Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Politika hitaplarıyla geçecek Salı günü sabahına yükselen jeo-politik risk ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5415 seviyesinden geçiyorlar.  Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşmasını ABD’nin Kuzey Kore’ye “savaş ilanı” şeklinde değerlendirdi ve hava sahasını ihlal eden uçakları vuracağını açıkladı. Daha önce 1969 yılında Kuzey Kore, bir casus uçağı düşürmüştü (2010 yılında açıklanan gizli belgelere göre). “Güvenli liman” Japon Yeni ve İsviçre Frangı değer kazanırken altın da ons başına 1.310 ABD Doları seviyesine yükseldi. Aslında Kore konusu belirli ölçüde fiyatlardaydı. Ancak belirsiz Almanya seçimleri ile birleşince jeo-politik risk yeniden fiyatlandı. Çünkü şu anda Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yeni bir koalisyon kurabilmesi için hem Liberaller’in (FDP) hem de Yeşiller’in desteğine ihtiyacı var. Ancak bu üç partinin kesişen ortak kümesi çok geniş değil. Bu nedenle Merkel’in Avrupa entegrasyonu konusunda taviz vermesi gerekebilir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa politikasına yönelik konuşmasını bugüne koyması tesadüf görünmüyor. Merkel ve Macron, eş-güdümlü çalışarak Avrupa entegrasyonunu arttıracak liderler şeklinde yorumlanıyorlardı. Böyle bir ortamda Euro, ABD Doları karşısında 1,20 seviyesini zorlamıştı. Siyasi risk fiyatlaması ile Euro, 1,1850 seviyesine kadar geri çekildi ve düzeltmenin sürmesi muhtemel. Günün yakından takip edilmesi gereken gelişmesi Macron’un konuşması.

Veri tarafında bugün yine hafif bir takvimle karşı karşıyayız. Öğleden sonra ABD’de konut sektörüne odaklanacağız. TSİ 16:00’da CaseShiller konut fiyat endeksi açıklandıktan sonra TSİ 17:00’de konut satışlarını izleyeceğiz. Konut fiyatlarındaki artış yeni ev talebini bir miktar azaltmakta. TSİ 17:00’de ise Conference Board’un tüketici güven endeksi ve FED’in Richmond Şubesi’nin imalat endeksi de açıklanacak veriler. Richmond Şubesi, endeksini diğer şubelere göre daha geç açıkladığı için piyasa tarafından çok ciddiye alınmıyor. Önceki hafta, Michigan Üniversitesi’nin anketinde tüketici güveni gücünü korumayı başarmıştı. Conference Board’un endeksinin de bugün gücünü koruması bekleniyor. Günün bir diğer verisi sabahtan TSİ 9:00’da açıklanacak Almanya ithal mal fiyat endeksi. Girdi maliyetleri küresel anlamda fiyat seviyeleri üzerinde baskı unsuru. Dün İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA) reel sektör temsilcileri, girdi maliyetlerindeki artışı belirttiler. Ancak iç talep koşullarının doyuma gelmesi ve zaten bu sene fiyat ayarlamalarının yüksek gerçekleşmesi ile satış fiyatlarında artık aynı ölçüde bir artış beklemiyorlar (Şekil 1). Önümüzdeki sene enflasyon açısından en büyük risk girdi maliyetleri. Dün, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Çarşamba günü açıklanacak Orta Vadeli Program’dan (OVP) seçilmiş istatistikleri kamuoyu ile paylaştı. Büyüme, beklediğimiz gibi %5+ trendi ile uyumlu şekilde program süresince her yıl %5,5 oranında hedeflenirken, enflasyonun önümüzdeki yıl %7 oranına iyileşeceği varsayılıyor. Her ne kadar Euro’daki değer kaybı biraz gecikmeyle sonuçlansa da, kur şokunun tamamlanması, vergi düzenlemelerinin etkisinin bitmesi, gıda enflasyonunda normalleşme ve enerji fiyatlarının istikrarlı seyri önümüzdeki yıl dez-enflasyon için iyi bir baz teşkil etmekte.

Şekil 1: Girdi maliyetleri, İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA) üreticilerin satış fiyatı beklentisi ve üretici fiyatları enflasyonunun seyri.

ŞİRKET HABERLERİ

Bagfaş (BAGFS, Nötr): Gürcistan ve Türkmenistan’a ihraç edilmek üzere Dreymoor firmasından 5bin ton DAP gübresi siparişi alınmıştır. Siparişin tutarı 1,84mn USD olup, sevkiyatın Ekim ayında tamamlanması planlanmaktadır.

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): Şirket Atık ısı elektrik üretim ünitesi türbin ve jeneratör bakım programı ve fırın 2 revizyonunu gerçekleştirmek üzere her iki klinker üretim hattından 1.fırının 17 gün, 2.fırınımızın 29 gün duruşa geçirilmesine karar verdiğini duyurmuştur. Planlı klinker stoku duruş süresince tam kapasite çimento üretmeye yetecek seviyede olduğu açıklandı. Dolayısıyla bu duruştan çimento üretim ve satışlarının etkilenmeyeceği Şirket tarafından belirtilmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından yurtdışından; yaklaşık üç yıl vadeli olmak üzere 250mn USD tutarında kredi sağlanması amacıyla bir anlaşma imzalanmıştır.

31 Temmuz 2017 Tarihli İş Bankası raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 25 Eylül 2017 tarihinde, ING Bank ve Emirates NBD’nin ortak koordinatör, ING Bank, Londra şubesinin ajan banka olarak yer aldığı 12 ülkeden 22 bankanın katılımıyla 131mn USD ve 634mn EUR olmak üzere toplam 891mn USD eşdeğerinde sendikasyon kredisi anlaşması imzalanmıştır. Dış ticaretin finansmanı amacıyla kullanılacak 367 gün vadeli kredinin toplam maliyeti USD için Libor +%1.35 ve EUR için Euribor +%1.25 olarak gerçekleşmiştir.

10 Ağustos 2017 Tarihli Vakıfbank raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre, yılın 8 ayında toplam 621 bin adet senet protesto edilirken, bu senetlerin parasal tutarı 8,1 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedi % 6 azalırken, senet tutarı %9 arttı.

Konut Sektörü: Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 oranında artarak 120.198 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18.696 konut satışı ve %15,6 ile en yüksek paya  sahip oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 oranında artış göstererek 38.743 oldu. Diğer yandan, yabancılara yapılan konut satışları ağustosta geçen yılın aynı ayına göre % 11,4 artarak 1.684 oldu.

Özelleştirme: Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Enerji Üretim Alanı’nda kömüre dayalı elektrik üretim tesisi kurulması amacıyla Eskişehir ili Alpu ilçesi sınırlarında bulunan Kömür Rezerv Alanının özelleştirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ve özelleştirme işlemlerinin 31.12.2020 tarihine kadar tamamlanması kararı verdiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Turizm: Ülkemizde Kruvaziyer Gemi ile Turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına destek sağlanması hakkındaki kararın yürürlüğe konulacağı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Rapor için tıklayın.