Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Avrupa’da enflasyon sabahına ABD vergi tasarısı tartışmaları ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,02 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,5903 seviyesinden geçiyorlar. Önümüzdeki iki günün ana teması Avrupa’dan gelecek enflasyon verileri. Bugün sabahtan eyaletler ile başlayacak veri akışı TSİ 15:00’de Almanya’da ülke geneli için açıklanacak veriyle tamamlanacak. Öncesinde TSİ 10:00’da İspanya, kendi enflasyon verisini açıklayacak. Enerji fiyatları kaynaklı Almanya’da Eylül ayı enflasyonunun %0,1 oranında artış göstermesi ve manşeti %1,8 oranının üzerinde tutması bekleniyor. Önümüzdeki ayın ortasında açıklanacak çekirdek verilerde bir diğer anlamda trend-enflasyonda ise zayıflığın sürmesi olası. İspanya’da da %2 oranındaki manşet enflasyonun çok değişmemesi ancak çekirdek enflasyon ay ortasında açıklandığında %1,7 oranından %1,5 oranında düştüğünü görebiliriz.

Yurt-içinde sabahtan TSİ 10:00’da ekonomik güven endeksini öğleden sonra ise TSİ 14:30’da konut fiyatları endeksini izleyeceğiz. Ekonomik güven endeksi reel sektör ve tüketici güveninin bir diğer anlamda üretim ve tüketimin karması. Ekonomik güven endeksi 106 değeriyle son beş yılın en yüksek seviyesinde. Endeksin gücünü koruması muhtemel. İlaveten her Perşembe günü gibi bugün TSİ 14:30’da geçen haftanın döviz tevdiat hesaplarını ve sermaye hareketlerini görme şansını elde edeceğiz. Öğlen saatlerinde bu sefer Avrupa’dan ekonomik güven endeksleri gelecek. Avrupa’da ekonomik güven endeksleri zirve seviyedeler ve mevcut seyirlerini sürdürmeleri bekleniyor. Almanya’da finansal kesimle gerçekleştirilen ZEW ve reel sektörün katılım gösterdiği IFO anketleri iktisadi faaliyetin mevcut momentumunu koruduğunu göstermekte. ABD’de ise TSİ 15:30’da ikinci çeyrek büyümesinin üçüncü güncellemesini göreceğiz. İki ay önce ABD ekonomisinin %3’ün üzerinde büyüdüğü beklentisine sahiptik. Veri “2”li seviyelerde açıklandıktan sonra ikinci güncellemede %3 oranına yükseltilmişti. Bugün bir miktar daha yukarı yönlü güncellemeyle karşılaşabiliriz. Tüketim ve yatırım verileri ABD ekonomisinin iyi seyrini yansıtıyorlar. Büyüme ile birlikte aynı anda ABD’de toptan ve perakende satış envanterleri ve Ağustos ayı ticaret dengesi açıklanacak. ABD-Kanada-Meksika arasındaki serbest ticaret anlaşması (NAFTA) görüşmeleri iyi gidiyorlar. Dünkü açıklamalar KOBİ kesimine yönelik maddelerde uzlaşmaya varıldığı yönündeydi. Ağustos ayında ABD dış ticaret açığının 65 milyar Dolar tutarında gerçekleşmesi bekleniyor. Sene başındaki korumacı politikalara ilişkin endişeler azalırken ABD dış ticareti, küresel dinamiklerle uyumlu şekilde canlı seyrediyor. FED yöneticileri konuşmaya devam ederken TSİ 18:00’de Kansas City Şubesi’nin imalat endeksi açıklanacak. Richmond gibi, Kansas City de endeksini geç açıkladığı için piyasa etkisi düşük. Şu ana kadar açıklanan bölgesel endeksler ABD ekonomisinin iyi seyrini teyit ettiler.

Gelişen Ülkeler cephesinde ise TSİ 21:00’de Meksika’nın faiz kararı bulunuyor. Bu ay açıklanan verilerle artık enflasyonun hız kesmeye başladığını görüyoruz. Buna istinaden merkez bankasının (Banxico) politika faizini %7 oranında tutması mümkün. İlaveten FED’in de Eylül ayını pas geçmesi, kendisini FED’e endeksleyen kurumun işini kolaylaştırıyor. Bundan sonra Meksika’da enflasyonun düşmeye başlaması muhtemel. Türkiye’de biz bunu Aralık ayında bekliyoruz. Böylece Meksika, sıkılaştırma sürecini tamamlayarak önümüzdeki sene faiz oranlarını indirmeye başlayabilir. Son bir sene içerisinde Meksika politika faizini %3 oranından %7 oranına toplam 400 baz puan yükseltti. Meksika Pesosu’ndaki istikrar, kur şokunun tamamlanması önümüzdeki dönemde beklediğimiz dez-enflasyon süreci için fırsat sunan dinamikler. Önceki hafta meydana gelen depremin yaraları sarılırken iktisadi faaliyete ciddi bir tesir beklenmiyor. Bugün ayrıca İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE), para politikası konusunda bağımsızlığını kazanışının 20. yılı şerefine iki gün sürecek konferans (20 Years On) başlayacak. Bugününün konuşmacıları arasında BoE Başkanı Mark Carney ve FED’in istifa eden Başkan Yardımcısı Stanley Fischer bulunuyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Aksa Enerji, Endonezya’nın Aceh Bölgesi’nde doğal gazlı enerji üretimi projesi geliştirmek üzere Aceh Bölgesi yönetimi ve Enersis İnşaat Enerji Taahhüt Danışmanlık ile iki yıl süreli bir ön mutabakat anlaşması imzalamıştır.

Alarko GYO (ALGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket’in İstanbul portföyüne kayıtlı stoktaki 6 adet villanın tamamı KDV dahil toplam 12,3mn TL’ ye satıldığı duyurulmuştur.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): KKDF incelemesi sonucunda Banka’ya toplam 14,1mn TL tutarında caza düzenlendiği duyurulmuştu. Daha sonra Banka’nın söz konusu cezanın iptali için açtığı dava Banka lehine sonuçlanmıştır.

Diğer yandan, Banka, GMTN programı kapsamında farklı vadelerde hazırladığı toplam 21mn USD ihraç belgelerinin SPK tarafından onaylandığını duyurmuştur.

31 Temmuz 2017 Tarihli İş Bankası raporumuz için tıklayınız…

Vestel (VESTL, Nötr): Şirket ile çoğunluğu Körfez Ülkeleri (GCC) bankalarından oluşan ve mevcutta kredi ilişkisinin olmadığı uluslararası 6 banka arasında 27.09.2017 tarihinde, USD ve EUR para birimleri bazında kullanılmak üzere toplamda 120mn USD eşdeğerinde, değişken faizli ve ilk yılı geri ödemesiz 5 yıl vadeli bir sendikasyon kredisi anlaşması imzalanmıştır. Kredinin kullanım tarihi Ekim ayının ilk haftası olarak planlanmaktadır.

 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fenerbahçe Futbol (FENER): Ziraat Bankası ile yapılan görüşmeler sonucunda onaylanan kredinin toplam tutarı 60mn USD’dir. Nihai vadesi Haziran 2023 olup 6 ayda bir taksitler halinde geri ödemesi yapılacak olan kredinin faiz oranı 6,75’dir.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirket’in Kocaeli portföyünde bulunan yaklaşık 20,9bin m2 arsa üzerinde bulunan 42,7bin m2‘lik deponun  “Dirk Rossmann Mağazacılık Ticaret Ltd.Şti.”ye kiralanan 10,8bin m2‘lik depolama alanına ek 3,8bin m2‘lik depolama alanı dahil edilerek kira sözleşmesi yenilenmiş, komple aynı kat üzeri 14,6bin m2 olarak kiracıya 5 yıllığına kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 5 yılda yaklaşık KDV dahil 5mn USD gelir elde edilecektir.

Batıçim Batı Anadolu Çimento (BTCIM, Sınırlı Pozitif): Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş. (“Şirket”) ortaklarından Sanko Holding A.Ş’nin sahip olduğu Şirket sermayesinin % 23,3312 ‘ine tekabül eden toplam 18.665.000,000 TL nominal değerli B Grubu paylar, 1 TL nominal değerli pay için 9,00 TL fiyatla alıcı Çimko Çimento ve Beton Sanayi Ticaret A.Ş.’ye toptan alış satış işlemleri kapsamında satılacaktır. Satılacak toplam 18.665.000,000 TL nominal değerli paylar halihazırda “Borsa’da işlem gören niteliktedir”. Söz konusu işlemde beher pay bedeli başvuru bir önceki haftanın son iş gününden geriye doğru) başlamak üzere geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama fiyatlar alınarak belirlenmiştir. Satış işleminin 28.09.2017 tarihinde ve takasının da Takasbank ve MKK nezdinde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Rapor için tıklayın.