Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Yarınki ABD – Çin ticaret görüşmesi öncesinde olumsuz haber akışı ve ABD’den gelen ve beklentileri karşılamayan bazı önemli şirket bilançolarındaki bozulmanın küresel çapta zayıf seyreden talebe bağlanmasıyla risk iştahı zayıf seyrediyor. Halihazırda küresel senkronize yavaşlama endişesi piyasalarda kırılganlık yaratıyor. Ticaret görüşmeleri tarafında, ABD’nin Çin’li telekomünikasyon şirketi Huawei’ye yönelik suçlamaları bu sabah öne çıkan haber akışı. Geçen hafta ticaret görüşmesinin iptal edilebileceğine yönelik haberde (daha sonra doğrulanmamıştı) fikri mülkiyet hakları konusundaki anlaşmazlıklar önemli bir sebep olarak gösteriliyordu. Bu kapsamda, söz konusu haber akışı piyasalar için çok sürpriz değil. Yarınki görüşmede de, fikri mülkiyet hakları, teknoloji transferleri gibi konuların önümüzdeki dönemde sorun yaratmaya devam edebileceği anlaşılıyor. Ancak halen daha dar bir anlaşma (tarife oranlarında düşüş, Çin’in ABD’den daha fazla ürün satın alması vs.) gündemdeki yerini koruyor. Öte yandan, küresel yavaşlama endişelerine rağmen merkez bankalarının piyasa dostu tavrı devam ediyor ki yarınki Fed toplantısında güvercin beklentiler sürüyor. Dolayısıyla, mevcut zayıf risk iştahının daha da derinleşmesini beklemiyoruz. Zayıf risk ortamıyla birlikte BIST100’ün de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, kısa vadeli bozulan teknik göstergelerle gün içerisinde baskı devam edebilir. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi zayıf risk iştahının sınırlı kalabileceği görüşümüze bağlı olarak endekste olası geri çekilmelerde destek seviyelerinden tepki görülebilir. Tepki gelebilecek sıralı destekler olarak da 100.300 ve 99.800 seviyeleri izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

İngiltere’nin ‘B Planı’nın (revize edilen Brexit anlaşması) Parlamentoda oylamasının takip edileceği güne başlangıç yapıyoruz. Son durumda, Brexit sürecinde Kuzey İrlanda’daki Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) Brexit anlaşmasını destekleyeceğine yönelik gelen haberler ve bu kapsamda, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılığının engellenebileceğine yönelik artan iyimserlikle, Sterlin’in değer kazandığı gözlenmekte.

Bugün ABD’de TSİ 18’te ocak ayına ait Conference Board tüketici güven endeksi açıklanacak. ABD hükümetinin 35 gün kapalı olmasının ceremesini tüketici güveni çekmiş olabilir. Yılı 128,1 seviyesinden sonlandıran tüketici güven endeksinin 124 seviyesine gerilemesi beklenmekte. ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimleri ve sıkılaşan finansal koşulların etkisiyle endeks geçtiğimiz sene aralık ayında kasımdaki 136,4 seviyesinden 128,1 seviyesine gerilemişti.

Bugün TSİ 16’da Macaristan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %0,9 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Mayıs 2016’da politika faizini 15 baz puan indirerek %0,9 seviyesine çeken Merkez Bankası o günden bu yana sabit tutuyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Mayıs 2017 tarihinden bu yana üretim yapılmayan İstanbul Merter Fabrikasında, dün üretim ekipmanlarının sökümü sırasında teknik bir aksaklık sonucunda meydana gelen yangın itfaiyenin müdahalesi ile saat 12:45 itibariyle büyük oranda kontrol altına alınmıştır. Görevli personelin tahliyesi hızlı olarak sağlanmış olup herhangi bir yaralanma ve can kaybı bulunmamaktadır.

Koç Holding (KCHOL, Nötr): Yönetim Kurulu tarafından, Sermaye Piyasası Kurulu’nun onay tarihinden itibaren 1 yıllık dönem içerisinde bir veya birden fazla ihraç yoluyla Türkiye dışında satılmak üzere gerçekleştirilecek toplamda 1 milyar ABD Doları veya muadili tutarına kadar borçlanma aracı ihracına karar verilmiştir. Bu karar kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru bugün yapılacaktır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Toyota fabrikasında düzenlenen “Yeni Toyota Corolla”nın hattan çıkış töreninde konuşan Toyota Avrupa Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Johan van Zyl, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarihinde önemli bir dönüm noktasını hayata geçirdiklerini söyledi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin 1994 yılında ilk Türk yapımı 7. nesil Corolla ile üretime başladığını anımsatan Zyl, 12. nesil yeni Corolla Sedan ile yeni bir modelin daha lansmanını yapmaktan gurur duyduklarını kaydetti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Odaş Elektrik Üretim (ODAS): Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamaya göre; Yatırımcı Kerem Emir Yazan Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 908 bin TL nominal tutarlı Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu.

Yapı Kredi Koray GYO (YKGYO, Nötr): Şirket’in 4Ç2018’deki konsolide ana ortaklık net dönem karı 8,6mn TL gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın son çeyreğinde 2,3mn TL ana ortaklık karı elde edilmişti. Yatırım amaçlı gayrimenkuller gerçeğe uygun değer değişiminin bir önceki döneme göre 7,9mn TL artması karı desteklemiştir. Son çeyrek karı ile birlikte Şirket’in 2018 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 8,5mn TL olmuştur. Bir önceki yıl ana ortaklık net dönem karı 1,7mn TL idi.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde seyrediyor. Toplam fonlama miktarı 74 milyar TL’den 72 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Dün %2,72-2,76 bandında hareket eden ABD 10 yıllıkların faizi, Fed toplantısını bekliyor. Bugün sabah saatlerinde %2,73 seviyelerinde işlem görmekte.

Yurtiçinde Enflasyon Raporunu beklerken kurdaki hareketliliğe karşın, faizlerde anlamlı bir değişim gözlenmiyor. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, günü 8 baz puan düşüşle %15,36 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin