Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.02.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftaya başlarken risk iştahı pozitif seyrediyor. Trump’ın ek gümrük vergileri için son tarih olan 1 Mart’ı uzatabileceğini açıklaması pozitif havanın arkasındaki ana katalizör. Bir süredir görüşmelerin verimli geçtiğine yönelik açıklamalar ve anlaşma ihtimaliyle borsalarda yükseliş eğilimi hakimdi.  Dolayısıyla, özellikle ABD vadelilerde ciddi bir prim gözükmüyor. Ancak, söz konusu tarihin uzatılacağı açıklamasının yanı sıra görüşmelerde fikri mülkiyet hakları, teknoloji transferleri, Yuan’ın stabil olması  vs. gibi önemli konu başlıklarında ilerleme kaydedildiğine yönelik sinyaller iyimser havaya destek vermeye devam ediyor.  Çin Şanghay borsasında ise %4 civarında alıcılı bir görüntü var.  Küresel piyasalardaki olumlu hava ve TL’deki sakin görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi güne de %0,4 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve açılışta güçlü gözüken 103,9bin seviyesini test edebilir. Buranın aşılması durumunda ise 104,5bin bir sonraki direnç.

Açıklanan Kar-Zarar Rakamları için tıklayınız…

Açıklanan Temettü Ödemeleri ve Tarihleri için tıklayınız…

Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız…

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin pozitif havayla haftaya başlıyoruz. Çin Başbakan Yardımcısı Liu, Çin ile ABD’nin büyük ihtimalle anlaşmaya varacağını belirtti. Trump da Çin ile ticaret ateşkesini bir ay veya daha fazla uzatabileceğini ve muhtemelen Çin Devlet Başkanı Şi ile mart ayında görüşebileceğini vurguladı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de ABD ve Çin’in kur konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.

Bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın sunumları piyasanın merceğinde olacak. ABD’de dördüncü çeyrek büyüme verisi; Çin, Japonya, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD’de şubat ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) açıklanacak.

  • Fed Başkanı Powell, salı günü TSİ 18’de Yarıyıl Para Politikası Raporu’nu Senato Bankacılık Komitesi’ne sunacak. Çarşamba günü de Powell aynı sunumu Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne sunacak.

Trump ile Kuzey Kore lideri Kim ikinci kez bir araya geliyor. İkili Vietnam’ın başkenti Hanoi’de 27-28 Şubat tarihlerinde görüşme gerçekleştirecek. İkilinin zorlu görüşmesi öncesi Kuzey Kore lideri uzun bir yolculuğu tercih etmiş görünüyor. Kim, Vietnam’a trenle gidiyor ve yolculuğun yaklaşık 60 saat sürmesi beklenirken tren ile seyahat etmek Kuzey Kore liderlerinin bir aile geleneği olarak resmediliyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, bu hafta parlamentoya sunma sözü verdiği Brexit anlaşmasının revize edilmiş halinin oylamasının 12 Mart’a ertelendiğini açıkladı. İngiliz Parlamentosu, May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını 15 Ocak’ta yapılan oylamada reddetmişti. İngiltere’nin, 29 Mart’ta AB’den resmen ayrılması gerekiyor. AB’den resmen ayrılmasına 17 gün kala Brexit anlaşmasının oylanacağının gözlenmesi 29 Mart tarihinin ertelenebileceğine işaret ediyor. Haber akışlarında 2 aya kadar bir ertelemenin söz konusu olabileceği görülüyor.

Yurtiçinde bu hafta ekonomik güven endeksi, imalat PMI, gelen turist sayısı ve Hazine ve Maliye Bakanlığının 3 aylık iç borçlanma stratejisi açıklanacak. Ayrıca şubat ayına ait İTO enflasyon verisi takip edilecek.

Haftaya sakin bir veri takvimiyle başlıyoruz.

Bugün ABD’de bölgesel aktivite endeksleri açıklanacak. TSİ 16.30’da, ocak ayına ait genel ekonomik aktivite ve buna bağlı olarak enflasyonist baskıyı ölçen Chicago Fed ulusal aktivite endeksi açıklanacak. Yılı hafif yükselerek sonlandıran endeks, geçen yılın aralık ayında 0,27 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeks, geçen yılın en yüksek seviyesini ise şubat ayında 0,76 değeriyle görmüştü.

TSİ 18.30’da şubat ayına ait Dallas Fed imalat sanayi aktivite endeksi paylaşılacak. Endeks, 2019 yılı Ocak ayında 1 değerini almıştı. Aralık ayında -5,1 seviyesine kadar gerileyerek son 1 yılın ilk negatif değerini görmüştü. Dolayısıyla ocak ayında 1 değerini alarak toparlanmaya başlayan endeksin, şubat ayında yükselişine devam ederek 5,4 seviyesine yükselmesi beklenmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

Sabancı Holding (SAHOL, Sınırlı Negatif): Sabancı Holding’in 2018 yılı son çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %62,4 oranında azalarak 429,4mn TL’ye gerilemiş ve hem bizim beklentimiz olan 814mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 724mn TL’nin altında kalarak zayıf bir görüntü sergilemiştir. Son çeyrekte kaydedilen düşük kar rakamında bankacılık tarafında bir önceki yılın aynı dönemine göre kaydedilen düşük gelir, çimento tarafındaki zayıf performans ve Carrefoursa ile Enerjisa’da şerefiye değer düşüş karşılıkları giderlerine bağlı oluşan zararlar ana etkenler olmuştur. Son çeyrek kar rakamıyla birlikte Sabancı Holding’in 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 3.830,3mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yıla göre %10 oranında artış kaydetmiştir.

Doğan Holding (DOHOL, Sınırlı Negatif): Holding son çeyrekte 879,9mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Diğer faaliyetlerden kurlardaki gerilemenin etkisiyle uluşan kur farkı giderleri nedeniyle kaydedilen 509,8mn TL’lik gider ile yatırım faaliyetlerinden kaydedilen 416,7mn TL’lik net gider net dönem zararı kaydedilmesinde ana etkenler olmuştur. Son çeyrek zarar rakamına karşın Holding’in 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 3.633mn TL olarak gerçekleşmiştir. Holding 2017 yılında 323,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Ayrıca, Doğan Holding Yönetim Kurulu (DOHOL, Sınırlı Pozitif) hisse başına 0,1 TL brüt (0,085 TL net) kar payı ödenmesi teklifini Genel Kurul Onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 22 Nisan 2019’dur. Cuma günkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %9,2 olarak hesaplanmaktadır.

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, yurt içinde vadesinin 5 yılı aşmayacak şekilde 10 milyar TL’ye kadar kadar farklı tür ve vadelerde Türk Lirası cinsinden finansman bonosu ve/veya tahvil ihraç edilmesine karar verildiğini duyurmuştu. Bu kapsamda, Banka söz konusu menkul kıymetlerin ihraç edilmesi için SPK ve Borsa İstanbul’a gerekli başvuruda, BDDK’ya ise gerekli bildirimde bulunmuştur.

6 Şubat 2019 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif): Şirket, Akça Tohumculuk Arge Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin sermayesini temsil eden payların tamamının, 25,15mn TL bedel karşılığında satın alındığını duyurmuştur. Toplam satış bedelinin peşinen ve nakden ödenmesine karar verilmiş olup, 22.02.2019 satın alma sözleşmesi imzalanmak suretiyle pay devri gerçekleşmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, “Kredi kartlarında taksit sınırı ve bireysel tüketici kredilerinde vade uzatımı yönünde çalışma yapıyoruz.” açıklamasında bulundu. Akben, bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişik yapıldığında ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 aydan 60 aya çıkacağını söyleyerek, şöyle devam etti: “Fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek. Halihazırda 6 ay olan bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesini 12 ay olarak yeniden düzenliyoruz. Banka kredilerinde vadelerde yapacağımız değişiklik finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri için de aynen geçerli olacak. Kredi kartlarında taksit sınırında yapacağımız düzenleme ile bilgisayar alımlarında ve taşımacılıkla ilgili harcamalarda taksit sayısı 6’dan 12’ye yükselecek. Seyahat acenteleri ile ilgili yurt içi harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalarda taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkacak. Kurumsal kredi kartlarında tüm ürün ve hizmet harcama gruplarında taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkacak.” Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bosch Fren Sistemleri (BFREN, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı dördüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,5 artışla 7,1mn TL olmuştur. Şirketin satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,5 artışla 60,6mn TL olmuştur. Satışların maliyeti geçen yıla göre %14,5 artışla 46,9mn TL olmuş ve böylece brüt kar %60,7 oranında artarak 13,7mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 2017’nin dördüncü çeyreğine göre %80,1 oranında artarken, diğer faaliyetlerden ise 1,2mn TL gider yazılmıştır. Böylece esas faaliyet karı 11,5mn olmuştur. Finansman tarafında ise 2,4mn TL gider yazılmıştır. 9mn TL vergi öncesi kara ulaşan şirket 1,9mn TL’lik vergi gideri ile 7,1mn TL ana ortaklık karına ulaşmıştır. 4. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 2018 yılı ana ortaklık net dönem bir önceki yıla göre %59,1 oranında artmış ve 34,2mn TL’ye ulaşmıştır.

Ayrıca, Bosch Fren Yönetim Kurulu hisse başına 10,006 TL brüt (8,505 TL net) kar payı ödenmesi teklifini Genel Kurul Onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 26 Nisan 2019’dur. Cuma günkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %5,9 olarak hesaplanmaktadır.

Demisaş Döküm (DMSAS, Sınırlı Pozitif): Şirket, Kocaeli Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Savunma Sanayi Şirketi’ne 200binTL bedelle 4 pay alarak hissedar olunmasına karar verildiğini duyurumuştur.

Güneş Sigorta (GUSGR, Negatif): Şirket 4Ç2018’de 24,7mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 11,5mn TL kar kaydedilmişti. Şirket’in genel teknik bölüm dengesi 4Ç2018’de 2,6mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %69 oranında düşüş göstererek zarar kaydedilmesinde etkili olurken, 3,2mn TL net yatırım gideri oluşması zarar kaydedilmesinde diğer bir faktör olmştur. Son olarak, Şirket’in 2018 yılındaki net dönem karı ise bir önceki yıla göre %59 oranında gerileyerek 10,9mn TL olmuştur.

Verusa Holding (VERUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı dördüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %96,2 artışla 24,5mn TL olmuştur. Şirketin satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %41,8 azalışla 12,1mn TL olmuştur. Satışların maliyeti geçen yıla göre %57,1 azalışla 9,1mn TL olmuş böylece brüt kar 3mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 4,7mn TL olurken, diğer faaliyetlerden gelirler ise 29,2mn TL olarak gerçekleşmiş ve böylece esas faaliyet karı 27,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 4,9mn TL, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların karlarından paylar ise 1,5mn TL olurken, finansman tarafında ise 1,2mn TL gider yazılmıştır. 32,7mn TL vergi öncesi kara ulaşan şirket 4,8mn TL’lik vergi gideri ardından 24,5mn TL ana ortaklık karına ulaşmıştır. 4. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 43,7mn TL’ye ulaşmıştır. Şirketin 2017 yılı ana ortaklık net dönem karı 14,4mn TL idi.

Yünsa (YUNSA, Sınırlı Pozitif): Yünsa Yönetim Kurulu hisse başına 0,20 TL brüt (0,17 TL net) kar payı ödenmesi teklifini Genel Kurul Onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 2 Nisan 2019’dur. Cuma günkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %3,9 olarak hesaplanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 74 milyar TL’den 71 milyar TL’ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

Haftayı haftalık bazda 1 baz puan düşüşle %2,65 seviyesinden sonlandıran ABD 10 yıllıkların faizi, risk iştahının sürmesiyle yeni haftaya %2,65 seviyelerinden başlangıç yapıyor. Tarifelerin artırılacağı 1 Mart’a yaklaşık 5 gün kala Trump’ın 1 Mart tarihini uzatabileceğinin gözlenmesi riskli varlıklara yönelmeyi artıyor ve ABD 10 yıllıkları gibi risksiz varlıkların cazibesini azaltıyor.

Geçtiğimiz hafta TL’nin dolar karşısındaki yaklaşık %1’lik kaybı ardından faizlerde kısmi bir yükseliş gözlendi. Haftalık bazda 22 baz puan yükselen 2 yıllık gösterge kağıdın bileşik faizi haftayı %18,82 seviyesinden sonlandırdı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de haftalık bazda 40 baz puan yükselerek haftayı %15,32 seviyesinden sonlandırdı.