Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün beklentilerden daha az güvercin olarak algılanan FED toplantısının ardından ABD borsalarında satışlar görüldü. Ayrıca, Powell’ın büyüme yönelik mesajlarında daha dikkatli bir ton kullanması, halihazırda önümüzdeki dönemde büyümeye yönelik endişelerle baskı altında kalan hisse senedi piyasalarını rahatsız etmiş gözüküyor. Dün S&P500 endeksi %1,5 oranında değer kaybederken, bu sabah vadelilerde baskı devam ediyor. Asya’da da -Japonya hariç – %1 civarında kayıplar var. BIST100 endeki de %1’e yakın bir kayıpla güne başlayabilir. Jeopolitik haber akışı ve petrol fiyatlarındaki düşüşle pozitif ayrışan endekste 91,1bin desteği tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir. Diğer yandan, dün 5,29 seviyesinde kapatan Dolar / TL bu sabah 5,30’un üzerinde hareket ediyor. FED’in faiz artırım ve enflasyon tahminini aşağı çekmesi sonuç olarak Gelişmekte Olan Ülke (GOU) para birimlerini destekleyebilecek bir durum ki bu sabah sınırlı da olsa GOÜ para birimleri artıda. Dolayısıyla, Dolar / TL 5,35 direncinin altında fiyatlanmaya devam edebilir ve tekrar 5,30’un altına sarkabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD Merkez Bankasını (Fed) yeterince güvercin bulmayan piyasalar, bugün İngiltere Merkez Bankası faiz kararını takip edecek.

Trump’ın eleştirilerine rağmen ilerisi için faiz artırımı öngörmeye devam eden Fed, piyasanın beklediği kadar güvercin bir ton takınmadı. Bununla birlikte Fed; enflasyon, faiz ve büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizeye gitti.

  • Fed, beklentiler doğrultusunda fonlama oranını oybirliğiyle 25 baz puan artırarak %2,25-2,5 aralığına yükseltti. Böylece Fed, bu sene 4. kez faiz artırmış oldu.
  • Fed, 2019 yılı için faiz artırım tahminini 3’ten 2’ye indirdi. Piyasa katılımcılarının bir kısmı 1 faiz artırımını da olası görüyordu. Fed’in nötr fonlama faizi %3 seviyesinden %2,8’e geriledi. Bu tahminin düşürülmesi ise Fed’in nötr faiz seviyesine yaklaşıldığına işaret ediyor.
  • Fed, 2019 yılı büyüme tahminini %2,5’ten %2,3’e indirdi. Böylece 2018 yılında %3 büyümesi beklenen ekonominin 2019 yılında vergi teşviklerinin yokluğunda, ticaret gerilimlerinin katkısıyla %2,3’e yavaşlayacağı düşünülüyor.
  • 2019 yılına ilişkin enflasyon tahmini ise enflasyon hedefi olan %2’den %1,9’a geriledi. Enflasyon trendinin, Fed yetkililerinin ileriye dönük sabırlı olmasına izin verdiği görülüyor.
  • 2019 sonu işsizlik oranı tahminiyse değişiklik göstermeyerek %3,5 seviyesinde kaldı.
  • Bu arada 2019 yılında artık her Fed toplantısında Fed Başkanı’nın basın toplantısı olacak.

TSİ 15’te İngiltere Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Anlaşmasız Brexit’e hem Londra hem Brüksel’in önlemler almaya başladığı bir ortamda, Merkez Bankası’nın politika faizini %0,75 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası, Kasım 2017’te politika faizini 2007 yılından bu yana ilk kez yükseltmişti. Bu sene de bir kez faiz artırmayı tercih etti ve ağustos ayında 25 baz puanlık faiz artırımına gitti. 2019 yılındaki para politikası yol haritası ise Brexit’in sert veya yumuşak olmasına bağlı olarak şekillenecek.

TSİ 22’de Meksika Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Bankanın politika faizini 25 baz puan artırıp %8,25’e çıkarması bekleniyor. Brezilya Merkez Bankası da yılın son enflasyon raporunu yayımlayacak.

TSİ 10’da yurtiçinde konut satışları açıklanacak. Ayrıca aralık ayına PPK toplantısının toplantı özetleri TSİ 14’te paylaşılacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Şirket’in %100 iştiraki olan Fitco BV’nin 27 Ağustos 2018 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Kararı ile başlatılan tasfiye süreci, Fitco BV’nin varlıklarının Şirkete transferi ile beraber tamamlanmıştır.

Diğer yandan payların geri alımına ilişkin kararına istinaden; Şirket dün 71.117 TL nominal değerli (Adet) Aksa hissesi satın alındığını duyurmuştur. Şirket’in sahip olduğu Aksa paylarının nominal değeri 2.775.537 TL’dir. (Şirket sermayesine oranı % 1,500)

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Sınırlı Pozitif): Şirket’in sektördeki konumunu güçlendirmek ve büyüme stratejisi kapsamında yurtiçi ve yurtdışındaki büyüme opsiyonlarının, stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi ve stratejik ortak bulma konularında danışmanlık hizmeti almak üzere Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. ile 18.12.2018 tarihinde bir danışmanlık sözleşmesi imzalanmıştır.

Gözde Girişim (GOZDE, Sınırlı Pozitif): Şirket bağlı ortaklıklarından Makina Takım Endüstrisi A.Ş.’nin stratejik alıcılara muhtemel satışına yönelik çalışmalar ve görüşmeler yapılmasına başlanılması amacıyla şirket yöneticilerine yetki verilmiştir.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL”, Nötr): Şirketin CEO’su Mehmet Göçmen enerji sektörüne yeni sermaye girmesi gerektiğini söyledi. Göçmen ayrıca Enerjisa Üretim’de 2019-2020’de halka arza hazır olmak istediklerini bildirdi. (Kaynak: Bloomberg)

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr) İsrail pazarında 11 ayda ilk kez 1mn yolcuyu geçti. Taşıdığı yolcu sayısıyla İsrail’de “birinci yabancı havayolu şirketi” unvanına sahip olan THY ile Ocak-Kasım döneminde İsrail pazarında 1 milyon 3 bin yolcu uçtu. Pegasus Havayolları (PGSUS, Nötr) ise İsrail pazarında 542 bin 323 yolcu taşıdı. (Kaynak: Hürriyet)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğan Şirketler Grubu, (DOHOL, Nötr): Şirket, sermayesine %83,04 oranında iştirak ettiği doğrudan bağlı ortaklığı Milpa Ticari ve Sınai Ürünler Pazarlama Sanayi Ticaret A.Ş.’nin, 178,4mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 208mn TL’ye artırılmasında, yeni pay alma hakkının tamamen kullanılmasına, sermaye artırımında kullanılmayan tüm yeni pay alma haklarının, “Satınalma Taahhütnamesi” kapsamında satın alınmasının taahhüt edilmesine karar vermiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 106 milyar TL seviyesinde sabit kalırken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi, Fed faiz kararı öncesi %2,83’lerde seyrediyordu. Kararla birlikte riskten kaçışla borsalarda görülen düşüşün de katkısıyla 10 yıllık tahvil faizi, nisandan bu yana en düşük seviye olan %2,74 seviyesine kadar geriledi. Sabah saatlerinde %2,77 seviyelerine yakın dengelenmiş durumda.

Yurtiçinde ise bono piyasasında dün TL’deki iyimserlikle faizlerde aşağı yönlü bir eğilim hakimdi. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, dün 71 baz puan gerileyerek %17 seviyesinin altına sarktı ve 5 Aralık’tan bu yana ilk kez %17 seviyesinin altında %16,87 seviyesinden günü sonlandırdı. 2 ile 5 yıllık gösterge kağıtların faizi de sırasıyla 52 ve 19 baz puan gevşedi ve günü %20,71 ve %18,16 seviyesinden sonlandırdı. Fed faiz kararını sindirmeye çalışan küresel piyasalarla birlikte yurtiçi bono piyasasında da hafif satıcılı bir seyir gözlemleyebiliriz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin