Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

İstanbul Finans Zirvesi ve OVP sabahına “reflasyon” temasının canlılığı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5423 seviyesinden geçiyorlar. Sabah erken saatlerde Çin’de sınai şirket karları açıklandı. Ağustos ayında sınai şirket karları %24 oranında artış kaydettiler. Önceki ay artış %16,5 oranındaydı. Bir yandan artan üretici fiyatları şirket karları için avantaj sağlamaktaydılar. Diğer yandan Çin’de yavaşlamaya yüz tutan iktisadi faaliyet şirket karları üzerinde baskı unsuru diye düşünülüyordu. Bu nedenle piyasa karların önceki aya göre daha fazla artıp artmayacağı konusunda tereddütteydi. Açıklanan veri; yükselen hammadde, girdi fiyatları ile örtüşüyor. Üretici fiyatları endeksleri Dünya genelinde artış eğiliminde. Geçtiğimiz yıl başlayan reflasyon dinamiği gücünü koruyor. FED, faiz arttırım konusunda ısrarcı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), para politikasını normalleştirmenin eşiğinde. İngiltere de bir anda beklenmeyecek kadar şahin bir duruşa geçti. Önceki gün merkez bankasının İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA), girdi maliyetlerinin arttığını gözlemlemiştik. Küresel dinamikler üretici fiyatlarında artışın sürebileceğine işaret ediyor.

İki gün sürecek İstanbul Finans Zirvesi, bugün başlayacak. Günümüzdeki ana konu dijitalleşme ve küresel ekonomideki dönüşüm. Haliyle bu sene zirvenin konusu finansal teknolojiler (fintech) ve risk yönetimi. Ekonomi yönetimi en üst seviyeden temsil edilecek. Yılın son dönemine girdik. Önümüzdeki seneye ve geleceğe dönük Türkiye ekonomisinin seyri ile ilgili karar vericilerin güncel yorumlarını ve değerlendirmelerini piyasa yakından izleyecektir. Zirve devam ederken 2018 – 2020 dönemi Orta Vadeli Program (OVP) açıklanacak. OVP, karar vericilerin değerlendirmelerini sayılarla somutlaştıracaktır. Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Pazartesi günü büyüme, enflasyon gibi seçilmiş makro istatistikleri kamuoyu ile paylaşmamıştı. Bugünkü dokümanda piyasa, en çok kamu maliyesinin yönetimine ilişkin büyüklükleri inceleyecektir. Bu sene maliye politikasının bilinçli kullanıldığı görüşündeyiz. Gelir tarafından vergi teşvikleriyle idare edilen maliye politikasında harcama disiplini rahatlıkla tesis edilebilir. Bu nedenle %2 civarındaki bütçe açığının programda önümüzdeki yıl yeniden daralmaya başladığını ve “1”li seviyelere döndüğünü görebiliriz.

Veri tarafında sabahtan Avrupa’ya odaklanacağız. TSİ 11:00’de (ECB), para arzını açıklayacak. Alman seçimlerinden sonra, sıra İtalya’daki seçimlere geliyor. Böyle bir ortamda İtalya verileri daha fazla sorgulanacaktır. Bu sene İtalya da diğer Euro Bölgesi ülkelere ayak uydurarak büyümesini hızlandırabilmişti. Sabahtan para arzı ile aynı anda İtalya’da reel sektör ve tüketici güven endeksleri açıklanacak. TSİ 12:00’de ise sınai sipariş verisi izlenecek. İtalya’da güven endeksleri artış eğilimindeler. İtalya’daki artış, para birliğinin genelinde gözlemlediğimiz artış eğilimi ile uyumlu. Öğleden sonra bu haftanın iki küresel verisinden birisi; ABD dayanıklı mal (demirbaş) siparişleri TSİ 15:30’da açıklanacak. ABD’de yüksek seyreden tüketim talebinin yatırımları beraberinde arttırması bekleniyor (Şekil 1). Bugün ABD’de yine konut verileri ve FED konuşmacıları gündemde yer alıyorlar.

Günün son saatlerinde (en azından biz Türkiye saatinde yaşayanlar için) Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Seçimler sonrasında Almanya gibi Yeni Zelanda’da da belirsizlik söz konusu. Belirsizlik merkez bankasına, sözle yönlendirmede değişiklik için fırsat sunabilir. Daha önce merkez bankası 2019 yılında faiz arttırım sinyali vermekteydi. Bugün, ifadenin değiştirilip değiştirilmeyeceğini piyasa izleyecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE, Sınırlı Pozitif): Proje ana yüklenicisi Fujita Corporation Katar Doha Şubesi ile Katar Devletinde mukim iştiraki ANEL MEP Maintenance and Operations LLC arasında, Katar Devletinde inşası devam eden Qatar Integrated Railway Project kapsamında yer alan Yeşil Hat Tren Depolama Alanı Projesinin (Green Line Stabling Yard) elektrik ve mekanik işlerinin yapılmasına yönelik 159mn Katar Riyali (yaklaşık 43,7mn USD) tutarındaki niyet mektubu imzalanmıştır. Körfez bölgesinin önemli altyapı projelerinden biri olacak Doha Metrosuna bağlı projenin, 2018 yılı sonunda bitirilmesi planlanmaktadır.

Çemtaş Çelik Makine (CEMTS, Sınırlı Pozitif): Şirket’in devam eden yatırımlarından yığma ısıl işlem fırını ve yeni kontinü ısıl işlem fırınları; – 28.02.2017 tarihli bildirim ile Yığma ısıl işlem fırının Şubat ayı sonunda devreye alındığı bildirilmiş idi. – Kontinü Isıl İşlem Fırını yatırımının montaj çalışmaları tamamlanmış olup, test çalışmalarına başlanılmıştır. Test çalışmalarının 2017 yılı 4. çeyrek sonuna kadar devam etmesi ve bu süre sonunda Kontinü Isıl İşlem Fırınının devreye alınması planlanmaktadır.

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket portföyünde yer alan İş Kuleleri Kule 3’ün muhtelif kiracılara kiralanmasına ilişkin çalışmalara devam edildiği duyurulmuştur.

8 Ağustos 2017 Tarihli İŞ GYO raporumuz için tıklayınız…

Doğuş GYO (DGGYO, Nötr): Şirket portföyünde yer alan Gebze Center AVM’de kiracı olarak bulunan Real Hipermarketler Zinciri A.Ş.’nin (Alvi Marketler Zinciri A.Ş.) devam eden iflas tasfiye işlemleri kapsamında Gebze Center AVM’de kiracı olarak bulunduğu alandan (8.693m2) tahliye işlemi 26.09.2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Real Hipermarketler Zinciri A.Ş.’nin şirkete olan borçlarının tahsiline ilişkin hukuki süreç devam etmektedir.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Sasa Polyester Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Bloomberg’e verdiği röportajda, 3,7 milyar dolarlık yatırım için teşviklerin alınması sonrasında stratejik ortaklık dahil bütün önerilere açık olacaklarını söyledi.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) bugünden geçerli olmak üzere motorinin litresinde 13 kuruş zam yapılacağını açıkladı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Güvenlik (AKGUV, Nötr): Şirket 2008 yılından bu yana Savunma Sanayinde faaliyet gösteren müşterilerine özel araç üretimi (zırhlı, gizli zırhlı vb.) ve satışı gerçekleştiren Mai Otomotiv Ve Teknoloji Savunma Ve Sanayi Dış Ticaret Anonim Şirketi ile ortaklık/ satınalma konularında görüşmelere başlamış olup, karşılıklı gizlilik sözleşmesi imzalamıştır.

Rapor için tıklayın.