Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.03.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dün akşam beklentilerden daha güvercin bir tutum sergileyen Fed’in ardından küresel borsalarda iyimserlik sınırlı. Bu yıl faiz artırımı öngörmeyen Fed; sabırlı yaklaşımını devam ettirirken, bilanço azaltımı ile ilgili detayları da paylaştı. Büyüme tahminlerini de düşüren Fed’in beklentilerden daha güvercin olması, halihazırda arka planda kalmaya devam eden küresel yavaşlama endişelerini bir miktar da olsa beraberinde getirmesi yükselişleri sınırladığı söylenebilir. Bir önceki hafta oldukça güvercin bir tutum sergileyen Avrupa Merkez Bankası’nın ardından hisse senetleri piyasasına – daha sonra toparlanan – satış gelmişti. Diğer yandan, Trump’ın Çin’e yönelik ek vergilerin uzun bir süre kalabileceğine yönelik açıklaması da iyimserliği sınırlıyor… Bir süredir negatif ayrışan ancak dünkü Fed kararıyla Dolar karşısında %1 değer kazanan TL, bu sabah yine sınırlı da olsa negatif ayrışmaya devam ediyor. Dün Türkiye ETF’i ise günü hafif ekside kapatırken, ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 335 seviyesine yükselmiş durumda. Bu kapsamda, dün sert bir düşüş yaşayan BIST100 endeksinin, klasik güvercin fiyatlamasından görece daha az bir oranda güne (%0,6) alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Direnç olarak 104,9bin seviyesi izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

Beklentilerden daha güvercin bir ABD Merkez Bankası’yla güne başlıyoruz. Japonya piyasaları bugün tatil. Fed sonrası bugünün en önemli gelişmesi İngiltere Merkez Bankası faiz kararı olacak.

  • Fed, 2019 yılında hiç faiz artırmayacak. Fed’in faiz artırım projeksiyonu öngörüsü aralık toplantısında 3’ten 2’ye inmişti.
  • Fed’in 2020 yılı için artırım beklentisi ise değişmeyerek 1’de kaldı.
  • Bilanço küçültülmesinin eylülde sona ermesini öngören Fed, bu arada bilanço azaltmasının mayıstan itibaren tahvillerde aylık 15 milyar dolar ile yarıya ineceğini belirtti. Dolayısıyla bilanço daraltma operasyonu mayısta yavaşlamaya başlayacak.
  • Neticede Fed bilançosunun 3,5 trilyon doların biraz üzerinde olabileceği ve bilanço/GSYH oranının yıl sonunda yaklaşık %17 seviyesinde olacağı görülüyor.

Fed fonlama faizi, enflasyon ve büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ederken, işsizlik oranlarını ise yukarı yönlü revize etti.

  • 2019 için fonlama faizi tahmini %2,9’dan %2,4’e geriledi. 2020 için fonlama tahmini %3,1’den % 2,6’ya geriledi.
  • 2019 PCE enflasyon tahmini %1,9’dan %1,8’e geriledi. 2020 yılı için PCE enflasyon tahmini %2,1’den %2’ye geriledi.
  • 2019 için reel GSYH büyüme tahmini %2,3’ten %2,1’e geriledi. 2020 yılı GSYH büyüme tahmini %2’den %1,9’a indi.
  • 2019 işsizlik tahmini %3,5’ten %3,7’ye yükseldi. 2020 işsizlik tahmini %3,6’dan %3,8’e yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell da %2 enflasyon hedefini ikna edici şekilde gerçekleştirdiklerini hissetmediklerini, ücretlerdeki artışın enflasyon açısından sorun oluşturmadığını ve zayıf enflasyon görünümünün, sabırlı yaklaşımlarının nedenlerinden biri olduğunu vurguladı.

Avrupa tarafında ise, Brexit sürecindeki gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Dün İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği’nden (AB) Brexit’in 30 Haziran’a ertelenmesini istediğini açıkladı. May, Brexit anlaşması için parlamentoda yeni bir oylama yapılacağını ifade ederken, istenen sonucun çıkmaması durumunda Brexit’in 30 Haziran’a kadar uzatılmasını talep etti. May, anlaşmayı bu hafta 3. kez parlamentoya sunmayı planlıyordu, ancak Avam Kamarası Başkanı aynı anlaşmanın aynı parlamento döneminde yeniden oylanmasının kurallara aykırı olacağını ve buna izin vermeyeceğini açıklamıştı. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise, Brexit’in ertelenmesi talebinin 21-22 Mart’ta Brüksel’deki AB Liderler Zirvesi toplantısında karara bağlanmasının mümkün görünmediğini, ancak büyük ihtimalle önümüzdeki hafta tekrar görüşmeleri gerekeceğini belirtti.

İngiltere’de ise bugün TSİ 15’de İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) mart ayı faiz kararı takip edilecek. BoE, politika faiz oranını geçen yılın ağustos ayında 25 baz puan artışla %0,50’den %0,75’e yükseltmişti. Brexit belirsizliği sürerken, enflasyonun yıllık %1,9 ile %2 olan hedefinin altında seyretmesi BoE’ye para politikası tarafında alan tanımakta. Bundan dolayı BoE’nin bekle ve gör modunda bir tavır sergileyerek para politikası bileşenlerinde bir değişikliğe gitmemesi beklenmekte.

Bugün TSİ 18’de Euro Bölgesi’nde mart ayına ilişkin tüketici güveni verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde tüketici güveni, negatif bölgede yer almayı sürdürüyor ve hanehalkının harcama iştahının sınırlı toparlansa da zayıf seyrini sürdürdüğüne işaret ediyor. Tüketici güven endeksi, şubatta -7,4 seviyesinde gerçekleşmişti. Tüketici güveni son 1 yıllık dönemde negatif bölgedeki seyrini sürdürmekle birlikte, en düşük seviyeyi geçen yılın aralık ayında -8,3 seviyesiyle görmüştü. Tüketici güveninin, mart ayında -7,1 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

TSİ 15.30’da ABD’de ise mart ayına ilişkin Philadelphia Fed İş Dünyası Görünümü Endeksi verisi açıklanacak. Endeks, şubat ayında -4,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Söz konusu seviye, Mayıs 2016’dan bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçmişti. Geçen yılın mayıs ayında 32,3 seviyesiyle son 1 yıllık dönemin en yüksek seviyesini gören endeks, mayıs ayından itibaren kademeli bir şekilde düşüşe geçmiş ve bu yılın şubat ayında -4,1 değerini alarak ilgili dönemde ilk kez negatif bölgeye geçmişti. Endeksin, mart ayında ise 4,5 seviyesine yükselerek yeniden pozitif bölgeye geçmesi beklenmekte.

ABD’de bugün ayrıca işgücü piyasasına ilişkin olarak, 16 Mart haftasına ilişkin yeni işsizlik başvuruları ve 9 Mart haftasına ilişkin devam eden işsizlik başvuruları verileri takip edilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Çimsa Çimento (CIMSA, Öneri “EKLE”, Pozitif): Şirket ile Cemex, İspanya’da yerleşik Cemex Espana S.A.’nın sahip olduğu Buñol Beyaz Çimento Fabrikası’nı 180mn USD bedelle satın alınması hususunda uzlaşmıştır. Bu satın almaya ilişkin sözleşme müzakereleri devam etmektedir. Şirket tarafından Bunol Beyaz Çimento Fabrikası’nın satın alınması yurtdışında var olan veya kurulacak olan iştiraki tarafından yapılacaktır.

13 Mart 2019 Tarihli Çimsa Raporumuz için tıklayınız…

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Yenikapı Kruvaziyer Limanı’na talip olduklarını söyledi. Türk Hava Yolları ile Yenikapı Kruvaizyer Limanı’nda müthiş bir sinerji yaratabileceklerini vurgulayan Kutman, “Yenikapı’yı ben alırsam devlete yılda 2 milyon yolcu garantisi veririm” dedi. Bir kruvaziyerin yarattığı ekosistem ile adeta bir tüketim ve mikro ekonomiyi canlandırma makinesi gibi çalıştığını anlatan Kutman, İstanbul’un bölgenin kruvaziyer limanı olabilmesi için Çanakkale Köprüsü’nün MSC Cruise tipi en büyük boy gemilerin geçişine olanak tanıyacak yükseklikte olması gerektiğine de işaret etti. Kaynak: Dünya

Yapı Kredi Bankası (YKBNK Öneri “AL”, Nötr): Banka Yönetim Kurulu’nun 19.03.2019 tarihli kararı ile Banka’nın tasfiye hesaplarında izlenen; 31.01.2019 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 396,3mn TL tahsili gecikmiş alacağın, toplam 24mn TL bedelle satılmasına karar verilmiştir.

07 Şubat 2019 Tarihli Yapı Kredi Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Gayrimenkul, Otomotiv, Beyaz Eşya, Mobilya (Sınırlı Pozitif): 31 Martta dolacak olan vergi indirimlerinde sürenin Gayrimenkuller için 31 Aralık 2019’a kadar, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya için ise 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldığı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankacılık: Türkiye Bankalar Birliği, “Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi, finansal işlemlerinin sağlıklı şekilde devamlılığının sağlanması, kredi kanallarının açık tutulması amacıyla bir tavsiye kararı almıştır” açıklamasında bulundu.

Otomotiv: Otomotiv ana sanayi üretimi Şubat ayında %15,5 azalarak 119,473 adete inerken, iki aylık üretimdeki gerileme %13,7’yi buldu. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre ihracat Şubat ayında adet bazında %12,6 daralarak 106,084 adete inerken, iki aylık dönemde %7,5 olarak gerçekleşti. Ağır ticari aracı da kapsayan Türkiye araç pazarı Şubat’ta %47,5 daralarak 25,612 adet olurken, otomobil satışları %46,5 daralarak 19,205 adete indi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Despec Bilgisayar (DESPEC): Despec Bilgisayar ortaklarından Despec International FZCO’nun sahip olduğu Şirket sermayesinin %17,83’üne tekabül eden toplam 4.100.000-TL nominal değerli paylar, 1 TL nominal değerli pay için 2,72-TL fiyatla alıcı Nevres Erol Bilecik’e ve Desbil Teknolojik Ürünler Ticaret A.Ş.’ye toptan alış satış işlemleri kapsamında satılacaktır. Satılacak 4.100.000-TL nominal değerli paylar halihazırda Borsa’da işlem gören niteliktedir.Söz konusu işlemde beher pay bedeli başvuru tarihinden önceki iş gününden başlamak üzere geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama fiyatlar alınarak belirlenmiştir.Satış işleminin 22/03/2019 tarihinde ve takasının da Takasbank ve MKK nezdinde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Satışa konu paylar üzerinde devir veya satışı engelleyici rehin, haciz, teminat v.b. herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 88 milyar TL’den 90 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,61 seviyesinden başlarken, Fed’in, dünkü faiz toplantısında beklentilerden daha güvercin bir tutum sergilemesiyle birlikte %2,52 seviyelerine kadar gevşedi. Fed’in 2019 yılına ilişkin faiz artırımı projeksiyonlarını sıfıra indirmesi ABD tahvil faizlerini de aşağı çekti. 2 yıllık ABD tahvil faizi de %2,47’lerden %2,38’lere kadar gevşedi ve Fed fonlama faiz oranının üst bandı olan %2,5 seviyesinin altındaki seyrini keskinleştirdi.

Yurtiçi tahvil faizlerinde dün gevşeme gözlendi, Fed faiz kararı sonrası risksiz faiz oranı olarak değerlendirilen ABD tahvil faizlerinin gevşemesi ardından yurtiçi tahvil piyasasında bugün alıcılı bir görünüm gözleyebiliriz. Dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 28 baz puanlık düşüşle %18,36 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de 13 baz puanlık düşüşle %16,08 seviyesine geriledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden Nisan 2029 vadeli tahvil için düzenlenen 1 milyar dolarlık Eurobond ihracına 3 katına yakın talep geldi. Kupon oranı %7,625 olan tahvilin yatırımcıya getirisi %7,15 olarak gerçekleşti. Neticede 2019 yılında uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla 8 milyar dolar tutarına kadar gerçekleştirilmesi planlanan programın 6,4 milyar dolarlık kısmı tamamlandı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN