Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.12.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gelişmeleriyle ilgili olumsuz söylemlere karşın ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına yakın olduklarına yönelik haber akışı ile dün küresel borsalar tekrar toparlandılar. Dün artıda kapatan ABD borsalarının ardından bu sabah Asya’da da alıcılı bir görüntü var. ABD’de genel olarak beklentileri karşılamayan veriler sonrasında ise Dolar zayıf. Ons Altın da Dolar’daki kısmi zayıflıktan destek görüyor. Şu aşamada, piyasalar yarın ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde bekleme moduna geçebilirler. Olası ilk faz ticaret anlaşmasının da artık fiyatlamalarda olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, ilave bir açıklama gelmedikçe küresel piyasalar nötr fiyatlamalara geçebilir. Halihazırda Asya’daki alımlar çok güçlü değil ve ABD vadelileri yatay. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, TL’deki sakinlik devam ederken, oynaklık görece düşük seviyelerde. CDS ve faizler ise dün hafif düşerlerken, BIST100 endeksi %0,85 oranında değer kazandı. BIST100 güne ise hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve gün içerisinde bant hareketi yapabilir.

MAKROEKONOMİ

Ticaret iyimserliğiyle ABD borsaları sonrası Asya borsalarının da bugün toparlanma eğiliminde olduğunu görüyoruz. ABD ve Çin’in, Hong Kong ve Sincan bölgesine ilişkin gerilimin artmasına karşın, ticaret anlaşmasının birinci fazında geri çekilecek tarifelerin miktarı konusunda anlaşmaya varmaya yaklaştıkları gözleniyor. Ayrıca ABD’li müzakerecilerin, Çin ile birinci faz anlaşmanın Amerikan tarifelerinin yürürlüğe gireceği 15 Aralık’tan önce imzalanmasını beklediklerinin görülmesi risk iştahını destekliyor. Bu arada Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesi ekonomiyi desteklemek için 239 milyar dolarlık teşvik paketi açıkladı. 12 Aralık’taki seçim öncesi, anketlerin Muhafazakar Parti’nin farkı açtığını göstermesi ise sterlini 1,31’li seviyelere taşımış durumda. Yeni seçilen Cumhurbaşkanı Fernandez sonrası Arjantin Merkez Bankası Başkanı beklenildiği üzere istifa etti, bu hafta Fernandez’in ekonomi politikalarına yönelik takımını açıklaması bekleniyor. Trump’ın, Türkiye ile ilişkilerinin iyi durumda olduğu ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığı yönündeki olumlu açıklamalarının ardından, dün de Türk yetkililer tarafından, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, Trump ile NATO Zirvesi’nde son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiğinin açıklanması TL varlıkların sakin bir görünüm sergilemesine destek veriyor.

Bugün dördüncü çeyreğe ilişkin ipucu verecek ABD’de fabrika siparişleri, Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve Almanya’da fabrika siparişleri öne çıkıyor. Petrolde arz kısıntılarının uzatılmasının zamanlaması hakkında bilgi verecek olan TSİ 14’deki OPEC’in Viyana’daki toplantısı takip edilecek. TSİ 18’de Fed Denetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in konuşması var. TSİ 10.30’da TCMB’nin 2020 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu yayımlanacak. Söz konusu rapor, gelecek yıla ilişkin para ve kur politikalarının belirlenmesi açısından izleniyor. Raporda, gelecek yılın finansal istikrar raporları, enflasyon raporları ve Para Politikası Kurulu toplantılarına ilişkin takvim de açıklanmış olacak.

Dün ABD’de ADP özel sektör istihdamı kasımda 67.000 artarak mayıstan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti ve 140 bin olan beklentinin altında kaldı. ISM imalat PMI verisindeki gidişatı doğrulayan bir şekilde imalat ve inşaat gibi sektörlerde 18.000 istihdam kaybı olurken, hizmet tarafında Noel alışveriş zamanı öncesi 85.000 kişilik artış dikkat çekti. Bu veriden sonra yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisine odaklanılacak.

Euro Bölgesi, Almanya, Fransa, İtalya ve ABD’de kasım ayına ilişkin hizmet PMI’ları 50 eşik değerinin üzerinde gerçekleşerek büyümeye işaret etti. Almanya hizmet PMI’sı beklentilerin üzerinde 51,3 geldi. ABD ISM imalat dışı endeksi de 54,5 seviyesinde beklenirken 53,9 seviyesinde gerçekleşti.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Pozitif): Şirket aktiflerinin değerlendirilmesi için, Şirkete ait İstanbul İli, Bahçelievler İlçesi, Osmaniye Mahallesi’nde bulunan toplam 120.657 metrekare taşınmazın satışa konu edilmesi amacıyla başlanmış olan çalışmalar neticelendirilmiş olup, söz konusu satış 04.12.2019 tarihinde 270mn TL bedelle gerçekleşmiştir.

Doğtaş Kelebek (DGKLB, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Katar’ın önde gelen mobilya firması arasında “QF Housing” Projesi” kapsamında hareketli mobilyaların teslimi için 1,7mn USD (yaklaşık 9,6mn TL) toplam bedelli sözleşme imzalanmıştır. Yine şirket ile Bahreyn’in önde gelen inşaat firması arasında “Hotel Projesi” kapsamında hareketli mobilyaların teslimi için 482.746 USD (yaklaşık 2,8mn TL) toplam bedelli sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme konusu işler 3 ay içinde tamamlanacaktır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket refinansman amaçlı 191,5mn TL kredi kullanmıştır.

İş GYO (ISGYO, Nötr): Şirket’in nakit ihtiyaçlarında kullanılmak üzere İş Bankası’dan (ISCTR, Nötr) 70mn TL tutarında, 1 yıl vadeli nakdi kredi kullanılmıştır.

Türk Traktör (TTRAK, Sınırlı Pozitif): Şirketin Kasım ayında yurtiçi satışları 2018’in aynı ayına göre %72,5 oranında artarak 1.344 adet oldu. Yurtdışı satışlar ise geçen seneye göre %37,8 azalarak 947 adeti gösterdi. Üretim ise %56,2 artışla 2.657 adet oldu. 2019 yılı ilk 11 aylık dönemde yurt içi satışlar %36,4 gerilemeyle 9.387 adet, yurtdışı satışlar ise %7,4 artışla 14.297 adet seviyesinde gerçekleşti. 11A2019 üretimi %36,4 gerilmeyle 20.889 adeti gösterdi.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 98 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 09-10-11 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AKCNS.E ve DERAS.E payları 05/12/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 19/12/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İzmir Demir Çelik (IZMDC): Şirket’in üyesi bulunduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’ndan (MESS) 04.12.2019 tarihi itibari ile Şirkete ulaşan yazıya göre; Türk Metal Sendikası ile 07.10.2019 tarihinde başlayan grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında 04.12.2019 tarihinde yapılan müzakerede anlaşma sağlanamadığından aynı tarih itibariyle “uyuşmazlık tutanağı” imzalanıp arabuluculuk sürecine girilmiştir. Devam eden sürece ilişkin gelişmeler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

ORGE Enerji (ORGE): Şirket Yönetim Kurulu’nun 14.02.2018 tarihli payların geri alımına ilişkin kararına istinaden gerçekleştirilen geri alım işlemleri neticesinde sahip olunan 993.503,50 adet pay ile ilgili olarak, 04.12.2019 tarihinde, pay başına 4,37 TL fiyattan, 993.503,50 adet payın, özel emir yolu ile kurumsal yatırımcıya satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte, 04.12.2019 tarihi itibarıyla ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. sermayesinde payı %0’a düşmüş bulunmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,75 seviyesinden %13,78 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 33,4 milyar TL ile 26 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 7,4 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,72 seviyesinden işlem görmeye başlarken, ABD-Çin anlaşmasının yaklaştığına yönelik haber akışından destek bularak risk iştahındaki toparlanmayla bugün %1,76 seviyelerinde bulunuyor.

Zayıf işlem hacminde dün verim eğrisinin kısa tarafında düşüş gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 8 baz puanlık düşüşle %12,08 seviyesine geriledi. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizleri ise %12,39 ve %12,32 seviyelerinde yatay kaldı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN