Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – 23.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD Başkanı Trump’ın Çin’e ek gümrük vergisi getirmesi sonrasında  Çin’in  de ABD’den ithal ettiği bazı ürünlere yönelik vergileri artırmayı planladığı belirtilmekte. ABD ve Çin arasında yaşanan karşılıklı hamleler de hisse senetlerinde sert satışlara neden olmakta. Dün ABD borsalarında sert düşüşler gözlenmişti. Bu sabah vadelilerde de görüntü negatif. Benzer şekilde Asya borsalarında da sert satışlar görülmekte. Risk iştahının zayıfladığı ortamda da Altın ve Japon Yen’ine talep gelirken,  USDTRY ve EURTRY’de yeni zirveler görüldü. BIST100 endeksinin de güne satıcılı bir görüntüyle başlamasını sürpriz olmayacaktır. Veri tarafında bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışlar verisi takip edilecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Pozitif): Türkiye’nin en büyük bira şirketi Anadolu Efes ve Belçika merkezli dünyanın en büyük bira şirketi Anheuser Busch InBev SA/NV (“AB InBev”), bugün tarafların Rusya ve Ukrayna’daki mevcut operasyonlarının tek bir yönetim altında toplanmasına yönelik bağlayıcı anlaşmaları imzaladıklarını açıklamışlardır. Şirketler, Rusya ve Ukrayna’daki düzenleyici makamlardan gerekli tüm onayları almış olup, Mart ayı içinde sürecin tamamlanması beklenmektedir.

Sürecin tamamlanmasının ardından, yeni şirket AB Inbev Efes, Anadolu Efes’in finansal sonuçlarına tam konsolidasyon yöntemiyle konsolide edilecektir. AB InBev ise Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarını konsolide etmeyi durduracak ve bu anlaşmadan doğacak yatırımını özkaynak yöntemi ile muhasebeleştirecektir. Şirketlerin Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının Anadolu Efes’e konsolide olan yapıda tek yönetim altında toplanması hem Anadolu Efes’in hem de AB InBev’in bu pazarlarda sahip oldukları markalara büyüme potansiyeli sağlarken rekabetçi pozisyonlarını da güçlendirecektir. AB Inbev Efes yapısının hedefi, farklı markalardan oluşan portföyü ve tüketicilere sunacağı geniş bira yelpazesi ile Rusya ve Ukrayna pazarlarına liderlik etmek olacaktır. Yeni yapının yıllık 80-100 milyon USD civarında bir maliyet sinerjisi yaratması beklenmektedir.

Bim (BIMAS, Öneri “TUT”, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına ilk taksiti 1,1 TL, ikinci taksiti ise 0,8 TL olan kar payı ödeme teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen kar payı hak kullanım tarihleri sırasıyla 6 Haziran ve 7 Kasım’dır.

Ayrıca, Şirket Yönetim Kurulu’nun dün aldığı karara istinaden, Şirket’in 100% oranında iştiraki olan ve  Mısır’da aynı iş kolunda faaliyet gösteren BIM Stores LLC firmasının halen 670mn Mısır Poundu (EGP) olan sermayesinin,  130mn EGP (yaklaşık 7,4mn USD) artırılarak 800mn EGP’ye  çıkarılmasına ve  sermaye artırımın nakden tek taksitte ödenmesi suretiyle yapılmasına karar verilmiştir.

22 Mart 2018 Tarihli BİM raporumuz için tıklayınız…

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE, Nötr): Şirket ve Yüklenici Torkam İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından geliştirilen “Temaşehir Konya” projesindeki “42.Cadde” isimli ticari bölümlerin; Global Menkul Değerlerin kurmuş olduğu bir Gayrimenkul Yatırım Fonuna satılabilmesi ve yeterli şartların oluşması durumunda, ilgili fona Şirket’in de %10,5 oranında katılabileceği konusunda taraflara iyi niyet mektubu verilmiştir.

8 Mart 2018 Tarihli Raporumuz için tıklayınız…

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Nötr): İzmir/Aliağa Sınırları İçerisinde İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan çelikhane kapasite artışı (1.560.000 Ton/Yıl’dan 3.260.000 Ton/Yıl’a) projesi ile ilgili 12/04/2018 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirileceği bildirildi.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 16 Mart 2018 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında belirtilen, 56 adet Uyum mağazası ve 17 adet Makro Market mağazasının devri hususunda gerekli hukuki ve idari izinler alınmış olup, bugün itibarıyla Rekabet Kurumu’na onay için başvuru yapılmıştır.

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): Şirket’in %15,76 oranında pay sahibi konumunda olan BB Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Şirket) aldığı Yönetim Kurulu Kararında, nezdinde yer alan 14.389.099,250 adet ODAS Payının şirket bilançosunda dönen varlıklar bölümü içerisinde yer alabilmesi amacıyla Borsa’da işlem gören niteliğe dönüştürülmesi için MKK’ya başvurulmasına karar verilmiştir. İlgili Yönetim Kurulu kararında Şirket’in ilgili işleminin payların borsada satışına yönelik olmadığı ilave olarak yer almaktadır.

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Nötr): Yurtdışında dijital servis anlaşmaları ile büyümeyi planlayan Turkcell, fiziki olarak yeni ülkelere girmeyi düşünmezken; Kazakistan ve Moldova’daki iştirak satışlarının bu yıl içinde gerçekleşmesini öngörüyor. Doğru değere ulaşamadığı düşünülen Global Tower’ın yanı sıra, Superonline ve finansman şirketinde stratejik opsiyonların gündeme gelebileceği Turkcell, üç yıllık projeksiyon dahilinde Global Tower’ın yanı sıra Superonline’da da halka arz seçeneğini değerlendirebilir. (Kaynak: Reuters)

16 Mart 2018 Tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket’in Eskişehie portföyünde yer alan 12.718 m2‘lik Otel, işyeri ve ortak alanlardan oluşan gayrimenkulün, mağazalar ve dükkanlar hariç olmak üzere 7.531 m2‘lik Otel Binası için “Rey Otel Turizm İşletmeciliği ve Tic.A.Ş.” ile yapılan kira sözleşmesi yeniden düzenlenmiştir. Yeni kira sözleşmesine göre kiraya verilen Otel binasından 1 senede yaklaşık KDV dahil 4,6mnTL gelir elde edilecektir.