Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.09.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk işlem gününe ticaret savaşlarına yönelik endişelerin artmasıyla negatif risk iştahı ile başlıyoruz. ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminde Çin’in bu hafta ABD yetkilileriyle yapmayı planladığı görüşmeyi iptal etmesinin ardından Asya Piyasaları satıcılı. ABD borsaları da bu sabah vadelilerde %0,20 ekside. ABD on yıllık tahvil faizi %3,06 seviyelerinde yataya yakın seyrediyor. Gelişmekte Olan Ülke kurlarında yukarı yönlü hareketler mevcut. Dolar / TL de 6,30 seviyesinin üzerine yukarı yönlü hareket ediyor. Geçen hafta Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) etkisiyle BIST100 haftayı bankacılık hisseleri öncülüğünde (XBANK %4,37) %3,41 artıda kapatmıştı. Özellikle YEP’te somut olarak açıklanmayan bankacılık tarafında yapılandırma planına ilişkin haber akışı bankacılık hisselerini destekleyebilir. Diğer taraftan bu haftanın yön belirleyici en önemli gelişmesi FED’in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı olacaktır. Artışa kesin gözle bakılmakla birlikte karar sonrası FED başkanı Yellen’ın yapacağı toplantıda vereceği mesajlar da yakından takip edilecektir. Yurt içi tarafta ise bu hafta veri bakımından oldukça sakin. Bugün yurt içinde kapasite kullanımı ve reel kesim güven endeksi takip edilecektir. Ayrıca bugün Çin, Japonya ve Güney Kore piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak.

MAKROEKONOMİ

Diplomatik mesajların öne çıkabileceği bir haftaya başlangıç yapıyoruz. Küresel arenada Birleşmiş Milletler Zirvesi takip edilecek. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  New York’taki Birleşmiş Milletler Zirvesi ardından, 27-29 Eylül tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret edecek.

Haftanın yurtdışında ana odak noktası ise ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı olacak. Halihazırda 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözle bakılmakta. Bu toplantıdaki kritik nokta ise aralık ayındaki Fed toplantısında bu yılki dördüncü faiz artırımına gidilip gidilmeyeceği olacak. Fed Başkanının karar sonrası konuşması bulunuyor. Ek olarak hem ekonomik projeksiyonlarda hem de faiz artış tahminlerini gösteren “dot plot” adı verilen noktasal grafikte değişiklikler görebiliriz.

Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya, 27 Eylül’de 2019 yılı bütçe tasarısını açıklayacak. Ülkede artan borç yükü halihazırda yatırımcıların dikkatini İtalya’ya çevirmesine neden oluyor. Koalisyon hükümetinin bütçe tasarısında kamu borcunu kontrol altında tutmak için çaba sarf edip etmeyeceği kritik önemde.

Bugünün yurtdışı tarafında öne çıkan verisi ise Almanya’da TSİ 11’de açıklanacak olan eylül ayına ait IFO endeksi(yaklaşık 9000 şirket yöneticisiyle yapılan anketle ekonomik görünüme ışık tutmakta). ABD ile Meksika arasındaki ticaret anlaşması, Almanya ZEW endeksini (ekonomist ve analistlerin katılımıyla oluşturulan bir endeks) eylül ayında olumlu etkilemişti. Artan Çin ve ABD ticaret gerilimi karşısında IFO endeksinin nasıl bir görünüm sergileyeceği izlenecek.

Yurtiçinde veri takvimi bu hafta görece sakin.

  • Bugün yurtiçinde TSİ 14.30’da eylül ayına ait kapasite kullanım oranı ve Reel Kesim güven endeksini takip edeceğiz. Eylül ayında tüketici güveni 3 yılın en düşük seviyesi olan 59,3’e gerilemişti. Benzer şekilde reel kesimin güveninde düşüş gözlemleyebiliriz. Ağustos ayında mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, 96,3 ile Eylül 2015’ten bu yana ilk kez 100 seviyesinin altına gerilemişti. (100 seviyesinin altı ekonomik faaliyetlere ilişkin güvenin azaldığını işaret etmekte.) Bu görüntüye karşın imalat sanayinde kapasite kullanım oranı, ağustos ayında bir önceki aya göre 0,7 puan artarak %77,8 seviyesine yükselmişti. Özellikle ihracatla bağlantılı sektörlerdeki pozitif görünüm kapasite kullanım oranını destekleyen ana unsur.

Ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı yarın beş yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden ihraç edecek.

Özetle, yurtdışında;

26 Eylül’deki Fed faiz kararı haftanın en önemli gelişmesi. Perşembe günkü ABD ikinci çeyrek büyümesi odaklanılacak ikinci önemli veri diyebiliriz. Genel olarak da,

  • Pazartesi günü Almanya’da eylül ayına ait IFO endeksi ve çarşamba günü TÜFE açıklanacak.
  • Salı günü ABD’de tüketici güven endeksi,
  • Çarşamba günü Fed faiz kararı,
  • Perşembe günü ABD büyüme ile dayanıklı mal siparişleri,
  • Cuma günü de Çin imalat PMI, Japonya sanayi üretimi ve İngiltere büyüme, ABD kişisel gelir ve harcamalar açıklanacak.

Merkez Bankaları tarafında, salı günü Arjantin Merkez Bankası’nın, çarşamba günü Çekya Merkez Bankası, perşembe günü Endonezya ve Mısır Merkez Bankalarının faiz kararı bulunuyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ATO tarafından gerçekleştirilen Ekonomik İstişare Toplantısında yaptığı konuşmada, 2019 sonu itibarıyla Ankara’dan doğrudan ulaşılan destinasyon sayısını 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bu yıl, THY olarak rekorlar kırmaya devam ettiklerini anlatan Aycı, yıl sonu için 74mn olarak belirledikleri yolcu taşıma hedeflerini 75mn olarak revize ettiklerini bildirdi. (Kaynak: Dünya)

17 Ağustos 2018 Tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 2mn Euro tutarda ve Euribor+%2,2 maliyetli, 240 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa Yönetim Kurulunun 21/09/2018 tarihli kararı uyarınca; payları Borsa Ana Pazar’da işlem gören ve  yapılan duyuru ile 17/09/2018 tarihinden itibaren işlem sırası 30/06/2018 tarihli finansal raporlarını süresinde yayımlamaması nedeniyle geçici olarak işleme kapatılmış bulunan Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin (Şirket) paylarının işlem sırası, SPK’nın II-14.1 sayılı Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği kapsamında Şirket’in tüm finansal raporları eksiksiz olarak yayımlanıncaya kadar Pay Piyasası Yönergesinin 30. maddesi 5. fıkrası hükmü doğrultusunda kapalı kalmaya devam edecektir.

Otomotiv: Otomotiv sektöründeki özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah limitlerinin yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan kararda, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında yer alan bazı malların ÖTV matrah (vergisiz fiyat) limitlerinin yeniden tespit edildiği belirtildi. Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV matrahının alt limiti yüzde 52 artışla 46 bin TL’den 70 bin TL’ye, üst limiti ise yüzde 50 artışla 80 bin TL’den 120 bin TL’ye yükseltildi. Matrahı 70 bin TL’yi aşmayan araçlar için ÖTV yüzde 45, 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanların yüzde 50, matrahı 120 bin TL’yi aşan 1.6 litre ve altı araçlarda ise ÖTV yüzde 60 olacak şekilde belirlendi. Motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen elektrik araçlar için ÖTV matrahının limitleri normal motorlu araçlarla aynı olarak belirlendi. Vergi matrahı 85 bin TL’nin altındaki araçlarda ÖTV yüzde 45 olurken, 135 bin TL’yi aşmayanlarda yüzde 50, 135 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ise yüzde 60 olacak. Matrah değeri 170 bin TL’nin altındaki araçlarda ise vergi oranı yüzde 100 olurken, 170 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ÖTV yüzde 110 olarak belirlendi. Motor silindir hacmi 2000 cc’yi geçenler için ise limitler 170 bin TL’yi aşmayanlar ve 170 bin TL’yi aşanlar olarak belirlendi. 170 bin TL’yi aşmayanların vergisi yüzde 100 ve 110 olurken, 170 bin TL’yi aşanların ise ÖTV oranı yüzde 160 olarak belirlendi. Kaynak: Matriks

Ayrıca OSD Başkanı Haydar Yenigün, “2019’da 400 binlik adetlere düşebiliriz. Bu da sanayici için büyük tehlike, Çünkü yatırımlar 1 milyon adetlere göre yapıldı” dedi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Aksu Enerji (AKSUE, Nötr): Yabancı ortak edinimi görüşmelerini yapmak üzere bazı Yönetim Kuru üyelerinin yetkilendirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Özderici GYO (OZGYO): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, OZGYO.E payları 24/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 08/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Verusa Holding (VERUS, Nötr): Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan Ruhsat ihalesinden Antalya ili Akseki bölgesinde bulunan 3 adet maden (boksit) sahası ruhsatının ihalesini kazanmış olup, 21.09.2018 tarihi itibariyle bedeli peşin ödenerek 3 adet ruhsatı satın almıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,06 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 145 milyar TL’den 166 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın 6,5 milyar TL’si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

Tahvil piyasasında yarınki Hazine ihalesi takip edilecek. Makroekonomik veri açısından bugün sakin bir gündeyiz. Faizlerin TL’deki harekete göre yön bulmasını bekleyebiliriz. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi haftayı %19 seviyesinin altında kapamayı başardı. Haftalık 30 baz puan yükselen 10 yıllık kağıdın faizi haftayı %18,94 seviyesinden sonlandırdı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin