Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Yılın son günlerindeki sakin gündemde Almanya IFO anketini izleyeceğiz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,8277 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 12:00’de Almanya’da Aralık ayı IFO anketi açıklanacak. Anketteki güçlü seyrin Aralık ayında sürmesi bekleniyor. Almanya’da yeni hükümeti kurmak için arayışlar sürüyor. Siyasi belirsizliğe rağmen canlı seyreden iktisadi faaliyet şirketlerin beklentilerini etkilemedi (Şekil 1).

ABD’de ekonominin önümüzdeki yıl genele yayılarak hızlanması bekleniyor. Bundan kastımız; 2017 yılında tüketim talebi ile büyüyen ülkenin, önümüzdeki yıl yatırımlardan destek göreceği. Küresel konjonktür, artan istihdam ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) destekleyici politikalarıyla Avrupa’da ekonominin yılın son döneminde ivme kazandığı görüşündeyiz. Muhtemelen ABD gibi Avrupa da ivmesini önümüzdeki yıla taşımayı başaracak.

IFO anketinin detaylarında Türkiye’nin ihracata dayalı sanayisi için öncü göstergeler bulunabiliyor. Mevcut şartlarda yılın ilk döneminde dış talep, ülke ekonomisini sırtlayacağa benziyor. Öğleden sonra ise ABD’de konut verilerini, Rusya’da iç talebe ilişkin tüketim verilerini izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket portföyünde bulunan Akasya Alışveriş Merkezi’ndeki 6 adet bağımsız bölüm için aylık 28.750 TL ve 1 adet bağımsız bölüm için aylık 14.000 TL kira bedeli üzerinden kira sözleşmesi imzalanmasına karar verilmiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Nötr): Şirket’in Kasım 2017 tarihindeki prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 oranında artarak 42mn TL’ye yükselmiştir. 2017 yılının Ocak – Kasım dönemindeki prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %51 oranında artarak 428mn TL’ye yükselmiştir.

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell, bağlı ortaklığı Superonline’ın yurtiçinde nitelikli yatırımcılara 300mn liraya kadar kira sertifikası ihraç etmesine karar verdi. Varlık kiralama şirketi aracılığıyla ihraç edilecek kira sertifikaları yönetim sözleşmesine dayalı olacak.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Arrowstreet Capital 14,05 TL fiyatından 573.637 adet alış işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu işlemle birlikte Türk Hava Yolları AO sermayesindeki payları/oy hakları 13 Aralık 2017 tarihi itibariyle %5 sınırını aşmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul Endeks Değişiklikleri: Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada yeni üç aylık dönemde (Ocak-Mart) BIST 100 endeksine Net Holding, Bera Holding, Doğtaş Kelebek, Işıklar Enerji, Borusan Mannessmann, Sinpaş GYO ve İhlas Gayrimenkul alınacak. Çelebi, Yazıcılar Holding, İzmir Demir Çelik, Alkim Kimya, Konya Çimento, Alcatel Lucent ve Trabzonspor Sportif hisseleri ise söz konusu dönemde BIST-100 endeksinden çıkarılacak. BIST 50 ve BIST 30 endeksinde de değişiklikler yaşanacak. Buna göre Şekerbank, Gözde Girişim ve Net Holding, BIST 50 endeksine alınırken Mavi Giyim, Doğuş Otomotiv ve Tat Gıda ise BIST-50’den çıkarılacak. BIST 30 endeksine ise Şekerbank hissesi dahil edilirken Enka İnşaat hissesi ise bu endeksten çıkarılacak.

Otomotiv: Otomotiv ana sanayinde üretim, 11 aylık dönemde %16 artışla 1,5mn adetin üzerine çıkarak 1,7mn adet olan yıl sonu hedefine yaklaştı. Sektörün ihracatı 11 aylık dönemde %19 artarak 1,2mn adeti aştı. Ürettiği her 10 araçtan neredeyse sekizini ihraç eden otomotiv ana sanayi yıl sonunda 1,4mn adetin üzerinde ihracat hedefliyor. Otomotiv ana sanayinde Kasım ayında üretim artışı %8 oldu. Kasım ayında 163,460 adet araç üretilirken, geçen yıla kıyasla %4 düşüşle 112,638 adet araç ihraç edildi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Verusa Holding (VERUS, Pozitif): Şirket’in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş.’nin sahip olduğu Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahasına ilişkin olarak sondaj çalışmalarından elde edilen kesin veriler ve bu çalışmalarından elde edilen numunelerle ilgili 3 ayrı uzman kuruluşun analiz sonuçlarına göre, söz konusu maden sahasında yaklaşık 5.427.000 ton ekonomik (işlenebilir, ticarete konu edilebilir) boksit cevheri rezervi olduğu tespit edilmiştir.

Maden sahasının işletmeye alınması ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, 2018 yılının ilk yarısı içerisinde üretime geçilmesi planlanmaktadır.

Rapor için tıklayın.