Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bankacılık hisseleri öncülüğünde BIST100 dün de negatif ayrışmaya devam etti. Bankacılık hisseleri dün %2,67 oranında değer kaybetti. Gelinen seviyeler itibariyle 0,91 PD/DD’ye gerileyen bankalar son bir yıllık ortalamasının bir standart sapma uzaklığına kadar gerilemiş durumdalar. Kısa vadeli olarak da aşırı satım bölgesinde olan XBANK endeksi teknik olarak üçgen formasyonu hedefine de dün itibariyle geldi. BIST100 de önemli olarak görülen 115bin seviyesine yakın. Küresel çapta teknoloji hisseleri öncülüğünde yaşanan düşüşe rağmen Türk ETF’inde ilave bir kayıp yaşanmazken ETF’de dün yaklaşık BIST100 endeksi kadar değer kaybı yaşandı. Bu kapsamda, endekste 115bin seviyesinin üzerinde kalındıkça, banka hisseleri öncülüğünde bugün tepki yükselişleri görülebilir. Aksi durumda baskı devam edebilir. Bugün yapılacak Hazine tahvil ihaleleri faiz ve kur üzerinden banka hisselerini etkileyebilir. Saat 10:00’de ise yine yurtiçinde tüketici güveni takip edilecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu 2017 yılı karından hisse başına brüt 0,20 TL (net 0,17 TL) nakit temettü ödeme kararını Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü kapanış değerine göre bu rakam %4,9 temettü verimine denk gelmektedir.

Eczacıbaşı Yatırım (ECZYT, Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu 2017 yılı karından hisse başına brüt 0,75 TL (net 0,6375 TL) nakit temettü ödeme kararını Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü kapanış değerine göre bu rakam %7,5 temettü verimine denk gelmektedir.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Şirket’in dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), Zadar Gazenica Liman İhalesine katıldığını (“İhale”) ve İhale Makamı olan Zadar Liman Başkanlığı’nın (“İhale Makamı”) GPH’yi Zadar Gazenica Limanı’nın 20 yıl süreyle işletilmesine yönelik olarak imtiyaz sözleşmesi görüşmelerine davet ettiğini Şirket’e bildirmiştir. İhalenin kapsamı kruvaziyer liman ve terminal  hizmetleri, uluslararası feribot terminali, Ro-Ro hizmetleri, araç ve yolcu hizmetlerinden oluşmaktadır. Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alan Hırvatistan’da tarihi bir kent olup Zadar kruvaziyer limanı azami 13 metre derinlik ve toplam 1170 metre rıhtım uzunluğu ile büyük kruvaziyer gemilerinin dahi yanaşabileceği altyapıda bir limandır. Limanda ayrıca 2400 metrekarelik kiralanabilir ticari alan da mevcuttur. İmtiyaz sözleşmesinin imzalanması her iki tarafın da sözleşme hükümleri üzerinde mutabık kalmasına bağlı olup konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Nötr): 14.03.2018 tarihli özel durum açıklaması ile kamuya duyurulan kiralama işlemine (Ankara İş Kulesi kiralama işlemi) konu kira bedeli, mevcut ekonomik konjonktür, piyasa koşulları ve büyük bir alanın tek bir kiracıya topluca kiralanması hususu dikkate alınarak belirlendiği duyurulmuştur. Söz konusu kiralama işlemi sonrasında, Ankara İş Kulesi’nin aylık kira bedeli 442.894 TL+KDV’ye ulaşmakta olup, binanın toplam aylık kira ekspertiz değeri 455.000 TL+KDV’dir. Kira bedeli ile ekspertiz kira değeri arasındaki fark ise 12.106 TL’dir. Söz konusu kiralama işlemi hakkında ilk olağan genel kurul toplantısında bilgi verilecektir.

16 Şubat 2018 Tarihli İş GYO raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Lazard Asset Management LLC 9,7mn adet TTKOM hissesini 6,50 TL’den aldığını ve şirket sermayesindeki payını %4,98’den %5,26’ya artırdığını açıkladı.

19 Şubat 2018 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Anti Damping: Aksa Akrilik Kimya Sanayi (AKSA, Sınırlı Pozitif) tarafından yapılan başvuruya istinaden Çin Halk Cumhuriyeti menşeli 5501.30.00.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonu altında sınıflandırılan “akrilik veya modakrilik olanlar” ithalatına ilişkin olarak sübvansiyon soruşturması açılmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Bankacılık: Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, şubat ayı çek raporunu yayımladı. Rapora göre, bu yılın ilk iki ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak 0,6 puan azalarak %2,1, adet olarak ise 0,8 puan azalarak %1,9 oldu.

Rapor için tıklayın.