Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Tüketici güveni sabahına Dolar güçlenmesi ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5048 seviyesinden geçiyorlar. FED’in “sanal” politika faizi “mavi noktalar” (dot-plot), yakın dönem için sabit kalırken, uzun vadede yalnızca 25 baz puan aşağı geldi. Piyasa beklentisi 50 baz puan indirim yönündeydi. Piyasa beklentilerine göre daha yukarıda kalan “mavi noktalar”, ABD Doları’nı güçlendiriyorlar.

Türkiye’nin, Avrupa ve belirli ölçüde – küresel ticaret koşulları açısından – Dünya ekonomisi için iyi bir öncü gösterge rolü üstlendiğini zaman zaman ifade ediyoruz. Örneğin Türkiye ekonomisindeki büyüme beklentilerinin yukarı yönlü güncellenmesiyle sıranın Avrupa’ya geldiğini belirtmiştik. Nitekim Avrupa Merkez Bankası (ECB), önceki hafta gerçekleştirdiği toplantısında bu sene için büyüme beklentisini yukarı çekti. Bu yıl küresel ekonomi ticaret hacimlerindeki toparlanma nedeniyle beklentilere göre daha canlı seyrediyor. Türkiye ve ECB’nin ardından sıra dün, FED’e gelmişti. Gerçekten FED de ABD büyümesi için beklentisini yukarı güncelleyerek sıralamayı tamamladı. Diğer açılardan FED, piyasanın beklediği gibiydi. Bundan sonra artık önümüzdeki süreçte FED’in yönetiminin nasıl şekilleneceğini piyasa izleyecek.

Bugün, TSİ 10:00’da tüketici güven endeksi açıklanacak. Tüketici güveni yılın ilk çeyreğine göre toparlanma eğiliminde. Yine de endeksin mevcut seviyesinin, ülkenin %5 üzeri büyüme patikası ile karşılaştırıldığında bir nebze daha aşağıda kaldığı söylenebilir. 71,1 seviyesindeki endeksin, önümüzdeki süreçte 75 seviyesinin üzerine doğru hareket etmesini bekleriz. Geçen ayki hareketin aşağı yönde gerçekleşmesinin ardından bugün yukarıya hareketle endeksin beklediğimiz hedef yönünde bir adım atması mümkün. Günün küresel risk gelişmesi Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantısı. FED’in ABD Doları’nın güçlendiren duruşu, diğer majör merkez bankalarını rahatlattı. FED’in kararına eğer ECB ve BoJ seviniyorlarsa, tahminen en çok Çin Merkez Bankası (PBOC) seviniyor. Zira PBOC, Eylül ayı içerisinde, teminat oranlarını değiştirerek kurdaki değer kazancı baskısını frenlemeye çalışıyordu. Değişen teminat oranları ile Çin Renminbisi’ne karşı (değer kaybı) pozisyon almak ucuzlatılmıştı. Eylül ayı başında kritik 6,50 seviyesini zorlayacak şekilde değer kazanan Çin Renminbisi, bu sabah ABD Doları karşısında zayıflayarak 6,59 seviyesinden işlem görüyor. Çin Renminbisi’nin değer kaybı yönündeki hareketi Japon Yeni’nin de aynı yönde hareket edebilmesine olanak sağlıyor. Hatırlarsak, bizim açımızdan küresel ekonomideki önemli denge göstergelerinden birisi Çin Renminbisi ile Japon Yeni arasındaki makas. Erken seçim konjonktürüne girme riski taşıyan Japon ekonomisinde BoJ bu sabah beklendiği gibi mevcut politikasını aynı şekliyle sürdürmeye karar verdi. Merkez bankaları tarafında BoJ’un ardından TSİ 11:00’de Norveç’i ve öğleden sonra Güney Afrika’yı izleyeceğiz. Güney Afrika’nın yıl içerisinde bir kere daha faiz indirmesi bekleniyor.

Veri tarafında öğleden sonra ABD’ye yoğunlaşacağız. TSİ 15:30’da FED’in Philadelphia Şubesi (Philly) reel kesim güven endeksini açıklayacak. Philly endeksinin, diğer güven endeksleri gibi güçlü seyrini sürdürmesi mümkün. TSİ 17:00’de Conference Board’un ekonomik öncü göstergesi (LEI) açıklanacak. LEI’nin de pozitif bölgede seyrini sürdürmesi bekleniyor. Son olarak TSİ 19:00’da hane-halkı servetini izleyeceğiz. S&P500 endeksindeki (hisse senetleri = varlık fiyatları) değer kazancına bağlı, hane-halkı servetinin artması beklenebilir. Örneğin ABD’de konut fiyatlarının da artış trendini izlemekteyiz. Bugün ayrıca ECB Başkanı Mario Draghi finansal istikrar konusunda konuşma yaparken ECB’nin “Enflasyonu Anlama” konferansı Almanya’nın Frankfurt kentinde başlayacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Akfen GYO (AKFGY, Sınırlı Pozitif): Şirket Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin elinde bulunan gayrimenkul, menkul ve varlıklarının Akfen GYO bünyesinde değerlendirilmesi için görüşmelere başlanmasına karar verildiğini duyurmuştur.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programıyla bağlantılı olarak yapılan, 10,2 yıl vadeli, 500mn USD Doları tutarındaki finansman işleminin toplam tutarı, aynı vade yapısında ilave 100mn USD daha sağlanmak suretiyle 600mn USD’ye yükseltilmiştir.

31 Temmuz 2017 Tarihli İş Bankası raporumuz için tıklayınız…

Yazıcılar Holding (YAZIC, Sınırlı Pozitif): Şirket’in bağlı ortaklıklarından Anadolu Motor, Landini markasıyla distribütörlük anlaşmasını yürüttüğü İtalyan şirketi Argo Tractors ile ülkemizin ihtiyaçlarına uygun Landini markalı yerli traktör üretimi alanında ortak yatırım yapmak üzere ortaklık anlaşması imazalandığı duyurulmuştur.

Gerekli izinlerin alınması ve şirket kuruluşunu müteakip, Anadolu Motor’un Gebze’deki mevcut üretim tesislerinde Anadolu Motor ve Argo Tractors’ın %50-%50  olarak iştirak edecekleri 14 milyon TL’lik başlangıç sermayesi ile 2018 yılı başında başlaması öngörülen söz konusu traktör üretim faaliyetlerinde ilk yıl en az 1.000 adedin üzerinde, 5 yılın sonunda da yaklaşık yıllık 6.000 adet traktör üretilmesi hedeflenmektedir.

Verusa Holding (VERUS, Sınırlı Negatif): Holding 2017 yılının ikinci çeyreğinde 4,6mn TL ana ortaklık zararı açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 14,9mn TL ana ortaklık karı açıklanmıştı. İkinci çeyrek zarar rakamıyla birlikte, Holding’in 2017 yılının ilk yarısındaki net dönem ana ortaklık zararı 5mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 26,7mn TL ana ortaklık karı elde edilmişti.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr): Sosyal medya reklam kampanyalarından birine yönelik Reklam Kurulun’ca kesilen cezanın şirket ile ilgisi bulunmayıp, söz konusu cezalar, reklam hizmetlerini sunan TBWA ve Plasenta şirketlerine yönelik olduğu duyurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Özelleştirme: Elektrik Üretim A.Ş.YE ait tortum hidroelektrik santralinin özelleştirilmesi hakkında ihale ilanı resmi gazetede yayınlandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Lokman Hekim (LKMNH, Sınırlı Pozitif): Grubun ilk halkası Lokman Hekim Etlik hastanesinin büyütülmesi projesi kapsamında ek hastane binası inşası yapımına başlandığı duyurulmuştur.

Mevcut yaklaşık 3bin m² kapalı alan üzerine kurulu 5 katlı ve 37 yatak kapasitesine sahip hastane binasını büyüyen Etlik projesi kapsamında yaklaşık 9bin m2 alan üzerine kurulacak 9 katlı 100 araçlık otoparka sahip ek binanın yapılmasıyla toplam yaklaşık 12bin m2 alanda sağlık hizmeti sunulması planlanmaktadır.

Rapor için tıklayın.