Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Daha az güvercin bulunan FED toplantısının ardından küresel borsalarda zayıflık devam ediyor. Dün ekside kapatan ABD borsalarını takiben Asya’da da zayıf bir görüntü var. BIST100 endeksi de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ancak petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve Suriye’de jeopolitik risklerin azalabileceğine yönelik haber akışı TL varlıkların olumlu ayrışmasını devam ettirebilir. FED’in faiz artırım ve enflasyon tahminini aşağı çekmesinin yanı sıra Powell’ın büyüme yönelik mesajlarında daha dikkatli bir ton kullanması piyasanın daha az bir faiz artırım fiyatlamasına yol açabilir. Halihazırda da Gelişmekte Olan Ülke (GOU) para birimleri dirençli durmaya devam ediyorlar. Bu kapsamda, aylık ortalamasının da geçtiği 5,30’un altında kapanışlar yapan Dolar /TL’deki aşağı yönlü eğilim görüntüsü de endeksi destekleyebilir. Dolayısıyla, endeks 91.100/300 destek bölgesinin üzerinde tutunmaya devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 92bin seviyesinin üzerindeki bir kalıcılıkta 93.100 seviyesi hedef olabilir. Öte taraftan, bu sabah ABD on yıllık tahvil faizinin hafif yükselerek %2,80’nin üzerinde olması borsalardaki satışın biraz durulabileceğinin öncü işareti olabilir. Son olarak, petrolde baskı devam ederken, Brent teknik hedef olarak takip ettiğimiz 54 USD seviyesine ulaşmış durumda.

MAKROEKONOMİ

ABD ve İngiltere’de büyüme revizeleri, ABD dayanıklı mal siparişleri, kişisel gelir ve harcamalar günün öne çıkan verileri. Ayrıca ABD’de bütçe krizinin nasıl sonuçlanacağı izlenecek. Ülkede federal hükümetin bir kez daha  “kapanma” tehlikesiyle karşı karşıya geldiği görülüyor. Yurtiçinde tüketici güven endeksi açıklanacak.

  • ABD’de TSİ 16.30’da üçüncü çeyrek büyüme verisinin nihai halini göreceğiz. Üçüncü kez açıklanacak verinin yıllıklandırılmış olarak %3,5 gerçekleşmesi bekleniyor. Veri ilk açıklandığında %3,3 gerçekleşmişti, ikinci revizede %3,5’e revize edilmişti. 19 Aralık’ta Fed’in 2019 yılına ilişkin büyüme projeksiyonunu gördük. Bu sene %3 büyümesi beklenen ABD ekonomisinin gelecek sene %2,3’e yavaşlaması bekleniyor. Genel olarak büyümede aşağı yönlü bazı risklerin belirdiği buna karşın büyümenin güçlü olduğu düşünülüyor.
  • Ayrıca bugün TSİ 16.30’da kasım ayına ait dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Verinin ulaşım hariç %0,3 artış sergilemesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 18’te aralık ayına ait Michigan tüketici güven endeksinin nihai hali açıklanacak. Ek olarak bu saatlerde kişisel gelir ve harcamalar da paylaşılacak. Kasım ayında gelir ve harcamaların aylık bazda %0,3 artış sergilemesi bekleniyor.

TSİ 12.30’da İngiltere’nin üçüncü çeyrek büyüme rakamı açıklanacak. Nihai olarak ekonominin çeyreksel %0,6, yıllık olarak %1,5 büyümesi bekleniyor. Dün İngiltere Merkez Bankası, İngiltere ekonomisi için büyüme tahminini düşürdü ve Brexit belirsizliğine dikkat çekti. İngiltere Merkez Bankası, 2018 yılı 4. çeyrekte ekonominin çeyreksel %0,2 büyümesini bekliyor. Kasım ayında %0,3 büyümesini bekliyordu. 3. çeyrekte ekonomi %0,6 büyümüştü.

Bugün yurtiçinde saat 10’da aralık ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. Tüketici güven endeksi, ekim ayında gördüğü yaklaşık 10 yılın en düşük seviyelerinden toparlanarak kasımda, bir önceki aya göre %4 artarak 59,6 değerini almıştı. TL’deki değerlenme eğilimiyle birlikte güven endeksindeki ılımlı toparlanmanın devamını bekleyebiliriz.

Noel tatili nedeniyle yurtdışında veri takvimi haftaya çok sakin.

  • ABD’de konut verileri ve tüketici güveni öne çıkıyor.
  • Japonya’da işsizlik rakamları ve sanayi üretimi; Çin’de sanayi karları dikkat çekmekte.

Yurtiçinde ise reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı, ekonomik güven endeksi ve gelen turist sayısı açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Pozitif): Şirket, 2mn TL ödenmiş sermaye ve %100 bağlı ortaklığı olarak Avivasa Sigorta Aracılığı A.Ş. unvanlı anonim şirketin sigorta ve bireysel emeklilik aracılığı yapmak üzere kurulmasına karar vermiştir.

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Sınırlı Pozitif): Şirket 2019 yılsonu beklentilerini açıklamıştır. Buna göre konsolide satış gelirlerinde %25 büyüme öngörülmektedir. Türkiye’de 53 yeni perakende mağaza açılışı planlanmıştır (16 adet Doğtaş, 20 adet Kelebek, 17 adet LovaSleep Mağazası). Yurtdışında 19 yeni perakende mağaza açılışı planlanmıştır (12 adet Doğtaş ve 7 adet Kelebek olmak üzere). %15’in üzerinde konsolide FAVÖK marjı öngörülmektedir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket portföyünde bulunan “Antalya Muratpaşa Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” yapı ruhsatı alınmadan tasfiye edilmiş olup, ilgili arsa T.C. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na iade edilecektir.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Yapı Kredi Bankası 5 milyar TL’ye kadar sermaye benzeri ihraç için SPK’dan onay aldı. Yapı Kredi ayrıca 15 milyar liraya kadar tahvil satışı ve 3 milyar liraya kadar “Yapılandırılmış Borçlanma Aracı” satışı için de onay aldı.

1 Kasım 2018 Tarihli Yapı Kredi Bankası raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2018 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %27 oranında azalarak 89.626 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16.058 konut satışı ve %17,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Diğer yandan, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %85,7 oranında azalış göstererek 5.324 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %5,9 olarak gerçekleşti. Son olarak, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %117,1 artarak 4.672 olurken, ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

Konut Kredisi: İş Bankası anlaşmalı konut projelerinden yapılacak 600bin TL’ye kadar yeni kredi kullanımlarında aylık %0,98 faiz oranı ve 120 aya kadar vade ile konut kredisi kullandıracak. Bankadan yapılan yazılı açıklamada, “Anlaşmalı konut projelerinden yapılacak kredi kullanımlarında kampanyaya dâhil olan müteahhitler tarafından verilecek destekle bu oran müşteriye %0,98 olarak yansıtılacak” denildi. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank da aylık %0,98 faizle konut kredisi kullandıracağını duyurmuştu. (Kaynak: Reuters)

Petrokimya: BP ve SOCAR Türkiye, Türkiye’de dünya standartlarında bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek amacıyla iş ortaklığı kurma olasılığını değerlendirmek üzere ‘Çerçeve Anlaşması’ (HoA) imzaladığını dün duyurdu. Aliağa’da kurulması değerlendirilen tesis, yılda 1,25 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit (PTA), 840.000 ton P-Ksilen (PX) ve 340.000 ton benzen üretecek. HoA’nın imzalanması sonrasında BP ve SOCAR Türkiye’nin tesis için tasarım çalışmalarına geçmesi bekleniyor. Burada planlanan tesisin yakınında yer alan ve her ikisi de SOCAR Türkiye’ye ait olan yeni STAR Rafineri’den ve Petkim’den (PETKM, Öneri “AL”, Nötr) hammaddelerin entegre bir şekilde kullanımına izin verecek bir tasarım söz konusu olacak. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Gersan Elektrik (GEREL, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Wago Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. arasında öncellikle tarafların birbirlerinin ürünlerinden çeşit tamamlayarak projeleri kazanma özelliklerini artırmak ve ürün sertifika ve raporlarının teklif ve satışlarda karşılıklı kullanımına izin vermek üzere 3 yıl süre geçerli olacak şekilde “Partnerlik Sözleşmesi” imzalanmıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 106 milyar TL seviyesinde sabit kalırken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Küresel piyasalar, Fed’in yeterince güvercin bulunmayan tutumuna tepki vermeyi sürdürüyor. Üstüne petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü seyir küresel büyümeye yönelik endişeleri daha da körüklüyor. Son olarak ABD hükümetindeki bütçe krizi, endişeleri daha da artırmış durumda. Trump’ın Senato’dan geçen geçici bütçe tasarısını, Meksika duvarı için finansman içermediği için imzalamayacağının görülmesiyle küresel piyasalar baskı altında. Beyaz Saray ve Kongre, bütçe konusunda 24 saat içerisinde anlaşamazsa Amerikan federal hükümeti kısmen ve geçici olarak kapanacak. Dün %2,74-2,81 bandında hareket eden ABD 10 yıllık tahvil faizi, kapanışı %2,80 seviyesinden yaptıktan sonra bugün %2,80’lerde dengelenmiş durumda.

ABD tahvil faizlerindeki gevşeme ile birlikte dün yurtiçinde 5 ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizinde 24 ve 21 baz puan gerileme oldu ve faizler sırasıyla %17,92 ile %16,66 seviyesinden günü sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin