Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (23.10.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün Çin kaynaklı iyimser görüntü kısa sürerken, bu sabah risk iştahı zayıf seyrediyor. Küresel borsalarda satıcılı bir görüntü hakim. Suudi Arabistan kaynaklı riskler, İtalya Bütçe konusu, Brexit gibi gelişmelerden ticaret gerilimine kadar birçok olay halihazırda kırılgan olan piyasalar üzerinde etkisini hissettiriyor. Bir süredir pozitif ayrışan TL ise son günlerde negatif ayrışmaya başlarken, Dolar / TL bu sabah 5,70 seviyesinin hemen altında seyrediyor. Günün önemli gelişmesi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşması olacak. Kaşıkçı olayının ardından Cumhurbaşkanı’nın önemli açıklamalar yapması bekleniyor. Zayıf risk iştahına bağlı olarak BIST100 endeksi güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yaşanan düşüşlerin ardından kısa vadeli göstergelerin aşırı satıma gelmesiyle birlikte, olası satıcılı görüntüde önemli gözüken 93.200/400 destek bölgesinden tepki gelebileceğini ve endeksin buranın üzerinde dengelenme çabasında olabileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Tüketici güven endekslerinin takip edileceği güne merhaba diyoruz.

Bugün TSİ 10’da yurtiçinde ekim ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. Eylül ayında tüketici güven endeksi, 3 yılın en düşük seviyesi olan 59,3’e gerilemişti. Diplomatik gelişmelerle toparlanan TL sonrası tüketici güvenindeki düşüşün sınırlanmasını bekleyebiliriz.

TSİ 17’de Euro Bölgesi’nin ekim ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. İtalya bütçe tartışmaları ve Brexit belirsizliği tüketici güvenine sınırlı hasar vermiş olabilir.

ABD’de veri takvimi sakin. TSİ 17’de ekim ayına ait Dallas Fed imalat endeksi açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Bizim Toptan (BIZIM, Pozitif): Şirket 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 9mn TL net dönem karı kaydetmiştir. Bizim Toptan, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde ise 1,5mn TL zarar açıklamıştı. Satış gelirleri %35,6 oranında artan şirketin brüt karı ise %67,5 oranında artmış ve 113,1mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 3Ç2018’de %11,3 gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki %9,1’in 2,1 puan üzerinde gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,9 oranında artmış ve 76,6m TL’yi göstermiştir. Esas faaliyetlerden diğer giderler ise 24,9mn TL olmuştur. Bunların neticesinde Şirketin faaliyet karı da 11,4mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 0,6mn TL’lik faaliyet zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. 3Ç2018 FAVÖK’ü ise 43,1mn TL ile geçen seneki 16,9mn TL’nin %154,6 üzerinde gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı da 2 puan artışla %4,3’e yükselmiştir. 13,6mn TL’lik yatırım faaliyetlerinden gelir kaydeden şirketin finansman gideri 12,7mn TL olmuştur. 3,3mn TL’lik vergi gideri sonrasında ise net dönem karı 9mn TL’yi göstermiştir. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte Bizim’in 9 aylık net dönem karı 14,7mn TL’ye ulaşmıştır. 2017’nin aynı döneminde şirketin net dönem zararı 30,6mn TL idi.

Hektaş (HEKTS, Pozitif): Şirket’in 3Ç2018’deki net dönem karı 16,3mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 4,2mn TL net karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Net karın artmasında, bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre 36,3mn TL artarak 3Ç2018’de 49,8mn TL’ye yükselen brüt kar etkili olmuştur. Öte yandan, net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %14 ve %42 olmuştur. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %10 ve %32 idi. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı Ocak – Eylül net dönem karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %92 oranında artarak 90,6mn TL’ye yükselmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka 400mn TL nominal değerli 270 gün vadeli finansman bonosu ihracının halka arz yoluyla gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlamıştır. Aynı zamanda, 450mn TL nominal değerli 144 gün vadeli finansman bonosu ihracı da söz konusu olup halka arz edilecek finansman bonolarına fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 1,275 milyar TL nominal değere kadar artırılabilecektir. Banka tarafından söz konusu ihraçla ilgili olarak Sermaye SPK’ya gerekli başvuru yapılmıştır.

3 Ağustos 2018 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Petkim (PETKM, Öneri “AL”, Nötr): Aliağa/İZMİR’de Petkim’in ve diğer SOCAR Türkiye Grubu Şirketlerinin tesislerinin yer aldığı bölge, 20.10.2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu kapsamında “SOCAR Özel Endüstri Bölgesi” ilan edilmiştir.

27 Ağustos 2018 Tarihli Petkim raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından yurtiçinde 15 milyar TL nominal tutara kadar finansman bonosu ve/veya tahvilin ihraç edilebilmesine ilişkin gerekli başvuru SPK’ya yapılmıştır.

1 Ağustos 2018 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: 19.10.2018 tarihi itibariyle Kosova Merkez Bankası’ndan, Şube açılışına ilişkin izin alınmasını takiben, Ziraat Bankası’nın Kosova’daki 3. Şubesi Peja (İpek) şehrinde açılmış, bankacılık faaliyetlerine başlamıştır.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ege Gübre (EGGUB, Sınırlı Negatif): Şirketin 3Ç2018 net dönem zararı 20,4mn TL olmuştur, şirket 2017 3. Çeyrekte 6,8mn TL kar açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %6,8 oranında azalarak 66,5mn TL olarak gerçekleşmiştir ancak satış maliyetlerinin geçen yıla göre %32,4 oranında azalması nedeniyle brüt kar %82,8 oranında artış kaydetmiş ve 29mn TL olmuştur. Brüt kar marjı da 21,4 puan artışla %43,6’a yükselmiştir. Operasyonel giderler geçen yıla göre %3,3 oranında azalarak iyi bir görüntü sergilemiştir. Öte yandan, şirket döviz açık pozisyonunun etkisiyle diğer faaliyetlerden kurlardaki artışa bağlı olarak 41,6mn TL gider yazmış ve böylece 18,8mn TL esas faaliyet zararı kaydetmiştir. Finansman tarafında ise 7,4mn TL gider gerçekleşmiş ve böylece vergi öncesi 26,2mn TL zarar gerçekleşmiştir.3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem zararı 10,7mn TL olmuştur. Şirket’in 2017’nin ilk 9 ayındaki net dönem karı 20,3mn TL idi.

Kütahya Porselen (KUTPO, Nötr): Şirketin porselen üretiminin gerçekleştirildiği toplam 5 ayrı fabrikadan en eskisi olan ve toplam porselen üretim kapasitesinin %20 ‘inin üretildiği 2 nolu porselen fabrikasında esaslı bakım, yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılmasına karar verilmiştir. 2 nolu porselen fabrikasında esaslı bakım, yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılması nedeniyle üretim yapılamayacak olması ve diğer 4 fabrikanın sorunsuz olarak çalışmaya devam edecek olması nedeniyle ihracat ve iç piyasa taleplerinin karşılanmasında sorun yaşanmayacağı bildirilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 157 milyar TL’den 155 milyar TL’ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.

İtalya Başbakan Yardımcısı, hükümetin bütçe hedeflerini Avrupa Birliği mali kurallarının ihlali olarak niteleyen Avrupa Komisyonu yetkilileriyle görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Hem İtalyan hükümetinin görüşme yanlısı açıklamaları hem de Moody’s’in ülkenin kredi notunu çöp seviyeye indirmeyeceği beklentisi İtalyan varlıklarını destekledi. İtalya’nın 10 yıllık devlet tahvilinin faizi dün 11 baz puan gerileyerek %3,48 seviyesinden kapandı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi dünkü kapanışa göre bugün hafif aşağıda ve %3,17 seviyelerinde işlem görmekte.

Yurtiçinde kısa ve orta vadeli faizlerde belirgin bir değişim gözlenmiyor. Uzun vadede ise hafif bir yükseliş dikkat çekmekte. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 4 baz puan ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 38 baz puan yükselerek sırasıyla %25,84 ve %19,12 seviyelerinden günü tamamladı. Bununla birlikte 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta ekim başından bu yana ilk kez %18’in altını test etmişti.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin