Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi sabahına Çin büyüme verisi ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar /TL kotasyonları 3,6742 seviyesinden geçiyorlar. Çin, üçüncü çeyrekte beklendiği üzere yıllık bazda %6,8 oranında büyüdü (Sabah Stratejisi, 16 Ekim 2017). Böylece ekonomi aynen beklendiği gibi sınırlı ölçüde hız kesti. Çin’de açıklanan güncel veriler pozitif tonda. Önümüzdeki süreçte ekonominin mevcut momentumunu koruması beklenir. İktisadi faaliyet anlamında Çin’de işler yolunda görünüyor. Bilhassa parti kurultayının tamamlanmasıyla reformlar hız kazanacaktır. Devlet Başkanı Şi Jinping, dünkü kurultay konuşmasında “nicelik” yerine “nitelik” kavramını öne çıkardı. “Finansal istikrar” ile birlikte “Çin usulü küresel entegrasyon”un önümüzdeki dönem temasını oluşturacağı yönündeki görüşümüzü sürdürüyoruz.

Bugün veri takvimi hafif. Yurt-içinde her Perşembe günü açıklanan döviz tevdiat hesapları (DTH) ve sermaye hareketlerini izleyeceğiz (TSİ 14:30). Geçtiğimiz hafta Dolar / TL’nin diplomatik haber akışına bağlı 3,85 seviyesine zıplaması ile hane-halkında satış eğilimi gözlemledik. Satışın boyutunu açıklanan veriyle görme şansı bulacağız. Dövizdeki yükselişlerin hane-halkı tarafından karşılanması oynaklığı sınırlıyor. 1 aylık kur oynaklığı %11,9 seviyesinde. Bu değer, son beş yılın ortalaması %11,4 ile uyumlu. Öğleden sonra ABD’de FED’in Philadelphia Şubesi’nin reel sektör güven endeksi (“Philly”, TSİ 15:30) ve Conference Board’un öncü göstergesi (“LEI”, TSİ 17:00) açıklanacak. Pazartesi günü açıklanan New York “Empire” endeksi 24,4’den 30,2 seviyesine artış göstermişti (Sabah Stratejisi, 16 Ekim 2017). ABD ekonomisinin güçlenen seyri dahilinde bugün de “Philly” endeksi yüksek seviyesini koruyabilir. Endeks, 23,8 seviyesinde. Serinin tarihi ortalaması 9,2. Aynı şekilde öncü gösterge “LEI”nin de pozitif değer alması bekleniyor.

Merkez bankaları tarafında Endonezya’yı izleyeceğiz. Endonezya son iki yılda faiz indirimleri gerçekleştirebildi. Politika faizi %4,25 oranında. Enflasyon %3,7 oranında, %3,5 hedefi ve %±1 tolerans bandı ile uyumlu. Ancak büyüme istendiği kadar toparlanamadı. Devlet başkanı Joko Widodo, 2014 yılında seçildiğinde %7 büyüme oranı vadetmişti. Endonezya’da büyüme %5’li seviyelerde seyrediyor. Endonezya Merkez Bankası, geçtiğimiz toplantıda sürpriz faiz indirimi gerçekleştirmişti. Kurumun bugün faizi sabit tutması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

DO & CO (DO-CO, Nötr): Türk Hava Yolları (THY) tarafından önceki gün yapılan THY’nin İstanbul üçüncü havalimanına taşınması ile birlikte söz konusu havalimanında ikram hizmetleri tedariği ile ilgili olarak başkaca bir şirket ile görüşmelere başladığı ve THY’nin bu hususta bir iyi niyet anlaşması imzaladı haberine istinaden, DO & CO aşağıdaki açıklamaları yapmıştır.

Bu kapsamda DO & CO AG, ne TURKISH DO & CO ortaklığının, ne de THY ile TURKISH DO & CO arasındaki ikram hizmetleri sözleşmesinin THY tarafından sonlandırılmadığını bildirmiştir. DO & CO AG hiç süphesiz THY’ye karşı taahütlerini yerine getirmeye devam edecektir ve kendisini mevcut ortaklığa bağlı görmektedir. Bu doğrultuda, DO & CO AG: Türkiye’deki anlaşmalarına ve yatırımlarına bağlı olduğunu, Türkiye’deki mevcut faaliyetlerine devam etme niyetinde olduğunu, DO & CO AG, TURKISH DO & CO’nun üçüncü havalimanında THY ikram hizmetleri sağlayıcısı olarak seçilmemesi durumunda dahi İstanbul üçüncü havalimanına önemli ölçüde yatırımlar yapmaya istekli olduğunu belirtmiştir.

Katmerciler (KATMR, Pozitif): Şirket Güvenlik Kuvvetlerimize teslim edilmek üzere 5mn USD tutarında muhtelif Zırhlandırılmış Kazıyıcı ve Ekipman siparişi almıştır. Siparişlerin teslimi 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

Tümosan (TMSN, Sınırlı Pozitif): Tümosan; Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından 10 Ekim 2017 tarihinde ihale ilanı yayımlanan “Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi” Teklife Çağrı Dökümanını almış olup teklifini 22 Aralık 2017 tarihine kadar verecektir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin Manisa ili Alaşehir ilçesinde kurmayı planladığı 24,9 MW kurulu güce sahip olacak Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesi için üretim lisansı almak üzere EPDK’ya başvurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

TANAP Projesi: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi için Azerbaycan şirketi Güney Gaz Koridoru AŞ’ye 500 milyon dolarlık finansman sağlanması onaylandı. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Yeni Gimat GYO (YGGYO, Nötr): Şirket’in, sermayesine %100 oranında iştirak etmiş bulunduğu 2mn TL sermayeli “Anadolu Gayrimenkul Yönetimi Anonim Şirketi” ile ”devir alan” sıfatı ile kolaylaştırılmış şekilde birleştirilmesi işlemi neticesinde, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği  uyarınca ayrılma hakkı doğmadığından, ayrılma hakkının uygulanmamasına karar verilmiştir.

Rapor için tıklayın.