Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Reel sektör sabahına belirsiz seçim sonuçları ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,5004 seviyesinden geçiyorlar. Almanya’da seçimlerin tamamlanması ile Ağustos ayı sonunda FED’in Jackson Hole sempozyumu ile başlayan yoğun dönem geride kaldı. Bundan sonra rutin; Ekim ayı sonundaki Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve Aralık ayındaki FED toplantısı gibi gelişmeler dışında FED’in yeni yönetimine kimlerin atanacağı piyasanın izleyeceği temel gelişme. Ardından piyasa, Japonya’daki olası erken seçime ve İtalya genel seçimlerine yoğunlaşacak.

Almanya’daki seçimde iktidar merkez sağ ve ana muhalefet merkez sol partiler oy kaybederlerken aşırı sağcıların oy kazanmaları Avrupa’da siyasi risk primini yeniden gündeme getirecektir. Hem Fransa hem de Almanya’da yeni dönemde birleşik Avrupa’dan yana siyasetçilerin ciddi derecede sorumlu politikalar uygulamaları gerekiyor. İlk aşamada parti renkleri ve ülke bayrağı renkleri arasındaki çağrışım nedeniyle “Jamaika” diye adlandırılan, içerisinde iktidardaki merkez sağ Hristiyan Demokratlar (CDU), muhalefetteki Liberaller (FDP) ve Yeşiller’in yer aldığı üç partili koalisyon seçeneği denenecektir. Hafta sonu izlediğimiz bir diğer seçim ekonomi teorisi ve tarihini ilgilendirdiği için Yeni Zelanda idi. Yeni Zelanda, enflasyon hedeflemesinin 1989 yılında başladığı ülke. Seçimler öncesinde propagandanın hedeflediği alanlardan birisi de merkez bankasının görev tanımıydı. Kurulacak koalisyon hükümetinin merkez bankasının görev tanımını değiştirip değiştirmeyeceğini göreceğiz, ancak konu tartışmaya açılmış durumda. Benzer bir süreci Kanada’da gözlemliyoruz. Kanada da 1991 yılında, Yeni Zelanda’nın hemen ardından enflasyon hedeflemesine geçerek öncülük üstlenmiş ülkelerden. Kanada merkez bankası başkan yardımcısı Carolyn Wilkins de enflasyon hedeflemesinin tartışılmaya açılması gerektiğini belirtti. Siyasi gelişmeler açısından bugün ilaveten Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ülkede erken seçim kararı alması bekleniyor.

Cuma günü FED’in New York Şubesi, yeni bir enflasyon zaman serisi açıkladı. Zaman serisinin amacı, “asıl” (underlying) enflasyon eğilimini ölçebilmek. Zaman serisine göre şu anda enflasyon eğilimi %2,2 ila %2,7 aralığında. Bu seviye, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile ölçülen %1,9 ve kişisel gelir raporundan oluşturulan çekirdek harcama endeksinin (PCE) %1,4 oranlarından ciddi şekilde yukarıda. Hatta FED’in açıkladığı resmi enflasyon hedefi %2 oranının da üzerinde. FED’in cari faiz oranını arttırmaya yatkınlığını tartışmaktayız. FED’in faiz politikasına yönelik yalnızca fiyat gelişmeleriyle sınırlı kalmayarak ekonomideki diğer gelişmeleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zaten yeni serinin amacı da fiyat dışı unsurları göz önüne alabilmek. FED’in Aralık ayında faiz arttırma yönündeki sözle yönlendirmesini samimi paylaştığını düşünüyoruz. Böylece ilk defa FED, sene başında açıkladığı sözle yönlendirmesini gerçeğe dönüştürme şansına sahip. Ancak piyasa fiyatlaması açısından “sanal” politika faizi “mavi-noktalar” (dot-plot) halen belirleyici rolde.

Bu hafta ekonomik veri gündeminin rahatlamasıyla gözler FED konuşmacılarına dönecek. Neredeyse her gün bir FED üyesi konuşma gerçekleştirecek. İlaveten Avrupa ve İngiltere merkez bankası başkanlarının da konuşmaları gündemde yer alıyorlar. Haftanın küresel verileri ABD’de Çarşamba günü açıklanacak Dayanıklı Mal (demirbaş) Siparişleri ve Cuma günü açıklanacak Kişisel Tüketim verileri. Bugün ise hem Avrupa hem de Türkiye’de reel sektör verilerini izleyeceğiz. Sabahtan Avrupa’da TSİ 11:00’de IFO anketi açıklanacak. IFO, reel sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen ve ZEW anketine göre örneklemi daha büyük anket. Ankette hem genel gidişat hem de beklenti endekslerinin güçlerini korumalarını bekliyoruz. Türkiye’de öğleden sonra merkez bankası İktisadi Yönelim Anketi’ni (İYA) TSİ 14:30’da açıklayacak. Küresel ticaret hacimlerindeki canlılık hem iç hem de dış talebi karşılayabilmek için kapasitenin yüksek oranda kullanılmasını sağlıyor. Anketin güven endeksleri de yüksek seviyelerini koruyabilirler. Ancak asıl önemlisi girdi maliyetleri ve satış fiyatı beklentilerine yönelik cevaplar. Zira üretici fiyatlarındaki enflasyonist baskıyı yakından izlemekteyiz. Senenin ikinci çeyreğinde düşmeye başlayan satış fiyatı beklentileri yeniden artmaya başladı ve üretici fiyatlarındaki baskı sürerse önümüzdeki yıl tüketici fiyatlarında beklediğimiz dez-enflasyon süreci kesintiye uğrayabilir. Veri takviminde bugün ilaveten sabah TSİ 10:00’da yurt-içinde konut satışlarını, yurt-dışında ise öğleden sonra ABD’de FED’in Şikago Şubesi’nin faaliyet endeksini (TSİ 15:30) ve Dallas Şubesi’nin imalat endeksini (TSİ 17:30) takip edeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Nötr): ASELSAN ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında toplam bedeli 13,9mn USD tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018-2020 yıllarında gerçekleştirilecektir.

23 Ağustos 2017 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Standard & Poor’s (S&P), Türkiye Garanti Bankası A.Ş’nin (Banka) Uzun Vadeli Yabancı Para ve Uzun Vadeli Yerel Para notlarını BB seviyesinde, Banka’nın Ortaklarından ve Yerleşik Olduğu Ülkenin Derecelendirilmelerinden Bağımsız Kredi Profili Notu’nu ise “bb+” seviyesinde teyit etmiştir. S&P, Banka notlarının görünümünü de ülke görünümüyle aynı doğrultuda, Negatif olarak teyit etmiştir. S&P raporunda, eğer Türkiye görünümü Durağan olarak güncellenmiş olsaydı, Banka notlarının görünümünün de Durağan’a yükseltilmiş olacağını ifade etmektedir. Ayrıca S&P, Banka’nın Yabancı Para notu üzerinde de Ülke notu tavanı bulunduğunu not etmiştir.

28 Temmuz 2017 Tarihli Garanti Bankası raporumuz için tıklayınız…

Gözde Girişim (GOZDE, Nötr): Dolaylı bağlı ortaklıklarından Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti A.Ş. tarafından baskılı esnek ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Ş hisselerinin 47mn EUR hisse değeri üzerinden devralınmasına ilişkin Hisse Satım ve Alım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Hisse devir işlemi, Rekabet Kurulu’nun onayı da dahil olmak üzere Hisse Satım ve Alım Sözleşmesi’nde öngörülen şartların gerçekleşmesini müteakip gerçekleşecektir. İşlemin kapanışını müteakip, Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti A.Ş’nin şirketteki hisse oranı %90 olacaktır.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr): Şirket’in Ağustos ayında duyurduğu Tesis Kullanım Sözleşmesi çerçevesinde, Industria Italiana Autobus S.p.A. (IIA)’dan 2017 yılı içinde farklı müşteriler için ayrı ayrı zamanlarda alınan tam ve yarı mamul otobüs kesin üretim siparişlerinin toplamı 32,4 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Bu siparişlerin 8,4 milyon Euro’luk kısmı teslim edilmiş olup, kalanların teslimatı sipariş programına göre 2018 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapılacaktır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, tasfiye hesaplarında izlenen 31.07.2017 tarihi itibarıyla toplam 307mn TL  tutarlı tahsili gecikmiş alacağın toplam 17,65mn TL bedelle satılmasına karar verilmiştir.

2 Ağustos 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket gelecek dar gövde uçak siparişleriyle artan geniş gövde uçak ihtiyacını karşılamak, böylece filoyu yeni nesil geniş gövde uçak tipleri ile daha da güçlendirmek ve yolcu memnuniyetini arttırmak amaçlarıyla 2019 ile 2023 yılları arasında temin edilmek üzere 20+20 toplamda 40 adet Boeing 787-9 Dreamliner sipariş niyetini uçak üreticisi firma ile paylaşmıştır. Bu niyet çerçevesinde Boeing firması ile görüşmeler devam etmektedir.

21 Ağustos 2017 Tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul’da nisan ayında deneme amaçlı 6 aylığına devreye alınan “gerçekleşen işlemlerde taraf bilgisinin anlık olarak yayımlanması” uygulamasının 6 ay daha uzatılmasına karar verildi. İkinci 6 ayın sonunda Borsa İstanbul, tüm piyasa verilerinin analizini tamamlayacak ve genel bir değerlendirme yaparak piyasa katılımcılarına yönelik bir anket düzenleyecek. Bu çalışma ve anket sonunda Yönetim Kurulu nihai kararı verecek.  Ek deneme süresi 2 Ekim’de başlayacak.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kereviteş Gıda: (KERVT, Sınırlı Pozitif): Besler Gıda ve Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş. (BESLER) in sermayesini temsil eden payların tamamının, bağımsız değerleme şirketleri Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. (EY) tarafından yapılan değerleme sonucu tespit edilen toplam 1.054,3 milyon TL bedel ile Akis Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş. (KPMG)  tarafından yapılan değerleme sonucu tespit edilen toplam 955,7 milyon TL bedelin ortalaması olan 1.005 milyon TL bedele %10 iskonto uygulanmak suretiyle bulunan toplam 904.500.000 TL bedel karşılığında, Yıldız Holding A.Ş, Trade Türk Gıda Yatırım A.Ş, Metin Yurdagül, Ataman Yıldız, Murat Ülker, Ahsen Özokur, Orhan Özokur, Fatma Betül Ülker’den; Kerevitaş Gıda tarafından satın alınmasına; toplam satış bedelinin Yıldız Holding A.Ş’ye ödenecek olan 479.385.000 TL tutarındaki kısmının işbu kararın onaylanacağı Genel Kurul tarihinden itibaren 24 aya kadar vadeli olarak ödenmesine, diğer ortaklara ödenecek kısmının ise tamamının peşinen ve nakden ödenmesine karar verilmiştir.

Bu alım işlemine istinaden Kerevitaş ödenmiş sermayesini 6.244.000 TL’den 17.656.000TL artırarak 23.900.000TL’ye tamamı bedelli artırmaya ve artırılacak payların tamamının ortakların pay alım hakları kısıtlanarak ve tamamı nakden karşılanmak suretiyle halka arz edilmeksizin 30 gün içinde borsada oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalamasının altında olmamak koşuluyla tahsisli olarak satılmasına karar verilmiştir. Buradan elde edilecek yaklaşık 904.500.000 TL’nin 425.115.000 TL’sinin Besler’e ait payların peşinen ve nakten ödecek kısım için, geri kalan 479.385.000’nin ise vadesi gelen finansal borçların kapatılması, işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması planlanmaktadır.

Kerevitaş’tan ayrılma hakkı kullanım fiyatı, sermaye piyasası mevzuatı uyarınca, işlemin ilk defa kamuya açıklandığı 22.09.2017 tarihten önceki, ilgili karar Borsa İstanbul ikinci seans kapanışından sonra kamuya duyurulduğu için 22.09.2017 de dahil olmak üzere, otuz gün içinde borsada oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması olan 50,47 TL’dir.

Rapor için tıklayın.