Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ikinci günü sabahına ABD’den gelen bütçe haberleri ile pozitif tonda uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,34 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları ise 3,6636 seviyesinden geçiyorlar. Önümüzdeki hafta merkez bankaları etrafında yoğun gündeme sahip. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), ve Rusya Merkez Bankası (CBR) para politikası kararlarını açıklayacaklar arasında: TCMB’nin sıkı duruşunu sürdürmesi, ECB’nin varlık alımlarını azaltmaya başlaması, ve CBR’ın faiz indirimlerini sürdürmesi akla ilk gelen beklentiler. Para politikalarından önce hafta sonu parti politikalarıyla geçecek. Japonya ve Çekya’da genel seçimler gerçekleşecek.  Japonya’da, piyasa Pazar günü Başbakan Shinzo Abe’nin seçimi kazanmasını bekliyor. Japon Yeni, ABD Doları karşısında bu sabah 113,3 seviyesine değer kaybediyor. Yen’deki değer kaybı, genişlemeci para ve maliye politikalarından yana Başbakan Abe ile özdeşleştirilebilir.  Çekya’da ise neredeyse ekonomik mucize gerçekleştirmesine rağmen Başbakan Bohuslav Sobotka, bugün başlayıp iki gün sürecek oylamada seçimi kaybedeceğe benziyor. Çekya, AB’de ekonomisini en hızlı toparlayabilen ülkelerdendi. Merkez Bankası, kur çıpasını kaldırarak bu sene içerisinde para politikasını normalleştirmeye başladı. Ancak sosyal güvenliğe politikalarına ilişkin uygulamalar iktidarın popülaritesini zayıflattı. İlaveten sıkı maliye politikası uygulanması ve seçimlere rağmen bütçe fazlası verilmesi de kamuoyunda politik açıdan pozitif yankı bulmadı. Buna karşın muhalif aday, eski maliye bakanı Andrej Babis kamu maliyesini büyümeden yana kullanacağını vadetmekte. İlaveten Babis, ekonomideki toparlanmayı seçmenlere kendi başarısı gibi sunmayı da becerebildi. Çekya, Türkiye gibi otomotiv sektöründe güçlü bir ülke. Küresel değer zincirine entegre yapısıyla Çekya’da ekonominin seyri ana ticaret ortağı Almanya’ya fazlasıyla bağlı. Bu yüzden ekonomi, tam anlamı ile ülkenin iç işlerinin bir göstergesi konumunda değil. Muhalif Babis, anketlerde önde gidiyor ve seçimi kazanması bekleniyor.

Bugün sabahtan Almanya’da izleyeceğimiz üretici fiyatları dışında veri takvimi neredeyse boş. Öğleden sonra ABD’de konut piyasasına ilişkin veriler gözlemleyeceğiz. Konut piyasası yaz aylarında bir nebze güç kaybetti. FED’in para politikasının konut piyasasına endeksli seyrettiği yaklaşımımızı koruyoruz. Kasırgaların ardından konut piyasasının ne ölçüde toparlanabileceği 2018 yılındaki faiz patikası üzerinde etkisini gösterecektir. Veriler dışında; bu sabah Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bu sene Mart ayında göreve başlayan maliye bakanı Malusi Gigaba, Johannesburg kentinde konuşacak. Konuşmasında, ilk bütçesine yönelik bilgiler paylaşıp paylaşmayacağı izlenecek. Bütçe tasarısının 25 Ekim’e kadar meclis onayına sunulması gerekiyor. Güney Afrika’nın kamu borçluluğu %43 oranında. Bütçe açığı ise %4 oranında seyrediyor. Kamu maliyesinde daha fazla gevşetilip gevşetilmeyeceği, kredi derecelendirme kuruluşlarının odaklandığı konulardan.

23 Eylül günü Yeni Zelanda seçimlerini izlemiştik. Seçimler öncesinde konuyu ekonomi tarihi açısından değerlendirmiştik. Yeni Zelanda, 1989 yılında enflasyon hedeflemesine geçen ilk ülkeydi. Seçimler öncesinde muhalif sosyal demokratlar merkez bankası görev tanımında değişiklik vadetmekteydiler. Aradan geçen sürede hükümet kurulamayınca görev sosyal demokratlara verildi. Muhtemelen önümüzdeki günlerde bir koalisyon hükümeti kurulacak. Merkez bankasının görev tanımına fiyat istikrarına ilaveten istihdam da eklenebilir. Para politikası endişeleriyle Yeni Zelanda Doları (Kiwi) seçimlerden bugüne %5 oranında değer kaybetti. Bu sabah Kiwi, ABD Doları karşısında 0,70 seviyesini zorluyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank, Türkiye genelinde personel alımı ile bünyesinde 1295 kişiyi istihdam edecek.

4 Ağustos 2017 Tarihli Halkbank Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Silikon Vadisi’nin ardından şimdi de Çin’e bir inovasyon merkezi açmak için çalıştıklarını söyledi. Adnan Bali, Çin’de de bir inovasyon merkezi açacağız” dedi. Bali ayrıca, bu konuda teşvik veren ülkeleri merkeze alarak; Londra, Hindistan ve İsrail’deki girişimleri izlediklerini de anlattı.

Diğer yandan Banka, 350mn TL nominal değerli 137 gün vadeli finansman bonosunun halka arz yoluyla gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Aynı zamanda, 400mn TL nominal değerli 235 gün vadeli finansman bonosu ve 100mn TL nominal değerli 375 gün vadeli iskontolu tahvil ihracı da söz konusu olup halka arz edilecek finansman bonoları ve iskontolu tahvile fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 1.275 milyon Türk Lirası nominal değere kadar artırılabilecektir. Banka tarafından söz konusu ihraçla ilgili Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay alınmıştır. İlgili talep toplama işlemi 23-24-25 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

31 Temmuz 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından, Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 9mn EUR tutarda ve Euro Libor + %1,6 faiz oranlı, 240 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Net Holding’in (NTHOL) Net Turizm’i (NTTUR) devralmasına ilişkin pay değişim işlemlerinin 20.10.2017 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek olması nedeniyle, Net Turizm payları 20.10.2017 tarihinden itibaren kapsamında bulunduğu BIST 100, BIST 100-30, BIST Hizmetler, BIST İstanbul, BIST Turizm, BIST Yıldız, BIST Tüm ve BIST 100 Ağırlık Sınırlamalı endekslerinden çıkarılacaktır.

Net Turizm’in BIST 100 Endeksi’nden çıkarılması nedeniyle, Hürriyet Gazetesi (HURGZ) 20.10.2017 tarihinden itibaren BIST 100, BIST 100 Ağırlık Sınırlamalı ve BIST 100-30 endekslerine alınacak ve BIST Tüm-100 endeksinden çıkarılacaktır.

Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, Türkiye’nin çimento üretim kapasitesi yıl sonunda 83mn tona, klinker kapasitesinin ise 86mn tona yaklaşacağını söyledi. Tüzün ayrıca, Türkiye’nin yeteri kadar çimento kapasitesi yarattığını, bundan sonra sermayenin verimsiz kullanılmaması gerektiğini ekledi. (Kaynak: AA)

Havacılık: Atlasglobal, Hollandalı havayolu şirketi KLM ile ortak uçuş anlaşması imzaladı. Atlasglobal’den yapılan açıklamaya göre; 29 Ekim itibarıyla geçerli olacak anlaşma ile her iki havayolu da haftalık yedişer sefer düzenledikleri İstanbul – Amsterdam – İstanbul hattında birbirlerinin seferlerine kendi kodlarını koyarak satış yapabilecek. Atlasglobal bu yıl içinde Air France ve Air Serbia havayolu şirketleri ile de ortak uçuş anlaşmaları imzalamıştı. (Kaynak: Reuters)

Rapor için tıklayın.