Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

FED’in başkan adayı Jerome Powell’ın Senato mülakatı sabahına sakin gündemle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,08 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,9101 seviyesinden geçiyorlar. Powell’ın mülakatı, TSİ 17:45’de başlayacak. Powell’ın şu ana kadarki açıklamalarından, başkanlığa atanması durumunda; 1)Faiz arttırımlarının kademeli şekilde süreceğini, 2) Bilançonun küçültüleceğini, ve 3) Finansal regülasyonda daha rahat davranabileceğini anlıyoruz.

Yurt-içinde TSİ 10:00’da ekonomik güven endeksini ve TSİ 14:30’da konut fiyatları endeksini gözlemleyeceğiz. Hem tüketici hem de reel sektör güven endekslerindeki düşüşün ardından ekonomik güven endeksinde gerileme kaçınılmaz görünüyor. Avrupa’da sabahtan TSİ 10:00’da Almanya ithal mal fiyatları, TSİ 12:00’de de Euro Bölgesi’nin geneli için para tabanı açıklanacak. Öğleden sonra ABD’de veri takvimi yoğunlaşacak. Ancak haftanın asıl verileri Çarşamba günü ve sonrasında açıklanacaklar. Bugün TSİ 16:30’da dış ticaret ve toptan satış envanterlerini TSİ 17:00’de CaseShiller konut fiyatları endeksi izleyecek. TSİ 18:00’de Conference Board’un güven endeksini gözlemleyebileceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Do-Co (DOCO, Sınırlı Negatif): DO & CO Aktiengesellschaft, ÖBB-Personenverkehr AG’ye sunduğu demiryolu ikram hizmetlerinin 31 Mart 2018 tarihi itibariyle sona ereceğini bildirmektedir. Söz konusu hizmetin yerine getirilmesi için istihdam edilen personel, Avusturya İş Hukuku düzenlemeleri uyarınca yeni ikram hizmetleri işletmecisine devredilecektir.

İhlas Holding (IHLAS, Sınırlı Pozitif): Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Şirket ve önceden iş birliği sözleşmesi imzalanan Greatwall Drilling Company arasında mutabakat metni imzalanmıştır. İlgili mutabakat metnine göre, Türk Petrolleri’nin tespit etmiş olduğu sahalarda kaya gazı ve petrol ürünlerinin Şirket ve Greatwall Drilling Company tarafından beraberce araştırılması, geliştirilmesi ve uygun sahalarda taraflarca işbirliği sağlanması hususunu kapsamaktadır.

Karsan (KARSN, Nötr): Medyada yer alan haberlerde, Şirketin ABD Posta Servisi Yeni Nesil Dağıtım Aracı İhalesi için BMW ile ortaklık ve işbirliği yaptığı ve ihalenin büyüklüğü tutarsal olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte, söz konusu ihaleye ilişkin olarak değerlendirme çalışmaları sürdürülmekte olup, ihale merciinin tek bir tedarikçi ile ilerleme veya toplam siparişini birkaç tedarikçi arasında dağıtma hakkı saklı bulunmaktadır. Ayrıca Şirket BMW ile herhangi bir ortaklık ilişkisine girmemiş olup, Karsan Jest+ başta olmak üzere geliştirdiği bazı elektrikli araçlar için elektrikli motor ve batarya tedarik sözleşmesi imzalamıştır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin Manisa’da kurmayı planladığı 24,9 MW kurulu güce sahip olacak Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesi için EPDK’dan 22 yıl süreyle geçerli olacak üretim lisansı alınmıştır.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket, kayıtlı sermaye tavanın 1 milyar TL’ye çıkarılması, kayıtlı sermaye tavan izin süresinin 5 yıllık süre için geçerli olmak üzere değiştirilmesi kapsamında onay için SPK’ya dün başvurulmuştur.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Bazı gayrimenkul varlıklarının kolaylaştırılmış usulde iştirak modeli ile kısmi bölünme işlemine ilişkin Banka’nın başvurusu SPK tarafından onaylanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Anti-damping: Stenkim Kimyasal Mad. San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan başvuruya istinaden Kore Cumhuriyeti menşeli “polikarboksilat” ithalatına yönelik olarak damping soruşturması açıldığı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Gersan Elektrik (GEREL, Pozitif): Şirket ile Umman’da faaliyet gösteren Occidental Mukhaizna LLC. arasında kablo kanalı temin ve tedariki konusunda sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 4,3mn USD (16,8mn TL)’dir.

Rapor için tıklayın.