Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bu akşamki FED toplantısı öncesinde ABD vadelilerde hafif alıcılı, Asya’da ise karışık bir görüntü var. Toplantıda FED’in faiz oranını 25 baz puan arttırması (Opsiyon fiyatlamalarında %65 civarında ihtimal veriliyor) beklenirken, karar metninin daha güvercin bir tonda olması bekleniyor. 25 baz puan artış ile “kademeli faiz artışı” ifadesinin değiştirilebileceği ve veriye bağlı vurgusunun yapılacağı baz senaryo olarak duruyor. Piyasalar da bu beklentiyi fiyatladığı söylenebilir. Böyle bir kararın kurlar üzerindeki etkisi nötr olabilecekken, hisse senetleri pozitif etkilenebilirler. Diğer senaryolarda örneğin daha az güvercin veya şahin açıklamaların hisse senetleri için negatif olabileceğini düşünüyoruz. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün petroldeki düşüşten olumlu etkilenen TL, bu sabah Hindistan Rupisi ile birlikte olumlu ayrışmaya devam ediyor. ABD vadelilerdeki yükselişler birlikte TL’deki değerlenme endekste pozitif bir açılışa işaret ediyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşle havacılık hisselerinin yanı sıra bankacılık hisselerine gelen alımlarla 200 haftalık ortalamasından tutunan ve buradan uzaklaşan endeks 92,2bin (Son düşüşün %38,2 fibonacci düzeltmesi) seviyesini hedefleyebilir. Dünkü sert düşüşün ardından, 56 USD civarında hareket eden Brent petrol için 54 USD teknik olarak hedefte kalmaya devam ediyor. Ek olarak, ABD Dışişleri Bakanlığının, 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye’ye satışına onay verdiğine yönelik bu sabahki haber akışı endekste pozitif fiyatlanabilir.

MAKROEKONOMİ

Beklenen gün geldi. 2018 yılının son ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve belki de bu senenin en kritik toplantılarından birine merhaba diyeceğiz. Fed, faiz kararını TSİ 22’de açıklayacak. Ardından TSİ 22.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

  • Trump, Fed’e eleştirilerinin dozunu artırarak Fed’e faiz artırmama yönündeki çağrısını yineledi. Bu görüntüye karşın Fed’in bu toplantıda 25 baz puanlık artırıma giderek politika faizini %2,25-2,5 bandına yükseltmesi bekleniyor. Faiz vadelilerindeki fiyatlamalara göre Fed’in bu seneki dördüncü faiz artırımını gerçekleştirme olasılığı %65 seviyelerinde. Ekim ayı ortalarında olasılık %81’lerde bulunuyordu. Hem Trump’ın eleştirileri hem Fed yetkilerinin açıklamaları hem de küresel büyümeye yönelik endişeler faiz artırım olasılığını zayıflatmış görünüyor.
  • Neticede son dönemde küresel büyümeye dair temkinli ifadeler kullanan Fed yetkililerinin, bu ifadelerini faiz, büyüme ve enflasyon projeksiyonlarına nasıl yansıtacağı önemli. Fed yetkililerinin eylül ayında paylaşılan projeksiyonlarına göre 2019 yılında 3 faiz artırımı bekleniyordu. Halihazırda vadeli işlem piyasaları gelecek sene için 1 faiz artırımını yeterli görüyor.
  • Enflasyon ve büyüme gibi ekonomik projeksiyonların öneminden bahsetmişken; dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, verim eğrisine yönelik açıklamaları dikkat çekiciydi. Bu sene verim eğrisinin (getiri eğrisi;faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) ters bir görünüme bürünmesi acaba ABD ekonomisi, resesyona doğru ilerliyor mu sorusunu akıllara getirdi. Normal koşullarda verim eğrisinin yukarı eğilimli (uzun vadeli faizler, belirsizlik nedeniyle kısa vadeli faizlerden yüksek) olmasını beklersiniz ve bu durumda sağlıklı bir ekonomiye işaret eder. Düzleşen-yataylaşan verim eğrisi ise büyümenin ve enflasyonun yavaşlayabileceğinin işareti olarak görülüyor. Neticede 2 ile 10 yıllık ABD gösterge kağıtların faizi arasındaki makas, 10 baz puan civarına gerilemiş durumda bu da ABD’deki son resesyon öncesi seviyeleri işaret ediyor. Mnuchin ise piyasayla aynı fikirde değil, getiri eğrisinin ekonomik görünümü tanımlamakta güvenilir olmadığını vurguluyor. Yani resesyon için iyi bir gösterge olmadığını düşünüyor. Özetle ise piyasa Mnuchinle aynı fikirde değil. ABD’de gelecek iki yıl içinde resesyon yaşanması riski geçen ayki %35 seviyesinden %40’a yükselmiş durumda. Bu noktada Fed’in ileriye dönük projeksiyonları da daha kıymetli hale gelmiş görünüyor.

Yarınki İngiltere Merkez Bankası faiz kararı öncesi TSİ 12.30’da İngiltere kasım ayı TÜFE rakamlarını izleyeceğiz. Kasım ayında yıllık TÜFE’nin %2,4’ten %2,3’e yavaşlaması bekleniyor. Enflasyonist baskıların ılımlı seyretmesi Brexit belirsizliğinin hız kazandığı bugünlerde İngiltere Merkez Bankasına para politikası adımlarında alan tanıyan bir unsur olacaktır.

Küresel piyasalar, ihracat odaklı büyüme gösteren Japonya ekonomisinin ticaret gerilimleri ve küresel ekonominin yavaşlamasından olumsuz etkilendiğini gösteren verilerle bugüne başladı. Asya seansında kasım ayına ait Japonya dış ticaret rakamları açıklandı. Ekim ayında yıllık %8,2 artan ihracatın, yıllık %1,2 artış beklentisine karşılık kasım ayında %0,1 arttığı görülüyor. İthalat ise %11,8 yıllık artış beklentisine karşılık %12,5 artmış durumda. Veriler genel olarak, enflasyonun da zayıf seyrini dikkate alarak Japonya Merkez Bankasının ultra gevşek para politikasını 2019 yılında da sürdüreceğini gösteriyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): 05.12.2018 tarihli özel durum açıklaması çerçevesinde Banka çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %30 oranında 1,2 milyar TL artırılarak 4 milyar TL’den 5,2 milyar TL’ye çıkarılmasına ilişkin Taslak İzahname’nin onaylanması için 18.12.2018 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na gerekli başvuruda bulunmuştur.

25 Ekim 2018 Tarihli Akbank raporumuz için tıklayınız…

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) 06.12.2018 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan duyurusu ile şirket ortaklarından Mehmet Nuri Yazıcı’nın 1mn adet hissesini Borsada işlem gören statüye çevirmek maksadıyla MKK’ya başvurduğu öğrenilmiştir. Görülen lüzum üzerine, Mehmet Nuri Yazıcı’nın söz konusu hisseleri kısa veya orta vadede 3.kişilere satma niyetinde olmadığı yönünde bilgi edinilmiştir.

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından önümüzdeki dönemde yaşayan ihraçlar hariç olmak üzere yurtdışında ilaveten 2 milyar ABD Doları veya diğer para birimlerinden muadili tutara kadar maksimum 12 yıl vade ile sınırlı kalmak koşulu ile farklı vadelerde, sabit veya değişken faizli olabilecek şekilde, özkaynak hesaplamasına dahil edilecek borçlanma araçları da dahil olmak üzere teminatsız borçlanma araçları ihraç edilmesi hususunda ve ihraçlarla ilgili tüm hususlarda Genel Müdürlük Makamı yetkilendirilmiştir.

9 Kasım 2018 Tarihli Halkbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TCMB tarafından ekim dönemine ilişkin konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Buna göre, Konut Fiyat Endeksi (KFE), ekimde yıllık bazda %11,30 artarak 276,49’a ulaştı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar ise, ekimde 2 bin 323,47 liraya yükseldi. Öte yandan, Yeni Konutlar Fiyat Endeksi (YKFE) ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre %8,94 artarak 258,74 oldu.

Savunma: ABD Dışişleri Bakanlığı, 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye’ye satışına onay verdi. ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, söz konusu satışın onaylamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3.5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, söz konusu savunma sistemi paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra, iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının da dahil olduğu ifade edildi. Satışın onaylanmasının, Türkiye’nin hava savunma kapasitesine önemli esneklik kazandıracağı ifade edilen açıklamada, “Hava ve füze tehditleri ile başka saldırıları caydırma kabiliyetine sahip güvenli bir Türkiye, NATO ve Avrupa kıtasında barış ve istikrarı sağlayacaktır.” denildi. Kaynak: Hürriyet

Ulaştırma: Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na planlanan büyük taşınma öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan başkanlığında toplantı yapıldı. Toplantıdan çıkan sonuçla ilgili resmi açıklama yapılmadı ancak yaklaşık 2,5 saat süren toplantıdan erteleme yönünde bir karar çıktığı öğrenildi. Taşınma için yeni belirlenen tarihin Mart ayı olduğu kaydedildi. İstanbul Havalimanı’nda yapılan toplantıya Bakan Turhan’ın yanı sıra Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Funda Ocak, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA üst düzey yetkilileri ve diğer ilgililer katıldı. Kaynak: NTV

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket’in Sakarya’daki portföyünde bulunan 34,2bin m2 arsa üzerinde bulunan 13,5bin m2‘lik deponun 220 m2 depolama alanı 2 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 2 senede yaklaşık KDV dahil 700bin TL gelir elde edilecektir.

Orge Enerji Elektrik Taahhüt (ORGE): Şirket Yönetim Kurulu; Almanya Federal Cumhuriyeti’nde iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere, şirket kurulması ve/veya şube/temsilcilik açılması amacıyla çalışmalarda bulunulması; mevcut ve potansiyel projeler için teklif alınması/verilmesi süreçlerinin yürütülmesi amacıyla yetkili temsilci tayin edilmesi hususlarında Şirket Genel Müdürlüğünün yetkilendirilmesine oy birliğiyle karar verdiğini duyurdu.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 109 milyar TL’den 106 milyar TL’ye gerilerken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD’de 2 ile 10 yıllık gösterge kağıdın faizi arasındaki makas, 12 Aralık’ta 11 baz puanla Haziran 2007’ten bu yana en düşük seviyeye gerilemişti. Fed faiz kararı öncesi makas, bugün 16 baz puan civarlarında. ABD 10 yıllık tahvil faizi, %2,80; 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, %2,64 seviyelerinde. Tahvil faizleri arasındaki makasın daralması ise ters verim eğrisi hikayesini ve önümüzdeki dönemlerde resesyon olasılığını güçlendiriyor. Hatırlamak gerekirse ABD ekonomisi 2008 yılının son iki çeyreği ve 2009 yılının ilk iki çeyreğinde negatif büyümüştü ve resesyona girmişti.

Yurtiçi bono piyasasında dün uzun vadeli faizlerde hafif düşüş görüldü. 10 yıllık gösterge kağıdın bileşik faizi, 10 baz puan düşüşle kapanışı %17,58 seviyesinden yaptı. 2 ile 5 yıllık gösterge kağıdın faizi değişim göstermeyerek günü %21,23 ve %18,35 seviyelerinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin