Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (30.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bugün başlayacak ve yarın da devam edecek ABD – Çin ticaret görüşmesi ile bu akşamki FOMC toplantısı öncesinde risk iştahı iyimser. Asya’da sınırlı da olsa yükseliş eğilimi gözlemlerken, ABD vadeliler alıcılı. Çin Yuan’ı ise değer kazanıyor. ABD – Çin ticaret görüşmelerinde daha dar kapsamlı bir anlaşma (tarife oranlarında düşüş, Çin’in ABD’den daha fazla ürün satın alması vs.) ihtimali masada dursa da net bir şey söylemek zor. Fed tarafında ise, güvercin beklentiler hakim. Her ne kadar Fed’in faiz artırımına ara vereceği beklentileri oluşsa da, bu tarafta Fed’in daha önceki görüşünde bir değişiklik olmaması da sürpriz olmayacaktır. Diğer yandan geçen hafta da speküle edildiği gibi bilanço daralması konusunda rahatlatıcı açıklamaların gelmesi ise pozitif algılanabilir. Sonuç olarak, bu iki önemli gelişme öncesinde kısmi iyimserlik söz konusu. Bu ortamda, dün bankacılık hisseleri öncülüğünde sert bir yükseliş kaydeden endeks de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Önemli gözüken 103bin civarındaki direncin görece hacimli geçilmesi de iyimserliğin devam edebileceğine işaret ediyor.

MAKROEKONOMİ

Hafta ortasına yoğun bir gündemle başlıyoruz.

Bugün ABD-Çin ticaret görüşmeleri bulunuyor, yarın da sürecek. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD yetkilileriyle görüşme gerçekleştirecek. Dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin ile ticaret görüşmelerinde önemli bir ilerleme beklediğini söyledi ancak ABD’nin, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye suçlamalar yöneltmesi ve ABD Ticaret Bakanı’nın ABD ve Çin’in çözümden kilometrelerce uzakta olduğunu belirtmesi görüşmelerden nihai bir sonuç çıkma olasılığını azaltmış durumda.

Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı da bugün açıklanacak. Faizlerde değişiklik beklenmezken; piyasanın asıl önem verdiği nokta bilançonun büyüklüğüne dair Fed’den gelebilecek olası açıklamalar olacak. Fed’in bilanço küçültme operasyonunu erken bitirerek ilk başta hedeflenen seviyenin üzerinde bir bilanço büyüklüğü tutulmasının düşünüldüğünün gözlenmesi piyasaları bu konuda heyecanlandırmış durumda.

TSİ 22’de açıklanacak Fed faiz kararı öncesi TSİ 16.15’de ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak. ABD hükümetinin kısmen kapalı olmasının etkisini veride sınırlı da olsa gözlemleyebilme şansına erişeceğiz. Verinin aralık ayında 271 bin kişi artış kaydetmesi ardından ocak ayında 183 bin kişi artış göstererek istihdam piyasasının sağlıklı görünümünü sürdürmesi bekleniyor.

TSİ 16’da Almanya’nın ocak ayına ait TÜFE rakamı açıklanacak. Verinin aylık %0,8 düşüş göstermesi, yıllık ise %1,7 seviyesinden %1,6 seviyesine yavaşlaması bekleniyor.

Bugün yurtiçinde ise saat 10.30’da yılın ilk Enflasyon Raporunu takip edeceğiz. Merkez Bankası, en son ki Enflasyon Raporunda 2019 yılsonu enflasyonunu %15,2 tahmin ediyordu. Yeni Ekonomi Programında ise 2019 yılsonu enflasyon tahmini %15,9 idi.

  • Gerek TL’deki değerlenme eğilimi gerekse ÖTV ile KDV indirimleri gibi enflasyondaki düşüşü destekleyici adımlarla 2018 yılsonunu %20,3 ile TCMB’nin enflasyon tahmini olan %23,5 seviyesinin altında kapatmıştık. Yılı TCMB’nin tahmininden daha iyi bir rakamla sonlandırmamız, TCMB’nin 2019 yılsonu enflasyonunu hafif aşağı yönlü revize yapmasına imkan sağlasa da tahmininde keskin bir değişim beklemiyoruz. Revizenin miktarından daha da önemlisi revizenin kaynakları olabilir. Özellikle büyümenin seyrine ışık tutması açısından çıktı açığında güncellemenin boyutu dikkate değer. Çıktı açığı, iktisadi faaliyetin arz ve talep bileşenlerini özetlediği için fiyat baskılarının değerlendirilmesinde dikkate alınan bir unsur.

  • Bugün yurtiçinde ayrıca saat 10’da ocak ayına ait ekonomik güven endeksi açıklanacak. 2018 yılına 104,9 seviyesinden başlayan ekonomik güven endeksi yılı 75,2 seviyesinde kapatmıştı. Ekonomik güven endeksinde TL’deki oynaklığın azalmasının pozitif etkisini görmeyi beklesek de genel olarak küresel anlamda da güven endekslerinde zayıflama görüyoruz. Artan küresel belirsizlik gelişmiş ülkelerin de ekonomik güveninde hafif baskı oluşturmaya başladı.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket 2019 yılı üretim, satış, FAVÖK marjı ve yatırım hedeflerini açıkladı.

 Üretim ve satıs arasındaki fark, tam entegre üretim yapısı sebebiyle üretilen ürünlerin bir kısmının ara mamül olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr): Lisans sözleşmesi çerçevesinde Türkiye’de münhasır üretim, dağıtım ve satışını yaptığı Menarinibus markalı otobüslerin tüm marka haklarına sahip,  İtalya merkezli ve 50.000 Euro sermayeli IIA şirketinin 29 Ocak 2019 tarihli Genel Kurul’unun; IIA’nın 30 Kasım 2018 bilançosuna göre oluşan zararın tazmini amacıyla IIA’ya 3.278.606 Euro zarar telafi fonu konulması, IIA’nın sermayesinin asgari sermaye tutarına getirilmesini teminen 50.000 Euro’ya çıkarılması, 21mn Euro hemen ve 9mn Euro 6 ay içinde olmak üzere iki tranşta toplam 30mn Euro nominal değerli bedelli sermaye artırımı yapılması gündemleriyle toplanacağı öğrenilmiştir.

IIA’nın İtalya başta olmak üzere Avrupa pazarındaki güçlü satış olanağı ve dolayısıyla Karsan satışlarına yapacağı olumlu katkının yanı sıra, Şirketin mali yapısını güçlendirmeye yönelik işlemler bir arada değerlendirildiğinde, IIA’nın Genel Kurul’unda,

-Karsan tarafından, söz konusu zarar telafi fonu için payı oranında, 1.295.024,20 Euro alacağımıza mahsuben ve 1mn Euro nakit olmak üzere toplam 2.295.024,20 Euro katılım sağlanmasına,
-Planlanan bedelli sermaye artırımı da dikkate alınarak, IIA’nın 50.000 Euro olarak oluşan yeni sermayesinin 19.000 Euro nominal değerli paylarının Karsan’a ait olacak şekilde asgari sermaye tutarına getirilmesine,

-IIA’nın iki tranşta yapılacak bedelli sermaye artırımına ise;

*İlk tranşına 1,5mn Euro’su hemen ve 4,5mn Euro’su 1 ay içinde olmak üzere Karsan’ın yeni pay alma haklarının toplam 6mn Euro’su ile nakden iştirak edilmesine,
*Yapılacak ikinci tranş sermaye artırımına ise katılım sağlanmamasına ilişkin görüş bildirilmesine karar verilmiştir.

Şok Marketler (SOKM, Sınırlı Negatif): Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamaya göre; bir yatırımcı Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 720 bin TL nominal tutarlı Şok Marketler Ticaret A.Ş. pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzinin litre fiyatına 29.01.2019 gece yarısından itibaren 17 kuruş indirim yapılacağını duyurdu. Söz konusu indirim sonrasında benzinin litresi İstanbul’da ortalama 6,15 liradan 5,98 liraya, Ankara’da 6,28 liradan 6,11 liraya ve İzmir’de 6,24 liradan 6,07 liraya düştü. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor. Ayrıca, son indirimin pompa fiyatlarına yansımasının ardından benzin birçok ilde motorinden ucuz hale geldi. Kaynak: Matriks

Beyaz Eşya: ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool, şirketin Türkiye’deki satış operasyonundan çekilme sürecinin 2. çeyrek sonu itibarıyla tamamlanacağını açıkladı. Şirket bu açıklamayı, 4. çeyrek sonuçlarına ilişkin düzenlediği telekonferansta yaptı. Reuters’ta Ekim ayında yer alan bir haberde, Whirlpool’un Türkiye pazarındaki satışlarını sonlandırma kararı aldığı, ancak bu konuda henüz kesin bir takvimin belirlenmediği belirtilmişti. Whirlpool’dan Reuters’a yapılan açıklamada, şirketin “mevcut ticari faaliyeti üzerine yeniden odaklanmak ve doğru ölçekte tekrar konumlandırmak üzere” Türkiye yerel satış operasyonundan çıkma kararı aldığı ifade edilmişti. Açıklamada, şirketin Manisa’daki tesisindeki üretimin ise ihracat odaklı olarak devam edeceği belirtilmişti.

Borsa İstanbul: Borsa Kotasyon Yönergesi’nin Yıldız Pazar ile Ana Pazar arasında geçişleri düzenleyen 33. maddesi çerçevesinde, Yıldız Pazar’da ve Ana Pazar’da işlem görecek payların tespit edilmesi amacıyla yapılan 2018 yılı Temmuz-Aralık dönemine ilişkin dönemsel değerlendirme çalışması sonucunda;

A) Halen Yıldız Pazar’da işlem görmekte olan şirketlerden fiili dolaşımdaki paylarının ortalama piyasa değeri 100 milyon TL’nin altında olan ve BIST 100 endeksi kapsamında bulunmayan Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş., Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş., Kron Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş., Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş., Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık, Turizm, Eğitim Hiz. ve İnş. Taah. A.Ş., Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ayen Enerji A.Ş. ve Datagate Bilgisayar Malzemeleri Ticaret A.Ş. payları 01/02/2019 tarihinden itibaren Ana Pazar’a;

B) Ana Pazar’da işlem görmekte olan şirketlerden fiili dolaşımdaki paylarının ortalama piyasa değeri 100 milyon TL’nin üzerinde olan Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş. payları ile Adana Çimento Sanayii T.A.Ş.’nin C grubu payları 01/02/2019 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’a alınacaktır.

Ayrıca, Borsa İstanbul, C grubu pay sahiplerinden Borsa sermayesinin %1,47’sine karşılık gelen 623,1mn adet payın daha geri alındığını duyurdu. Borsa İstanbul, Aralık 2017’de aldığı bir kararla Borsa İstanbul A.Ş. C grubu pay sahiplerinden pay geri alımına yönelik süreç başlatmıştı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, 25 Ocak 2019 itibarıyla 12 pay sahibinden Borsa sermayesinin %1,47’sine karşılık gelen 623,1mn adet payın geri alındığı; bu işlemler sonunda 2017 yılında geri alınan paylarla birlikte Borsa İstanbul A.Ş. mülkiyetindeki payların sermayenin %2,27’sine yükseldiği belirtildi.

Ulaştırma: Gebze-Orhangazi-İzmir (Osmangazi Köprüsü ve Bağlantı Yolları Dahil) Projesi’nin işletmesini üstlenen Otoyol Yatırım A.Ş, projenin değer tespiti, potansiyel alıcıların belirlenmesi ve sonrasında olası bir hisse satışı için uluslararası banka/finans kuruluşları nezdinde danışman seçimi için girişimlere başladığını duyurdu. Otoyol Yatırım A.Ş’de Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay hissedar konumunda bulunuyor. Otoyol Yatırım A.Ş’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gebze-Orhangazi-İzmir Projesi’nin toplam yatırım bedeli 7,3 milyar dolar olarak belirtilirken; bunun 4,96 milyar doları kredi, 1,5 milyar doları özkaynak ve 800mn doları net erken işletme geliri ile fonlanıyor. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Banka Yönetim Kurulu’nun 29 Ocak 2019 tarihli kararı ile Denizbank Finansal Hizmetler Grubu iştiraki olan Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri A.Ş.’nin mülkiyeti İntertech Bilgi İşlem ve Pazarlama Ticaret A.Ş.’de bulunan paylarının %100’ünün 300.000 TL nominal bedelle satın alınmasına karar verilmiş olup, pay devirleri dün gerçekleştirilmiştir.

İzocam (IZOCM, Sınırlı Pozitif): Kristal-İş Sendikası ile yürütülen toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlıkla sonuçlanan ve 18.01.2019 tarihinde uygulamaya konulan grev kararı, tarafların anlaşmaya varması neticesinde sonlandırılmıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde seyrediyor. Toplam fonlama miktarı 72 milyar TL’den 77 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve Fed toplantısını bekleyen ABD 10 yıllıkların faizi, dün gece saatlerinde %2,70 seviyesine yaklaşırken; bugün %2,72’lerde seyretmekte.

Yurtiçi bono piyasasında bugün TCMB Başkanı Sayın Murat Çetinkaya’nın açıklamaları takip edilecek. 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde ise düşüş sürmekte. 1 haftadan fazladır 10 yıllık kağıdın faizi ardı ardına gerilemekte. Yılbaşından bu yana 150 baz puan gerileyen 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 8 Haziran’dan bu yana en düşük seviye olan %15,19 seviyesinden dünü sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin