Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.08.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

FED’in açıklamaları ile değer kaybeden Dolar sonrasında oluşan pozitif risk ortamı ve küresel çapta dış ticaret gelişmelerinin olumlu fiyatlandığı haftada  risk iştahı “nötr”e dönme eğiliminde. Yaşanan düşüşlerin arından dün yatay kapatan Dolar endeksi (DXY) bu sabah yön bulmakta zorlanıyor. Dün yatay bir görüntüyle kapatan ABD borsalarını takiben Asya piyasaları da karışık seyrediyor. ABD borsaları ise hafif artıda. Diğer taraftan, Gelişmekte Olan Ülke kurları da bu sabah net bir yön çizmezlerken, bu haftaki negatif ayrışmanın ardından TL’de ise oynaklık devam ediyor.  Dün, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in  bankalar ve bazı şirketlerle ilgili not indiriminin şu aşamada piyasa etkisinin sınırlı olacağını düşünürken, yaşanan yükselişlerin ardından tekrar orta vadeli ortalamalarına kadar ulaşan BIST100 endeksi güne kısmi kar realizasyonları ile başlayabilir.  Veri tarafında bugün, yurtiçinde sabahtan ekonomik güven endeksi ve dış ticaret verileri, yurtdışında ise ABD’de ikinci çeyrek büyüme (ikinci revize) verisi takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

Bugün yurtiçinde TSİ 10’da ağustos ayına ait Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Pazartesi günü Reel Sektörün Güven Endeksinin Ocak 2014’ten bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gözlemlemiştik. Ekonomik güven endeksi; tüketici güven, reel kesim güven, hizmet sektörü, perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörü güven endekslerinin ağırlıklandırılmasıyla oluşan bir endeks.

Ekonomik güven endeksi son dört aydır 100 seviyesinin altında gerçekleşmekte. Muhtemelen reel sektörün güveninde gözlemlediğimiz düşüşü ekonomik güven endeksinde de hissedeceğiz. Kurdaki dalgalanma ve finansal koşullardaki sıkılaşma reel kesim güven endeksinin alt kalemi olan genel gidişat endeksini (genel durum hakkında daha net fikir veren kalem) 69 değeri ile Mart 2009’tan bu yana en düşük seviyeye geriletmişti. Genel gidişat endeksi ile ekonomik güven endeksinin benzer yönde hareket ettiğini gözlemliyoruz.

Bugün yurtiçinde ayrıca temmuz ayına ait dış ticaret dengesi takip edilecek gelişmelerden. Geçici verilere göre dış ticaret açığı temmuz ayında yıllık bazda %32 gerilemiş ve USD 6 milyar gerçekleşmişti. Bugünkü veri de muhtemelen bu değerde gerçekleşecek. Dış ticaret açığındaki azalışın ana nedeni ise ithalatın bu dönemde yıllık olarak %6 azalmasına karşın ihracatın %12 artış göstermesiydi. İthalattaki düşüş ise iç talepteki yavaşlamayı teyit ediyor. Neticede büyümedeki yavaşlamayı da dikkate alınca cari açıktaki düşüşün belirginleşebileceğini söyleyebiliriz. Ağustos ayı beklenti anketinde de yılsonu cari açık beklentisi USD 54,8 milyardan USD 52,7 milyara gerilemiş durumda.

ABD’de bugün ikinci çeyrek büyüme verisinin ikinci revizesini takip edeceğiz. Verinin çeyreksel yıllıklandırılmış olarak %4,1 seviyesinden %4’e revize olması bekleniyor. %4,1 büyümenin kaynaklarını ise güçlü seyreden tüketici talebinin sonucu olarak 2,7 puanla tüketici harcamaları ve iki çeyrek aradan sonra büyümeye pozitif katkı yapan net ihracat (1,1 puan) oluşturmuştu. Kamu harcamaları ise büyümeye yaklaşık 0,4 puan katkı yapmıştı.

ŞİRKET HABERLERİ

Afyon Çimento (AFYON, Nötr): SPK’nın Özel Durumlar Tebliği’ne istinaden yapılan açıklamada, Şirket’in  Afyonkarahisar’da bulunan eski çimento fabrikası arazisinin satışı ile ilgili olarak 29 Haziran 2018 tarihinde yapılan KAP açıklamasından sonra satış sürecinde herhangi bir gelişme olmadığı bildirilmiştir.

Bagfaş (BAGFS, Negatif): 2015 yılının 3.çeyreğinden itibaren devreye alınmaya başlanarak üretime geçen CAN/AN kimyevi gübre üretim tesisinin, kurucu ThyssenKrupp Industrial Solutions AG firması tarafından garanti testleri mukavele şartları çerçevesinde yerine getirilmediğinden tesellüm edilemediği ve ThyssenKrupp Industrial Solutions AG firmasının bu sebeple ICC International Court of Arbitration – Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlanmıştır. Bu bağlamda, Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Şirket tarafından ThyssenKrupp Industrial Solutions AG firmasına takriben 24,5mn Euro tutarında ödeme yapılması doğrultusunda karar vermiştir.

Söz konusu tahkim kararının Türkiye’de doğrudan icrası mümkün olmadığından, ThyssenKrupp Industrial Solutions AG firmasının Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde tenfiz yoluna başvurması beklenmektedir. Şirket, söz konusu tahkim kararına karşı tenfiz sürecinde de gerekli savunmayı yapmak üzere hazırlıklarına başlamış olup, konuya ilişkin gelişmeler ivedilikle şirket tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirkete iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (OTAŞ), Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (Türk Telekom) bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.

SEKTÖR HABERLERİ

Gayrimenkul: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Fransa ziyareti dönüşünde uçaktaki gazetecilere açıklamalarda bulundu. Albayrak, Türkiye gibi güçlü ülkelerin dolarizasyon sorununu artık geride bırakması gerektiğini söyledi. AVM’lerde ve gayrimenkullerde dolar ile satış ve kiralamaya karşı harekete geçtiklerini belirtti. Bakan Albayrak, “AVM’lerdeki dükkanlarda, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacağız. Bir kısım kredi döviz riski bununla ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bunu en kısa sürede Meclis’e getireceğiz. Şu an detayları ve hukuki süreçleri çalışılıyor.” şeklinde konuştu. (Kaynak: NTV internet sitesi)

Kredi Derecelendirme: Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 17 Ağustos’taki Türkiye’nin ülke kredi notu indiriminin ardından, dün 18 Banka, 2 Finans kuruluşu ve 13 Şirketin notlarında değişikliğe gitti.

İnşaat: TÜİK, haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre, inşaat maliyet endeksi haziranda bir önceki aya göre %2,29, geçen yılın aynı ayına göre %26,06 yükseldi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Servet GYO (SRVGY, Nötr): Şirket iştiraklerinden Deks Yatırım A.Ş. nin, nominal bedeli 637.500 TL olan 637.500 adet hissesi 4.500.000 EUR bedelle Şirket tarafından satın alınmıştır. Bu işlem sonucunda, bahsi geçen şirketteki ortaklık payı %72,40’tan %77,29’a yükselmiştir.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı yaklaşık 166 milyar TL’ye yükseldi. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

Yurtiçinde bono piyasasında gelecek haftaki enflasyon verisi bekleniyor.  Veriyi beklerken; dün verim eğrisinin (vade ile bu vadelerdeki faizler arasındaki ilişkinin grafiksel anlatımı) özellikle orta ve uzun vadesinde aşağı yönlü bir kayma olduğu görülüyor. 5 ve 10 yıllık kağıdın faizi dün 31 ve 19 baz puan geriledi ve sırasıyla %26,57 ve %21,76 seviyesinden kapandı. 17 Ağustos’tan bu yana faizlerde sınırlı da olsa aşağı yönlü eğilim dikkat çekiyor.

Risk iştahının artması ve ABD borsalarının yeni rekor seviyelerini test etmesiyle ABD 10 yıllık faizi, %2,90 seviyesine doğru hareketlendi. Dün 14 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviye olan %2,88’ten kapanan 10 yıllık faizi, bugün %2,87’lerde.