işaretler görülmesi durumunda ilave faiz indirimlerini destekleyeceğini söyledi.

Dün Kansas City Fed Başkanı, %2 enflasyon hedefinin son 7 yılda tutturulamamasının endişe kaynağı olmadığını belirtirken, perşembe günkü TÜFE verisi öncesi bugün ABD’de maliyet enflasyonuna odaklanacağız. ABD ÜFE son bir yıl içerisinde yıllık %3,1 oranıyla en yüksek seviyeyi geçen yılın ekim ayında görmesinin ardından bu yılın eylül ayında yıllık %1,8 ile önceki aya göre yatay seyrini sürdürmesi beklenmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): Yönetim Kurulu’nun 07.10.2019 tarihli toplantısında; planlı bakımın gerçekleştirilmesi için, Şirket’in klinker üretiminin gerçekleştirildiği 2. fırının yaklaşık 20 günlük süre için duruşa geçirilmesine karar verilmiştir. Planlı klinker stoku 20 günlük duruş süresince tam kapasite çimento üretmeye yetecek seviyede olduğu, dolayısıyla bu duruştan çimento üretim ve satışlarının etkilenmeyeceği duyurulmuştur.

Kardemir B (KRDMB, Nötr): Çağ Çelik 7 Ekim tarihinde KRDMB payları ile ilgili olarak 2,13 TL fiyattan 100bin TL nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu işlemle birlikte Şirketin Kardemir sermayesindeki payı %0,042463 sınırına ulaşmıştır.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka’nın Türk Lirası cinsinden yurtiçinde, 1,5 milyar TL tutara kadar borçlanma aracı ihracı konusunda SPK ve Borsa İstanbul’a ye gerekli başvuruda bulunulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: Elektrikte üst üste yapılan zamları değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji zamlarını yaparken maliyetleri dikkate aldıklarını söyledi. BloombergHT televizyonuna konuşan Yılmaz, bu yıl başka zam olmayacağını belirti ve “Son çeyreğin tarifesini yapmış olduk” dedi.

Ulaştırma: Uçak biletlerinin özellikle tatil dönemlerinde astronomik ücretlerle satışına yönelik şikayetler üzerine, “tavan fiyat belirlenmesi” konusunda düzenlemeye gidildi. Hava yolu şirketleri, iç hat uçak biletlerinin azami satış fiyatı (tavan fiyat) konusunda anlaşmaya vardı. Şirketler arasında yürütülen görüşmelerde, uçak biletlerinin “bayram ve özel gün ayrımı yapılmadan” 450 lirayı geçmeyecek şekilde düzenlenmesi kararlaştırıldı. Yurt içi uçuşlarındaki “business sınıfı” bilet fiyatları ile yurt dışı bilet ücretlerine herhangi bir sınırlama getirilmeyecek. Kaynak: Dünya

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,17 seviyesinden %16,18 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 30,9 milyar TL ile 21 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 9,9 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,51 seviyesinden işlem görmeye başlarken, risk iştahındaki ılımlı seviyelerle bugün %1,58’lerde bulunuyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında dün Suriye odaklı haber akışıyla TL’deki değer kaybı belirleyici oldu. Ancak Trump’ın TL varlıklarda önemli bir hareketlenmeye sebep olan bazı açıklamalarının piyasa kapanışı sonrası olması dolayısıyla bugün bono ve tahvil piyasasında satıcılı bir başlangıç görmemiz mümkün görünüyor. Dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 10 baz puanlık yükselişle %13,68 seviyesine ve 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 30 baz puanlık yükselişle %13,97 seviyesine yükseldi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 2 baz puanlık yükselişle %13,83 seviyesine yükseldi.