Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün bankacılık endeksi %1,5 oranında değer kazanarak endeksteki yükselişe öncülük etti. Kur ve faizlerde yaşanan stresinin kısmen de olsa azalmış olması bankacılık hisselerine alım getirdi. Bu sabah da yaşanan baskının ardından küresel borsalarda sakinleşme gözlemliyoruz. Dün TL’deki olumlu ayrışma bugün de devam ediyor. Dolayısıyla, endeks güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yaşanan negatif ayrışmanın ardından da, kur ve faizlerdeki toparlanma eğilimine bağlı olarak da bir miktar daha olumlu ayrışabiliriz. Ancak, bu akşamki FED faiz kararı öncesinde olası yükselişler sınırlı kalabilir. Powell başkanlığındaki ilk toplantıda 25 baz puan faiz artırımı beklenirken, piyasa daha çok bu yılki faiz artırım sayısı ile ilgili ipuçlarına odaklanacak. Özetle, endeksin bugün mevcut seviyelerden destek bularak kısmi yükseliş denemeleri yapabileceğini ve sonrasında da yatay seyredebileceğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Şirketin hissedarlarından AG Sınai Yatırım ve Yönetim A.Ş. (AG Sınai) ve AEP Anadolu Etap Penkon Pazarlama Ltd. Şti.’nin (Anadolu Etap Penkon) 19 Mart 2018 tarihinde yapılmış olan Genel Kurulları’nda Anadolu Etap Penkon’un, AG Sınai ile birleşmesi onaylanmış olup, tescil ile ilgili başvuru en kısa zamanda yapılacaktır. 20.11.2017 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onayı alınmış Anadolu Grubu Birleşmesine ilişkin Duyuru Metni’nde de yer aldığı üzere, tescil işlemlerini takiben, AG Sınai’nin ortakları, %50’şer payla, (S. Kamil Yazıcı Ailesinin nihai kontrolündeki) Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışma A.Ş. ve (Özilhan Ailesinin nihai kontrolündeki) İzzet Türkan Özilhan Yönetim ve Danışmanlık A.Ş. olacak ve AG Sınai, dolaylı olarak S. Kamil Yazıcı Ailesi ve İzzet Özilhan Ailesi tarafından, eşit temsil ve eşit yönetim prensibi doğrultusunda yönetilir konuma gelecektir. Böylelikle, Anadolu Grubu Birleşmesi sürecinde öngörülen tüm yapısal düzenlemeler tamamlanmış olmaktadır.

Deva Holding (DEVA, Nötr): Şirket yurt içinde 150mn TL nominal değere kadar, 3 yıla kadar vadeli borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Kardemir (KRDMD, Nötr): Şirketin artan kapasitelere bağlı olarak proseste kullanılan Oksijen, Azot ve Argon ihtiyacını karşılayacak olan 42.000 Nm³/h kapasiteye sahip 4 No’lu Hava Ayrıştırma Tesisi, dün devreye alındı.

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Nötr): 26 Ocak 2018 tarihinde yaptığı açıklama çerçevesinde, sermayesinin %41,45’ine sahip olduğu iştiraklerinden Fintur Holdings B.V.’nin sahip olduğu Geocell LLC paylarının tamamının Gürcistan’da kurulu Silknet JSC (“Silknet”)’ye toplam 153 milyon ABD Doları bedelle devri için gerekli yasal onay süreçleri tamamlanmış olup, hisse devri gerçekleşmiştir. Fintur, finansallarımızda “satış amaçlı sınıflandırılan duran varlıklar” olarak sınıflandırıldığından işlemin finansal tablolara bir etkisi bulunmamaktadır.

Fintur Holdings B.V.’nin pay sahipleri %41,45 oranında pay ile Şirket ve %58,55 oranında pay ile Telia Company’dir.

16 Mart 2018 Tarihli Turkcell Raporumuz için Tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatına, bugünden geçerli olmak üzere 15 kuruş zam yapıldı.

Anti Damping: İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ kapsamında Aksa Akrilik Kimya Sanayi Anonim Şirketi tarafından gerçekleştirilen başvuruya istinaden Almanya Federal Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayland Krallığı menşeli 5501.30.00.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonu altında kayıtlı “akrilik veya modakrilik olanlar” ürününün ithalatına ilişkin olarak damping soruşturması açılmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Ham Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, Şubat ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %8,7 oranında artışla, 2 milyon 997 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Ham çelik üretimi Ocak ayına kıyasla ise, %5,6 oranında azaldı. Elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, 2017 yılının Şubat ayına kıyasla, %11,1 entegre tesislerin üretimleri ise %3,6 oranında artış gösterdi. Ocak-Şubat döneminde Türkiye’nin kütük üretimi %9,3 oranında artışla, 2017 yılının Ocak-Şubat dönemindeki 3.85 milyon tondan 4.20 milyon tona yükselirken, slab üretimi, %5,6 artışla 1.97 milyon ton seviyesinde kaydedildi.

Beyaz Eşya: Türkbesd’in Türkiye’de beyaz eşya satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 azaldı. Beyaz eşya ihracatı, aynı dönemde bir önceki yıla göre %16 arttı. Üretim ise yine bir yıl öncesine kıyasla %2 azaldı. Kaynak: Bloomberg

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ulusoy Un (ULUUN, Nötr): Yönetim Kurulu ve İcra Kurulunun yapmış olduğu planlama ve değerlendirmeler sonucunda şirketin toplam satış hasılatında 2018 yılında 2017 yılına oranla yaklaşık olarak %17 oranında artış beklenmektedir.