Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (31.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftaya başlarken risk iştahı olumlu. Önümüzdeki dönemde de risk unsuru olarak durmaya devam edebilecek ABD-Çin ticaret savaşına yönelik haber akışıyla ABD vadeliler ve Asya borsalarında alıcılı bir görüntü var. Trump, ticaret görüşmelerinde büyük ilerleme kaydedildiğini belirtirken; Çin tarafı da ilişkileri ileri götürmeye hazır olduklarını açıkladı. Bugün Çin’den gelen ve eşik 50 seviyesinin altına gerileyen PMI verisine rağmen risk iştahında bozulma olmaması yılın son işlem gününün olumlu geçebileceğinin işareti olabilir ve söz konusu haber fiyatlamalarda etkili olmaya devam edebilir. Geçen hafta düşük işlem hacmiyle baskı altında kalan ve 89.750 seviyesinden geçen 200 haftalık ortalamasına yaklaşan BIST100 de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Gün içerisinde de söz konusu ortalamanın üzerinde tutunmak isteyebilir. Direnç ise 91.200 civarında.

MAKROEKONOMİ

2018 yılının son gününe Çin ile ABD ticaret müzakerelerine yönelik pozitif haber akışı ve Çin PMI verilerini takip ederek başlıyoruz. 2019 yılına bir gün kala Çin ile ABD ticaret ilişkilerinin iyileşebileceğine dair güçlü sinyaller geliyor. 2019 yılında da ticaret savaşı temalı haber akışı piyasaların merceğinde olmaya devam edecek. Zaten yılın ilk günlerinde, 7 Ocak’ta, ABD ile Çin ticaret ekibi ticaret görüşmeleri için bir araya gelecek.

  • Trump, Çin Devlet Başkanı ile ticaret müzakerelerine ilişkin telefonda görüştüklerini ve sürecin iyi ilerlediğini belirtti. Üstüne Çin Dışişleri Bakanlığı da ABD ile ikili ilişkilerde 40 yılda kazanılan gelişmelerin kolay elde edilmediğini belirtti. ABD’yle koordinasyon, iş birliği ve istikrarla desteklenen ikili ilişkileri daha ileri götürmeye hazır olduklarını bildirdi. Neticede 2018 yılını ticaret gerilimleriyle oynak bir hale getiren ABD ile Çin ticaret ilişkileri 2018 yılının son gününde pozitif gelişmelere kapı aralıyor.
  • Çin’de aralık ayına ait resmi imalat PMI (imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi), Haziran 2016 yılından bu yana ilk kez daralma bölgesine geçti ve kasım ayındaki 50 seviyesinden 49,4 seviyesine geriledi.  Siparişler üst üste 7 aydır azalırken; 50 eşik değerinin altına gerileyen PMI endeksi, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın devam ettiğine işaret ediyor.

Bugün yurtiçinde saat 10’da kasım ayına ait dış ticaret verilerini takip edeceğiz. Ticaret bakanlığının açıkladığı geçici verilere göre kasım ayında dış ticaret açığı daralmaya devam etmişti. İktisadi faaliyetteki yavaşlama ile kur etkisi birlikte ithalattaki azalış sürerken; ihracat kasım ayında yıllık bazda artış kaydetmişti. İhracat kasımda yıllık %9,5 artarak 15,53 milyar dolar, ithalat yıllık %21,5 azalarak 16,14 milyar dolar olmuştu. Dış ticaret açığı da kasım ayında 604 milyon dolar gerçekleşmişti. Bu durum kasım ayında da önceki 3 aydaki cari fazlaya nazaran azalan bir miktarda da olsa cari fazla verebileceğimize işaret ediyor. Ayrıca bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı borçlanma programını açıklayacak.

Hafta genelinde,

Yurtiçinde tatilden döndüğümüzde enflasyon ve PMI verilerini izleyeceğiz.

• Çarşamba günü aralık ayına ait imalat PMI paylaşılacak.
• Perşembe günü yurtiçinde aralık ayına ait TÜFE verisi açıklanacak. Verinin aylık bazda %0,78 düşüş kaydetmesi, yıllık bazda %21,6 seviyesinden %20,6’ya gerilemesi bekleniyor.

Yurtdışında,

Bu hafta ABD istihdam verileri, küresel PMI verileri ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması öne çıkıyor.

• Çarşamba günü Çin Caixin imalat PMI, Euro Bölgesi ülkeleri PMI, ABD imalat PMI,
• Perşembe günü ABD ISM imalat, ADP özel sektör istihdam,
• Cuma günü ABD tarım dışı istihdam, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması, Çin Caixin hizmet PMI ve Euro Bölgesi TÜFE ile hizmet PMI verileri açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Deva Holding (DEVA, Nötr): Şirket’in, %100’üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Devatis Limited’in  (Yeni Zelanda) sermayesinin 458.398 Yeni Zelanda Dolarından, bir adedi 1 Yeni Zelanda Doları bedelli olmak üzere toplam 3.718.779 Yeni Zelanda Doları artırılarak 4.177.177 Yeni  Zelanda dolarına çıkarılması nedeniyle, artırılan  3.718.779 Yeni Zelanda Doları tutarındaki sermaye artırımına katılınmasına  oybirliği ile karar verilmiştir.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka takipteki krediler portföyünde yer alan, toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 20 Kasım 2018 tarihi itibarı ile 337,2mn TL olan; kredi kartı, bireysel destek kredisi ve kredili mevduat ve masraf hesabı türündeki kredilere ilişkin tahsili gecikmiş alacakları, 17,55mn TL’ye satıldığını duyurmuştur.

26 Ekim 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Gersan Elektrik (GEREL, Sınırlı Pozitif): Şirket 55,3mn olan çıkarılmış sermayesinin, 24,7mn TL tutarında %44,65 oranında bedelsiz artırılmak suretiyle 80mn TL’na çıkarılmasına karar vermiştir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “AL”, Nötr) arasında, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi altında Dünya Bankası’ndan (IBRD, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası) temin edilen “Kapsayıcı Finansmana Erişim Projesi” kredi sözleşmesi tahtında, 3 yılı anapara ödemesiz toplam 6 yıl vadeli olmak üzere 20mn USD tutarında “Aracı Kuruluş Kredi Sözleşmesi” imzalanmıştır.

31 Ekim 2018 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Çimento : Sabancı Holding Çimento Grubu çimento sektöründeki fiyatlama politikasıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na destek nedeniyle yıl içerisinde gereken düzenlemenin yapılmadığını söyleyen yetkililer, Ocak ayından itibaren bazı düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu belirtti ancak iddia edildiği gibi %40’lık bir zam olmayacağının altını çizdi.

Vergi: Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) artış oranı 2019 yılı için yüzde 15,9 olarak belirlendi. Yeni oranın belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı ve yarın yürürlüğe girecek. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ayen Enerji (AYEN, Sınırlı Negatif): Şirket esas sermayesinin 61,6mn TL tamamı nakden arttırılarak (Bedelli), 171mn TL’den 232,6mn TL’ye çıkarılmasına, mevcut ortaklardan yeni pay alma (Rüçhan) haklarının beher hisse için nominal bedel olan 1 kuruş (0,01 TL) fiyattan kullandırılmasına karar verilmiştir.

Denizbank (DENIZ, Nötr): Banka kanuni takip hesaplarında izlenen tahsili gecikmiş alacaklarından 96,7mn TL tutarlı Bireysel kredi portföyü ve 79,3mn TL tutarlı İşletme kredi portföyünden oluşan toplam 176mn TL tutarlı portföyün satıldığını duyurmuştur.

ICBC Turkey Bank (ICBCT, Nötr): Banka, ana hissedarı olan Industrial and Commercial Bank of China Limited’den, 300mn USD tutarında, 10 yıl vadeli, 5. yıldan sonra Bankaya geri ödeme yapma imkânının tanındığı sermaye benzeri kredi sağlanmasına, söz konusu kredinin sermaye benzeri borç (katkı sermaye) olarak dikkate alınması amacıyla BDDK’ya onay için başvuru yapılmasına karar vermiştir.

İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş (IZMDC, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin sermayesinin, toplam 130mn TL artırılarak 260mn TL’den 390mn TL’ye yükseltilmesi nedeniyle, diğer ortakların kullanmadığı rüçhan hakları ile birlikte tamamı nakit alacaklarından karşılanmak suretiyle 130mn TL tutarında rüçhan hakkı kullanılmasına bu şekilde %74,14 oranındaki şirket payının %82,76 oranına yükseltilmesine karar verilmiştir.

Martı GMYO (MRGYO): Şirket Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsünden çıkarak Martı Gayrimenkul Yatırım A.Ş. unvanlı bir anonim şirkete dönüştürülmesine ve bu çerçevede gerekli işlemlerin yapılmasına; Gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsünden çıkılmasına ilişkin gerekçeleri, Şirketin statüden çıktıktan sonraki faaliyet konusunu, projeksiyonlarını, statüden çıkışın ortaklığa etkilerinin analizini içeren bir Rapor hazırlanarak en geç Kurul’a başvuru tarihi itibariyle KAP’ta ilan edilmesine;  Esas sözleşme değişikliklerinin, Sermaye Piyasası Kurulu uygun görüşü ve ilgili Bakanlık iznini takiben olağan veya olağanüstü genel kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmasına ve genel kurulda esas sözleşme değişikliklerine olumlu oy kullanan ortaklar dışındaki tüm ortakların sahip oldukları C Grubu payların statüden çıkma hakkındaki iş bu yönetim kurulu kararına ilişkin özel durum açıklamasının kamuya ilan edildiği tarihten önceki otuz günlük ve altı aylık dönem içinde oluşan, günlük ağırlıklı ortalama borsa fiyatlarının ortalanmasından yüksek olanı ile ( 0,6659 TL ) satın alınacağı yönünde Martı Otel İşletmecilik A.Ş.’nin 28.12.2018 tarihli Taahhüdü çerçevesinde, pay alım teklifinin yapılacağına ilişkin hazırlanan “bilgi formu”nun da statüden çıkma raporu ile birlikte genel kurul davet tarihinden itibaren Şirket internet sitesinde ve KAP’ta yayınlanmasına karar vermiştir.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ADESE.E  paylarında 31/12/2018 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/01/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS kapsamında ADESE.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 14/01/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, IHGZT.E payı 31/12/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 14/01/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 99 milyar TL’den 107 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı. Yılı kapatmaya hazırlanırken; ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 2017 yılına göre değişimini incelediğimizde belirgin bir yükseliş görüyoruz. 2017 yılı sonunda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %12,75 seviyelerinde bulunuyordu.

ABD 10 yıllıkların faizi, geçtiğimiz haftayı yaklaşık 7 baz puan düşüşle %2,71 seviyesine yakın sonlandırmıştı. Japonya piyasaları bugün tatil bundan dolayı 10 yıllıklarda sabah saatlerinde işlem geçmedi. ABD 10 yıllık tahvil faizi, Fed’in 2018 yılında 4 kez faiz artırmasına karşın güvenli liman alımlarının da desteğiyle 2017 yılının sonuna göre yıllık 31 baz puan yükselmiş durumda.

Yurtiçi bono piyasası, spekülatif kur atağıyla birlikte faizlerde yüksek seviyeleri test ettiği bir yılı geride bırakıyor. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini yönetmek için güçlü parasal sıkılaştırmaya gittiği bu senede faizlerde belirgin yükseliş gözlemledik. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, yıllık 480 baz puanlık bir yükselişe işaret ederek yılı %16,50 seviyesine yakın sonlandırmaya hazırlanıyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin