Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Yoğun geçecek haftada nötr risk iştahıyla güne başlıyoruz. Fed toplantısı ve ABD – Çin ticaret görüşmesi bu hafta piyasalara yön verecek iki konu olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında önemli makro veriler izlenecekken, İngiltere’de revize edilen Brexit anlaşması oylanacak. ABD – Çin görüşmesi öncesinde net bir ilerleme gözlenmezken, Fed’den güvercin beklentiler oluşmuş durumunda. Cuma günü basında çıkan Fed’in bilanço küçültme operasyonunu beklenenden önce bitirebileceği haberi Dolar’da sert düşüşe neden oldu. Haber akışıyla birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de Cuma günü değer kazanırlarken, bu sabah da olumlu görüntü devam ediyor. TL güne pozitif bir görüntüyle başlarken BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin ticaret görüşmeleri, Fed toplantısı ve İngiltere’nin ‘B Planı’nın Parlamentoda oylamasının takip edileceği haftaya başlangıç yapıyoruz. Bugün ABD hükümeti 35 gün aradan sonra yeniden açılarak işbaşı yapmakta. Bu arada eğer Meksika sınır duvarında anlaşmaya varılamazsa hükümetin tekrar 15 Şubat’ta  kapanabileceği görülmekte. Yurtiçinde de TCMB yılın ilk Enflasyon Raporunu açıklayacak.

  • 30-31 Ocak’ta ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve İngiltere Başbakanı May’in ‘B Planı’nın 29 Ocak’ta Parlamento’daki oylaması bulunmakta. Ticaret görüşmeleri öncesi ABD yetkililerinden olumsuz mesaj görüyoruz. ABD Ticaret Bakanı’nın ABD ve Çin’in çözümden kilometrelerce uzakta olduğunu belirtmesi bu haftaki görüşmelerde nihai bir anlaşmayı güç bir hale getiriyor.
  • Bu haftaki ABD Merkez Bankası toplantısında faizlerde herhangi bir değişim beklenmemekte. Bununla birlikte toplantı öncesi gündeme gelen haber akışıyla Fed’in bilanço küçültme planına ilişkin kararlar alabileceği görülmekte. Ayrıca 2019 yılında Fed’in gerçekleştireceği her toplantıda, basın toplantısı olacağını bilmekteyiz. Dolayısıyla yeni yılın ilk toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması izlenecek.

ABD tarım dışı istihdam ve büyüme gibi önemli verilerin takip edileceği haftaya, bugün sakin bir gündemle başlıyoruz. Bugün TSİ 17’de ECB Başkanı Draghi’nin parlamentoda konuşması bulunuyor. TSİ 17.30’da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in de konuşması bulunmakta. Bugün ayrıca ABD’de Chicago Fed ve Dallas Fed aktivite endeksleri açıklanacak. İktisadi faaliyete bölgesel bazda ışık tutması için bu veriler kayda değer. İki endeks genel olarak firmalardan anket yoluyla, üretim seviyesi, istihdam, siparişler, fiyatlar gibi göstergelerdeki değişikliklerle elde edilen bir veri setini oluşturmakta.

Özetle bu hafta,

·   Salı günü ABD tüketici güven endeksi,
·   Çarşamba günü yılın ilk ABD Merkez Bankası toplantısı açıklanacak. ABD ADP özel sektör istihdam ve ABD dördüncü çeyrek büyüme verisi izlenecek. TCMB yılın ilk Enflasyon Raporunu açıklayacak.
·   Perşembe günü Türkiye dış ticaret dengesi, Çin imalat ve hizmet PMI, ABD kişisel gelir ve harcamalar, Euro Bölgesi büyüme izlenecek.
·   Cuma günü ABD tarım dışı istihdamTürkiye imalat PMI, Euro Bölgesi çekirdek TÜFE ve imalat PMI öne çıkmakta.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Aksa Enerji, yerli kömür kullanan santrallerin EÜAŞ’a satacağı elektrikte ABD dolarına endeksli gelir elde etmesinin gelir beklentilerine olumlu etki yaptığını duyurdu.  Aksa Enerji Üretim AŞ, çevre mevzuatı açısından gerekli izinleri alıp, yatırımlarını tamamlayan santrallere verilen %3’lük ilave teşvik ve EÜAŞ satın alımının ABD Dolarına endekslenmesinin gelecek 6 yıllık dönemde gelir beklentilerini olumlu yönde etkilediğini duyurdu. Aksa Enerji, Bolu Göynük Termik Enerji Santrali’ndeki üretimin yaklaşık yarısının EÜAŞ’a satılmasını beklediklerini bildirdi. Buna göre, 2019 yılı için 48.9-53.8 Milyon ABD Doları gelir beklenmekte ve alım miktarı ile fiyat aralığının aynı kalması durumunda 2020 yılı ve devamındaki 5 yılın gelirlerinin de aynı seviyelerde gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Nişangah Tedariki 2. Paket Projesine ilişkin 94,4mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2020 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Türk Telekom, yeni hissedarının katılımıyla olağanüstü genel kurulunu gerçekleştirdi. Türk Telekom’un olağanüstü genel kurulunda, yeni hissedarı şirket Ana Sözleşmesi’ne eklenirken, Yönetim Kurulu üye sayısı daha hızlı ve esnek çalışmayı sağlamak için 12’den 9’a indirildi.

9 Kasım 2018 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Demir-Çelik: 2018 yılında küresel ham çelik üretimi 2017 yılına göre %4,6 oranında artarak 1.807mn tona ulaştı. Ham çelik üretimi Avrupa Birliği hariç bütün bölgelerde artış gösterdi. Asya bölgesi 2017 yılına göre %5,6 artışla 1.271mn ton ham çelik üretti. Çin’in ham çelik üretimi %6,6 artışla 928,3mn tona ulaşırken, küresel ham çelik üretimindeki payı 2017 yılındaki %50,3’lük orandan 2018 yılında %51,3’e yükselmiştir. Hindistan’ın ham çelik üretimi 2017 yılına göre %4,9 oranında artarak 106,5mn tona ulaşmıştır. Ve böylece Hindistan dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi olmuş ve Japonya’nın yerini almıştır. Japonya 2018 yılında 104,3mn ton çelik üretmiştir. Türkiye’nin ham çelik üretimi ise 2017 yılına göre %0,6 düşüşle 37,3mn ton olmuştur. Kaynak: Worldsteel

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,08 seviyesinden %24’e geriledi. Toplam fonlama miktarı 71,7 milyar TL’den 74 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Yılbaşından bu yana %2,55-2,80 bandında hareket eden ABD 10 yıllıkların faizi, bu haftaki Fed faiz kararını bekliyor. Geçtiğimiz haftayı, haftalık bazda yaklaşık 3 baz puan düşüşle %2,75 seviyesinden sonlandıran 10 yıllıklar yeni haftaya %2,74 seviyesinden başlangıç yapıyor.

Geride bıraktığımız hafta Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen çeşitli toplantılarda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın açıklamaları, TL’nin geçtiğimiz haftaki olumlu performansında belirleyici oldu. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de, geçen hafta gerçekleştirilen başarılı Hazine ihalelerinin de desteğiyle haftalık 62 baz puan gerilemiş durumda ve %15,44 seviyelerinde. Yurtiçinde bu hafta bono piyasasında, Merkez Bankası Başkanının Enflasyon Raporu’ndaki basın toplantısı takip edilecek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin