Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

PMI sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,3 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,4988 seviyesinden geçiyorlar. Bu akşam TSİ 11:02’de güneş ışınlarının ekvatora dik gelmesiyle sonbahar ekinoksu gerçekleşecek. Gün – tün eşitliğiyle kuzey yarımkürede yarın sonbahar mevsimi, haftaya da Eylül ayının bitmesiyle, yılın dördüncü ve son çeyreği başlayacak. Hicri takvime göre de yeni yıl başladı.

Dün tüketici güven endeksi beklentimizin tam tersi yönde hareket ederek 70 seviyesinin altına 68,7 değerine düştü. Tüketici güveninin mevcut seviyesi, %5+ büyüme hızı ile uyumlu görünmüyor ve reel kesime (üretim) yönelik göstergelerden ters yönde ayrışmakta. Tüketici güvenindeki zayıflığı bir süredir sorgulamaktayız. Teorik açıdan çeşitli argümanlar üretebilmek mümkün. Pratik açıdan bakıldığında ise Euro’daki ani değer kazancı tüketicilerin alım gücü üzerinde baskı unsuru gibi görünüyor. 2015 yılı başında otomobil satışları beklenmedik şekilde güçlü seyretmişlerdi. Genel kanı, kur şoku korkusu nedeniyle tüketicilerin otomobil talebini öne çektikleri yönündeydi. Ancak biz o dönemde Euro’daki ani değer kaybının yurt-içi tüketiciler üzerindeki alım gücü etkisini sorgulamaktaydık. Eğer böyle bir etki söz konusu ise bu sefer Euro’nun hızlı değer kazancı tam tersi yönde çalışıyor demektir. Reel efektif döviz kuru, ana ticaret ortağımız özelliğiyle Euro hareketlerine hassas. Reel kurdaki kayıp alım gücünü zorluyor (Şekil 1). İlaveten ithal pek çok tüketim ürünü ya Avrupa menşeli ya da Euro ile fiyatlanmakta. Çünkü markalar kendi pazarlama stratejileri dahilinde Türkiye’yi, Avrupa tedarik zincirinde değerlendirebiliyorlar. Örneğin Japon ya da Amerikan malı motosikletler Avrupa menşeli olmasalar bile Euro ile fiyatlanabiliyorlar. Euro’nun etkisini gösterdiği bir diğer değişken de çift haneye yükselen çekirdek enflasyon.

Bugün sabahtan Avrupa’da öğleden sonra ise ABD’de geçici PMI verileri açıklanacak. Dünya ticareti bu sene canlı. Eylül ayı içerisinde küresel ticaretin ana ihracatçıları Tayvan, Güney Kore ve Singapur’dan gelen veriler küresel iktisadi faaliyetin dinamizmini yansıttılar. Açıklanacak PMI verilerinin güçlerini korumaları muhtemel. Asıl gelişme, haftasonu yaşanacak. Yarın Yeni Zelanda halkı sandık başına giderken, Pazar günü Alman halkı yeni hükümetini seçecek. Yeni Zelanda’da anketler iki partiyi birbirlerine yakın gösteriyorlar. Almanya’da ise gerektiği takdirde seçimin ardından kurulacak koalisyon önemli. İktidar ve ana muhalefet arasındaki mevcut “büyük koalisyon”un (grand coalition) seçimlerle birlikte sona ermesi ve yeniden kurulmaması bekleniyor. İlaveten bugün Endonezya Merkez Bankası’nın faiz kararını izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSA, Nötr): Aksa Enerji bünyesinde bulunan 15 MW kurulu güçteki İncesu Hidroelektrik Santrali’nin satışı için Şirkete gelen tekliflerin değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Bizim Toptan (BIZIM, Nötr): Şirket’in mevcut ödenmiş sermayesinin 40mn TL’den 60mn TL’ye bedelsiz olarak artırılması SPK tarafından onaylanmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Boeing, THY’nin 40 adet Boeing 787-9 Dreamliner almaya niyeti olduğunu açıkladı. Boeing ayrıca uçakların liste fiyatının toplam 10,8 milyar dolar olduğu da belirtti. (Kaynak: Reuters) Türk Hava Yolları da daha önce geniş gövde yeni uçak alımları konusunda çalışma yaptıklarını belirtmişti.

21 Ağustos 2017 tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Nötr): Sermayesinin tamamına sahip olduğu Ukrayna’da kurulu lifecell Limited Liability Company (“lifecell LLC”) tarafından Ukrayna’da kurulan “Paycell LLC” unvanlı Şirket “finansal şirket” statüsünü sağlamış olup, lifecell LLC müşterilerine kredili cihaz satışı ve e-para aracılığıyla dijital ödeme hizmeti sunabilmek için finansal hizmetler ve yerel para transferi lisanslarına başvuru yapacaktır.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s 20 Eylül 2017 tarihli basın açıklamasında Şirketin uzun vadeli kredi notunu “B-” olarak teyit ederken, görünümü negatif olarak belirlemiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Fitch Ratings, Türk bankalarının dış borçlarının 2017 yılının ilk yarısında arttığını, ancak Sektör’ün döviz likiditesinin yabancı para cinsinden kısa vadeli borçlarını karşılamak için yeterli olmaya devam ettiğini bildirdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Metro Holding (METRO): Metro Holding ödenmiş sermayesini 300mn TL’den 600mn TL’ye bedelli olarak artırmak amacıyla SPK’ya başvuruda bulunmuştur.

Rapor için tıklayın.