Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Zayıflayan risk iştahıyla güne başlıyoruz. IMF ekim ayından sonra dün de 2019 küresel büyüme tahminlerini düşürdü. Diğer yandan basında çıkan haberde ABD – Çin ticaret görüşmelerinde önemli bir konu olan fikri mülkiyet hakları ile ilgili az bir ilerleme kaydedildiği belirtildi. Bu iki gelişme risk iştahını zayıflatan unsurlar olarak duruyor. ABD vadeliler ve Asya satıcılı bir görüntü sergilemekte. Dün özellikle kapanışa doğru gelen satışlarla günü ekside kapatan endeks de güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yaşanan sert yükselişlerin ardından dünkü düşüş aynı zamanda teknik olarak bir soluklanma işareti olabilir. Halihazırda risk iştahının zayıfladığı ortamda endeks 200 günlük ortalamasının geçtiği 96,7bin civarındaki desteğine kadar geri çekilmek isteyebilir.

MAKROEKONOMİ

İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumu bugün başlıyor. Zirvenin ana teması “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” olacak. Davos Zirvesi öncesi IMF, Dünya Ekonomik Görünümüne ilişkin beklentilerini güncelledi. 2019 yılı küresel büyüme tahminini ekime oranla 0,2 puan azaltarak son 3 yılın en düşüğü olan %3,5’e çekti. IMF 2019 ABD büyüme tahminini %2,5’te bıraktı. İvme kaybının nedenleri arasında Almanya’daki yeni emisyon kuralları ve İtalya’da finansal risklere yönelik kaygılar belirleyici oldu ve Euro Bölgesi 2019 büyümesi tahminini %1,9’dan %1,6’ya çekti.

Dün Çin büyümesinin yaklaşık 30 yılın, en kötü yılını geride bırakmasıyla haftaya başlamıştık. Büyümede keskin bir kötüleşme olmasa da yavaşlamanın sürmesi, Çinli yetkililerin ekonomiye teşviklerinin süreceğine işaret etmişti. Bugün ise Çin’in önemli ticaret ortaklarından olan ve küresel dış ticaretin görünümü açısından gösterge niteliğindeki ülkelerden biri olan Güney Kore ekonomisinin büyüme rakamlarını izledik. Güney Kore ekonomisi dördüncü çeyrekte, çeyreksel %0,6 büyüme beklentisine karşılık %1 büyüdü. Ticaret gerilimleriyle azalan ihracata karşın hükümetin ekonomiye desteklerini artırması, büyümedeki zayıflığı şimdilik telafi etmiş görünüyor.

Bugün TSİ 13’te Almanya’nın 2019 yılına nasıl başlangıç yaptığını, analistlerin gözünden gösteren ZEW endeksini takip edeceğiz. ZEW endeksi 300 ekonomist ve analistin cevaplarıyla oluşturulan bir endeks. Geçtiğimiz sene yıla 95 seviyesinden başlayan endeks; ticaret gerilimleri, İtalya’da bütçe açığına yönelik endişeler, Almanya’da yeni emisyon kurallarının etkisiyle yılı 45,3 ile Ocak 2015’ten bu yana en düşük seviyeden kapatmıştı. Ocak 2019’da endeksin gerilemeyi sürdürmesi ve 43 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD piyasaları ise tatilden dönüyor. TSİ 18’de aralık ayına ait ikinci el konut satışları verisi açıklanacak. Verinin aralık ayında aylık %1,5 düşmesi bekleniyor. Hem Noel tatili dönemi hem de kış ayları olması sebebiyle verinin düşüşünü normal karşılamak gerekiyor. ABD hükümeti 22 Aralık’ta kısmen kapanmıştı. Henüz ABD verilerinde hükümetin kısmen kapanmasının etkisini belirgin görmüyoruz. Ama bu sürecin devamı halinde kamu hizmetlerinin yapılamadığı her ilave haftanın üç aylık ekonomik büyümeyi 0,13 yüzde puan azaltacağı ABD yetkililerince dile getiriliyor.

İngiltere’de TSİ 12.30’da kasım ayına ait ILO işsizlik oranı açıklanacak. İngiltere ekonomisi tam istihdama yakın seyretmeye devam ediyor. İşsizlik oranının, 1975 yılından bu yana en düşük seviyede, %4,1 düzeyinde sabit kalması bekleniyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Beşiktaş Futbol (BJKAS, Nötr): Beşiktaş Futbol 1 Eylül – 30 Kasım 2018 dönemi (2.çeyrek) finansallarını açıklamıştır. Buna göre ikinci çeyrekte 21,4mn TL net dönem karı elde edilmiştir. 2017 yılının aynı döneminde 6,7mn TL zarar kaydedilmişti. Beşiktaş Futbol’un ikinci çeyrekteki brüt zararı 7,6mn TL gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 84mn TL brüt kar elde edilmişti. Kar elde edilmesinde net finansman giderlerin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 42,7mn TL düşmesi etkili olmuştur. İkinci çeyrekteki kara rağmen Beşiktaş Futbol’un 1 Haziran – 30 Kasım dönemi altı aylık net dönem zararı 156,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılının aynı döneminde 3,9mn TL zarar kaydedilmişti.

Fenerbahçe Futbol (FENER, Nötr): Fenerbahçe Futbol 1 Eylül – 30 Kasım 2018 dönemi (2.çeyrek) finansallarını açıklamıştır. Buna göre ikinci çeyrekte 287,6mn TL ana ortaklık karı yazılmıştır. Geçen yılın aynı döneminde 121,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Fenerbahçe Futbol’un ikinci çeyrekteki brüt zararı 55mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre 41,7mn TL artış göstermiştir. Kar elde edilmesinde ise 2017 yılının aynı çeyreğinde 91,2mn TL’lik net finansman giderlerinin 2018 yılı ikinci çeyreğinde 385,8mn TL gelire dönüşmesi etkili olmuştur. İkinci çeyrekteki kara rağmen Fenerbahçe Futbol’un 1 Haziran – 30 Kasım dönemi altı aylık ana ortaklık net dönem zararı 56,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 95,5mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti.

Galatasaray Sportif (GSRAY, Sınırlı Pozitif): Galatasaray Sportif 1 Eylül – 30 Kasım 2018 dönemi (2.çeyrek) finansallarını açıklamıştır. Buna göre ikinci çeyrekte 120,8mn TL ana ortaklık karı yazılmıştır. 2017 yılının aynı döneminde 111,5mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. İkinci çeyrekte 45,9mn TL brüt kar elde edilirken, 2017 yılının aynı döneminde 37,1mn TL brüt zarar kaydedilmişti. 2017 yılının ikinci çeyreğinde kaydedilen 45,8mn TL net finansman giderlerine karşın 2018 yılın ikinci çeyreğinde 43mn TL net finansman geliri elde edilmesi karı desteklemiştir. İkinci çeyrekteki kar ile birlikte Galatasaray Sportif’in 1 Haziran – 30 Kasım 2018 dönemi altı aylık ana ortaklık net dönem karı 2,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılının aynı döneminde 116,6mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti.

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan ve birikmiş kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen müşterilerine “Halk Destek Kredisi” kullandıracağını duyurdu. Halkbank’tan yapılan açıklamaya göre, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği çözümlere bir yenisini daha ekleyen banka, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan ve birikmiş kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen müşterilerine “Halk Destek Kredisi” kullandıracak. Kredi kapsamında, Halkbank kredi kartı kullanıcıları, Halkbank ve diğer bankalara ait kredi kartı borçlarını aylık %1,10’dan başlayan faiz oranları ve 60 aya kadar vade ile yapılandırma imkanından yararlanabilecek. “Halk Destek Kredisi”ni kullanmak isteyenlerin, gelir durumlarına uygun ödeme planı oluşturmaları da mümkün olabilecek.

9 Kasım 2018 Tarihli Halkbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Martı GYO (MRGYO, Nötr): Şirket ile Türkiye İş Bankası A.Ş. arasında yürütülen, 3,3mn EUR tutarındaki kredinin yeniden yapılandırılması görüşmeleri tamamlanmış ve protokol imzalanmıştır. İmzalanan bu protokole göre kredinin vadesi Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Yibitaş Yozgat (YBTAS, Negatif): Yibitaş Yozgat Yozgat Çimento Fabrikası klinker hattındaki üretim duruşunun piyasa koşulları nedeniyle 15 Mart’a kadar uzatıldığını duyurdu. Söz konu süreçte klinker stoklarının çimento üretim ve satış ile klinker satış taleplerini karşılayacak seviyede olduğu; dolayısıyla duruştan çimento üretim ve satışlarının etkilenmeyeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca ekonomik koşullara bağlı olarak yapılan üretim planlaması dahilinde yaklaşık sekiz çalışanın daha iş sözleşmelerinin feshedileceği belirtildi.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında NIBAS.E paylarında 22/01/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/02/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS kapsamında NIBAS.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 05/02/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 89 milyar TL’den 92 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD tahvil piyasaları tatilden dönüyor. Cuma günü %2,78 seviyesinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, salı gününde hafif düşüşle %2,76 seviyelerine yakın işlem görmekte.

TL varlıklar PPK ardından sakin seyrini sürdürmeye devam ediyor. Haftaya düşüşle başlayan 2 ile 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 15 ve 11 baz puan gerilemeyle günü sırasıyla %18,04 ve %15,95 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin