Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dış denge sabahına AB idealizminin “real-politik” sınavıyla uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kaybediyor, Dolar / TL kotasyonları ise 3,5662 seviyesinden geçiyorlar. TÜİK, TSİ 10:00’da Ağustos ayı dış ticaret verilerini resmileştirecek. Ay başında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici verilere göre Türkiye 5,9 milyar ABD Doları tutarında dış ticaret açığı kaydetti. Güçlü altın talebi, temel mal ve ticaret dengesindeki iyileşmeyi perdelemekte (Şekil 1). Küresel ticaret hacimlerinin yükseldiği, Avrupa’da ekonominin güçlendiği bir yılda ihracatımız %12,9 oranında artış kaydetti. Buna karşın altın hariç tutulduğunda, yükselen petrol fiyatlarına rağmen ithalat %10,6 oranında arttı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında devreye giren ve açıklanan Orta Vadeli Program’a göre güncellenecek otomotiv vergilendirmesi tüketime yönelik ithalatı frenledi. Ancak sene başından bu yana 5,9 milyar ABD Doları tutarındaki net altın ithalatı toplam açığın yükselmesiyle sonuçlandı. Daha önce 2013 – 2014 döneminde benzer bir dinamikle karşılaşmıştık.

TÜİK’den bir saat sonra ise bu sefer Kültür ve Turizm Bakanlığı, aynı aya ilişkin turizm verilerini açıklayacak. Havacılık verileri Ağustos ayında turist sayısındaki artışının sürdüğüne işaret ediyorlar (Şekil 2). Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ), ayın ilk haftası açıkladığı verilere göre uluslararası uçan yolcu sayısı yıllık %28,3 oranında arttı. Bununla birlikte turist sayısındaki toparlanma henüz gelirlere yansımadı. Sektördeki kapasite fazlası fiyatların düşük kalmasıyla sonuçlanıyor. Turizm, geniş bir değer zincirinde çalışmakta. Havacılık, perakende, gıda gibi sektörler turizm değer zincirinin halkaları. Bu nedenle turizm ekonominin hem iç hem de dış talebini etkileyebiliyor. Bu sene gelirlerin turist sayısı kadar toparlanamaması dış denge katkısını sınırlandırdı. Ancak tesislerin çalışması, gelen turistlere sunulan hizmetler istihdamı desteklediler. Bu nedenle turizm bu sene iktisadi faaliyete ve ülke büyümesine pozitif katkı sağladı. Önümüzdeki yıllarda turizmdeki toparlanmanın sürerek 2019 – 2020 döneminde kapasite fazlasının erimesi beklenebilir. Turist başına en yüksek geliri sağlayan Kruvaziyer turizminin gelişimi de toparlanma da rol oynayacaktır. Bu sene kruvaziyer turizmindeki görece düşük performans da gelir artışının önündeki engellerdendi.

Yurt dışında haftanın ikinci küresel verisi ABD tüketim harcamalarını TSİ 15:30’da izleyeceğiz. Haftanın ilk küresel verisi Çarşamba günü açıklanan ABD dayanıklı mal (demirbaş) siparişleriydi. ABD’de artan tüketim yatırımları beraberinde getirdiği için Çarşamba günü güçlü veriyle karşılaştık. Ancak kasırgaların etkisiyle tüketim verisinde bugün geçici zayıflıkla karşılaşabiliriz. Kasırgaların etkisi geçtikten sonra altta yatan güçlü trendin yeniden belirmesini bekliyoruz. Bilhassa selde zarar gören otomobillerin telafisinin, bu sene ABD’de zayıf giden otomotiv sektörünü canlandırması bekleniyor. ABD’de izleyeceğimiz diğer veriler ise TSİ 16:45’de Şikago PMI ve TSİ 17:00’de Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven anketi. Avrupa tarafında sabahtan öğleye kadar enflasyon verilerini izlemeyi sürdüreceğiz. Haftanın son iki gününün odak verisi Avrupa enflasyonu. Dün Almanya ve İspanya’da çekirdek verilerde zayıflık, manşet verilerde ise petrol fiyatları nedeniyle hafif artış bekliyorduk. Açıklanan veriler manşetteki beklentimizden de zayıf çıktılar. Aynı dinamiğin bugün TSİ 9:45 Fransa, TSİ 12:00 İtalya’da da belirmesi muhtemel. Bunlara bağlı, TSİ 12:00’de açıklanacak para birliğinin genel enflasyonu da zayıf kalabilir. TSİ 9:00’da ise Almanya’da perakende satışların artış eğilimini sürdürmesini bekleriz.

Dün, Avrupa Birliği (AB) liderleri Estonya’nın başkenti Tallinn’de bir araya geldiler. Bloomberg Haber Ajansı’nın geçtiği haberin başlığı AB’nin güncel konjonktürünü yansıtıyor: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un idealizmi, Alman “real-politik” yaklaşımına takıldı. Seçimlerden istediği kadar güçlü çıkamayan Alman Başbakanı Angela Merkel, koalisyon kurma sürecinde bir süre AB konularına odaklanamayacak. Koalisyonun kurulması ise Aralık ayını bulabilir. Ardından gelen İtalya seçimlerini de düşünürsek, beklediğimiz gibi Avrupa finansal göstergelerinde yeniden risk primi fiyatlanmakta. Euro, bu sabah 1,1780 seviyesinden işlem görüyor. AB’de entegrasyonu arttırmak isteyen Merkel – Macron ikilisinin hareket planı kısmi bir rötarla karşı karşıya.

Hafta sonunun kilit gelişmesi ise Çin’de açıklanacak PMI’lar. Önümüzdeki hafta Çin’de tatil. Bu nedenle merkez bankası piyasadaki likiditeyi arttıran bir politikaya geçti. Ancak Çin’de yılın ikinci yarısında hız kaybetmeye başlayan ekonomiyi canlandırma gayesi de merkez bankasının motivasyonlarından birisi diye düşünülebilir. Hafta sonu açıklanacak PMI’ların genişleme bölgesinde kalırken hafif gerilemesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Kurulmakta olan Mali santralininin ilk motorları 4 Ağustos 2017 tarihinde devreye alınarak Santral 10 MW kurulu güç ile ticari faaliyetine başlamıştı. Toplam 40 MW kurulu güçteki santralin kalan 30 MW’lık bölümünün kabulü dün tamamlanarak Bakanlık Heyeti tarafından ticari işletmeye alınmıştır. Euro cinsinden enerji satışı yapacak olan Mali santral, döviz borçluluğunu doğal bir mekanizma ile hedge etmeyi, karlılığı artırmayı ve satış hacmini yükseltmeyi sağlayacaktır. Santralin yılda 10mn USD FAVÖK yaratması ve ülkenin toplam tüketiminin %13’ünü karşılaması beklenmektedir. Mali santralininin de ticari faaliyetine başlamasıyla birlikte Şirketin Afrika’daki toplam kurulu gücü 386 MW’a, toplam kurulu gücü ise 2.377 MW’a ulaşmıştır.

Bagfaş (BAGFS, Nötr): Avrupa’ya ihraç edilmek üzere Ameropa firmasından 4.000 ton CAN gübresi siparişi alınmıştır. Siparişin tutarı 690.000 USD olup, sevkiyatın Kasım ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödemeler mal mukabilidir.

Carrefoursa (CRFSA, Nötr), Migros (MGROS, Nötr), Kipa (KIPA, Nötr): Carrefoursa tarafından 02.08.2017 tarihinde yapılmış, Elden Çıkarma Sözleşmesi’nin akdedilmesi konusundaki Özel Durum Açıklaması’na konu olan; 12’si Migros, 8’i Kipa olmak üzere toplam 20 mağazanın demirbaş ve kira sözleşmelerinin Carrefoursa’ya devri işlemine Rekabet Kurumu tarafından izin verilmiştir.

Ford Otosan (FROTO, Öneri “TUT”, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu pay başına 1,11 TL brüt (0,94 Net) kar payı ödenmesi teklifini 27 Ekim’deki Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi.

11 Ağustos 2017 Tarihli Ford Otosan raporumuz için tıklayınız..

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirket tarafından daha önce kamuya açıklanan, Poy ve Tekstürize İplik Üretim Tesisi yatırımı kapsamında değerlendirilmek üzere Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin mevcut arsalarına bitişik konumdaki Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait 42.140 metrekare arsanın satın alınması işlemi 28.09.2017 tarihi itibarıyla ve 13,8mn TL bedel ile tamamlanmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Bankalar, 4,75 milyar dolarlık sorunlu Otaş kredisinin çözümünde kamu ile olası bir çözüme daha sıcak bakıyor. Türk Telekom’un ana ortağı Otaş’a kredi veren bankalar, Hazine Müsteşarlığı’nın, Türk Telekom yönetim kurulundaki 7 Oger Telecom ve Saudi Telecom üyesinin hepsi veya bir kısmının yerine yenilerini atayıp yönetim kontrolünü almasını bekliyor. Kaynaklar, hükümetin 2026’da dolacak olan imtiyaz süresini uzatma yetkisi olduğundan, bu adımın uzun vadede kredi ödemelerini kolaylaştıracağını öngörüyor. Bir kaynak, Hazine’nin Türk Telekom yönetimini değiştirmesinin, olası üçüncü taraflarla hisse satışına yönelik görüşmeleri hızlandıracağını belirtti. (Kaynak: Hürriyet)

Ayrıca, Bloomberg’de yer alan habere göre Otaş’ın 2 kredi ödemesini daha kaçırması bekleniyor.

28 Temmuz 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yıl sonuna kadar elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. EPDK’dan yapılan açıklamada, “1 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli perakende elektrik satış tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır” denildi. EPDK elektrik fiyatlarını üçer aylık dönemler için belirliyor. (Kaynak: Reuters)

Konut: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz 2017 dönemine ilişkin konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Temmuzda Konut Fiyat Endeksi (KFE), bir önceki aya göre %0,66 artarak 242,64’e ulaştı. KFE, geçen yılın aynı ayına kıyasla %11,60 arttı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar Temmuzda 2.040,68 liraya yükseldi. Haziranda birim fiyatlar 2.027 lira seviyesindeydi. Üç büyük kentin metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatları incelendiğinde İstanbul’da 3.765,20 TL, Ankara’da 1.657,09 TL ve İzmir’de 2.487,72 TL olduğu görüldü.

Rapor için tıklayın.