Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.03.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Bu akşamki Fed faiz kararı öncesinde ABD vadeliler hafif ekside seyrederken, Asya’da Çin öncülüğünde kısmi baskı söz konusu. Ticaret görüşmelerinde, Çin’in ABD’nin bazı taleplerini kabul etmeyebileceğine yönelik haberler risk iştahını bir miktar baskılıyor. Ancak, görüşmelerin devam ettiği ortamda önümüzdeki hafta ABD tarafının Çin’e bir ziyaret gerçekleştirecek olması bu haberin etkisini şu aşamada sınırlayabilir. Diğer yandan, bu akşamki Fed toplantısında güvercin beklentiler de yine borsalar üzerindeki baskıyı sınırlayabilir ve piyasalar bekleme moduna geçebilir. Bugünkü Fed toplantısında, ana senaryo; noktasal grafiklerde bu yıl için faiz artırım tahminin 2’den 1’e düşmesi, Fed Başkanı Powell’ın “sabırlı” ve bekle – gör yaklaşımını benimsemiş olduğunu yinelemesi ve bilanço küçültme programının gündeme gelmesi şeklinde. Piyasanın da buna göre pozisyonlanmış olduğu söylenebilir. Özetle, Fed kararı öncesinde küresel piyasalar bekleme moduna geçebilir. Risk iştahının bir miktar baskı altında kaldığı günde BIST100 endeksi de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayıp gün içerisinde bant hareketi yapabilir.

MAKROEKONOMİ

Küresel piyasaların odağında bugün TSİ 21’de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ayına ilişkin faiz toplantısı ve ardından TSİ 21.30’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması yer almakta. Fed’in politika faizinde herhangi bir değişim yapması beklenmiyor. Ancak Fed’in faiz artırımlarında sabırlı olacağı mesajı ve birkaç toplantıyı da faiz artırımsız geçireceği yönlendirmesi haziran veyahut eylül ayındaki toplantıda faiz artırımı olasılığını da azaltıyor. Bu görüntü altında da 2018 yılı Aralık ayı toplantısında faiz artırım projeksiyonu öngörüsünü ise 3’ten 2’ye düşüren Fed’in, bu yılı bir faiz artırımı veya faiz artırımsız tamamlayacağı beklentileri de güçleniyor. Dolayısıyla bu da faiz artırım veyahut indirim döngüsünü gösteren noktasal grafiklerde de güncelleme ihtiyacı doğuruyor.

  • Neticede küresel ekonomik büyümeye yönelik risklerin artması, ABD ekonomisinin 2019’da geçen yıla göre daha düşük büyüme sergileyeceği ve enflasyonun %2’lik hedefin altında kalmayı sürdüreceğine ilişkin artan piyasa beklentileriyle, Fed’in, bu yılı bir faiz artırımı veya faiz artırımsız tamamlayacağı beklentileri ağırlık kazanmakta.
  • ABD’de son dönemde karmaşık bir seyir izleyen verilerin ardından en son aralık ayında güncellenen ekonomik projeksiyonlarının da revizesini takip edeceğiz.
  • Ayrıca bugünkü toplantıda Fed’in bilanço küçültme programına ilişkin detayları paylaşması da beklenmekte.

Avrupa tarafında ise yarın başlayacak Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde Brexit süreci dikkatle takip ediliyor. İngiltere Başbakanı Theresa May’in  Brexit’in ertelenmesi için AB’ye şartlı bir teklif hazırladığına ve AB Liderler Zirvesi’nde AB liderlerinin, İngiltere’ye Brexit’i koşullu uzatmayı önermeyi planladığına ilişkin gelen haberler izleniyor.

Bugün TSİ 10’da Almanya’da şubat ayına ilişkin ÜFE verileri açıklanacak. Almanya’da ÜFE ocak ayında aylık bazda %0,4 artış göstermişti. Aylık bazda ÜFE’nin şubat ayında ise %0,4 seviyesine yükselmesi beklenmekte. Yıllık bazda ÜFE ise ocak ayında %2,6 seviyesinde gerçekleşmişti. Söz konusu yıllık artış, Mayıs 2018’den bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçmişti. Yıllık ÜFE’nin şubat ayında ise %2,9 seviyesine yükselmesi beklenmekte.

TSİ 12.30’da ise İngiltere’de şubat ayına ilişkin TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. İngiltere’de TÜFE aylık bazda ocak ayında -%0,8 gerilemişti. Söz konusu gerileme, Ocak 2016’dan bu yana görülen en büyük düşüş olmuştu. TÜFE’nin, şubatta ise aylık bazda %0,5 artarak bir aylık aranın ardından yeniden artışa geçmesi beklenmekte. Yıllık TÜFE ise ocak ayında %1,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Venezuela’nın kamu altın şirketine dün ABD’nin yaptırım kararı alması ve ABD Başkanı Trump’ın Venezuela için her olasılığın masa olduğunu belirtmesi, petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor. Bu kapsamda, Brent petrolün varil fiyatı 67,6 doların üzerinde seyretmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına 3 taksitte ödenecek toplam 0,0745614 TL brüt (0,0633774 TL net) temettü dağıtımı (toplam brüt 85mn TL nakit) ve hisse başına %8,77192 bedelsiz (toplam 100mn TL) kar payı dağıtımı teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen kar payı hak kullanım tarihleri 19 Haziran, 18 Eylül ve 18 Aralık’tır. Genel Kurul tarihi 26 Nisan olarak belirlenmiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre nakit temettü verimi %0,3 olarak hesaplanmaktadır.

1 Mart 2019 tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD): Şirket ile Özçelik-İş Sendikası arasında sürdürülmekte olan, 2019-2020 yıllarını kapsayan 14. Dönem TİS görüşmeleri 19.03.2019 tarihi itibariyle anlaşma ile sonuçlanmıştır. Buna göre; birinci altı ay için %13,19, ikinci altı ay için TÜFE, üçüncü altı ay için TÜFE, dördüncü altı ay için ise TÜFE +%1 oranlarında ücret artışı yapılırken, sosyal haklarda ise birinci yıl için %18, ikinci yıl için ise TÜFE+%1 oranında artış yapılmıştır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %100 pay sahibi olduğu Netaş Bilişim Teknolojileri A.Ş., 19.03.2019 tarihinde, NetRD Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon A.Ş. için stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla Orion Parent LLC ile bir münhasırlık anlaşması imzalamıştır.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş’nin devam eden projelerinde meydana gelen süre uzatımı, iş miktarı ve kapsam artışları sebebiyle oluşan ilave maliyetlerle ilgili olarak işveren idarelerle yapılan görüşmeler sonucunda maliyet artışı taleplerimizi karşılamak üzere bazı projelerde anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma sağlanmış olan projelerin 2019 yılı birinci çeyrek mali tablolarındaki net kar tutarına yaklaşık 450mn TL ilave olumlu etkisinin olması beklenmektedir. Hisse dün %8,1 yükseliş kaydetmiştir.

25 Şubat 2019 tarihli Tekfen Holding raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Perakende: Ticaret Bakanı Pekcan, “Perakende sistemiyle ilgili kanun çalışmamız var. Bu taslak çalışmada, marketlerin yöresel ürünleri için belli bir yüzdede raf ayrılmasını zorunlu kılacağız. Bunun dışında sadece marketlerin kendi markasıyla değil, firmaların da markalarıyla satış yapmalarına yüzde getireceğiz.” dedi. Kaynak: AA

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adel Kalemcilik (ADEL): AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayi İşçileri Sendikası yönetimince 6356 sayılı Kanun uyarınca grev kararı alındığı 19 Mart 2019 tarihinde şirkete tebliğ edilmiştir. Grev kararının tebliğ edilmesi, grevin fiilen uygulanacağı anlamına gelmeyecek olup, anılan kanun gereğince AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayi İşçileri Sendikası 6 işgünü öncesinden Şirketimize bildirmek kaydıyla, bu sürenin dolmasını müteakip fiilen grev uygulamasına gidebilecektir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 83 milyar TL’den 88 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 2 yıllık tahvil faizinin, mart ortasından bu yana Fed’in fonlama oranının üst bandı olan %2,5 seviyesinin altında kapanış yaptığını görüyoruz. 2 yıllık ABD tahvil faizi, %2,47’lerde seyretmekte. Fed’in bugünkü faiz toplantısında güvercin tutumunu sürdüreceğine ilişkin artan beklentiler bu görünüme destek olmakta. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizinde ise Fed toplantısı öncesinde keskin hareketler gözlemlemiyoruz. 10 yıllıkların dün gün içerisinde %2,59-%2,63 bandında hareketin ardından %2,61 seviyelerinde dengelendiği gözlenmekte.

Kurdaki dar banttaki harekete karşın sınırlı yükseliş eğiliminin gözlenmesiyle yurtiçi tahvil piyasasında faizlerde sınırlı artışlar gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 8 baz puanlık artışla %18,64 seviyesine yükselirken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de 8 baz puanlık artışla %16,21 seviyesine yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mart ayı borçlanma programı çerçevesinde dün gerçekleştirdiği kopunsuz bonoyu yeniden ihracında ortalama bileşik faiz %19,97, TÜFE’ye endeksli 5 yıllık tahvilde ortalama reel faiz %3,92 oldu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin