Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Anket bazlı verilerle geçecek haftaya Almanya’da beliren siyasi belirsizliğe bağlı değer kaybeden Euro ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,27 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8681 seviyesinden geçiyorlar. Almanya’da, parti renkleri ve ülke bayrağı renkleri arasındaki benzerlikle “Jamaika” diye isimlendirilen çok partili koalisyon kurulamadı. Azınlık hükümeti ya da seçimlerin tekrarlanması gündemde. Her halükarda II. Dünya Savaşı sonrasında yalnızca sekiz farklı başbakan tarafından idare edilen, siyasi istikrar geleneği kuvvetli ülkede belirsizlik artacak. Belirsizliğe bağlı yükselen siyasi risk primi Euro üzerinde şimdilik baskı ortaya çıkarıyor. Euro / Dolar paritesi 1,1736 seviyesinden işlem görmekte.

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’ye yönelik pozitif yorumlar duymayı beklediğimizi ifade etmekteydik (Güney Afrika Randı ve Kredi Notları, 10 Kasım 2017, Sabah Stratejisi, 3 Kasım 2017). Moody’s Cuma akşamı Türkiye yıllık değerlendirmesini yayımladı. Raporda, riskler sıralanırken daha yapıcı bir dil kullanıldığını gözlemledik. İlaveten hafta sonu merkez bankası TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine yönelik takvimi açıkladı. Yıl sonuna kadar en fazla 3 milyar Dolar ihale planlanmakta. Gelişmelere bağlı bu sabah Türk Lirası, kur sepeti (1 EUR ve 1USD ort.) bazında 4,2038 seviyesine %0,5 oranında güçlenmekte.

Anketlerle geçecek haftada; yurt-içinde tüketici güveni ve İktisadi Yönelim Anketi (İYA) izlenecek. Yurt-dışında Gelişmiş Ülkeler’e yönelik Kasım ayı PMI değerlerini göreceğiz. Böylece, yılın son döneminde iktisadi faaliyetin seyri belirginleşecek. Zira üç aydan oluşan sonbahar mevsiminin ilk iki ayına (Ekim – Kasım) ilişkin veriler ortaya çıkacak. İlaveten Avrupa’da IFO anketi ve tüketici güveni de açıklanacak anket bazlı veriler. Bilhassa IFO anketi Avrupa’da reel sektörün seyri ve Türkiye yansımaları açısından kıymetli gördüğümüz öncü verilerden. Dünya genelinde “senkronize” büyümenin sürdüğünü ve hem üretim hem tüketim verilerinin pozitif trendde seyrettiğini düşünüyoruz. Öte yandan, ABD’de “tatil dönemi” (holiday season) Perşembe, Şükran Günü ile başlıyor (Not: Şükran Günü, dini bir bayram değildir). Şükran Günü nedeniyle ABD piyasaları bu haftayı kısa yaşayacaklar. Aralık ayının son döneminde bu sefer de Noel tatili söz konusu. Bir diğer anlamla ABD piyasaları Aralık ayının başında yılın son işlem günlerini geçirecekler. FED’in 13 Aralık günü gerçekleştireceği toplantıyla birlikte artık 2017 yılını kapama sürecine gireceğiz. FED’in faiz arttırımlarını sürdürmesi bekleniyor. Bu hafta içerisinde FED’in toplantı tutanaklarını Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tutanaklarıyla birlikte değerlendireceğiz. Bugün ise ABD’de Conference Board’un öncü göstergesi (LEI), TSİ 18:00’de açıklanacak. Sabahtan Almanya’da üretici fiyatlarını (TSİ 10:00) gözlemleyeceğiz. Rusya’da ise TSİ 16:00’da gelir ve tüketime yönelik veriler açıklanacak (Haftalık Veri Takvimi, 17 Kasım 2017). Aynı zamanda Rusya da Almanya gibi üretici fiyatları endeksini açıklayacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif): Şirket’in Ekim ayındaki prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %33 oranında artarak 396,5mn TL’ye yükselmiştir. 2017 yılının ilk on ayındaki prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 oranında artarak 3,68milyar TL olmuştur.

Arçelik (ARCLK, Nötr): 23.05.2017 tarihli açıklamada, Hindistan pazarına yönelik olarak Voltas-Beko markası ile faaliyette bulunmak üzere bir şirket kurulacağı; kurulacak şirketin sözleşmede yer alan koşulların yerine getirildiği tarihte faaliyetine başlayacağı ve ön koşulların sözleşme imza tarihinden itibaren 6 ay içinde yerine getirilememesi durumunda, tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı bulunduğu açıklanmıştı. Söz konusu şirket “Voltbek Home Appliances Private Ltd.” unvanıyla kurulmuş olup, Ortaklık Sözleşmesi’nde kapanış için ön koşul olarak belirtilen işlemlerin henüz tamamlanmaması ve öngörülenden uzun sürmesi nedeniyle, yukarıda belirtilen fesih hakkı, taraflarca imzalanan Tadil Sözleşmesi ile 31 Mart 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Geri alım programı çerçevesinde, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,55 TL- 2,56 TL fiyat aralığından 3,9mn adet alış işlemi ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte, Şirket tarafından “Geri Alım Programı” çerçevesinde geri alınan payların toplam adedi 128,4mn paya ve geri alınan payların şirket sermayesine oranı %3,38 seviyesine ulaşmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Şirket, havalimanı işletmeciliği ve yatırımları alanlarında faaliyet göstermek üzere hisselerinin tamamı THY’ye ait “THY Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi” kurulmasına karar verdi.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Diyarbakır’da bankaların genel müdürlerinin katıldığı istişare toplantısında konuşan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sektörünün krediyi ve riski görebilen bir sektör olduğunu belirtti. Türkiye’de risk yaşanırken bankacılık sektörünün yeniden yapılandırma ve yeni kredi verme konusunda çok “iştahlı” davrandığını da söyledi. Türk bankacılık sisteminin bireysel olarak yanlışları olabileceğini aktaran Aydın, bireysel yanlışlarla sektörün yanlışlarını birbirinden ayıracaklarını söyledi. Hüseyin Aydın, “Hepimiz aynı gemideyiz. İnşallah hep birlikte Türkiye ekonomisinin büyümesine, gelişmesine, istihdamın ve ihracatın artmasına katkıda bulunuruz. Bütün amacımız da budur. Bizim için yurdun her köşesi, Türkiye’nin bütün köşeleriyle aynı. Dolayısıyla Diyarbakır’la İzmir’i görüşümüz de bundan farklı değildir. Türkiye kendi başına ekonomik olarak hareket etme imkanına sahip ama artık dünyadan etkileniyoruz. Amerika büyümediğinde, Çin büyümediğinde, Avrupa Birliğine ihracat yapamayınca bölgede sorunlar olunca, Türkiye’yi ve bölgede Diyarbakır’ı tek başına hepimizin birlikte olarak büyütmesi mümkün değil. Büyümek için ilgili ortam hem dünyada hem bulunduğumuz coğrafyada hem de ticari partnerlerimizle olması lazım ki hep birlikte büyüyelim.” Kaynak: AA

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin 6 ana ürün ile ilgili yayınladığı verilere göre Ekim ayında beyaz eşya iç satışı yıllık %5 düşüşle 590 bin 228 adet gerçekleşti. Ocak-Ekim dönemi iç satışlarda ise yıllık %20’lik artış yaşandı. Beyaz eşyaya vergi indirimi uygulamasına Eylül sonunda son verilmiş, Maliye Bakanı Naci Ağbal uygulamanın uzatılmayacağını açıklamıştı. Beyaz eşya üretimi tarafında ise Ekim’de %5 artışla 2 milyon 657 bin 481 adete ulaşıldı. Ocak-Ekim dönemi üretim ise yıllık %11 artış gösterdi: İhracat rakamlarında da artış kaydedildi. İhracat Ekim’de yıllık %6 artışla 2 milyon 99 bin 434 adet oldu. Ocak Ekim dönemi ihracatı ise yıllık %6 arttı. (Kaynak: BusinessHT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bossa Ticaret (BOSSA, Nötr): Şirket ortaklarından Akkardan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni devralması suretiyle yapılacak birleşme işlemine ilişkin izin başvurusu, SPK tarafından olumlu karşılanmıştır.

Buna göre; 108mn TL olan çıkarılmış sermayenin 75mn TL azaltılarak, 33mn TL’ye indirilmesi amacıyla hazırlanmış esas sözleşme tadil metnine uygun görüş verilmiştir. Şirket’in ortaklarına 4,1208 TL fiyattan ayrılma hakkı tanınmasına karar verilmiştir.

Verusatürk Girişim (VERTU, Nötr): Şirketin %39 pay oranı ile iştiraki konumundaki Kafein Yazılım Hizmetleri A.Ş.’nin halka açılma sürecinde Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul nezdinde yapılacak başvurulara ilişkin gerekli dokümantasyon ve belgelerin hazırlanması çalışmalarına devam edildiğini açıkladı.

Otokoç (OTOKC): Şirketin Yunanistan’da Avis, Budget ve Payless lisansları altında kısa ve uzun dönem araç kiralama faaliyetinde bulunan Olympic Commercial and Tourist Enterprises S.A. (Olympic) şirketi hisselerinin, Şirketin %80 ve Avis Budget Group (ABG) şirketlerinden Avis Europe Holdings Limited’in (Avis Europe) %20 hissedar olacağı bir Ortak Girişim Şirketi tarafından satın alınması konusunda ABG ile mutabakata varılmış olup, Otokoç Holland B.V. süreçte Ortak Girişim Şirketi olarak yer alacaktır.

Yapılan mutabakat çerçevesinde, Olympic paylarının tamamı için bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalanmış, ayrıca hisse devrinde alıcıların ve Ortak Girişim Şirketi yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde garantör olarak, Şirket ve Avis Europe tarafından Piraeus Bank S.A.’ya hitaben Ana Şirket Garanti Mektubu iletilmiştir. Olağan ticari faaliyetler dışında önemli işlemlerin gerçekleşmesi halinde düzeltmeye tabi olmak üzere, Olympic hisselerinin %100’ü için toplam devir bedeli olan 80,8mn EUR, ilgili yasal izinlerin alınmasını müteakip sözleşmedeki ödeme planına uygun olarak ödenecektir. Kapanış şartlarının yerine getirilmesine bağlı olan hisse devirlerinin 4 ay içerisinde gerçekleşmemesi durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca, Yunanistan’da yürütülecek ortak faaliyetler ve ilgili şirketlerin yönetim, denetim, sermaye gibi esaslarını düzenlemek amacıyla Şirket ve Avis Europe arasında bir Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır. Ortaklık Anlaşması uyarınca ilk etapta Otokoç Holland B.V.’nin %20 oranındaki payları, Avis Europe’a devredilecektir. Ayrıca Otokoç Holland B.V.’nin %10 oranındaki payları kapanıştan bir yıl sonra, %10 oranındaki payları ise kapanıştan 2 yıl sonra payların Piraeus Bank S.A.’dan alım fiyatını baz alan ve Ortaklık Anlaşması’nda tanımlanan yönteme göre belirlenen fiyat üzerinden Avis Europe’a devredilecektir.

Rapor için tıklayın.